הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותיום רביעי, 6 באפריל, בקרוון הקרוי אולם 7 מתקיימות הארכות מעצר של קטינים פלסטינים. בפני השופט סא"ל מאיר לחן הובאו רביעיות-רביעיות של בני נוער פלסטינים (כמספר המקומות על הספסל), נגררים עם האזיקים על הרגליים והידיים. באולם מורידים אזיקי הידיים. לכולם זהו המפגש הראשון עם עורך הדין שמייצג אותם. בתוך כל הרעש והמהומה, עורכי הדין מנסים לקבל אינפורמציה מהעצורים. התובע וחוקרי המשטרה שנכחו במקום ביקשו הארכות מעצר, בדרך כלל של שמונה ימים, והשופט מאשר את בקשתם.

ההפגנה השבועית נגד הכיבוש בכפר הפלסטיני נבי סאלח, מאי 2014 (צילום: אקטיבסטילס) nabi-saleh2ילדים בהפגנה השבועית נגד הכיבוש בנבי סאלח (צילום: אקטיבסטילס)

לחלק מהעצורים הגיעו בני משפחה, ומבחינת שני הצדדים זה החלק החשוב ב"דיון" המשפטי. כמעט תמיד זו הפעם הראשונה בה הם נפגשים אחרי המעצר. בבקשת הארכת המעצר של אחד הנערים אמר התובע: "לא רק שהוא זרק אבנים הוא גם סנוור". מסתבר שלאותו נער היה גם עט לייזר קטן ואיתו הוא סנוור מכוניות. התובע אמר שהוא לא יודע מה הסעיף המדויק, אבל ברור שזה נכלל תחת הכותרת "סיכון חיי אדם". על פי מקורות שונים יש כיום יותר מארבע מאות קטינים בבתי הכלא הישראליים וביניהם 16 קטינות.

בחצר פגשנו ודיברנו עם אבא ואח של קטינה – בת דוד של אחד משני הנרצחים הפלסטינים האחרונים בחברון. היא עצורה כבר כמעט שבועיים, ועו"ד איסמעיל טוויל סיפר לנו בשמחה רבה שהוא השיג עבורה עסקה מצוינת – שלושה חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 2,000 שקל זו בוודאי עסקה מצוינת – הלוא היו יכולים לירות בה.

אחרי ההפסקה בני המשפחה הממתינים כבר נראים יגעים ומותשים. אי אפשר להפסיק לשמוע עוד ועוד את האמהות שמספרות על הבנים שבכלא, ולחלק מהן יש יותר מבן אחד שכלוא. הסיפורים הם על הפשיטות הליליות, על הפחדת הילדים הקטנים, על ההרס שנגרם ועל עוד אישור עבודה בישראל שנלקח מיד עם מעצר בן המשפחה. וכמו תמיד, יש גם אב אחד שהגיע מוקדם בבוקר, ועד השעה ארבע אחה"צ לא ידע אם יתקיים דיון ואם הביאו את הבן. הלוא הזמן של הפלסטינים לא נחשב ובוודאי שלא האכזבה מכך שלא יראה את הבן.

בכל השיחות אנו עדות לתחושת חוסר האונים מול המערכת השרירותית והבלתי נתפסת, ובכל השיחות אנו גם זוכות למילות הערכה על היותנו שם, על ההקשבה ועל הסולידריות.

 • תמר גולדשמיד, איה קניוק וניצה אמינוב הן פעילות מחסום-וואצ'
תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אמיתי הגיב:

  “הלוא הזמן של הפלסטינים לא נחשב ובוודאי שלא האכזבה מכך שלא יראה את הבן.“
  חבל שאתם לא מגלים את אותה התחשבות וסולידריות גם לחיים של הישראלים שנרצחים , ונפצעים על ידי אותם בני עוולה שאתם כל כך אוהבים ללוות בבתי המשפט.כמו שאתם מבינים צדיקים הם לא.

 2. כיבוש זה "סיכון חיי אדם" הגיב:

  לדעת סגני האלופים – העלובים – שיושבים ו"שופטים" ילדים ב"עופרים", בני-אדם הם רק המתנחבלים ושומריהם חיילי הכיבוש. לצוד ילדים ולגרור אותם אזוקים ברגליהם וידיהם, זה נורמה שלא תיתכן בישראל, אבל ככה זה באפרטהייד הכובש, זה ששמעון פרס הזדהה עימו כשכתב, כשהיה סר ביטחון (ב-24 לנובמבר 1974), לשר התעמולה של האפרטהייד: "שיתוף הפעולה בין ישראל לדרום-אפריקה אינו מבוסס רק על אינטרסים משותפים, אלא גם על הבסיס, שאינו ניתן לערעור, של שנאתנו המשותפת לאי-הצדק". . . כזו היתה "מפלגת העבודה", וכאלה היו מנהיגיה — לא שונים בהרבה מרה״מ שהסית נגדם, והביא לרציחת יצחק רבין.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  אבן הורגת כאשר נזרקות אבנים על כלי רכב הם הורגות והיו כבר עשרות מקרים שבהם נהרגו ישראלים כתוצאה מזריקת אבנים על כלי רכב
  ביוני 2001 נהרג תינוק בן שנה מאבנים שיודו על ידי ערבים לעבר הרכב בו נסע סמוך לשילה.‏בספטמבר 2011 נהרגו אשר פלמר ובנו התינוק יהונתן מהתהפכות רכבם שנגרמה כתוצאה מיידוי אבנים מרכב חולף בכביש גוש עציון-חברון. פלסטיני שיידה את האבנים הורשע ברצח.‏ב-14 במרץ 2013 נפצעה אנושות אדל ביטון בת ה-3 כתוצאה מתאונת דרכים שנגרמה בעקבות יידוי אבנים של מחבלים פלסטינים על כלי הרכב שבו נסעה, סמוך לאריאל. ביטון נפטרה כשנתיים לאחר מכן, ב-17 בפברואר 2015. 5 פלסטינים הועמדו לדין, ועל פי הסדר טיעון הודו והורשעו בהריגה, ונגזרו עליהם 15 שנות מאסר.

  אלכסנדר לבלוביץ', בן 64 מירושלים, מת הבוקר לאחר שנפגע קשה בפיגוע זריקת האבנים לעבר רכבו אמש בבירה 14.09.15

 4. למגיבים מהימין הגיב:

  גם אבן יכולה להרוג. אבל אף-16 הורג יותר "במכה". וצבא של כיבוש ואפרטהייד צויד ב"נשק איכותי" (וחינמוני) שמסוגל להרוג עשרות ומאות בזבנג אחד. אז אם זאת התגובה שלכם לדיווח על מאסר מאות ילדים פלסטינים שמביאות חברות ב"מחסום ווטש", יש לכם בעיה מוסרית רצינית.

 5. רמי יובל הגיב:

  לו נביאי ישראל שהוקיעו את העם על חטאיו בימי קדם, לו היו רואים מה קורה היום – לא היו מוצאים מילים לתאר את המספח של סא"ל מאיר לחן ושאר "שופטי" ישראל. אפילו ישעיהו שלשונו עשירה ובוקעת לבבות, אפילו הוא היה נאלם דום מול הרשעות והרוע והטפשות של הממשלה הישראלית העוסקת זה 49 שנה בהתעללות בלתי פוסקת בעם הפלסטיני ולאחרונה ירדה לרמה של מאסר קטינים וקטינות שנצלו מירי חי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים