הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בספטמבר, 2016 3 תגובות

מאמר זה מבוסס בחלקו הגדול על הרצאה שנתתי ב-6 לאוגוסט השנה במכון אמיל תומא בחיפה לציון 71 שנה להפצצה הגרעינית על הירושימה.

ב-6 לאוגוסט 1945 ארה"ב הטילה פצצה גרעינית – פצצת אורניום –  בעלת עוצמה של 15 אלף טון TNT על העיר הירושימה, בת 300,000 תושבים. [למען האוריינטציה נזכיר שפצצה קונבנציונלית בעלת עוצמה של טונה אחת TNT נחשבת כ"מרסקת שכונה" ((block-buster; פצצה בעוצמת 15,000 טון TNT  נחשבת קטנה, בעוצמה של מאה אלף טון TNT נחשבת בינונית, ושל מיליון טון TNT נחשבת כפצצה "אסטרטגית", המסוגלת לשטח מטרופולין גדול].

hiroshimapeaceטקס לזכר המתים ולמען השלום במוזאון השלום בהירושימה (מקור)

תוך דקות אחרי הטלת הפצצה על הירושימה מחצית מאוכלוסיית העיר כולה הייתה פגועה או מתה, ו-90% מהתושבים במרחק של קילומטר אחד ממרכז הפגיעה (ground zero)  היו מתים. סערת אש כילתה כ-9 ק"מ רבוע של העיר. כעבור כמה ימים, אנשים ששרדו התחילו לחלות ממחלת קרינה שהגיעה לשיאה 3-4 שבועות אחרי המתקפה. עד שלב זה מתו כ-80,000 איש.

בשנים לאחר מכן מתו רבים מסרטן ומחלת אחרות. מעריכים שבמשך כחמש שנים אחרי המתקפה מתו בהירושימה כ-200,000 איש מסיבות הקשורות למתקפה הגרעינית.

ב-9 לאוגוסט הוטלה פצצת פלוטוניום בעלת עוצמה של כ-20,000 טון TNT על נגסאקי. מתו "רק" כ-40,000 תושבים, כיוון שהיו מוגנים על ידי הרים וואדיות שחצו את העיר. עד סוף 1945 מתו 40,000 נוספים.

למה הפציצו דווקא את הירושימה? – כיוון שלא היו בה שום מטרות צבאיות, ומשום כך העיר לא הייתה עד אז יעד צבאי ולא ניזוקה מהפצצות. כך אפשר היה להעריך ביתר דיוק את כוח ההרס של הפצצה.

מדוע דווקא בתאריך זה? – במפגש ביאלטה (בפברואר 1945) התחייב סטאלין, לפי בקשת בעלות הברית, להצטרף למלחמה נגד יפן תוך שלושה חודשים אחרי סיום המלחמה באירופה. הלחימה באירופה הסתיימה ב-8 למאי 1945 (9 למאי, לפי שעון מוסקבה), וארה"ב הפעילה מאמצים מרביים לסיים הרכבת פצצות גרעיניות ולהפעיל אותן נגד יפן, על מנת להביא לכניעתה טרם הצטרפות ברה"מ למלחמה ביפן. הייתה גם סיבה נוספת, אולי חשובה יותר, והיא הרצון להדגים לברה"מ – לפני סיום המלחמה – שיש בידי ארה״ב נשק יום הדין ולהרתיע אותה מלהתעמת עם ארה"ב בתכניותיה הגלובאליות אחרי המלחמה. בערוץ ההיסטוריה מציינים ש"אפשר לראות בהטלת הפצצה האטומית על יפן את הירייה ראשונה במלחמה הקרה."

עד יולי 1945 הספיקה ארה"ב להרכיב שלוש פצצות גרעיניות, שתי פצצות פלוטוניום ופצצת אורניום אחת. ב-19 ליולי בוצע הניסוי הגרעיני הראשון בניו מקסיקו עם אחת משתי פצצות הפלוטוניום – וההצלחה הייתה מעבר למשוער. ב-6 לאוגוסט וב-9 לאוגוסט 1945 הוטלו פצצות גרעיניות על הירושימה ונגסאקי, כפי שהוזכר. ברה"מ הכריזה מלחמה על יפן ב-8 לאוגוסט 1945 לפני חצות ותקפה את הכוחות היפנים במנצ'וריה אחרי חצות ב-9.8.1945. בסוף ששה ימי קרב נוספים, בעת כניעת היפנים ב- 15.8.1945, הצבא האדום כבר כבש כמעט את כל מנצ'וריה וחלק גדול של קוריאה.

התקשורת האמריקאית הפיצה את הבדותה שהטלת הפצצות הגרעיניות גרמה לסיום המלחמה, ובכך הצילו את חייהם של מיליון חיילים אמריקאים וכעשרה מיליון יפנים [ממש 'פצצות מצילות חיים']. לא כך סברו המפקדים הבכירים בצבא. הגנראל דואית אייזנהאואר, למשל, העיר (Newsweek 11/11/ 63)  "היפנים היו מוכנים להיכנע ולא היה צורך להכות בהם עם הדבר הנורא הזה". האדמיראל ויליאם ליהי (בעל הדרגה הגבוהה ביותר בצבא האמריקאי בתקופה 1942-1949) כתב בספרו (I was there, Amazon 1979): "יפן הייתה כבר מובסת והטלת הפצצה הייתה מיותרת לחלוטין".

מחסני נשק גרעיניים (START 1 and New START)

לאחר סיום המלחמה גם ברה"מ, בעקבות ארה"ב, פיתחה פצצות אורניום ופלוטוניום, וגם פצצות מימן (שהן פצצות תרמו-גרעיניות). התחיל מירוץ גרעיני ביניהן, וב-1990 היו לכל אחת כ-25,000 פצצות גרעיניות, די והותר להשמיד את כל החיים על פני כדור הארץ עשרות פעמים. היה אמנם יקר מאד לכל צד לתחזק כמות כזאת של נשק. וב-1991 חתמו מיכאיל גורבצ'וב והנשיא ג'ורג' בוש (האב) על ההסכם הראשון לפירוק נשק אסטרטגי START 1, לפיו הסכים כל צד להגביל את כמות ראשי החץ הגרעינים ברשותו ל-6000, ומתוכם לא יותר מ-1600 פצצות בתוך טילים ומפציצים. עד סוף 2001 סולקו 80% מהנשק האסטרטגי בעולם. הסכם START 1 פג ב-2009.

ב-2010 נחתם בפראג ההסכם בין רוסיה וארה"ב לפיו צומצמו מספר משגרי הטילים האסטרטגיים לחצי. נשארו לרוסיה 1790 טילים מוכנים לשיגור, לארה"ב 1930.

טילים נגד טילים–הסכם אב"מ, 1971 (Anti-Ballistic Missile-ABM Treaty)

הסכנה של מלחמה גרעינית  בין המעצמות הייתה מוחשית מאד. להקת ציפורים שזוהתה בטעות ברדארים של אחת המעצמות כמתקפת טילים גרעיניים נגדה (כפי שבאמת קרה באחת ממערכות הרדאר האמריקאיות) יכלה בנקל לחולל מלחמת עולם גרעינית. הרתיעה העיקרית מפני פתיחה במלחמה גרעינית הייתה החשש )אפילו הוודאות( מהשמדה הדדית מובטחת (Mutually Assured Destruction-MAD), כי ברור היה שאפילו אחרי הצלחה להשמיד את רוב טילי האויב במכה גרעינית טוטאלית, מכה ראשונה, היו בוודאי נשארים בידי האויב מספיק טילים כדי להשמיד גם את התוקף במכת תגמול שנייה. קיום MAD יצר יציבות במערך הטילים הגרעיני.

היציבות תופר רק אם צד אחד יבנה מערכת הגנה בפני טילים גרעיניים, שיוכל ליירט את הטילים המועטים שיישרדו ממכת הטילים הראשונה, ובכך יושמד הצד המותקף מבלי שיצליח להגיב. נגמר MAD, והדרך פתוחה בפני מכת השמדה ראשונה. על מנת למנוע מכל צד את היכולת לבצע מכה גרעינית ראשונה חתמו ארה"ב וברה"מ ב-1972 על הסכם ABM  (Anti-Ballistic Missile Treaty), ולפיו נאסר על כל צד:

 • להציב הגנה בפני טילים אסטרטגים גרעיניים.
 • להציב רדארים שייתנו אזהרה מוקדמת למתקפת טילים אסטרטגים גרעיניים.
 • הצבה או העברה של מערכות או רכיבי ABM אל מחוץ לארה"ב או ברה"מ.

נזכיר לבסוף הסכם נוסף שחתמו עליו גורבצ'וב והנשיא ריגן ב-1987, הסכם לאיסור טילים בטווח בינוני (Intermediate-range Nuclear Forces, INF, Treaty), שאסר על שימוש בטילים בעלי טווח של 500-5500 ק"מ (למעט טילים שנורו מהים).

לעת עתה נראה שהעולם מובטח מפני שואה גרעינית.

הנמר חושף את שיניו – המטוטלת חוזרת אחורה

חומת ברלין נפלה בנובמבר 1989 ושתי חלקי גרמניה התאחדו ב-1990. בפברואר 1990 הציע שר החוץ בממשלת בוש (האב), ג'יימס בייקר (Los Angeles Times, 30.5.2016), שבתמורה ל"שיתוף פעולה בנושא גרמניה" ארה"ב תיתן ערובת ברזל (iron-clad guarantee) שנאט"ו לא תתרחב מזרחה "אפילו אינץ' אחד". העסקה הייתה ברורה – גורבצ'וב ישלים עם האוריינטציה של גרמניה המאוחדת אל המערב, וארה"ב בתמורה תעצור את התפשטות נאט"ו.

הבטיחו, אבל לא הבטיחו לקיים.

במאמר בבלוג שלו ב-18.5.2014  (Bill Clinton’s Epic Double-Cross: How “Not an Inch” brought NATO to Russia’s Border) מצטט David Stockman את השגריר האמריקאי ברוסיה, ג'ק מטלוק, שנכח בשיחות ואמר "השפה שהשתמשו בה הייתה מוחלטת, במסגרת הסכם כללי שהסובייטים לא ישתמשו בכוח והאמריקאים לא "ינצלו את ההזדמנות” [לקדם את נאט"ו מזרחה]. ב-1999, ביוזמת הנשיא ביל קלינטון, פולין, צ'כיה והונגריה צורפו לנאט"ו. ב-2004 הנשיא ג'ורג' בוש צירף לנאט"ו את המדינות הבלטיות – ליטא, לטביה ,אסטוניה – וכן את רומניה, סלובקיה, סלובניה ובולגריה. אם ברק אובמה נשיא ארה"ב החגיגה המשיכה – אלבניה וקרואטיה הצטרפו לנאט"ו ב-2009, מונטנגרו ב-2016. מספר המצטרפים עבר כבר את מספר המדינות המקוריות שהיו חברות בארגון.

ב-2004 הנשיא ג'ורג' בוש (הבן), שיכור כוח, ביטל באופן חד-צדדי את חברות ארה"ב באמנה נגד השימוש בטילים נגד טילים גרעיניים (ABM Treaty) ובכך הפגין שארה"ב מפתחת אופציה למכה גרעינית ראשונה.  ארה"ב הציבה כ-200 פצצות גרעיניות "טקטיות", B61, בחמש מדינות נאט"ו – בלגיה, גרמניה, איטליה, הולנד ותורכיה. הם נבנו במקור ב-1960, בעוצמות בין 0.3 עד 50 קילוטון TNT (להזכירכם כי עוצמת פצצת הירושימה הייתה כ-15 טון TNT). ב-2013 הפנטגון דרש, וכנראה קיבל, 13 מיליארד דולר, לשפץ ולשדרג את פצצות ה-61B, ותחת שמה החדש  – B61-12, הפכה לפצצה היקרה ביותר, והמסוכנת ביותר, במחסן הנשק האמריקאי. היא נוסתה לראשונה במדבר נבאדה בארה"ב ב-2015, עם עוד חמישה ניסויים מתוכננים.  הגודל המקורי של ראשי החץ הגרעיניים אמנם נשמר, אבל התווספו שני אלמנטים חשובים לכל פצצה: ראשית, רדיוס מעגל הפגיעה הוקטן מ-110-170 ל-30 מטר בלבד (כלומר מדויקות פי 3-5); שנית, יש לה יכולת לחדירה את הקרקע ולהתפוצץ רק כאשר היא נעצרת, כך שרוב כוח הפיצוץ נספג בתוך הקרקע. שני אלמנטים אלה הביאו לכך שכוח ההרס של פצצת B61-12, נגד מטרות תת-קרקעיות (כני שיגור טילים, למשל) הוא שווה-ערך לפצצה גרעינית רגילה של 750-1250 קילוטון  (Effects of Nuclear Earth-Penetrator and other Weapons, National Academies Press, 2005  (. פצצות אלו אמורות להחליף את 200 הפצצות המאוחסנות בחמש מדינות נאט"ו במערב אירופה, ולפי דעתם של משקיפים הן ברוסיה והן במערב יהוו בסיס למכה גרעינית ראשונה.

ומה עם תגובת התגמול – המכה השנייה של מעט כני השילוח שישרדו את המכה הראשונה? ובכן, בחודש מאי השנה, ארה"ב הציבה ברומניה מערכת הגנה בפני טילים, Aegis (שהייתה כבר בשימוש בצי האמריקאי), המשמידה טילים בעודם בחלל בטרם כניסתם לאטמוספירה.  בתורכיה הוצבו כבר רדארים אמריקאים כחלק ממערכת זאת, ובפולין התחילו בבניית מערכת הגנה Aegis, האמורה להיות מוכנה ב-2018. בינתיים 20 פצצות גרעיניות טקטיות, מתוך לפחות 50 הפצצות שהיו מאוחסנות בבסיס האווירי התורכי Incirlik מועברות לרומניה שיש לה גבול משותף עם אוקראינה (Infowars 18.8.2016).

ביצעתי חיפוש-גוגל בכותרת ”nuclear weapons on Russian borders”. גוגל כמנהגו המרשים מצא 1,850,000 תוצאות ב-0.38 שניות, ובראש הרשימה היה מאמר בכותרת Russia is about to Put Nukes Right on NATO's Border”".

כיצד מגיב פוטין?

ההכנות למכה גרעינית ראשונה הולכות ומסתיימות, והיות שהרוסים מודעים לסכנה ונוקטים באמצעים נגדיים אנו יכולים להתכונן לאפשרות של מלחמה גרעינית עולמית. באינטרנט מוצאים מאמרי אזהרה בשפע – P. C. Roberts, 8.12.2015, War Is On The Horizon ; P. Giraldi, 25.5.2016, How the World Ends ועוד רבים. רוברטס כותב: "אין ספק שוושינגטון דוחפת למלחמת סוף העולם [ארמגדון]… אם רוסיה לא תצליח לעורר את אירופה מתרדמתה, מלחמה היא בלתי נמנעת."

רוסיה מבצעת ניסויים כעת בטילי שיוט גרעיני, Zirkon, המגיעים למהירות של פי ששה ממהירות הקול (מאך 6), עם טווח של כ-400 ק"מ, ובשלב ראשון יוצבו על שתי אניות מלחמה ב-2018 (The National Interest, 22/4/2016). היות שטילי שיוט עפים בגובה נמוך, ובשל מהירותו הגדולה, יהיה קשה מאד ליירט את הזירקון בטכנולוגיה הקיימת של טילים נגד טילים, שעפים בגובה רב בסטרטוספרה, כגון אלה המותקנים במערכת Aegis ברומניה. על כל אנייה יוצבו מערכות לשיגור 80 טילים כאלה, בנוסף לטילי שיוט  Kalibr בעלי טווח גדול בהרבה. הטילים האלו יוכנסו בהמשך לשימוש גם במטוסים וצוללות.

בכתב העת Forbes , 20.5.2016, אנו קוראים ש"לארה"ב אין שום הגנה בפני התקפה גרעינית רוסית… קיימת אי יכולת טוטלית להדוף איום למחוק את הציביליזציה האמריקאית לעתיד הנראה לעין". כפי שאמרנו – השמדה הדדית מובטחת – MAD.

ומה בין טרמפ והילרי קלינטון?

בתקשורת האמריקאית טרמפ מוצג כמשוגע, כפשיסט. השקפותיו בנושא הגירה לארה"ב מעוררות חלחלה. הוא גזען, סולד מנשים, ממוסלמים, מלטינו-אמריקאים. ניתן להניח שבתור נשיא, אם ייבחר, יחסו לבריאות הציבור (Medicare) ולנושאים סוציאליים אחרים יהיה שלילי יותר מזה של הילרי קלינטון. אבל כל זה לא מסביר את העויינות החריפה המופנית נגדו ע"י הממסד הרפובליקאי (והדמוקרטי) ורוב אמצעי התקשורת – הרי עמדותיו הנ"ל לא שונות בהרבה מאילו של רוב הרפובליקאים שהציגו את מועמדותם בבחירות המוקדמות. אפילו בנושא הנשק הגרעיני הוא התבטא ש"אם יש לנו נשק גרעיני, למה שלא נשתמש בו?"

אבל – בעימות השני למועמדות הרפובליקאית הצהיר טרמפ: "הייתי מסתדר עם פוטין … הוא לא רוחש שום כבוד לאובמה … הייתי מסתדר עם מנהיגי העולם … עם סין, עם ראשי המדינה במקסיקו … יהיה לנו עולם הרבה יותר יציב". טרמפ קרא להוצאת הכוחות האמריקאים מאירופה  (J. Raimondo, Why they Hate Trump, Antiwar, 1.3.2016): "מדינות אלו עשירות – לטענתו – ויוכלו להגן על עצמן."  טרמפ מתנגד לכל פלישה אמריקאית לתוך טריטוריות לא לה – סוריה, אוקראינה, לוב. "אל תטעו – כותב ריימונדו – המנהיגים הרפובליקאים אינם פוחדים שטרמפ יפסיד להילרי. הם פוחדים שהוא ינצח."

המטרות הפוליטיות-חברתיות של משפחת קלינטון, לעומת אלה של טרמפ, מסוכמות במילות ההסבר בפרסומי קרן קלינטון: "אנו מאגדים עסקים, ממשלות, ארגונים לא-ממשלתיים ואנשים פרטיים במטרה לשפר את הבריאות העולמית, לשפר את אפשרויות הבחירה בפני נערות ונשים, לצמצם השמנת יתר של צעירים, ליצור הזדמנויות כלכליות ופריחה, ולעזור לקהילות להתמודד עם התוצאות השליליות של שינוי האקלים." כולן מטרות חשובות.

מעריכים שבמשך שנת 2016 הכנסות הקרן מתרומות יגיעו ל-2 מיליארד דולר. כיצד הגיעו לסכומים נכבדים אחה? International Business Times (26.5.2015) מדווח שבמשך שלוש השנים שהילרי הייתה שרת החוץ האמריקאית, אישר משרד החוץ מכירת נשק לעשרים מדינות, שמנהיגיהן תרמו קודם לכן לקרן קלינטון כ-165 מיליארד דולר. חברת Boeing, מייצרת מטוס הקרב F-15 שהסעודים היו מעוניינים לרכוש, תרמה 900,000$ לקרן קלינטון חודשיים לפני שנחתם הסכם סיוע צבאי עם ערב הסעודית, ונתנה בהמשך חסות לנאומים של ביל קלינטון שקיבל עבורם "סכומים של שש ספרות" ( Seattle Times, 24.3.2016).

לא נרחיב. אין בכוונתי לערוך השוואות בין טרמפ וקלינטון, אלא בנושא אחד בלבד: מה היחס של כל אחד לנושא של מכה גרעינית ראשונה של ארה"ב נגד רוסיה, ולאפשרות של מלחמת עולם גרעינית? עמדותיו של טרמפ כבר הזכרנו. נזכיר כמה מעמדותיה הרלוואנטיות של הילרי קלינטון. כאשר התמודדה על מועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות הכריזה בכינוס של AIPAC (Global Research 5.6.2015): "שיידעו האירנים שאם אהיה נשיאת ארה"ב, נתקוף את איראן… אם בטיפשותם יהרהרו על תקיפת ישראל נוכל למחוק אותם טוטאלית (“totally obliterate them”)". היא תומכת בשימוש בפצצות מצרר, ובנשק כימי וגרעיני במלחמות בהן ארה"ב הייתה מעורבת. כחברת סנאט היא הייתה אחת מששת הסנאטורים הבודדים שהתנגדו לאיסור בשימוש במערכות נגד טילים שטרם נוסו במערכות למכה גרעינית ראשונה.

הילרי קלינטון נחשבת כיוזמת הראשית להתערבות של ארה"ב ושל נאט"ו בלוב, והפיכתה למדינה נכשלת, מחולקת לשבטים מזויינים וג'יהאדיסטים (אל קאעידה ודאעש) הנתמכים על ידי המלוכה הסעודית, וכן מקום יציאתם של רבבות פליטים אפריקאים לאירופה. בראיון וידיאו היא סיכמה את הפלת קדאפי במשפט אחד: "באנו, ראינו, הוא מת …(צחוק)".

בסוריה הייתה בצורת קשה ללא תקדים בשנים 2008-2010. 200,000 סורים נאלצו לעזוב את אדמותיהם בקרבת חאלב בלבד ולחפש מקלט בשכונות העוני בערי הסביבה. עוד בתחילת כהונתה כשרת החוץ, התעלמה הילרי מבקשות אסאד לעזרה לאוכלוסייה הרעבה, וב-2011 יזמה את ההתערבות האמריקאית-סעודית-קטארית להפיכת השלטון בסוריה על מנת לבנות צינורות גז לאירופה. עוד יוזמה כושלת ויקרה של הילרי (ואובמה).

בפברואר 2014 הופלה ממשלת אוקראינה בהפיכה שתוכנה ומומנה על ידי ארה"ב, בהדרכת ויקטוריה נולנד, סגנית שרת החוץ לענייני אירופה ואסיה ששירתה קודם לכן כסגנית דוברת של הילרי קלינטון. אובמה מתייחס לאוקראינה, וגם לגרוזיה, כאילו הן למעשה כבר חברות בנאט"ו, והילרי קלינטון שקראה לפוטין "עוד אדולף היטלר" התחייבה ששתיהן יוכנסו באורח מלא לנאט"ו אם היא תיבחר.

פניה של הילרי לעימות עם רוסיה ולמלחמה – מלחמה גרעינית – והמלחמה אחריה (אם אמנם יישרד מי שיילחם) תהיה, לפי דברי איינשטיין, עם אבנים ומקלות.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. עוד על אובמה, שמעון פרס והאפרטהייד הגיב:

  ״הארץ״ פירסם היום מאמר מ ט ע ה בכותרת ״לחזור לבסיס של הציונות״
  * אבל אובמה טעה! פרס היה ההפך ממנדלה! נלסון מנדלה הרס את כור הפצצות שישראל הקימה בד-אפריקה ולא הקים התנחלויות לבנות.
  ** הגארדיין הבריטי פירסם צילומים שממשלת מנדלה שחררה על מעורבות ישראל, ובמיוחד של שר הביטחון שמעון פרס, במכירת טילי יריחו והקמת כור פצצות בדרום אפריקה.
  *** ב-22 לנובמבר 1974 כתב שר הביטחון שמעון פרס לשר התעמולה של האפרטהייד בדרום-אפריקה, מר רודי, והודה לו על פגישות סודיות שהתקיימו בפרטוריה ועל ״שיתוף הפעולה שאינו מבוסס רק על אינטרסים, אלא גם על אחוות דעות, ועל נחישות משותפת להתנגד לאויבינו, ושנאתנו המשותפת להתנגד לאי-צדק״… ראו את צילום המכתב
  image.guardian.co.uk/sys-files/Guardian/documents/201005/23/Peres-letter.pdf
  **** גנרל ארמסטרונג, הרמטכ״ל של משטר האפרטהייד כתב ב-1 למרץ 1975 תחת הכותרת ״מערכת טילי יריחו״: ״בהנחה שטילים יחומשו בראשם גרעיניים שייצורו בדרום-אפריקה או יושגו ממקור אחר״…
  ***** בדצמבר 1986 היתה ישראל למדינה היחידה שלא הטילה הסנקציות על דרום אפריקה במשטר האפרטהייד, כפי שדרשה מועצת הביטחון.

 2. עוד על אובמה, שמעון פרס והאפרטהייד הגיב:

  ״הארץ״ פירסם מאמר מ ט ע ה בכותרת ״לחזור לבסיס של הציונות״ ומסרב לפרסם תגובה
  * אובמה טעה! פרס היה ההפך ממנדלה! נלסון מנדלה הרס את כור הפצצות שישראל הקימה בד-אפריקה ולא הקים התנחלויות לבנות.
  ** הגארדיין הבריטי פירסם צילומים שממשלת מנדלה שחררה על מעורבות ישראל, ובמיוחד של שר הביטחון שמעון פרס, במכירת טילי יריחו והקמת כור פצצות בדרום אפריקה.
  *** ב-22 לנובמבר 1974 כתב שר הביטחון שמעון פרס לשר התעמולה של האפרטהייד בדרום-אפריקה, מר רודי, והודה לו על פגישות סודיות שהתקיימו בפרטוריה ועל ״שיתוף הפעולה שאינו מבוסס רק על אינטרסים, אלא גם על אחוות דעות, ועל נחישות משותפת להתנגד לאויבינו, ושנאתנו המשותפת להתנגד לאי-צדק״… ראו את צילום המכתב
  image.guardian.co.uk/sys-files/Guardian/documents/201005/23/Peres-letter.pdf
  **** גנרל ארמסטרונג, רמטכ״ל משטר האפרטהייד כתב ב-1 למרץ 1975 תחת הכותרת ״מערכת טילי יריחו״: ״בהנחה שטילים יחומשו בראשם גרעיניים שייצורו בדרום-אפריקה או יושגו ממקור אחר״
  ***** בדצמבר 1986 היתה ישראל למדינה היחידה שלא הטילה הסנקציות על דרום אפריקה במשטר האפרטהייד, כפי שדרשה מועצת הביטחון

 3. צדוק התקוה הגיב:

  טעות אמריקאית להטיל על יפן את הפצצות את הפצצות הייתה צריכה ארצות הברית להטיל על גרמניה שגרמה למיליוני הרוגים ולהרס העולם כמעט

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים