הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 בינואר, 2016 19 תגובות

מאמר תגובה קצר למאמר של עפרה ישועה-ליית, "האתוס החיובי של השמאל – ולמה לא שומעים עליו”,  שיותר מדי ארוך בשביל "תגובה"

כישלונם של הכותבת ושל חבריה הליברלים שאינם מבחינים בין שוויון פוליטי פורמלי לבין שוויון ממשי-חומרי. הם מניחים שהשוויון הפורמלי, למרות שאינו מבטל את אי השוויון הנובע מהניצול הקפיטליסטי, הרי שהוא מבטל את האפרטהייד הנובע משליטה של הציונים על הפלסטינים, ושלילת זכויותיהם הבסיסיות. להנחה זו יש אולי תוקף במדינות שאינן מיוסדות על קולוניאליזם, או מיוסדות על קולוניאליזם של ניצול, אבל אין לה תוקף בתנאים של הקולוניאליזם הציוני. אולי משום כך תומכים ברעיון ״המדינה האחת״ גם חלק קטן של המתנחלים.

jahalinהקולונאיליזם במיטבו: גירוש שבט הג'האלין לצורך הרחבת ההתנחלות מעלה אדומים, 1999 (צילום: בצלם)

הקולוניאליזם בדרום אפריקה לדוגמה, מבוסס על ניצול השחורים, וזו גם הייתה מטרת האפרטהייד. אבל ללא השחורים וניצולם אין קיום גם ללבנים. לכן ביטול אי השוויון הפוליטי, הגם שהכניס כמה שחורים למעגל המנצלים, לא ביטל את הניצול של הרוב השחור, והשיטה לא נפגעה.

הקולוניאליזם הציוני מבוסס על "מדינה יהודית ודמוקרטית". כלומר רוב יהודי השולט על מקסימום שטח עם מינימום ערבים. לשיטה הזאת יש גם ביטוי חומרי, תמיכה כלכלית ופוליטית של הממסד היהודי עתיר ההון והמעצמות האימפריאליסטיות. זה מה שעושה את ישראל למה שהיא כיום, וזה מה שנתן לשיטה את התמיכה של רוב היהודים, עקב הגזענות הטבועה בה שמעניקה פריבילגיה ליהודים על פני הערבים ואחרים.

מדינה אחת "דמוקרטית" (המבוססת על דמוקרטיה בורגנית פורמלית), מהים עד הירדן, דו לאומית או "מדינת כל אזרחיה”, לא מבטלת את המטרות הבסיסיות של הקולוניאליזם הציוני. ישראל המורחבת, או איך שיקראו לה, תהיה בשליטת הציונים.  הכוח הממשי, קרי – הכוח הכלכלי, יישאר בידי היהודים, ומתוך כך גם הכוח הפוליטי יישאר בידיהם. הציונים לא יוותרו על מטרתם הבסיסית – השתלטות על השטח ונישול הפלסטינים – ורוב היהודים ימשיכו לתמוך בכך מתוך עמדת הכוח.

ההבדל בין ״מדינה אחת״ למצב כיום טמון בכך שהכול יהיה לגיטימי, הן מבחינת החוק הבינלאומי והן מבחינת החוק הפורמלי הפנימי (שמעניק להון לפעול באין מפריע). התנחלויות, שעד עתה היו שנויות במחלוקת, מבחינת החוק הבינלאומי יהפכו להיות כשרות למהדרין. סוחרי הקרקעות משני הצדדים יוכלו באין מפריע להעביר אדמה פלסטינית לידי יזמים יהודים, עליה יבנו התנחלויות (מה זה התנחלויות, ערים…) ליהודים בלבד, כי להם יהיו האמצעים לרכוש בתים חדשים.

זו רק דוגמה אחת למה שעלול לקרות כאן במציאות של מדינה אחת, שמעורבים בה לאום אחד ששולט על כל מקורות הכוח, ומטרתו לנשל את העם האחר.  לא צריך להיות בעל דמיון עשיר לחזות כל זאת, מספיק לראות את מצבם של הפלסטינים אזרחי ישראל, שאפילו אינם מסכנים את המטרות הציוניות, מפאת מיעוטם באוכלוסיה.

לסיכום, יש לנו כאן כוונות טובות שמוליכות למלחמת אזרחים ולגיהינום. אז מה כן? כמובן בלי תשובה אי אפשר.

קודם כל, לבעיות הקשות של העולם – התרסקות הקפיטליזם ומה שעלול לבוא במקומו, אין בדיוק פתרון רלוונטי. השמאל בעולם עסוק יותר בלהתנער "מפשעי הסוציאליזם" ומעדיף טלאי ליברלי – "סוציאל דמוקרטי" על הקפיטליזם (לא רלוונטי לקפיטליזם במשבר המתמשך), במקום מאבק לסוציאליזם רלוונטי גם כאן.

אבל בלי כלום אי אפשר.

המאבק הפלסטיני ימשך, במקרה הטוב הוא יוביל לחלוקה לשתי מדינות, ובכך צריך לתמוך (כמו שצריך לתמוך בפירוק כמה מחסומים). שתי מדינות לא יפתרו את הבעיה של התיאבון הציוני, ולא את בעיית הפליטים הפלסטינים. אבל לפתרון זה בכל זאת יתרון – לפלסטינים תהיה איזושהי שליטה על חייהם ועל השטח, ותהיה הגנה בינלאומית על ריבונותם, עד כמה שזו אכן מגינה.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  מאמר מוצלח. חשוב להבחן בין "אנטי-ציונות" ליברלית שהיא לא יותר מאשר התאמה מקומית של האידיאולוגיה הליברלית לדרישת השוויון הפורמלי של המעצמות האימפריאליסטיות ובין אנטי-ציונות מרקסיסטית.

  כדי ל"אזרח", בתנאיה של הדמוקרטיה הבורגנית, את הפלסטינים בישראל שנשארו אחרי 48 נדרשו כמעט 20 שנים של ממשל צבאי. כדי "לאזרח" את הפלסטינים בגדה וברצועת עזה, שמספרם גדול בעשרות מונים וכך גם כוחם הפוליטי-כלכלי, ידרשו עוד עשרות שנים של כיבוש צבאי אלים ואכזרי בהרבה. זהו למעשה הפתרון ה"דמוקרטי" שמציעים תומכי המדינה האחת. לכן אין זה מפליא, כפי שמעיר הכותב, שלרעיון הזה יש תומכים גם בקרב המתנחלים ויש לו מעט מאוד תמיכה אצל הפלסטינים, מלבד כמובן כמה עסקנים אקדמיים שאוזכרו במאמרה של ישועה-ליית.

  • דניאל קלטי הגיב:

   בדיוק.

   שומה על כולנו לזכור, תמיד, שכל ה"פתרונות" למיניהם, שמנפיקים כל אותם מעופפי-מטוסים ופוקדי-כנסים, אינם מיועדים, אלא לשם מטרה אחת ויחידה: שימור מטריצת-שליטתם המלאה, באנושות כולה.

   מבחינתי, על-כן, ברגע שאיזשהו "פתרון", "מוצע" ונ"נבחן", במסגרת "כנס יוצרים ואקדמאים" איפשהו, הרי הוא פסול מראש, בבחינת מזימה וול-סטריטית חדשה – ולא דבר עוד.

 2. הדרך הרביעית הגיב:

  פתרון שתי המדינות עדיף, בתנאי שישראל תפנה את ההתנחלויות, ותכיר בזכות השיבה לתוך תחומיה.

  • אמיתי הגיב:

   במובלע נתת את המתכון האולטימטיבי להשמדת מדינת ישראל. גם שהיא תפנה כל יהודי
   מיהודה ושומרון וגם שתאפשר לכל ערבי להתנחל בכל מקום בתוך גבולות הקו הירוק.
   על היהודים היום, כבר קשה לסמוך שישמרו על המדינה היחידה שלהם, טוב שאפשר
   לסמוך על הערבים שהם, בחוסר פשרנותם , לעולם לא יאפשרו להגיע למצב הזה.

  • צדוק התקוה הגיב:

   הסיכוי שישראל תכיר בזכות השיבה לתוך תחומה שואף לאפס אף מנהיג ישראלי [לא מהימין לא מהשמאל ולא מהמרכז]לא יסכים לזכות השיבה זכות זו היא סופה של ישראל כבית לעם היהודי כמדינה יהודית דמוקרטית בקשר להתנחלויות ישראל והערבים יצטרכו לבצע החלפות שטחים כל זה בתנאי שהערבים יבינו שאנחנו כאן לא אורחים

  • דניאל קלטי הגיב:

   רגע.

   אם יש זכות-שיבה מלאה, אז ממילא אין שום קטע עוד, של הפרדה לאומית ואם כן, מדוע לחלק, בכלל??

 3. שירה הגיב:

  הייתי ברמאללה פעם לפני קרוב ל10 שנים. ראיתי אנשים מאוד עשירים שישבו במסעדות שלא היה לי כסף למנה הראשונה בהן. ישראל נשלטת על ידי קומץ בעלי הון וכל השאר עבדים ביותר או בפחות כסף אבל מי שנכנס למעגל הרוכשי דירה אכל אותה עם חובות לרוב החיים- פה אין הבדל בין ריקי כהן לשולה מעפולה. דירה עולה המון לכוולם. כך שהחלוקה לדעתי אחרת לגמרי: מנצלים ומנוצלים, בין אם הם יהודים ובין אם הם ערבים. המגמה הקפיטליסטית בתוספת התרבות הצרכנית בישראל ברוטב ביבי מבטיחה שהפערים האלו רק יגדלו ויהיו בלתי נסבלים.
  אנשים חכמים צריכים ללמוד לחסוך כסף גם אם זה לא פופולרי. תעבוד בניקיון ותחסוך. אבל בשביל זה צריך אינדבדואליזם, תכונה נדירה גם בישראל וגם בפלסטין.

  • דניאל קלטי הגיב:

   מן הלא-כלום שיש = נחסוך ונחסוך ונחסוך, נצטמצם ונצטמצם ונצטמצם וככה נסתגף עד שנמות.

   תודה רבה, בקיום כֹּה-עלוב, אינני מעוניין כהוא-זה. כשפעם ביובל, יש לי קצת כסף, אני מעדיף, דווקא, להוציאו וכך *ליהנות* קמעה, מעובדת היותי חי! אחרת, לשם-מה בכלל?

   לפחות נהנה קצת, מדי-פעם, לפני ירידת החשיכה המוחלטת, שבעלי-ההון מבשלים לנו כאן ואיש בישראל, אינו נוקף אצבע, על-מנת לצייץ כנגדהּ…

   • דני הגיב:

    אפשר להנות מספר טוב, זה לא עולה כסף….

   • שירה הגיב:

    אם אתה נהנה מהעבודה שאתה עושה ולא נשקפת לך סכנת פיטורין, אין בעיה. אם לא, אתה דן את עצמך ליותר עבדות באופן אקספוננציאלי, ככל שאתה עולה בגיל (כל שנה שאתה מתבגר הם יז@#$$ אותך יותר בריבוע= שנה=אחד בריבוע, שנתיים=שניים בריבוע, שלוש שנים=שלוש בריבוע וכו) ואני לא צוחקת, חייבים להקדים תרופה למכה. בגיל 40 יש לך פתח צר מאוד לעבור ובגיל 45-50 הפתח נסגר.

    • דניאל קלטי הגיב:

     אין לי שום עניין בעבדות-שכיר.

     עובד כפרילנס – ואו שכישוריי יוכרו, או שלא…

     בינתיים נהנה, כל עוד אפשר.

 4. איתן הגיב:

  המסקנה שאני מסיק מן המאמר היא שלא באמת משנה אם תהיה מדינה דו לאומית או שתי מדינות לאום. הפלסטינאים תמיד יהיה בצד המפסיד של ההיסטוריה.
  בין אם מדינה משלהם שתהיה מדינה איסלמיסטית שתטבח ביושביה או מדינה דו לאומית בה החלק היהודי באוכלוסיה ישתמש בעליונותו הכלכלית/תרבותית להדיר את הפלסטינאים לשולי החברה.
  נראה שכל עוד יש אנשים במזרח התיכון מלבד הפלסטינאים, נגזר על הפלסטינאים להיות נחשלים.
  זה מאוד מקומם שלכל אורך ההיסטוריה האנושית, החלשים תמיד מפסידים לחזקים ולעשירים תמיד יש יותר מן העניים.

  • אמיתי הגיב:

   ככה זה כשכל התרבות שלך מבוססת שקר, ועל נגטיביות .
   המכונים פלסטינים לא ידעו שהם כאלו עד שהעם היהודי החל לשוב לארצו.
   כל הסיפור הוא המצאה של המרחב הערבי שהמציא עם חדש בכדי לנגח את היהודים
   ולטעון טענות שוא שזו ארצם של העם הפלסטיני המפואר עתיק היומין.
   הפלסטינים נחשלים מכיוון שהאתוס שמכונן אותם הוא לא אתוס של בנייה צמיחה ופריחה אלא אתוס של הריסת המפעל הציוני בישראל.גולדה אמרה פעם, שכשהערבים יאהבו את הילדים שלהם יותר משהם שונאים אותנו יכול להיות שלום.רואים את זה יום יום ברחובות כשילדים שמחונכים במערכת החינוך הרשמית של הרשות הפלשתינית מוסתים לשנאה להערצת המוות ולהאדרת רוצחים.
   ככה לא בונים אומה ואין להם סיכוי לצמוח,סופם שהם יעלמו במרחב כמו הרבה עמים שהיו פה בעבר. קח את עזה כמיקרו קוסמוס.כל עם נורמלי היה לוקח את רצועת החוף היפיפיה בעזה והופך אותה ,לסינגפור של המזרח התיכון.אז מה כן מעסיק אותם כל היום ? איך לבנות רקטות שיפגעו בישראל , איך לחפור מנהרות תופת… איך להוציא פיגועים ואיך לחטוף חיילים. בקיצור האבחנה שלך נכונה. הם נחשלים אבל לא מהסיבה שציינת אלא בגלל שאין להם חזון חיובי.

  • דניאל קלטי הגיב:

   זה גם אינו משנה כהוא-זה.

   בין כה וכה, תהיה אשר תהא זהות בני-האדם, המרימים רגל ומסמנים טריטוריה, בארץ הארורה הזאת, הם ימשיכו, ברובם המוחלט, לרצוח חיות ולענותן, על-מנת להאביס-עצמם בתוצרי-התעללות, ימשיכו לזהם האוויר והמים והאדמה, לחמם, את כדור-הארץ עד לקץ ולהחריב בתי-גידול, של חיות-בר, עוד-מעט-קט, הרייך של וול-סטריט, יקים בכל רחבי-העולם, אימפריה דיסטופית מפלצתית אחת וכל מי, שעדיין חי, יצטער על שלא מת לפני-כן.

   לפיכך, זה בעצם אינו משנה כלל, שתי מדינות או אחת…

 5. אלי אמינוב הגיב:

  אי ההבנה של אנשים רבים מאלץ אותי להציב כאן את קווי היסוד של הוועד לרפובליקה חילונית דמוקרטית בכל שטח פלסטין ההיסטורית:
  אנחנו דוגלים ב :

  • הקמת מדינה אחת, חילונית ודמוקרטית בכל שטח פלסטין ההיסטורית, שהעם יקבע את תוכנה בעצמו.
  • זכות הפליטים לשוב לעריהם ולכפריהם.
  • בחירת אסיפה מכוננת, דמוקרטית וריבונית, על ידי כלל אוכלוסיית פלסטין, ערבים – לרבות הפליטים – והיהודים.
  • חוקה דמוקרטית של חופש לכל ושוויון בין כולם.
  • הפרדת המעמד האזרחי מהדת ומהמדינה – על כל מוסדותיה ומהקהילות האתניות-דתיות. הדת, אם בכלל, תהיה עניין של הפרט בלבד. לא יהיה כל מימון ממלכתי לצורכי הדתות. החינוך הממלכתי יהיה חילוני בלבד.
  • חופש ושוויון תרבותי מלאים למרכיבי האוכלוסייה הדוברים ערבית ועברית.
  • הקמת איגודים מקצועיים דמוקרטיים ועצמאיים – הווה אומר : דמוקרטיים עבור חבריהם ובלתי תלויים במעבידים ובממשלות.
  • פדרציה חופשית של הרפובליקות החופשיות במזרח התיכון (המשרק), שתוכנה ייקבע על ידי העמים עצמם.
  • הוועד למען רפובליקה חילונית ודמוקרטית בכל פלסטין רואה עצמו חלק מהתנועה הפלסטינית ההיסטורית למען שחרורו של העם הפלסטיני, ריבונותו, ואיחודו במולדתו.

  • י.פ. הגיב:

   אז הצעת…

   גם הרצל הציע אוטופיה ב"אלטנוילנד" וז'בוטינסקי מחבק את בן נצרת עם בנו…

   במציאות, במקום ה"הפרוגרמה", אם נקבל מדינה אחת, בכפיה של המעצמות או אפילו בהסכמה של ישראל הציונית. מה שיקבע הוא הכוח והמטרה הציונית. יחסי הכוח הלוא ישארו כפי שהם והם אלה שיקבעו. יקרה גרוע יותר, בהתחשב במטרה הציונית, ממה שקרה בטיבט תחת שלטון סיני או בדרא"פ תחת משטר קפיטליסטי שחור-לבן.

   מאבק משותף, של יהודים וערבים פלסטינים וישראלים למען מטרה משותפת זה כבר סיפור אחר. זה לא עומד כנראה לקרות. "הפרוגרמה" לעיל רק ממחישה עוד יותר שזה לא עומד לקרות.

  • דניאל קלטי הגיב:

   כדור-הארץ לאלי אמינוב, כדור-הארץ לאלי אמינוב, האם שומע?

   כבר תוך-כדי שיבת-הפליטים ומערכת-הבחירות הדמוקרטית דלעיל, תתחיל מלחמת-אזרחים כוללת.
   ההצבעה עצמה, אם בכלל תזכה להתקיים, תיערך בצל הפגזים. ללא שום קשר לשאלה, מה יהיו תוצאותיה, הפרלמנט הנבחר, לא יזכה להתכנס *לעולם*, כי כבר עם הכרזת-התוצאות (אם יוכלו הקולות להיספר, בכלל), תחולק הארץ *דה-פקטו* לא בין שתיים~שלוש ישויות, אלא בין קרוב לתריסר.

   מקץ עשור, פחות או יותר, של לבנון=בוסניה=קונגו=סוריה=עיראק=רואנדה, יותוו גבולות חדשים, בין השרידים השונים לאוכלוסיה, על האדמה החרבה, של מה ש*פעם*, אי-אז, היה "ישראל" ו"הרשות הפלשתינית". אין שום חשיבות שהיא, כמובן, למה הגבולות דנן יהיו: מרבית הישראלים והפלשתינים, כבר לא יהיו עוד בחיים כלל, על-מנת לראותם.

   ה…"חזון" שלך, שייך לאיזשהו סרט מצוייר לגן-ילדים; *לא* למציאות המזרח-תיכונית.

   מה כן יצליח לעבוד (אולי)?

   קודם-כל, העלאת ממשלה מהפכנית לשלטון, שמצדהּ *תכפה* צעדים ותשלח, לחינוך-מחדש, את כל הלאומנים, הדתיים ובעלי-הרכוש באשר-הם. שלא תאפשר, לעולם, ליצרים הריאקציונריים להשתולל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים