הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 במאי, 2016 תגובה 1

מפלגת העמים הדמוקרטית בטורקיה (HDP) הודיעה בסוף השבוע כי תפעל כדי למנוע את יישום ההחלטה לבטל את חסינות חברי הפרלמנט, וטענה כי מדובר בצעד שאינו דמוקרטי ושנועד להגביר את כוחו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. המהלך עשוי להביא להדחת כל חברי המפלגה מהפרלמנט. הפרלמנט הטורקי אישר שינוי מהותי בחוקה שמסיר את החסינות הפרלמנטרית מחבריו. זאת, לאחר ש-373 חברי פרלמנט מתוך 550 תמכו בשינוי בהצבעה חשאית. השינוי יאפשר להעמיד לדין חברי אופוזיציה פרו-כורדים ושמאלים. העיתון הקומוניסטי "אברנסל" היוצא לאור באיסטנבול דיווח כי מחאות רבות נערכות מדי יום ברחבי טורקיה נגד החוק שהוגדר "פשיסטי ואנטי-דמוקרטי".

אספת פעילים של מפלגת העמים הדמוקרטית בטורקיה (מקור) hdp-turkeyאספת פעילים של מפלגת העמים הדמוקרטית בטורקיה (מקור)

יצוין שבסוף מארס האחרון, בשבוע האחרון של כנס החורף של הכנסת, אישרה מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את הצעת החוק האנטי-דמוקרטית המקומית, המאפשרת לחברי הכנסת להדיח חבר כנסת מכהן עד לתום הקדנציה, או להשעותו לתקופה מצומצמת יותר. 59 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, לאחר ששני חברי כנסת מהליכוד החרימו אותה, ואילו 53 חברי כנסת מהאופוזיציה התנגדו לה – לאחר שחברי ישראל ביתנו (שכעת הם חברי בקואליציית הימין) לא התייצבו להצבעה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל במשך שבועות את מלוא כובד משקלו כדי לקדם את הצעת החוק שהגישה, בצעד חריג, ועדת החוקה של הכנסת.

במהלך הדיון במליאת הכנסת אמר יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש): "מה לא עשו כדי להוציא אותנו מהמשחק הפוליטי? אחת האמירות היא שאנחנו מתעסקים בסוגיה הפלסטינית ולא בציבור שלנו. ככה מנסים להסית את הציבור שלנו נגדנו. אלה שלוקחים את כספי המיסים שלנו ושמים אותם בשטחים מאשימים אותנו בזה. הציבור בחר בנו ועוד ימשיך לבחור בנו. אני רוצה לפנות לח"כים החרדים, עכשיו זה אנחנו, בעוד שנה זה יגיע לאחרים".

העיתון הצרפתי "הומניטה" ערך ריאיון עם נציג מפלגת העמים הדמוקרטית באירופה, איופ דורו, בעקבות חקיקת הגרסה טורקית של "חוק ההדחה".

ש. לאחר חקיקת החוק לפיו ניתן יהיה לבטל את המינוי של חברי הפרלמנט, מה יהיה גורלם של חברי מפלגתך שנבחרו?

ת. ברגע שהנשיא ארדואן יעניק את אישורו לחוק והוא יפורסם ברשומות, ניתן יהיה להעמיד לדין מיידית את כל 51 חברי הפרלמנט, נציגיה של מפלגת העמים הדמוקרטית, ולגרשם מבית המחוקקים. אמנם התיקון לחוקה הוצג בטורקיה כ"תיקון חשוב לקידום המשילות", אבל המטרה היא ברורה: להפוך את טורקיה למשטר נשיאותי עם נשיא בעל אידיאולוגיה איסלאמיסטית-ימנית המסוגל להורות לשלוח את כל חברינו בפרלמנט לבית הסוהר. עד עתה, נפתחו חקירות המשטרה נגד כולם בגין "תמיכה בטרור" או "תמיכה במפלגת העובדים של כורדיסטאן" שבמחתרת. זו מניפולציה ברורה כי למפלגה כורדית אין צורך בקיומה של מפלגת העמים הדמוקרטית, הזוכה לתמיכתם של 80% מהמיעוט הכורדי. מה שמדאיג את ארדואן, הם 51 חברי הפרלמנט מכוחות פוליטיים רבים ושונים הפועלים במסגרת מפלגת העמים הדמוקרטית, הנאבקים בנחישות נגד הרודנות ולמען הדמוקרטיה. כך, שבקרוב הוא יעשה הכל שביכולתו על מנת לשלוח את אותם 51 חברי פרלמנט לכלא, בתקווה שיזכו לעונש מאסר העולה של שנה, על מנת להרחיקם מהחיים הפוליטיים. כך השלטון יכול להשיג שתי מטרות: להשתיק אותם ולקיים בחירות חוזרות של אותם המושבים ש"יתפנו" ולמנות את נציגיה של המפלגה האסלאמית שבשלטון.

ש. האם קיבלתם תמיכה כלשהי מחוץ לטורקיה?

ת. בשבוע שעבר פורסמה הצהרה משותפת של חברי הפרלמנט האירופי מסיעות השמאל, הסוציאל-דמוקרטית, הירוקים והליברלים נגד צעדיו של ארדואן ומפלגתו. אלה יוזמות ברוכות, אבל שאינן משפיעות. האיחוד האירופי, מוסדותיו והממשלות השונות לא עשו דבר. זאת, חרף העובדה שהמשטר פתח לפני חודשים במלחמה נגד העם הכורדי – בטורקיה ומחוץ לגבולותיה. ויש להדגיש: אני מדבר על מלחמה נגד האזרחים הכורדים ולא רק על דיכוי המוני. זו מלחמה בה השלטון עושה שימוש בטנקים, מטוסים ומסוקים. עיירות שלמות נחרבו ומאות אזרחים מצאו את מותם. ארדואן עושה שימוש ב-6 מיליארד היורו שקיבל מהאיחוד האירופי לשם טיפול במקשי המקלט כדי להילחם בעם הכורדי.

ש. מהו התפקיד של מפלגות האופוזיציה הנוספות בפרלמנט הטורקי?

ת. לצערי, הסוציאל-דמוקרטים (CHP) תמכו בחוק הפוגע בחסינות הפרלמנטרית והם טעו בגדול. כך הם פותחים את הדלת למימוש המגמות הרודניות של המשטר האסלאמי. גרוע מזה: הם נותנים יד להיעלמות הנציגות הדמוקרטית של הכורדים בפרלמנט, של מפלגה ובה יש פעילים מכל העדות: מוסלמים, נוצרים, יאזידים, ארמנים ועוד. זו גם המפלגה היחידה בה קיים שוויון מגדרי מלא. מהמנהיגות הבכירה ועד להנהגות המקומיות, כולל הסיעה בפרלמנט, כל המוסדות הנבחרים מתחלקים שווה בשווה בין גברים לנשים. אנו מייצגים את המולטי-אתניות הטורקית ואם נציגות זו תיעלם, רק ההתנגדות המזוינת תישאר כאופציה. ועל כך ישלמו מחיר יקר כל עמי טורקיה.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. המשחק הפוליטי - שם וכאן הגיב:

    כמובן שאין להשוות. . . לא בין היודו-נעצים לנאצים, ולא בין האולטרה-איסלמיסטים למנהיגי המדינה היהודית. אבל מה לעשות שיש דמיון רב ביניהם, ואילולי הפרידה ״פרשת המרמרה״ ביניהם הם לא היו מתביישים להודות בשותפות שבינם. הציונים מענים את הפלסטינים והטורקים את הכורדים שמהווים אחוז דומה באוכלוסיית ארצם, לאוכלוסיה הפלסטינית בישראל ובשטחים (לאחר הדילול או הטיהור שעשה בן-גוריון ב-1948, בנכבה). לא רק זה אלא שישראל היא אחת מספקי הנשק החשובים לצבא טורקיה עוד מזמן ממשלות גנרל EVREN ודמירל. והערה קצרה למתרגם המאמר: L'Humanité הוא בטאון המפלגה הקומוניסטית הצרפתית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים