הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בפברואר, 2016 4 תגובות

בשבוע שעבר דחתה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק שהגשתי לקיצור שבוע העבודה ל-35 שעות, במקום 45 כפי שקבוע כיום. למרות התנגדות ממשלת הימין להצעת החוק, היא תובא למליאת הכנסת לקריאה טרומית בקרוב. בדברי ההסבר לחוק נכתב: "הנתונים מראים ששבוע העבודה הישראלי הולך ומתארך בעוד השכר נשאר קפוא. אנחנו עובדים יותר ויותר, משתעבדים למקום העבודה אבל, למרות זאת, במקרים רבים לא מצליחים לגמור את החודש. אנחנו עובדים יותר שעות ביממה ומשקיעים הרבה פחות במשפחה, בבני הזוג, בחברויות, בפעילויות פנאי, בתרבות, בספורט, בבילויים ועוד. שעות העבודה המתארכות הופכות את העבודה במקרים רבים לקשה ומפרכת ואף פוגעת, על פי מחקרים, בפריון העבודה. על פי הרציונל הקפיטליסטי המגמה הזו רק תלך ותקצין, על כן המדינה צריכה להתערב ולהפחית את מספר שעות העבודה. ירוויחו מכך העובדים, אך בסופו של דבר גם החברה כולה".

שכר מינימום 30 ש"ח לשעה דב חנין חד"ש מק"י mini30-hadashח"כ דב חנין בקמפיין למען העלאת שכר המינימום ל-30 ש"ח לשעה

קיצור שבוע העבודה מ-45 ל-35 שעות הוא צעד חיוני מבחינת תנאי העבודה של מעמד העובדים בישראל אך הוא מהווה גם תרומה חשובה לצמצום היקף האבטלה: הודות לקיצור שבוע העבודה, ייקלטו בעבודה עובדות ועובדים נוספים. מספר שעות העבודה בישראל הוא מהגבוהים במדינות הקפיטליסטיות: 1,856 שעות בממוצע בשנה לעובד. אולם, לפחות ל-277 אלף ישראלים ימי העבודה הארוכים לא אפשרו אפילו לצאת ממעגל העוני, ויותר ויותר משפחות עובדות מצטרפות למעגל העוני. למרות העבודה המרובה, מבחינת שיעור העוני מדינת ישראל ממוקמת במקום השני מהסוף בין כלל מדינות החברות הארגון לפיתוח ושיתוף פעולה כלכלי (ה-OECD).

אך, על פי תכנית חדשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אנחנו עומדים לעבוד עוד יותר: הפיילוט שמקדם נתניהו יאפשר בשלב ראשון למעסיקים בעסקים חדשים להעסיק עובדים גם 12 שעות ביום – מבלי לשלם להם שעות נוספות, כל עוד לא עברו את המכסה שתחושב מעתה באופן חודשי במקום יומי.

עובדים יותר אבל השכר נותר קפוא

השכר הריאלי של הישראלי הממוצע לא עולה מאז 2004. אנחנו עובדים יותר ויותר, משתעבדים למקום העבודה אבל, למרות זאת, במקרים רבים לא מצליחים לגמור את החודש. יתר-על-כן אנחנו עובדים יותר ויותר שעות ביממה ומשקיעים הרבה פחות במשפחה, בבני או בנות הזוג, בחברויות, בפעילויות פנאי, בתרבות, בספורט, בבילויים ועוד. שעות העבודה המתארכות הופכות את העבודה במקרים רבים לקשה ומפרכת.

וכאמור, אם זה לא מספיק… על פי יוזמה חדשה של ראש הממשלה אנחנו עומדים לעבוד אפילו יותר. במקום ששעות נוספות בעבודה יחושבו על בסיס יומי, הן יחושבו על בסיס חודשי. לפי ההגדרות החדשות, אמור העובד הישראלי הממוצע לעבוד 2,244 שעות שנתיות עוד לפני שהוא מגיע לשעות הנוספות. עובדים יותר ומרוויחים פחות. כאשר על פי הרציונל הקפיטליסטי המגמה הזו רק תלך ותקצין.

הגיע הזמן לתקן את ההיגיון המעוות הזה, ולפעול למען שוק עבודה יעיל וצודק יותר. על המדינה להתערב ולהפחית בחוק את מספר שעות העבודה. ירוויחו מכך העובדים, אך בסופו של דבר גם החברה כולה. קיצור שבוע העבודה מ-45 ל-35 שעות הוא צעד חיוני מבחינת תנאי העבודה של מעמד העובדים בישראל אך הוא מהווה גם תרומה חשובה לצמצום היקף האבטלה.

 • ח"כ דב חנין (חד"ש – הרשימה המשותפת) הוא חבר הלשכה הפוליטית של המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י)
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. דני הגיב:

  הזוג נתניהו מוציאה 100,000 שקל בשנה על איפור! שזה שנתיים של עבודת פרך של עובד ניקיון … נקודה מעניינת למחשבה.

 2. יותר שנאה, גזענות, ועוד שעות הגיב:

  זאת הפורמולה שבזכותה מצליח מסיתיהו להישאר בכסאו, לאחר שהסית נגד רה״מ יצחק רבין, והביא לרציחתו.

 3. דניאל קלטי הגיב:

  זה שנתניהו הוא מפלצת ניאו-נאצית, זה ממש אינו בגדר חדשות.

  יחד-עם-זאת, מן הראוי היה, שאנשים יתחילו לקחת אחריות על עצמם: לא להתבכיין "אוי, אני עבד, אני חייב לעשות מה שהפיהרר המקומי שלי אומר לי, לחשוב רק ציות עיוור לבעלים שלי ולא על ילדיי ובני-זוגי"… אלא להיות גברים, להודיע: "אנחנו עובדים גג שמונה שעות ביום ולעולם לא מעבר לזה נקודה!!" ואם יעשו אוייבי-העם (=המעסיקים) בעיות, לארגן שביתה כללית רצינית (לא של הקרקשת המשת"פית הבוגדנית והמטומטמת, המכונה "הסתדרות"!! פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח) ולשתק המשק כולו לחלוטין עד שיתקבלו כל דרישותינו!! כמו גברים!!!!

  ו-30 לשעה, זה כלום; על שכר-המינימום, לעמוד על 60 לשעה ועל שכר-המקסימום, לעמוד על 240 לשעה – ואם מישהו מתנגד לכך, יש לסתום את פיו ונגמר העניין…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים