הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 במרץ, 2016 6 תגובות

מי שראה בטלוויזיה את ח"כ מיקי רוזנטל תוקף בשצף את אילן פלטו – מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות – יכול היה לחשוב שרוזנטל הוא שר בממשלה, או לפחות חבר בקואליציה, התוקף את מתנגדיו המגינים על בעלי ההון שהממשלה החליטה לקרוע להם את הצורה.

הפתיח הזה בא לקשור בין שני נושאים: הלכאורה אופוזיציה לממשלת נתניהו והלכאורה מאבק בבעלי ההון. אתחיל עם האופוזיציה. רוזנטל לא המציא את הגלגל החקיקתי. תמר גוז'נסקי מחד"ש, בעת כהונתה בכנסת, הייתה אלופת המחוקקות. גם בכנסת הנוכחית ח"כ דב חנין, מאותה סיעה, מחזיק בשיא הזה. מי שמסתכל על דברי הכנסת רואה זרם ענק של הצעות חוק מטעם האופוזיציה. האם החברה הישראלית תוקנה כתוצאה מהמאמץ החקיקתי הזה? ממש לא. הכל זוטות. אם רוזנטל, חנין וחבריהם היו מוציאים את כל האנרגיה החקיקתית הזו על ניסיונות לקעקע ולהביך את הממשלה – דיינו. במקום זה הם מתעסקים בשטויות.

הוויכוח בין רוזנטל לפלטו היה סביב חוק הגבלת השכר במגזר הפיננסי ל 2.5 מיליון שקל לשנה ולא יותר מפי 35 מהשכר הנמוך ביותר בתאגיד.  צהלת האופוזיציה הייתה ענקית. ח"כ שלי יחימוביץ (מפלגת העבודה) הסתובבה באולפנים וברדיו כאילו היא המציאה את הגלגל המהפכני הזה וכאילו ניצחה במאבק, על אפה וחמתה של ממשלת הזדון השלטת במקומותינו. כאילו ההון הגדול והמנהלים תאבי הבצע הוכו מכה ניצחת. כאילו, וכאילו וכאילו.

אם נחזור לקרקע הפרלמנטרית אז החוק עבר את ועדת הכספים (בעת כתיבת מאמר זה טרם נחקק סופית) בזכות הקואליציה. כחלון רצה. גפני רצה ולהם יש מנדטים. לרוזנטל, חנין ויחימוביץ יש קדחת. והכי מרגיז הוא שיחימוביץ וחבריה תמכו פה אחד בחוק רע.

ומה רע בחוק?

ראשית לקונצפט. חוק מגזרי זו המצאה של הימין. השמאל (והליברלים) לא מחוקקים חוקים מגזרים אלא רק אוניברסלים. מדוע הימין מעדיף חוקים מגזרים? כדי ליצור כלי לשיסוי חלק אחד של האוכלוסייה בחלק אחר. בית של משפחה ערבית שבה היה טרוריסט יפוצץ. בית של משפחה יהודית שבה יש טרוריסט לא יפוצץ. כי זה הימין – שיסוי של איש ברעהו.

זה בדיוק מה שיש בחוק הגבלת השכר. הוא לא אוניברסלי. הוא לא אוניברסלי בשני היבטים. האחד, הוא מתעסק בשכר ולא בהכנסה ובכך יצר פטור לכל העצמאיים מנטל תוספת המס שהחוק משית על שכר שמעל 2.5 מיליון שקל. שנית, הוא חל רק על המגזר הפיננסי. תראו מי פטורים מנטל תוספת המס (למשל אסם, עלית, קוקה קולה, תנובה, אינטל) והאם הם חשובים פחות לחיים הכלכליים והציבוריים שלנו מאשר מנהלי בנק איגוד ואפילו דיסקונט? אז למה יחימוביץ ורוזנטל והאופוזיציה הלכאורה ליברלית נותנים יד לחארטה החקיקתית הזו? כי שר האוצר, יעני ימני "מתון", הלך לבחירות עם מצע אנטי פיננסי. זה שהוא טיפש כלכלי ברור לחלוטין. מדוע האופוזיציה משחקת איתו במגרש שלו? כי היא לא אופוזיציה.

מרצ גם

ותראו לאן זה מגיע: ח"כ זהבה גלאון (מרצ) רוצה להרחיב את תחולת החוק גם לחברות ציבוריות לא פיננסיות. לחברות פרטיות? מה פתאום. למה גלאון מדירה חברות פרטיות מהחוק? למה רק חברות בכלל? זה מה שקורה כשהשמאל מאבד כיוון. אולי, יאמרו אנשים שמבינים כי "בפוליטיקה צריך להתפשר", טוב שהחוק החלקי הזה יעבור – צעד ראשון לתיקון פערי ההכנסה?

יש לי חדשות פוליטיות שעתה הזמן לחשוף אותן: לקואליציה יש רוב בכנסת גם בלי רוזנטל, חנין ומרעיהם. נכון, לפעמים קשה לזהות את זה כי האופוזיציה ממשת"פת עצמה לדעת. ראו מערכת הקיזוזים בין חברי הכנסת. אין כמו נסיעה לחו"ל או בר מצווה של בנו של חבר מרכז לעורר את רחמי האופוזיציה.

אלא שכאן המצב חמור עוד יותר: באופוזיציה יושבת מפלגה ימנית למהדרין – יש עתיד של יאיר לפיד. ולפיד, כשר אוצר, הגיש הצעת חוק דומה. ממילא אף אחד לא צריך את הלכאורה "שמאל" בכדי שהחוק יתקבל – גם אם היה פנינת החקיקה. וכאמור, לא בכך מדובר. האופוזיציה תמכה בחוק ממשלתי שממילא היה מתקבל והפסידה בכך את היכולת לצעוק שהחוק מחורבן, שצריך להחילו על  הכנסה ולא על שכר. שצריך לקבוע שהוא חל על כולם, וגם על  "דמי ניהול".

הנה תרגיל עקיפה מספר אחת לחוק עקום מיסודו: מנכ"ל בנק לאומי תתפטר מהבנק ותעבור לעבוד בחברת רקפת פרחי נוי בע"מ בבעלותה המלאה. החברה תתקשר בחוזה עם בנק לאומי לקבל דמי ניהול בסך 10 מיליון שקל לשנה תמורת שירותי הניהול של הגברת רקפת רוסק עמינח. חברת רקפת פרחי נוי אינה תאגיד פיננסי ולכן חוק רוזנטל-כחלון-יחימוביץ- לפיד לא חל עליה. ובא לרקפת הגואל. וגם זאת בהנחה שהחוק יתפוס לגבי חוזה שכר קיים, מה שכלל לא נראה לעין.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. המיסים מבוזבזים על הכיבוש והמצור על עזה הגיב:

  הוויכוח הוא עקר. גם אם בעלי ההון היו משלמים מיסים כמו בשבדיה, או בפינלנד, לא היה צומח מכך מאומה לאזרח הפשוט. הכסף היה מוזרם פשוט—כן פשוט—לעיבוי ההתנחבלויות, הכיבוש והאפרטהייד. אבל היום כותב אהוד ברק, אבי המצור על עזה, שהיה ראש ממשלה, ב״הארץ״ ומנסה להסביר לציבור (שאינו מבין…), כמה טוב הוא עשה בכך שתרם כחצי מליון לקרן חינוך למשוחררי סיירת מטכ״ל. ואני אומר לא, ישר לפרצופו ״התמים״ (או המיתמם): כר״מ יכולת לדאוג לחינוך חינם!
  בפינלנד ושבדיה, נורבגיה ודנמרק, ואפילו גרמניה — לא נזקק החינוך ל״פילנטרופים״ כמו אהוד דרעק. החינוך שם הוא חינם אין כסף ! מהגנון, עד הפוסט-דוקטורט. במקום לבזבז משאבים על מצור (על עזה) ומלחמות שווא ניתן היה לממן חינוך ח י נ ם לכל האזרחים. אלא שאהוד ברק בחר לממן את המצור והמלחמות ולא את החינוך.

 2. דני הגיב:

  נו, והעובדה שהאופוזיציה (כולל ח״כים ערבים) מתנגדים בחירוף נפש לחוק ההשעיה – זה לא טמטום? הרי זה חוק שלעולם אין לו סיכוי להיות מופעל (צריך רוב של 90 ח״כים, ואני בטוח שבכל רגע נתון אין כזה מספר של ח״כים בארץ ובטח ובטח שלא בכנסת), ואין לו סיכוי לעמוד במבחן בג״ץ. אז במקום לתת לביבי להתפלש בבוץ, ולחשוף את הבלוף שלו כמי שמעביר חוקים דביליים רק כדי (השד יודע למה) לרצות ציבור בוחריו (לא ברור לי אפילו מה זה אומר), אז הם עושים לו כבוד ונלחמים בחוק, מה שרק מגביר את מצג השווא והפופולריות של ביבי כמציל השטעטעל היהודי מפני הפורעים הקוזאקים. ביבי הוא אמן הטריקים התקשרותיים והאופוזיציה נופלת פעם אחר פעם בקורי העכביש …. אולי הגיע הזמן להחליף משרד יועצי תקשורת!?

 3. שפי הגיב:

  השכר הגבוה של המנהלים הוא לא יותר מסימפטום, תופעת לוואי של חולשת הדירקטורים. באורח יומיומי הדירקטורים מספקים למנהלים אישורים אוטומטיים לסעיפי הוצאה והתנהלות הרבה יותר גדולים מסעיף השכר האישי שלהם (למשל, רק למשל, שכר העובדים מן השורה). חולשת הדירקטורים היא הזקוקה לטיפול הכנסת, טיפול בחוק יסוד החברות הנקראות חברות ציבוריות.

  http://www.israblog.co.il/98991

 4. עופר הגיב:

  גם מסע של אלף מיל מתחיל בצעד אחד

 5. התקשורת בעד ההון והשחיתות הגיב:

  כשהדובר בבנקאי (היהודי) העשיר בעולם שעכשיו נחקר בחשד ששיחד בסכום פעוט של מעל 4.000.000.000 דולר את הממונים לשמור על נקיון הבנק שלו, ynet וגם ״הארץ״ לא מספרים לציבור מאומה. ככה זה שיוסף ספרא הוא הנאשם. כי כאן הרי לא מדובר רק בשכר הגבוה של נהבלים, אלא בשיטה שיוסף ספרא רוצה להשליט בברזיל, ובארץ?

  וזאת למרות שבעולם הדבר מדווח
  http://www.forbes.com/sites/kerenblankfeld/2016/03/31/brazilian-billionaire-joseph-safra-named-in-corruption-probe/#5c7f68e86c05

  theguardian.com/business/2016/mar/31/brazilian-billionaire-joseph-safra-charged-bribery-plot
  Joseph Safra accused of corruption in relation to a conspiracy to pay 15.3m reais ($4.2m) in bribes to Brazilian tax officials

 6. אבי זלינגר הגיב:

  צריך להגיד את האמת חוק טפשי במיוחד שלא ברור איך הוא מועיל לעובדים במשק ומעיד על חוסר ההבנה בכלכלה של יוזמיו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים