הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 ביולי, 2016 12 תגובות

רוחות רפאים מהעבר

פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי מזכירה אירועים דומים בישראל בבחינת הימין מכה בכל מקום בו מתאפשר לו,  וגם שיטותיו דומות, רצח והסתה גזענית. נתניהו הבטיח את נצחונו בבחירות באיום שהערבים נוהרים בהמוניהם לקלפי. הימין הבריטי הבטיח את נצחונו באותה רוח של "היזהרו, האלבנים, הפולנים, הטורקים יציפו אותנו". הניגון על מיתרי הפחד מהאחר והשונה הוכיח את עצמו כאן ושם. רצח חברת הפרלמנט, ג'ו קוקס, מהאגף השמאלי של הלייבור על ידי ניאו-נאצי, קידם או לפחות לא הפריע לניצחון הימין כפי שרצח רבין לא הכשיל את ניצחונו של נתניהו שנמנה עם המסיתים בשעתו. פרישת בריטניה הזינה את הימין הפשיסטי והניאו-נאצי בארצות אחרות, שעלולה לגרום לתגובת שרשרת שתפורר את הקהילה האירופית ותחזיר אותה לתקופה של גבולות, עוינות, ולאומנות. האיחוד האירופי בהחלט ראוי לשידוד מערכות אבל הפיתרון אינו בפירוקו, אלא בשיפורו. רוחות הימין הקיצוני שנושבות בעוצמה בחלק ניכר ממדינות האיחוד כמו הונגריה, פולין, גרמניה, צרפת ובלגיה עולות בקנה אחד עם רוחות הימין הקיצוני בישראל, אבל רק שוטה ישראלי מצוי יראה בהם בני ברית. לטווח ארוך מדובר בקבוצות אנטישמיות ששנאת יהודים היא חלק משנאת הזר והשונה: מוסלמים, צוענים ועוד. השאלה הגדולה היא האם ראשי האיחוד שטרם התפרק יהיו ערים לסכנה בטרם שואה חדשה.


לכבוד,
שלישיית פושעי משפט
מלצר את שהם את ברון
בית המשפט העליון לפשעי מלחמה
ירושלים

מחאתי זו באה בעקבות פסק דינכם (בג"ץ 1633/16  מיום 31.5.2016) המתיר לצבא הכיבוש להרוס בית בן שתי קומות בכפר בית עמרא שבגדה בו מתגוררת משפחה פלסטינית בת שבע נפשות. הריסת הבית היא ענישה קולקטיבית של משפחה שלא חטאה אבל נענשת בגין מעשה עוולה של קטין בן המשפחה.

demolitionהריסת בית במזרח ירשולים, 2007 (צילום: אקטיבסטילס)

המלה צדק עוברת תהליך של סירוס כאשר בחסותה הופכים ילדים וקשישים לחסרי קורת גג. זהו צדק כיבושי של פושעי מלחמה. פסק הדין  מרבה בציטוטים של פסקי דין דומים מהעבר בבחינת שודדים מסתמכים ומחפשים צידוק אצל שודדים שקדמו להם.

פסק הדין מותיר את הרושם שאתם חיים בחלל החיצון. אין כיבוש, אין הפרת זכויות אדם, אין עינויים, אין שוד קרקעות , אין משטר אפרטהייד, אין רציחתם של אלפי פלסטינים, בהם ילדים ותינוקות, אין הצקה יומיומית ההופכת חייהם של מיליוני פלסטינים לגיהינום מתמשך מזה חמישים שנים, יש רק מעשה עוולה של קטין פלסטיני המנותק מכל הקשר.

שהייתם הבלתי חוקית של מתנחלות ומתנחלים בשטחים הכבושים אינו מצדיק את רציחתם. זכותם לחיים אינה מוטלת  בספק. הפיתרון אינו בהריסת בתיהם של משפחות פלסטיניות, שהרי הזכות לקורת גג היא חלק בלתי נפרד מהזכות לחיים. הפיתרון הוא בסיום הכיבוש והחזרת המתנחלים/ות  לתחומי מדינת ישראל.

אחד משיאי הצביעות והציניות בפסק דינכם הוא הקביעה שהריסת הבית אינה ענישה אלא הרתעה. או אז הבזיקה במוחי השאלה, כיצד משפיעים על שופטים לחדול מפסיקת העונש הברברי הזה? האם הידיעה כי כל פסיקה המאשרת הריסת בית משפחה פלסטינית תגרור בעקבותיה הריסת בית משפחתו של השופט, לא כענישה חס ושלום אלא כהרתעה בלבד, תתברר כיעילה? אנא תשובתכם.


קדושת הקונסנסוס

פרופסור רבקה כרמי נשיאת אונ' בן גוריון, פסלה הענקת פרס לארגון שוברים שתיקה בנימוק שהארגון מצוי מחוץ לקונסנסוס. זוהי כניעה מחפירה לרוחות הרעות של הפשיזם הישראלי והפניית עורף למה שאוניברסיטה דמוקרטית צריכה לסמל. אוניברסיטאות דמוקרטיות היו והינן בית הגידול לרעיונות והתאגדויות לא קונסנסואליים. באוניברסיטה של רבקה כרמי מודל אונ' פיונגיאנג קיץ 2016, אלברט איינשטיין, חסיד אי אלימות של מהטמה גנדי, היה נפסל על הסף משום שתמיכתו בשוברים שתיקה הייתה מובטחת.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. שבתאי לוי הגיב:

  אני רואה בחורבן הבית הפלסטיני, וכפרים ערבים רבים, את חורבנה של מדינת ישראל, כמו סדום ועמורה, וכמו גרמניה הנאצית. שבתאי לוי

  • אמיתי הגיב:

   למה חייבים להכניס את גרמניה הנאצית או את הנאצים לכל תגובה.אתה באמת ובתמים חושב שישראל נוהגת כמו הנאצים?

   • שבתאי לוי הגיב:

    לאמיתי
    התשובה היא כן. האכזריות הציונית, אינה נופלת בחומרתה מהאכזריות הנאצית. ראו מה עושה ישראל בשטחים, שמיבשת ומונעת מים בחום הקיץ מהתושבים. ראו גם מה עושה ישראל לבדואים, לאתיופים, ולכל החלשים, שגוזלת וגונבת מניצולי שואה את קיבצתם הדלה. שבתאי

    • צדוק התקוה הגיב:

     שבתאי לוי אני מבין שישראל בונה מחנות השמדה למי שאין מה לחדש מיד מוצא פתרון ישראל היא נאצית אם ישראל היא נאצית אז יש להשמידה? מה עושים הבדואים בנגב תברר אצל חבריך בבית קמה בשובל ובקיבוצי צפון הנגב אילו שכנים " טובים" הם הבדואים בתי החולים בישראל מאושפזים מאות מתושבי השטחים כולל מעזה ומטופלים במיטב התרופות והטיפול במדינה נאצית לא היו מטפלים בערבים לכן השימוש בנאצים מיותר אתה וחבריך לאותה מחשבה מזילים את השואה ומזלזלים באותם קורבנות ניצולי השואה

 2. חיים ברעם הגיב:

  עוד טור נפלא מבית היוצר של גדעון ספירו

 3. אמיתי הגיב:

  .“ הפיתרון הוא בסיום הכיבוש והחזרת המתנחלים/ות לתחומי מדינת ישראל.“
  הלוואי וזה היה הפתרון. אם ישנם אנשים בעלי יושרה ממגיבי השמאל שכותבים פה באתר אז שינסו לשכנע שזהו הפתרון.כי מכל פלשתיני שאני שומע אני מבין שהפתרון היחיד הוא שלא נהיה פה בכלל.ב 48 ניסו,ברק ניסה וגם אולמרט .זה לא הצליח בכל הפעמים בגלל הצד הערבי וצריך להיות מנותק כדי לא להבין אמיתה פשוטה כזאת.

  • ש.ג. י-ם הגיב:

   אמיתי השאלות המתבקשות לסכסוך ישראלי/פלסטיני

   1 – מדוע ישראל מסרבת לקבל החלטת האו"ם: 242-338 ?
   2 – מדוע מסרבת ישראל לבורר לפתרון הסכסוך ישראלי/פלסטיני
   אפילו השר לשעבר בן-עמי צדד ברעיון ?
   המסקנה המתבקשת היא: הפוליטיקאים בעיקר מהימין סדר העדיפות שלו
   שמירה חד-משמעי על ה ש ט ח י ם – ה כ ב ו ש י ם .

 4. אלכס מסיס הגיב:

  כל מי המתנגד לגלובליזציה – יצדד בהחלטת הרוב בבריטניה לנתק יחסי הממלכה עם האיחוד
  האירופי המכתיב לאזרחי המדינות החברות בו מה לאכול מבלי לוודא שבידיהם האמצעים לשלם.
  כמי שהיה מוזמן לנהל קבוצת עבודה של מפיקים ותסריטאים צעירים מטעם האיחוד- אני יכול להעיד על ממדי הבזבוז הענקיים שאותם יאלצו לשלם תושבי המדינות המאגדות אותו.

 5. דניאל קלטי הגיב:

  שיפור האיחוד האירופי? בחייך. כמעט כל אותו איחוד מתועב כולו, אינו אלא רפובליקה פרו-נאצית אחת גדולה. רשימת המדינות, בהן זוכים הניאו-נאצים לתמיכה גורפת, כמעט וזהה לרשימת המדינות, החברות ב"איחוד" המפוקפק הזה כולו: כמעט כולן, למעט גרמניה, יוון ואולי עוד אי-אלו מדינות בדרום-אירופה. כל השאר = צרפת, בנלוקס, לפחות מרבית איטליה, כל ארצות סקנדינביה שבאיחוד, אוסטריה, הבלטיות ו*כל* האקס-סובייטיות כולן = ניאו-נאציות במובהק ובמוצהר. דנמרק, אוסטריה, הונגריה וצרפת, הן רק מובילות-הרוע; כמעט כל יתר חברות הכנופיה, המכונה "האיחוד האירופי", הינן שותפותיהן המלאות בכך… וגם בתמיכה, כידוע, באוקראינה הניאו-נאצית.

  "שנגן" הוא, כבר מזמן, פגר מת. גם מ"מאאסטריכט", לא נשאר הרבה, מלבד אותם סעיפים, המשרתים את בעלי-ההון…

  לפרק ומייד.

 6. אלכס מסיס הגיב:

  דניאל קלטי מגזים, בלשון המעטה, כשהוא מגדיר שורת מדינות כניאו נאציות – במסגרת עיסוקי המקצועיים (הפקת סרטים לקולנוע וטלוויזיה ) ביקרתי ב 58 מדינות ובתוכן אלה המוזכרות אצל
  קלטי – לא חשתי אפילו בגרגיר אחד של פשיזם או גם ניאו פשיזם באף אחת מהן פרט לאוסטריה שבה המפלגה הניאו נאצית התחזקה מאד.
  קלטי צודק בהניחו שהימין הקיצוני מתחזק מאד בארופה

  • דניאל קלטי הגיב:

   בהונגריה(!!) לא חשת "אפילו בגרגיר אחד של פשיזם"???

   גם לא בסלובקיה ("נקבל רק פליטים נוצריים!!"), צרפת ("טוב שפעוט כורדי בן שלוש טבע, אחרת היה הופך לאנס, כי אינו נוצרי וכל הלא-נוצרים אונסים"), פולין ("הגרמנים האומללים, במלחמת-העולם השנייה, נאלצו לפלוש אלינו, על-מנת לנקותנו כיאות מן היהודים"), דנמרק ("כורדים יקרים, אנא, אל תבואו אלינו; אם תבואו = נגרשכם") ועוד ועוד כיוצא-באלה תועבות ניאו-נאציות – בכל אלו, לא הרגשת אפילו בגרגיר אחד ויחיד, של פשיזם, או אפילו ניאו???

   אה, כמובן. שכחתי. רק ישראל חטאה וטמאה. כל שאר היקום = צדיקים. רק בישראל, יש פשיסטים, רק בישראל, יש פרוטו-נאציזם מלבלב, רק בישראל, יש כיבוש, רק בישראל, יש ניצול, רק בישראל… רק בישראל… רק בישראל… רק בישראל… כי כל שאר היקום (ואירופה הארית הכמעט-טהורה במיוחד!!!!) = מלאכים.

 7. אלכס מסיס הגיב:

  הפשיסטים האירופאים מחוזרים בידי הליכוד שגם הזמין את הבולטים בהם לישראל וחלק להם בעזרת יו"ר הכנסת המהגר הרוסי וכמובן אחיו של יוני המנוח – כבוד שרק ראשי ממשלות ונשיאים זוכים בו
  לא כתבתי שביקרתי בסלובקיה – אמת היא שהימין הקיצוני זכה בה בבחירות וגם בקרואטיה וסלובניה
  שגם בהן לא ביקרתי מעודי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים