הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 ביוני, 2016 5 תגובות

להלן דבריה של ד"ר יעלה רענן, תושבת עוטף עזה ופעילה ב"קול אחר" בהפגנה שנערכה ליד אנדרטת הזיכרון ליצחק רבין, למרגלות עיריית ת"א-יפו, ביום חמישי האחרון:

לפני 15 שנים החלו לירות טילים על עוטף עזה. לפני שנתיים חווינו את המלחמה השלישית והקשה מכולם. הטילים הגיעו גם לכאן – לתל אביב. אני מבקשת שתחזרו לאותו הרגע של האזעקה. יש לכם דקה וחצי בלבד לאסוף את הילדים ולרוץ למקום המוגן ביותר.

ועכשיו תוסיפו עוד ועוד אזעקות. עשרות ביום. ועכשיו תקצרו את זמן הריצה לשתי שניות – זו המציאות שלנו.

הפגנת "קול אחר" ליד עיריית תל אביב, 23/6/16 (מקור) omdimTAהפגנת "קול אחר" ליד עיריית תל אביב, 23/6/16 (מקור)

המלחמה הייתה על כולנו. אבל העוצמה של המלחמה עלינו בעוטף השאירה את כולנו חרדים, אותנו ואת ילדינו  עם פוסט-טראומה שבכל יום יכולה להפוך שוב לטראומה.

המלחמה היא של כולנו. המדינה שלנו היא זו אשר מחליטה לצאת למלחמה. לכן האחריות על סיום המלחמות היא גם של כולנו. ואני פונה אליכם, מבקשת שתתייחסו למצב הביטחוני כאילו אתם גרים איתי בכיסופים. כאילו זהו ביתכם בת ה 5 אשר תאלץ להתמודד עם המלחמה הבאה. ודרשו שלום. בכל עת ובכל דרך. גם אם הסבל הוא בעיקר עלינו, בעוטף עזה, האחריות היא על כולנו. עלינו – ועליכם.

לשנות את המדיניות ממדיניות של סבבים הוא לא רק הדבר הרצוי – הוא גם הדבר החכם. ילדים קטנים אוהבים לראות את אותו הסרט שוב ושוב. ואם נשאל – הם גם מצפים שהסוף יהיה אחר. אבל אנחנו כבר גדולים ויודעים אחרת. אז למה בסרט הזה אנחנו מצפים לסוף אחר? עוד אלימות ועוד סבב – יביא את אותה התוצאה… עוד אלימות ועוד סבב.

אבל אנחנו בארגון "קול אחר" קוראים לשינוי המדיניות, לא רק בגלל שברור לנו שהיא מטומטמת. גם ברור לנו שהמדיניות הזו היא הרסנית, פוגענית, והקורבנות העיקריים הם אזרחים. כפי שאנחנו מבינים את הרוע של האלימות עלינו, אנחנו מבינים גם את הרוע של האלימות על שכנינו. מרתיח אותנו שהמדינה מספרת שהמלחמות נועדו להגן עלינו. הם לא מגינות עלינו, אלא להפך. ובאותו הזמן הם פוגעות בשכנינו.

מחלון ביתי אני רואה את חלונות שכניי הגרים בחאן יונס. בעת המלחמה אני שומעת ורואה טילים נופלים, ולא תמיד ברור מאיזה צד של הגבול נורה הטיל, ובאיזה צד נפל. מצד מזרח לביתי נמצא צה"ל. מצד מערב נמצא החמאס, וביניהם אני ושכנותיי מעבר לגדר. במלחמה לקחתי את הבת הקטנה וברחנו. לשכנתי שמעבר לגדר לא הייתה אפשרות כזו. הרסנו בתים. אנשים נהרגו. ילדים נהרגו. מיליון וחצי אנשים חיים בפוסט-טראומה.

ולכן אנחנו קוראים לכם כאן בתל אביב: פעלו למנוע את המלחמה הבאה – כאילו אתם גרים על הגבול. דרשו יחד איתנו את הפסקת המצור, את יצירת המשא ומתן עם כל אחד שניתן  לדבר איתו – גם עם החמאס. לשמחתנו הם נענו לקריאתנו לפני חודש להפסיק את האלימות. יש עם מי לדבר. וחייבים לדבר. את האופציה השנייה ניסינו יותר מידי פעמים…

אני רוצה לנצל את הבמה הזו גם לומר כמה מילים בערבית לשכניי שמעבר לגדר: [תורגם מערבית] אנחנו השכנים שלכם מעבר לגדר. חברי הארגון קול אחר – תושבים שגרים קרוב לרצועת עזה וקוראים לממשלה שלנו להפסיק את המלחמות. בזמן המלחמות כשאנחנו שומעים ורואים את הפצצות שנופלות עליכם, ליבנו כואב. אנחנו חושבים על האמא שמחבקת את הילדים בחדר המדרגות, מקווה שישרדו את הלילה. אנחנו חושבים וכואבים את המשפחות השלמות שנהרגו במלחמה האחרונה. אנחנו חושבים על המצור שאתם חיים בו כבר שנים רבות. חושבים על הקושי להתפרנס. על הבתים שעדיין לא נבנו מחדש. על המחסור בחשמל. על הסטודנטים שלא יכולים ללמוד. אנחנו באנו היום לתל אביב לדרוש מעוד אנשים בישראל שיצטרפו אלינו למנוע את המלחמה הבאה, ולדרוש בעבור השכנים שלנו את הזכות לחיות בכבוד, בעצמאות. ללא פחד.

א-סלאמו אליכום ורמדאן כרים. שוקראן. תודה.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אילן שדה הגיב:

  בהלווייתו של עידו בן ארי ז"ל קרא אביו אבי מדף נייר כתוב בכתב יד: "אנחנו לא רוצים נקמה, אנו דורשים פתרון. שמחר לא יהיו עוד קורבנות".

  צריך ללמד ולהפיץ את נאום ההספד של אביו של עידו בן ארי ז"ל. הוא הוכיח את גדלות הנפש שלו לעומת דברי ההסתה של נתניהו, בנט וכץ.
  אין מקום לנקמה. יש צורך באמצעי ביטחון יעילים, בשרותי ביטחון, בגדר ובמשטרה ראויה.
  אבל הפתרון הוא אחד ויחיד: סיום הכיבוש לאחר יובל שנים

 2. צדוק התקוה הגיב:

  יעלה את כותבת לפני 15 שנים החלו לירות טילים על עוטף עזה. לפני שנתיים חווינו את המלחמה השלישית והקשה מכולם. הטילים הגיעו גם לכאן – לתל אביב אתה בעצמך מבינה שאת האסון הביאו הערבים מעזה לכן את הקריאה שלך "לשינוי המדיניות, לא רק בגלל שברור לנו שהיא מטומטמת. גם ברור לנו שהמדיניות הזו היא הרסנית, פוגענית, והקורבנות העיקריים הם אזרחים. כפי שאנחנו מבינים את הרוע של האלימות עלינו, אנחנו מבינים גם את הרוע של האלימות על שכנינו. מרתיח אותנו שהמדינה מספרת שהמלחמות נועדו להגן עלינו. הם לא מגינות עלינו, אלא להפך. ובאותו הזמן הם פוגעות בשכנינו. את צריכה להפנות לחברים שלך מעבר לגבול כי לולא ירי הרקטות מעזה לפני 15 שנה כמו שכתבת בעצמך לא היו היום מלחמות ולא קורבנות חומר למחשבה כי את הטענות שלך את מפנה לצד הלא נכון

 3. אייל בן צור הגיב:

  על מה תלינו,הם רצו עזה תחילה קיבלו את עזה לאחר גירוש של עשרות אלפי יהודים מבתיהם,חשבנו שיהיו רגועים והם ממשיכים,לא יעזרו כל ההפגנות כי כל עוד שהאידיאולוגיה שלהם מהנהר עד הים וגירוש כלל היהודים מישראל הם לא ירגעו,בינתיים הם פוגעים בכל דרל אפשרית באוכלוסיה החלשה שברצועה ולא רק שלא מתחשבעם בה אלא עוד לוקחים לה את חונרי הבניין למנהרות וכן מטילים עליהם מיסים כבדים.
  שלום עימם לא יהיה זה ארגון טרור רצחני וימשיך להשאר כך .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים