הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באוגוסט, 2016 5 תגובות

הודעת הגינוי החריפה של מחלקת המדינה האמריקאית, שנשמעה לאחרונה, בנוגע לקידום תכניות הבנייה בירושלים התקבלה בתדהמה על ידי הגורמים הישראלים. לכאורה, בתדהמה. הבנייה בירושלים הוכרזה שוב ושוב על ידי הממשל האמריקאי והקהילה הבינלאומית כולה כמכשול מרכזי למהלך מדיני. אלא שממשלת ישראל, נמצאת כבר מזמן במשחק אחר. עוד קודם ליוזמת השלום של מזכיר המדינה ג'ון קרי, וביתר שאת מאז קריסתה, מתנהלת ממשלת ישראל כאילו הפתרון המדיני חדל להתקיים. מעתה הסכסוך היה לריב מקומי בין שכנים הנפרט לאוסף של אירועים נקודתיים שהכאוס שולט בהם ולבריון השכונתי הזכות והחובה לעשות סדר על פי ראות עיניו. ככל שהכאוס מתרחב, גדלה זכותה של ישראל בעיני עצמה לפעול במרץ כדי לקבוע עובדות נוספות ומכריעות בשטח באופן המעצים את הכאוס וחוזר חלילה, ובירושלים תחילה.

רשות הטבע והגנים מציבה בירושלים שלטים המוחקים שמות פלסטינים מהמפה ובמקומם שמות פרויקטים מתנחלים או שמות תנכיים iramim-sheletשלטים של רשות הטבע והגנים מוחקים נוכחות פלסטינית מהמרחב הציבורי בירושלים (מקור)

עליית המדרגה של פעולותיה החד צדדיות של ישראל בירושלים המזרחית ניכרת כמעט בכל תחום ושותפים לה כל זרועות השלטון. כדי להבין לאן חותרים הדברים ראוי להעיף מבט על השלטים שהציבה לאחרונה רשות הטבע והגנים בנקודות תצפית בתוך ומסביב לאגן ההיסטורי.  השמות הפלסטינים נמחקו מהמפה ובמקומם מופיעים שמות תנכיים וסמי-תנכיים המציינים פרויקטים קיימים ומתוכננים כעובדות מקדמת דנא. כך  סילוואן על 35,000 תושביה – אאוט, "עיר דוד", "גן המלך" וכל פרויקט או מאחז מתנחלי זעיר – אין. ירושלים נערכת לשנת הלימודים הקרובה בה יזרמו התלמידים הישראלים לעיר במסגרת "שנת אחדות ירושלים", עליה הכריז שר החינוך, והמרחב הפלסטיני ייעלם מעיניהם גם כשיהלכו ברחובותיו.

דחיקת המרחב הפלסטיני בירושלים, אם בפועל ואם בפעולות המעלימות אותו מהעין היא מעשה יומיומי. הפוליטיקה לובשת צורה של בירוקרטיה לאין קץ באמצעותה המדינה מזרזת תהליכי בנייה ליהודים ומעכבת עד ייאוש בנייה לפלסטינים, מעודדת בנייה לא חוקית של יהודים ומגבירה את קצב הריסות הבתים לפלסטינים, שהוכפל בשנה האחרונה. מאז 2009 אישרה ממשלת נתניהו 10,000 יחידות דיור, בתכניות מפורטות ליהודים, מעבר לקו הירוק בירושלים, ורק כ-600 יחידות דיור בתכנית בודדת לפלסטינים. תכניות בנייה לפלסטינים, בחלקן תכניות שהוגשו על ידי התושבים עצמם בתיאום עם העירייה ובהשקעה פרטית עצומה (בהיעדר השקעה מצד העירייה), נתקעות לעד בצינורות התכנון אף שעברו את תנאי הסף הפורמאליים. למעלה מ-100 משפחות בסילוואן ובעיר העתיקה מצויות בסכנת השלכה לרחוב על ידי עמותות מתנחלים שהשתלטו על בתיהן בסיוע פעיל של מערכות המדינה, המנהליות והמשפטיות. כ-100,000 פלסטינים תושבי העיר חיים מזה עשור בשכונות הירושלמיות שהושארו מעבר לגדר ההפרדה ומנותקים בפעל מרוב שירותי העיר אף שהם משלמים לה את מסיהם וקשורים בה בקשרי עבודה, זהות, קהילה ומשפחה. במשמרת של נתניהו וברקת עלה אחוז העוני במזרח ירושלים, שעמד עשור קודם לכן על כ-60% לנתון המצמרר של 82%.

ניהול "הכאוס השכונתי" תוך כדי ליבוי מתמיד שלו ושחיקה נמשכת של המרחב הפלסטיני הוא משחק ציני בחייהם של כל תושבי ירושלים ובעתידה של העיר. למרות מאמציהם של ראשי ממשלת ישראל והעירייה, ירושלים הייתה ונותרה ביתם הפיזי והסימבולי של שני עמים ובירתם העתידית. דרדורו של צד אחד לחיי עוני, הזנחה ונישול ואובדן התקוות הפוליטיות, לא יעלים אותו אבל הוא מתכון כמעט בטוח לשיתוקה של העיר. השלטים החגיגיים אינם מספרים על בתי המלון החצי ריקים, התיירים שלא מגיעים, בתי הקפה הוותיקים שנסגרים בזה אחר זה. מאחורי אווירת הפסטיבלים של הקיץ ואלה שיבואו בשנה הקרובה מסתתרת עיר עצובה שתתעורר למחר עצוב עוד יותר.

 • יהודית אופנהיימר היא מנכ"לית העמותה "עיר עמים"
תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. רמי יובל הגיב:

  אם את כל כך דואגת לתושבי ירושלים המזרחית, מדוע אינך פועלת בעד הענקה להם של אזרחות ישראלית. את הרי מודעת לכך שמדי יום נולדים בירושלים ילדים יהודים שהם בעלי זכויות אזרחיות מלאות לצד ילדים ערבים שהם חסרי אזרחות, לא אזרחות ישראלית ולא אזרחות אחרת כלשהי. מה ההסבר שלך למדיניות השתיקה וההשתקה והטיאטוא תחת השטיח? והרי בשתיקתך את שותפה למדיניות האפרטהיידיסטית של ביבי וממשלתו ולפיה היהודים בעירך הם אזרחים והערבים נטולי זכויות אזרחיות. וכי לא הגיע הזמן להפסיק את השותפות הזו בין ביבי ועמותה המרימה על נס דאגה לפלסטינים ובעצם, במחדלה, מנציחה את חולשתם. יבוא יום שגם אתם תוקעו כמי שמנע כוח פוליטי מערביי ירושלים ממש כמו הימין והמרכז הישראלי לדורותיו. עליכם להעלות מיד לסדר היום את הסוגיה של אזרחותם של דני ואחמד שנולדו אתמול בהדסה הר הצופים כשהאחד הוא אזרח מלא והשני עבד חסר כל זכויות אזרחיות, הנזקק לנדיבים שיגנו עליו מפני שרירות השלטון, באין לו ארגז כילים לעשות זאת בעצמו.

 2. דרור מרמת גן הגיב:

  אף אחד לא נדהם באמת מהודעת מח' המדינה הידועה בעוינותה הוותיקה למדינת ישראל.

  ממשל ארה"ב לא הכיר גם בירושלים המערבית, גם לפני "אכיבוש",כעיר הבירה של המדינה היהודית.

  אנחנו צריכים ר"מ ימני אמיתי,ציוני ונחוש,שאכן יפעל לשימור אחדותה של ירושלים, ולא יפעל לחלוקתה,כפי שעושה היום נתניהו.

 3. אמיתי הגיב:

  איכשהו בכל המאמרים של עיר עמים אני שומע רק על עם אחד . רק לו נתונה דאגתה של
  הגב' אופנהיימר. זה לגיטימי לדאוג רק לפלסטינים בירושלים , אבל אז, מן היושר הוא
  שעמותה שממומנת על ידי האיחוד האירופי, שבדיה, נורבגיה, Bread For The World EED (גרמניה), הקרן החדשה לישראל, הקרן לצדק חברתי, המכון לחברה הפתוחה, ואחרים, תיקרא העמותה
  לקידום האינטרסים של הפלסטינים בירושלים או פשוט העמותה לקידום אל-קודס שהרי ירושלים
  אינו שם ערבי.

 4. תודה ל״עיר עמים״ הגיב:

  ירושלים היתה מאז ומתמיד עיר של עמים רבים! הנסיון הציוני / הציני למחוק את עברה לא יצלח. העיר קדושה לבני שלושת הדתות המונותיאטיסטיות, ליהדות, לנצרות ולאיסלם. זה המכנה המשותף לעיר שתהיה גם בירת ישראל וגם בירת פלסטין. כל ״פתרון״ אחר רק יהרוס את העיר.

  • אמיתי הגיב:

   ירושלים אכן עיר קדושה לכל הדתות אבל זה לא אומר שהיא צריכה להיות עיר בירה לפיקציה שנקראת פלסטין.שהרי ירושלים מעולם לא הייתה הבירה של שום מדינה או ממלכה למעט ממלכות יהודה וישראל בעבר הקדום וכמובן בירת מדינת ישראל.גם פרקטית כדאי לדעת שמעולם לא היה חופש דתי לכל הדתות כפי שהוא קיים היום בירושלים .מי שמכיר את ירושלים בזמן השלטון הירדני צריך להיחרד רק מהרעיון שהווקף או גורמים מוסלמיים קיצוניים בחסות מדינתית ישלטו בחלק מהעיר זה מתכון בטוח למניעת חופש דת ולהריסת העיר כפי שהיה עד ל1967.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים