הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 במרץ, 2016 3 תגובות

מתחקיר חדשות ערוץ 10 ששודר בסוף השבוע האחרון על העברת כספי פריפריה למקורבים של אורי אריאל עולה כי שרי הימין אוהבים לדבר על הפריפריה ולטעון שהם מייצגים אותה. בפועל, לא רק שהם לא דואגים לה – חלקם גם גונבים ממנה במצח נחושה. להלן: שלוש שאלות לשלושה שרי ממשלת ישראל.

ממשלת ישראל ה-34, 19/5/15 Thirty-fourth_government_of_Israel נתניהו ממשלה פוליטיקה ימין הליכוד הבית היהודי ש"ס יהדות התורה כולנוממשלת ישראל ה-34 (מקור)

השר אורי אריאל: במפלגה שלך אוהבים לדבר על "אהבת ישראל" ו"ערכים", אבל התחקיר ששודר בחדשות 10 חשף בפעם המי יודע כמה כיצד הבית היהודי דואגת להעביר תקציבים מהפריפריה לצרכים סקטוריאליים. התברר שגזלת תקציבים ישירות מתוכנית לחיזוק הפריפריה ושיקום שכונות והעברת לגרעינים תורניים של מקורבים שלך, שעוסקים בהחזרה בתשובה ובקידום מפלגת הבית היהודי. האם אתה מתכנן להחזיר את עשרות מיליוני השקלים האלה לפריפריה?

השרה מירי רגב: יש מי שיגידו שאת בונה את הקריירה הפוליטית שלך מסיסמאות על קיפוח הפריפריה. בשבוע שעבר פורסם שתשני את הקריטריונים לתמיכה של משרד התרבות, ככה שמיליוני שקלים יזרמו – לא לאופקים, לא לירוחם, לא לקריית גת – אלא להתנחלויות, שכבר היום נהנות מתיעדוף תקציבי בתחומים רבים. לא רק זה: פורסם שאת מתכננת גם לקצץ 9 מיליון שקל בתמריצים לתיאטראות תל אביביים להופיע בפריפריה, מה שיקטין דרמטית את כמות ההופעות מחוץ לתל אביב. כיצד כל זה משתלב עם ההצהרות שלך על דאגה לפריפריה?

ראש הממשלה בנימין נתניהו: טענת בנאום חגיגי במליאת הכנסת שאתה מתכנן "לבטל את הפריפריה". אלא שדו"ח של מבקר המדינה שפורסם בדיוק לפני שנה קבע שממשלתך כשלה לאורך כל הדרך בטיפול בפריפריה, יצרה פערים בין המרכז לפריפריה בשוק הדיור, כשלה בעידוד הגירה מהמרכז לפריפריה, ואפילו הפלתה, בניגוד למדיניותה המוצהרת, דווקא לטובת המרכז. לא רק זה: מערכת הבריאות בפריפריה הגיעה אחרי השנים בהן אתה בשלטון למצב שבו המחסור ברופאים, אחיות ומיטות אשפוז גורם לפער באחוזי התמותה בין יישובי הפריפריה לבין יישובי המרכז. איך אתה מסביר את הפער הקיצוני בין כוונת הממשלה לבין הנתונים בשטח?

 • שרון שחף היא מנהלת המחלקה הציבורית במרכז מולד.
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  בפריפריה יודעים את כל זאת ובכל זאת נוהרים בהמוניהם להצביע לימין היהודי .
  מה לעשות השמאל כשל בניסיונו להתנחל בלבבות
  ויש כאן עניין קוגניקטיבי פשוט- מבחינת הפריפריה הם שייכים בכל זאת ועדיין לעם האדונים והם לא יתנו לאף אחד לקחת מהם את זה.

  • אמיתי הגיב:

   בפריפריה מצביעים לבית היהודי ולליכוד כי הם נתפסים כבעלי סנטימנט ליהדות וליהודים.
   לצערי, השמאל איבד את יכולת האמפתיה שלו פנימה ומה שנשאר לו הוא שומר לפלסטינים
   ושאר שונאי ישראל.כשקוראים חלק מהמאמרים פה באתר , מבינים עד כמה השנאה העצמית
   הפכה לדגל של השמאל החדש והפוסט-ציוני.האופנות החדשות לא הגיעו עדיין לפריפריה
   ושם בפריפריה הם עוד מחזיקים בעקרונות ישנים כמו "עם ישראל תורת ישראל וארץ ישראל"
   בטח כמו שסבא שלך החזיק או לפחות אבא של סבא שלך.
   נכון אלו לא רעיונות מתקדמים כמו ה- BDS , צדק ואחווה לכל העמים, והשמדת ישראל
   אבל אתה יודע, גם לרעיונות ישנים יש את החן שלהם.

 2. אווה חדד הגיב:

  מדוע הויכוח בין "שמאל" לימין בארץ,מעושה, מלאכותי, ובלתי נסבל בעליל כפי שטוענת המזרחית החביבה מ"האח הגדול" אור סיונוב,וכפי שטוענים הפעילים המזרחים של התנועה החדשה "תור הזהב", כולם מזרחים.
  דוגמית קטנה בלבד. אני סולדת סלידה עמוקה מהליכוד ומהימין,המונהג,אין לכחד בידי אשכנזים. ואולם בכל הנוגע לתרבות אני לגמרי בצד של מירי רגב,הלא היא מירי סיבוני מעיירת הקיפוח קרית גת שהאשכנזים הקימו. עד היום לתרבות המזרחית מוקצבאחוז אחד בלבד, ןלתרבות הערבית 2 אחוזים בלבד !!
  הניחי לה אפוא להלחם על צדק חלוקתי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים