הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בספטמבר, 2016 תגובה 1

הכובש הנגזל

השימוש המניפולטיבי במונח הטעון "טיהור אתני" שעשה ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהקשר של פינוי מתנחלים מהגדה, כבר מכה בו ויכה בו, כנדרש ממי שעושה שימוש שקרי במושגים מעוררי זיכרונות היסטוריים. כבר מזכירים לו שטיהור אתני ביצעה ישראל בשנת 1948, כשגירשה מאות אלפי פלסטינים מבתיהם וחסמה את שובם.

המצביעים הערבים נוהרים בכמויות לקלפי שלטון הימין בסכנה ביבי נתניהו יום הבחירות 2015 bibi-arabsהמתריע בפני טיהור אתני מסית נגד אזרחי ישראל הערבים ביום הבחירות 2015 (מקור)

פינוי מתנחלים מהגדה הוא פינוי פולשים לאדמות ולרכוש לא להם, ואין לכך דבר וחצי דבר עם טיהור אתני. הזיהוי שעושה נתניהו בין פינוי המתנחלים לבין מדינת פלסטין ללא יהודים, גם הוא שקרי. אין שום זהות בין יהודים לבין מתנחלים. הקשר היחיד בין מתנחלים לבין יהודים הוא, שהמתנחלים מוציאים שם רע ליהודים וליהדות. המתנחלים מזינים את האנטישמיות, וזו בהיזון חוזר מזינה את המתנחלים – בבחינת שיח גזענים.

אני תקווה שהקהילה הבינ"ל לא תיפול לתוך המלכוד של תחושות אשמה, שנתניהו מנסה לעורר בהקשר של השואה.


הידיד החדש

לממשלות ישראל מסורת מגונה של תמיכה במשטרי עריצות ודיכוי. עתה נשבר שיא חדש בתחום, כשממשלת ישראל הופכת להיות מליצת יושר של רודן סודאן עומר אל-בשיר, המבוקש בבית הדין הבינ"ל בהאג בגין רצח עם ופשעי מלחמה בדארפור.

חיכיתי לגילוי דעת של "יד ושם" שיגנה את ממשלת ישראל על העיוורון המוסרי הזה, אולם עד לרגע כתיבת שורות אלה הכבשים ב"יד ושם" שותקים.

זהו ביזוי של זכר השואה.


הזנה בכפייה

צמד השופטים הניאו פאשיסטי של בית המשפט העליון, סולברג את רובינשטיין, הוביל את החלטת בית המשפט העליון הקובעת כי הזנה בכפייה של שובתי רעב הינה חוקתית, ועל כן התיר לבצעה.

אמנות בינ"ל, כמו גם הקוד האתי של ארגוני רופאים, אוסרות הזנה כזו, משום שהיא בגדר עינויים. עו"ד ג'ואד בולוס, מנהל הלשכה המשפטית במועדון האסיר הפלסטיני, תקף את ההחלטה ואמר כי משמעות החלטת בג"ץ היא "שבירת רוחם של העצירים השובתים רעב". לדבריו, שביתת הרעב היא כלי לא-אלים חשוב במאבק בתוך בתי הסוהר, ו"בישראל מנסים לחסל את הכלי הזה על ידי החלטה המנוגדת לכל הערכים האנושיים והחוק הבינלאומי". הוא הוסיף כי על הפלסטינים לבחון מחדש את מדיניותם באשר לפנייה לערכאות משפטיות בישראל — ובראשן בית המשפט העליון, מפני ש"כעת הוכח שבג"ץ אינו הכתובת להשגת זכויות עבור הפלסטינים" (עיתון "הארץ", 12/9/2016).

בוקר טוב ידידי ג'ואד. זה עשרות שנים אני טוען שאין לפנות לבית המשפט העליון בכל נושא הקשור בכיבוש, כי מערכת המשפט בכללותה ובית המשפט העליון בפרט, פועלים למעשה בשירות הכיבוש, ומלבינים את פשעיו. פסיקות בג"ץ מקלות על הישראלי לחיות עם הכיבוש, בשל המכובדות הלא צודקת ממנה נהנה בית המשפט העליון. הישראלי המצוי אומר לעצמו, אם בג"ץ הכשיר, אז הכול לא נורא כל כך.

פנייתם החוזרת ונשנית של ארגוני זכויות אדם בישראל לבג"ץ, בסוגיות הקשורות לזכויות אדם של הפלסטינים, מסייעות לתחושת הנינוחות של הישראלי. שהרי "יש שופטים בירושלים", כביטויו של ראש הממשלה המנוח בגין בשעתו.


משט הנשים לעזה

משט הנשים לעזה עומד לצאת בקרוב מברצלונה, במטרה לשבור את הסגר והמצור על עזה. צה"ל הגדול והגיבור מגייס את מיטב לוחמיו, שהוכשרו במשך 50 שנות כיבוש, להילחם בנשים ובילדים. אין לי ספק שצבאנו האמיץ והמוסרי ידו תהיה על העליונה בקרב עם משט הנשים.

כל הכבוד לצה"ל.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. צדוק התקוה הגיב:

    המצור על עזה הוא בטחוני לא מדובר על אי אספקת מים חשמל או מזון מאות משאיות עוברות יום יום במחסומים לספק את צורכי עזה כולל מלט [המשמש גם לבנית מנהרות] המשטים לעזה הם יותר ניסיון של מפגן פוליטי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים