הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 ביוני, 2016 תגובה 1

ממשלת ישראל משקיעה בתיירות גאה, מנפנפת בח"כ גאה וצובעת מטוסים בצבעי גאווה. אבל ממשלת נתניהו נאבקת בעקביות נגד שוויון זכויות לקהילה הגאה והתוצאה הבלתי נמנעת היא שקהילה בישראל מתדרדרת במהירות בהשוואה לעולם. מאז כינון הממשלה, לפני כשנה, הוגשו לפחות 11 הצעות חוק לקידום שוויון הקהילה הגרה. אף אחת מהן לא אושרה. לפחות שמונה נדחו על ידי ועדת השרים לחקיקה – השאר אפילו לא עלו על סדר-היום בשל אי ההיתכנות הפוליטית. שיא האבסורד הוא חבר הכנסת הראשון בליכוד שהוא הומוסקסואל מוצהר, אמיר אחונה, נמלט מהמליאה כדי לא להצביע על סדרת הצעות חוק לקידום זכויות הלהט"ב. גם ח"כ שרן השכל מהליכוד, המשמשת כיו"ר השדולה הגאה בכנסת, הצביעה עם הקואליציה נגד כל הצעות החוק הכרה במשפחות שכולות גאות, איסור אפליה על רקע נטייה מינית, איסור על "טיפולי המרה" ועוד.

מצעד הגאווה בחיפה, 2014 (מקור) Gay_Pride_in_Haifa_2014_(12מצעד הגאווה בחיפה, 2014 (מקור)

כאמור, מאז השבעת הכנסת הנוכחית עלו על שולחן הכנסת לפחות 11 הצעות חוק לקידום שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב. אף אחת מהן לא אושרה על-ידי הממשלה ולא מתקרבת לעבור את אישור הכנסת. בין ההצעות שנפלו: הכרה במשפחות גאות כמשפחות שכולות – הממשלה נגד. בפברואר האחרון, הפילה הממשלה את הצעת החוק של ח"כ רויטל סויד להכרה בזוגות חד-מיניים כהורים שכולים. ההצעה עלתה להצבעה במליאה ונפלה ברוב של 46 מתנגדים מול 37 תומכים; הכרה בפשעי שנאה על רקע הומופובי – הממשלה נגד. בנובמבר אשתקד הפילו חברי הקואליציה את הצעת החוק של ח"כ דב חנין, שקובעת כי יש להכיר בפשעים על רקע נטייה מינית כפשעי שנאה; איסור הפליה על רקע נטייה מינית – הממשלה שוב נגד. ביוני אשתקד ועדת השרים לחקיקה התנגדה להצעת חוק של ח"כ עפר שלח, האוסרת על הפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית. בדצמבר האחרון חברי הקואליציה הצביעו נגד הצעת החוק של שלח והפילו אותה.

ישנם עוד חוקים והצעות חוק שנפלו בעקבות עמדת הממשלה: ברית זוגיות לזוגות גאים – הממשלה נגד. ביולי 2015, הקואליציה הפילה את הצעת החוק לברית זוגיות אזרחית של ח"כ עליזה לביא, שנועדה לאפשר נישואים לזוגות שאינם מוכרים על-ידי הרבנות הראשית. ביולי אותה השנה, הגישה ח"כ ציפי לבני את הצעת חוק דומה, שנועדה לאפשר לזוגות להט"ב להיות מוכרים על-ידי המדינה. ועדת השרים דחתה את ההצעה, וב-24.2.16 הקואליציה הפילה גם אותה ברוב של 47 נגד 40; איסור על טיפולי המרה – הממשלה נגד. בפברואר אחרון הפילה ועדת השרים לחקיקה את הצעת החוק של ח"כ יעל גרמן, האוסרת על קיום טיפולי המרה בישראל; הכשרת רופאים בנושאי מגדר ונטייה מינית – הממשלה נגד. בפברואר ועדת השרים לחקיקה דחתה גם את הצעת החוק של ח"כ מיכל רוזין, שנועדה להכשיר רופאים ואחיות בנושאי מגדר ונטייה מינית; חוק שיקל על זוגות גאים לאמץ ילדים – הממשלה נגד. ב-21 בפברואר ועדת השרים לחקיקה דחתה שתי הצעות חוק שנועדו להקל ולהסדיר את מנגנון אימוץ הילדים על-ידי בני-זוג מאותו מין, של ח"כ מרב מיכאלי וח״כ מיכל רוזין. עוד הוגשו לכנסת סדרת הצעות חוק נוספות שלא קודמו ובוודאי שלא עברו: הצעות חוק של ח"כ יואל חסון וח"כ מרב מיכאלי האוסרות על הסתה על רקע נטייה מינית; הצעת חוק של ח"כ זהבה גלאון להסדרת נישואים אזרחיים בישראל; הצעת חוק של ח"כ דב חנין שמעניקה גם לזוגות חד-מיניים זכאות למשכנתא והצעות נוספות.

הבעיה איננה מסתכמת במאבק חקיקתי בקהילה הגאה. למרות ההשקעה הממשלתית האדירה בגימיקים שנועדו למשוך תיירות גאה מחו"ל (בדמות צביעת מטוס בצבעי הגאווה, ועוד), בתוך ישראל הממשלה מחמירה את מצב הקהילה במקום לקדם אותו. ארגוני קהילת הלהט"ב שמעו הרבה הבטחות אך אינם זוכים לתקצוב ממשלתי לו הם זקוקים על-מנת לשרוד. שרים וחברי כנסת משחררים חדשות לבקרים התבטאויות הומופוביות אשר עוברות על סדר היום. ספר האזרחות החדש מציג את רצח שירה בנקי ז"ל במצעד הגאווה כרצח "על רקע דתי" ולא על רקע הומופובי; סגן יו"ר הכנסת, ח"כ בצלאל סמוטריץ', היה מארגן "מצעד הבהמות"; סגן שר הביטחון, ח"כ אלי בן-דהן, מאמין ש"נישואים גאים הם מתכון להרס העם היהודי".

באקלים פוליטי כזה, ברור כיצד איבדה ישראל בשנים האחרונות את מעמדה כמדינה מובילה בכל הקשור למעמד הקהילה הגאה – והפכה למדינה שמשתרכת אחר ההתקדמות הדרמטית בכל העולם לקראת שוויון זכויות להט"ב.

לעיון בדו"ח מיוחד בנושא שפרסם השבוע מכון מולד (PDF)

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. שפי הגיב:

    "על רקע דתי" נראה לי הגדרה בסדר של הרצח הזה, קטונתי מלהבין מה מקומם אותך בהגדרה הזאת. ואיך ההגדרה הזאת קשורה לשיוויון זכויות?

    בטח שמעת על אוסקר ויילד. בהתבוננות המפגרת שלנו הוא היה מייסד הגאווה, המורד האולטימטיבי שההומוסקסואליות שלו היתה רק חלק מסך המרדנות שלו (בעברית של דתיים "התרסה כלפי שמיא"). ואילו בשיח הזה שלך אין דבר מלבד היצר להיות כמו כולם… אז מה נשאר לו לעשות היום חוץ מלהתהפך בקברו. אם אתם באמת רוצים גאווה אז תפסיקו עם הקטע של להיות כמו כולם.

    כמובן, אפשר בקלות לקשור את השיח הזה לשיח על הציונות, מה רוצה הציונות אם לא שהעם היהודי יהיה עם ככל העמים? ובכן, יהודי שרוצה להיות כמו כולם בעצם אומר שהוא רואה ביהדותו חולשה, נכות.

    http://www.israblog.co.il/98991

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים