הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 במרץ, 2016 19 תגובות

ציר המתפתח באזור הוא הניסיון של בית המלוכה הסעודי ובעלי בריתו במזרח התיכון לקעקע את מגמות המדיניות העיקריות של נשיא ארה"ב, ברק אובמה. החוליה המרכזית בהיערכות היא ישראל של נתניהו – החותרת להחרפת המתיחות האזורית. יש כל הסיבות להניח שקיים תיאום הדוק בין ריאד ובין ירושלים. הסעודים אינם יכולים להיכנס לעימות ישיר עם האיראניים אך ברור שהם מתמקדים באופציה הלבנונית. מדובר בסוג של חלוקת עבודה.

נשיא ארה"ב אובמה נפגש עם מלך ערב הסעודית עבדאללה יולי 2014 Obama_meets_King_Abdullah_July_2014נשיא ארה"ב אובמה נפגש עם מלך ערב הסעודית עבדאללה, יולי 2014

ברק אובמה הוא אחת המטרות של ההיערכות הישראלית-סעודית. נדמה כי אובמה הולך ומשתחרר מהנטייה האמריקאית להיגרר אחרי ריאד. נא לעיין בהקשר זה במאמר החשוב של פטריק קובורן ב"אינדפנדנט" האנגלי. אצלנו, נתניהו מגביר את המתיחות מול חיזבאללה תוך התייצבות גלויה לצד הסועדים. לחלק מהציבור לא ברור שישראל וסעודיה פועלים למעשה נגד אובמה. אך ההיסטריה נגד חיזבאללה אינה אלא מהלך נגד המדיניות המשותפת של מזכיר המדינה ג'ון קרי והנשיא אובמה.

משום מה ישנם חברים בשמאל הישראלי הרואים צורך דחוף להסתייג מחיזבאללה – כאילו גוף זה שונה במהותו משלל הצבאות בזירה האזורית. אין שום הגיון להיגרר אחרי ההיסטריה נגד חיזבאללה שממלאת תפקיד חיובי בקרב כוחות הלוחמים לפתרון מדיני בסוריה. הציר הרוסי-איראני-כורדי-סורי הפגין דבקות במלחמה נגד דאעש ופטרונה התורכי. מערך זה פועל יחד עם אובמה למען קירוב פתרון מדיני למלחמת האזרחים בסוריה.

לדאבוני, יש גם חברים בשמאל המתלהבים מגורמים סוריים המבקשים לקעקע את הפסקת האש כיוון ש"אי אפשר להדיח את הנשיא בשאר אסאד". יש בקרבם כאלה שביקרו את האסטרטגיה הקודמת של מעבר למאבק מזויין שהיה אסון לעם הסורי. אין פסול בביקורת על אסאד במסגרת הדיונים לקראת הקמת ממשלת אחדות בסוריה. אך הקריאות להדיח את אסאד כתנאי להמשך המו"מ הן התגרות שתעזור בעיקר לדאעש. בראיה מפוקחת: אם יש סיכוי לצאת מהבוץ בסוריה הוא מתבסס על היזמה הדיפלומטית.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  המדיניות האמריקאית היא ניסיון למזער באמצעים דיפלומטים את הישגי הצבא הסורי. אחרי שהצבא הסורי הצליח, בסיוע הצבא הרוסי, לדחוק את ה"מורדים", ארה"ב פנתה לדיפלומטיה. האמריקאים לא וויתרו על הדרישה להדחת אסד אלא העדיפו להסוות אותה בניסיון ה"נייטרלי" להקים ממשלת אחדות. אבל משום מה ישנם חברים בשמאל הישראלי הרואים צורך דחוף להגן על המדיניות האמריקאית, כמה נפלא יכול היה להיות לנו תחת ההגמוניה האמריקאית אלמלא היתה נגררת כל פעם אחרי השייחים הסעודים והציונים.

  • דינו הגיב:

   עוד פעם "להגן על המדיניות האמריקאית", או "להציל מהמדיניות האמריקאית", או עוד קלישאה חבוטה ולא רלוונטית הכוללת משהו אמריקאי..
   ומי יציל את הסורים (את מה שנשאר מהם) מרוצח ההמונים בשאר אסד?
   זה בכלל חשוב לכבודו?
   מה עם השאלה "כמה נפלא יכול היה להיות לנו תחת ההגמוניה האסאדית איראנית"?

 2. אישפשוט הגיב:

  לא הבנתי.
  אם אין צורך להסתייג מחיזבאללה כי הוא לא שונה משאר הצבאות,
  ואם אסאד אינו צריך להיות מודח, כי גם הוא כמו שאר הצבאות.

  מה הטענות כלפי סעודיה וישראל?

  אולי כי הן לא מוכנות להיות מושמדות ע"י איראן בעזרתו האדיבה של אובאמה….

  רגע, ואתה בעצם בעד איראן – המדינה היחידה בעולם היום שקוראת בגלוי להשמדת עם.

 3. בין שמאל ל-SMALL הגיב:

  מדוע הצטרף גם העיתונאי עודה בשאראת (שכותב כל יום ב׳ ב״הארץ״) למבקרי בשאר אסאד? האם יש קשר בין עזיבתו (או סילוקו) מהנהגת חד״ש, והעובדה שהוא החל לנהוג בשברולט אמריקאי? מדוע הוא טוען ש"המשטר, שהוא עדתי במהותו, דיכא ומדכא באכזריות כל סממן דמוקרטי שם"? האם אכן אסאד הוא "דיקטטור שידיו מגואלות בדם בני עמו", או שהתערבות סעודיה, ישראל וארה״ב נגד משטרו היא ששופעת את דם העם הסורי, יותר משעושה זאת אסאד?
  * להתערבות סעודיה יש הסבר: אסאד מתנגד לשלטון הנסיכים, המלכים והאמירים שמצויים בשליטת ארה״ב. משטרו של בשאר הוא חילוני ולא איסלמי וואהאבי. ** ישראל: רוצה להמשיך לשלוט בגולן הסורי הכבוש, ולכן היא תמכה בלוחמי א-נוסרא נגד אסאד. *** ארה״ב: תומכת בנסיכי הנפט "הדמוקרטיים" נגד משטרו החילוני של אסאד, ועושה גם בשירות הציונות הכובשת. אם יש לכם הסבר משכנע אחר אשמח לקרוא זאת, ולהגיב.

  • אווה חדד הגיב:

   אין חיה כזאת: משטר ערבי. ח י ל ו נ י !
   ובכלל עצם המושג חילוניות זר ומוזר לעולם הערבי כולו.
   רק מי שבא מערבות סיביר הקפואות או מהרי הקרפטים יכול לחשוב כך.

  • דינו הגיב:

   הנה ההסבר שלי, לדעתי הוא משכנע:
   בשאר אסד הוא דיקטטור אלים במיוחד שהוביל את מדינתו לעוני מחפיר ומצב זכויות אדם מדורדר במיוחד עוד לפני 2011. הוא גם "במקרה" עשיר כקורח, והוא וכנופייתו הקרובה שלטו במרבית הנכסים בסוריה:
   http://www.theguardian.com/world/2012/jul/19/bashar-al-assad-950m-fortune
   כאשר החלו ההפגנות הלא-אלימות ב-2011 הגיב הרופא הטוב בצורה אלימה במיוחד שגורמת לדא"עש להיראות כמו חבורת גננות אנטרופוסופיות. הנה דוגמה למעשי משטרו:
   http://www.middleeasteye.net/news/over-11000-syrians-tortured-death-2011-1913961129
   הטבח ההמוני שביצע אסד במפגינים ובמתקוממים גרם לגל עריקות של קצינים וחיילים והפיכתצ המאבק לאלים מצד המורדים. התוהו הזה הפך למלחמת proxy בין איראן ורוסיה מצד אחד לסעודיה ארה"ב וטורקיה מהצד השני (כל ניסו לקשר את העניין לישראל הוא שקר גס) כאשר מי שמשלם את המחיר הוא הסורי האומלל שמלכתחילה מאס ברודן המטורף שראוי לו לשבת אך ורק על ספסל הנאשמים בהאג.
   דעותיו של אסד והאוריינטציה שלו אינם רלוונטים בהינתן פשעיו עוד לפני 2011 ובוודאי שלאחר מכן, והעניין הישראלי בגולן הוא רלוונטי עוד פחות

   • לאווה ולאין-דין-דינו הגיב:

    ביקרתי בסוריה 4 פעמים בדרכי לקורדיסטן העירקית בשנים 2000 ו-2001. בכל מקום ניתן היה לקנות ולשתות משקאות חריפיפ, ז.א. אלכוהול. גם ברבות מהמסעדות, למשל ב-אל כמאל בדמשק הוגש יין. ברור שזה נעשה ברשות המשטר החילוני של אסד!
    אין-דין-דינו מפנה את הקוראים למאמר בגאדיין הבריטי, שהוא עיתון מעולה. אלא שהשאלה היא מה היה האינטרס של חברת ALACO לפרסם את הבקורת על אסד, והאם הם לא עבדו כבר אז, בשירות נסיכי סעודיה. איני יודע בכמה מסתכם רכושו של בשאר אסד. ברור שהונו גדול מזה של … נתניהו, שנבחר לשרת ע״י הרוב המטומטם שלנו. גם ברור שכאשר באחד הימים יוחלף בשאר אסד במנהיג אחר יהיה קל יותר להחרים את הונו…

    • אווה חדד הגיב:

     אז מה אם מכרו אלכוהול? ה"חילוניות"בעולם הערבי היא פיקציה. אוי למסכן שיבקר את.מוחמד,הקוראן והאיסלאם בכלל. העולם הערבי שרוי עדיין בימים שלפני החילוני הראשון ,שפינוזה,איש המאה ה-17.
     והרי אם הערבים היו מאמצים את החילוניות או לפחות היו מסורתיים נוסח המזרחים,או אז הם לא היו שרויים במים עומדים זה מאות שנים. אין מודרנה ללא חילוניות.
     אני מתעקשת על כך שרק מי שבא מערבות סיביר הקפואות יכול לטעות כך.

    • דינו הגיב:

     "כל מקום ניתן היה לקנות ולשתות משקאות חריפים"? ממתי זהו טיעון בעד או נגד משטר כלשהו? הרי גם בגרמניה הנאצית היה מותר למכור משקאות חריפים, לא?
     באיראן לעומת זאת יש איסור על שתיית אלכוהול ואפילו המילה "יין" מצונזרת מספרים..
     האם בעיניך זהו טיעון כנגד הלגיטימיות של המשטר שם, או שמא תטען במפתיע שמדובר בזוטות?

     האינטרס של חברת ALACO בכלל לא חשוב בהינתן העובדות המתוארות,
     ובכלל לדעתי כל מי שזועק "אינטרס" בהקשר לגיטימיות משטר הסורי נותן ידו להמשך פשיעה כנגד האנושות המתבצעת שם כבר חמש שנים (למעשה הרבה יותר) בראשות בשאר אסד ואביו לפניו.
     גם הטיעון לפיו רוצים "להחרים את הונו" של אסד (הון דמים עברייני) הוא תמוה מאוד.
     על מי אתה מגן כאן? האם לא ברור לך שהונו צריך להיות מוחרם לאלתר בעוד הוא וכנופייתו ישובים על ספסל הנאשמים בהאג?
     נתניהו על כל מגרעותיו (קצרה היריעה מלפרט) לפחות נבחר כדת וכדין. את הטענות שלך כנגד בחירתו תפנה לבוחרים הנופלים ברשתו שוב ושוב, כמו גם לשמאל הישראלי שבצורה פתולוגית לא מצליח לשכנע, אולי בגלל עודף סנגוריה מיותרת על פושעים כמו אסד והמשטר האיראני…

 4. ערן רוטשטין הגיב:

  אם חיזבאללה הוא לא ארגון טרור למה לא להשתמש השיטות שלו ולמחוק את עזה?
  כל מי שנלחם המדינה האסלאמית הוא צדיק?

 5. אמיתי הגיב:

  בסרט הטוב הרע והמכוער של המזרח התיכון לא ברור מיהו הרע והטוב כי דעאש ותומכיהם מצד אחד וסוריה אירן חיזבללה מצד שני שניהם נבלות וטריפות. להבדיל ברור מיהו הצד המכוער: השמאל העולמי שלעד תומך בדיקטטורים ורוצחי עמם ולא משנה מהי משנתם העיקר שהם שונאים את ישראל.זה מצדיק כל רצח ומעשי עוולה.

  • שירה הגיב:

   נאיביות. מי שתומך בדיקטטורים ורוצחי עמם זו ישראל שמוכרת להם נשק "שנוסה בהצלחה". פוליטיקה זה לא משחק ילדים שמשמיצים אחד את השני במגרש כדורגל. זה מקצוע. תחום התמחות. ישראל אפילו לא מכירה בשואת הארמנים בגלל אינטרסים כלכליים. באת לפה לחנך ואולי תלמד משהו.

   • דינו הגיב:

    דמגוגיה. מי שתומך יותר מישראל "בדיקטטורים ורוצחי עמם" אלו הם המשטרים ברוסיה סין ואיראן שמוכרים להם (וגם מעבירים להם חינם אין כסף) נשק "שנוסה בהצלחה".
    ואם בשואה עסקינן:
    איראן אפילו לא מכירה בשואת היהודים (זוכרת אחד אחמדיניג'אד וכנס הכחשת השואה שלו?) , שלא לדבר על אבו-מאזן והדוקטורט שלו שקיבל חותמת מאוניסרסיטה ברוסיה (מישהו מתפלא?) והעמדה הרשמית של החמאס בנושא.
    אני מניח שזה קצת פחות מפריע לך מאשר העמדה הישראלית בנושא שואת הארמנים…
    חשבי גם על העניין הבא:
    העמדה הרשמית של ממשלת ישראל לא משנה ולא משפיעה כלל על דעתו של הישראלי הממוצע לגבי שואת הארמנים. לא פורסם ולא נעשה דבר כדי לקדם את ההכחשה. במקרה נמצא לידי ממש עכשיו הספר "ארבעים הימים של מוסא דאג" מאת פרנץ ורפל בהוצאת "עם עובד", ראיתי את הסרט "אררט" של אטום אגויאן, ובכלל בכל ימי חיי לא ניסה איש להסית אותי או להסביר לי מה קרה או לא קרה לארמנים.
    לעומת זאת פועלת (למעשה "מחנכת") ממשלת איראן להכחשת השואה היהודית ע"י הכנס ב-2006, ועוד שתי תחרויות איורים סאטירים בנושא השואה שנערכו ב-2006 ו- 2015 .
    לתשומת ליבך. באת לפה לחנך ואולי תלמדי משהו

 6. צדוק התקוה הגיב:

  נדמה לי שחיזבאללה אותו ארגון שאתה מציין כאילו גוף זה אינו שונה במהותו משלל הצבאות בזירה האזורית. נדמה לי שאותו ארגון " צבאי" חרט על דגלו חיסול הישות הציונית ארגון טרור שביצע פיגועים נגד יהודים בחול ראה ארגנטינה ממש צדיקים הם אנשי חיזבאללה מזל שיש עוד
  אנשי שמאל המסתייגים מאותו ארגון דתי פונדמנטליסטי שיעיי מה המשיכה שלך לארגון דתי קיצוני ?

 7. ל-SMALL ״לא ברור״ הגיב:

  מדוע שונאים את ישראל בעולם? ה״מדינה היהודית״ כמבן לא עשתה מאומה כדי לגרום לכך. היא לא גירשה את רוב ילידי הארץ שאותה כבשה… אריאל שרון לא עמד והשקיף כשידידו מהפלנגות תקפו את מחנות הפליטים סברה ושתילא… ישראל לא הפציצה במצרר את כל דרום לבנון ולא הרסה שכונה שלה בביירות… חוץ מזה ישראל קיבלה החוק הבינלאומי ונוהגת לפיו, בלְשון סַגִּי נְהור כמובן…

  • אווה חדד הגיב:

   אני האחרונה להגן על קריפטו פשיסט כמו שרון, ואיש הפרבילגיות והמייצג המובהק של ההגמוניה הארורה. אבל זאת לדעת,הטבח אירע כמדומתני בשבת. שרון כלל לא היה בלבנון באותו יום.על כך אפשר לקרוא בספרו של איש "שמאל " ,דייויד לנדאו. ביוגרפיה שיצאה לאור אחרי מותו.ובכלל על פי הביוגרפיה הזאת,חיילי צה"ל נמצאו בזווית ראייה שמנעה מהם לראות את הטבח הנפשע.
   מתברר למרבה התימהון כי גם ליהודים המיניאקים יש מגבלות !

 8. טובה שיבר הגיב:

  השמאל הישראלי כרגיל אינו מבין כלל את הסיטואציה הנוכחית במזרח התיכון כפי שלא הבין את הסיטואציה באירן לפני המהפכה החומייניסטית, במהלכה ,ולאחריה: כזכור השמאל צידד בהדחת השאה ותמך בהתלהבות במשטר האייתולות מתוך איזה שיקול הזוי ומנותק מן המציאות שאותו משטר פונדמנטליסטי חשוך היות והוא אנטי אמריקני הרי שבהכרח הוא לצד "הטובים". לא חלפו מספר שנים והמציאות טפחה על פניו של השמאל הרדיקלי הישראלי – המשטר השליך לכלא את פעילי המפלגה הקומוניסטית, הביס את "כוחות הקידמה" (בריה"מ לשעבר) באפגניסטן, והיה לו חלק לא מבוטל ברדיקליזציה האיסלמית במרחב הדרומי של ברית המועצות לשעבר, רדיקליזציה שהייתה אחד הגורמים להתמוטטות המשטר הסובייטי.
  ואילו כיום השמאל חוזר על טעויות העבר בטענה ההזויה שסעודיה וישראל עושות יד אחת כנגד מדיניותה של ארה"ב במזה"ת. הגענו לימות המשיח: השמאל הישראלי מגנה את הגורמים הקוראים תיגר על האימפריאליזם האמריקאי. הללויה!

 9. אשר פרוליך הגיב:

  לאבסורד ולמה שהנייר יכול לסבול אין גבולות. הטענה שישראל חלק ממערך נגד אובמה היא כל כך
  הזוייה שאפילו ילד היה מבין שהדבר הזוייה כוון שלאובמה נשארו חודשים בודדים בבית הלבן אבל הסכסוך באזור הוא בן מאות שבשנים וכנראה כך גם יימשך

 10. אשר פרוליך הגיב:

  ל,"קטן" SMALL
  אסאד לא פחות גרוע מהנסיכים.מדאים איך אתה עדיין שואל אם אסאד הוא דקטטור עם ידיים
  מגועלות בדם. הוא לא בוחל בהפצצות על העם שלו עם נשק כימי ומוכן להגיע עד לאחרון בני עמו
  כדי להשאר בשלטון.
  יש גבול גם ל…עוורון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים