הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 באוקטובר, 2016 5 תגובות

מוסף "הארץ" עשה משאל בין חברי הכנסת מי מהם מאמין באלוהים ומי לא. 70 מאמינים באלוהים, כ-40 סירבו להשיב, ו-9 צדיקים "הודו" כי הם אינם מאמינים באלוהים.

אלוהים הוא אחד ההמצאות המתוחכמות ביותר שיצרו מספר בני אדם, בעלי חוש הומור מקברי. מאז שיצרו אותו, הצליחו לשטוף את האנושות באגדה על כוחו הבלתי מוגבל, על היותו יוצר היקום ובורא בני האדם.

אלוהים מברך את היום השביעי (צייר: ויליאם בלייק) דת נצרות יהדות אסלאם מלאכים blake_god_blessingאלוהים מברך את היום השביעי (צייר: ויליאם בלייק)

מאחר שכוחו רב והוא כל יכול, אך טבעי ששטופי האמונה הדתית מתפללים למי שמוכר גם בכינוי קב"ה ומאמינים כי התפילות יועילו בצורה זו או אחרת.

יום כיפור הוא שחקן על במערכת שטיפת המוח הנדונה. יצירה גאונית שכבשה גם אנשים, שהיה מצופה כי יבחינו בתרמית, בהולכת השולל ובהונאה העצמית של החג הזה.

במשך 81 שנות חיי לא פגשתי אדם אחד שכתוצאה מטקס הסליחות והצום ביום כיפור, עבר היטהרות והפך להיות אדם טוב יותר.

מבקשי הסליחות והצמים למיניהם, המבקשים על נפשם, חוזרים למחרת היום לסורם. הגנב ממשיך לגנוב, השודד ממשיך לשדוד והרמאי ממשיך לרמות.

המתנחל ממשיך לגזול את אדמת הזולת; הבנקאי ממשיך לחמוס את כספי המפקידים; חברות כוח האדם ממשיכות לנצל את עובדיהן; שרי הממשלה ממשיכים לרמות ולהוליך שולל.

אלוהים שונא בני אדם. הוא לא התייצב לצד קורבנות השואה היהודים והצוענים. הוא לא התייצב לצידם של הקמבודים שנרצחו ע"י החמר-רוז'. הוא לא התייצב לצד הווייטנאמים שנהרגו ע"י האמריקאים. הוא הפקיר את הפלסטינים ב-50 שנות שליטה ישראלית. הוא אדיש לגורלם של תושבי חאלב בסוריה המופצצים מדי יום. הוא לא חיסל מלחמות. הוא מתעב אינדיאנים. הוא לא מרחם על תושבי דארפור הנטבחים, גילה אדישות לגורלם של קורבנות שואת הארמנים ורצח העם ברואנדה. אבל הוא מיטיב עם טייקונים.

הרשימה ארוכה ומתפרסת על פני מאות בשנים. מהיצור האכזר הזה עוד מבקשים סליחה?

יחד עם זאת יש ליום כיפור תפקיד משמעותי שלא קשור באלוהים. תפקיד אקולוגי ממדרגה ראשונה של טיהור האוויר מרעלים אותם אנו נושמים כל ימות השנה. אני ממליץ לאמץ את ההיבט האקולוגי של יום כיפור אחת לחודש. מה שאנחנו לא נעשה, אלוהים לא יעשה בשבילינו.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אסתר ואיתן הגיב:

  תודה לגדעון ספירו

 2. אדם קלר הגיב:

  הדת ההינדית מאמינה בהרבה אלים. מאמיני הדת הזאת מתפללים אליהם ומבקשים מהם בדיוק מה שמאמיני הדתות המונותיאיסטיות מבקשים מהאל האחד.

  בדת הבודהיסטית באופן תיאורטי אין אלוהים. באופן מעשי יש שם אלוהים והאלוהים נקרא בודהה. אם תבקר פעם במקדש בודהיסטי תראה שהמאמינים לא חושבים על אדם כמוהם שהתעלה בכל מיני הטהרויות וסיגופים עד שהגיע לנירוואנה. המאמינים שבאים למקדש בודהיסטי מאמינים באל שנקרא בודהה והם מבקשים ממנו בדיוק מה שמבקשים יהודים ונוצרים ומוסלמים מהאל שלהם.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  גדעון מיליארדים [אפילו קצת יותר]מאמנים בכוח עליון אלוהים אלללה שילחו על האדמה יהשוע היהודי ועוד סוגים שונים של אלהות אז בקשר ליהודים אלוהים בקשר למצב הפלסטינאים הסורים העירקים התימנים שייך לאלללה שאר הוא שייך לשליח שלו יהושוע כל אחד והצרות שלו

 4. רגב הגיב:

  גדעון,
  לך תבנה ברית פוליטית עם האזרחים הערבים במדינת ישראל אחרי שתקריא להם את המאמר שכתבת.
  הם ״ממש״ ישמחו לשתף פעולה עם אתאיסט כמוך.
  אחת הסיבות המרכזיות שבגינן מעולם לא יכון פה שלום עם הפלשתינים ועם הערבים הישראלים נעוצה בעובדה שאין בחברה הערבית מי שיקבל את עמדתך שהובאה במאמר זה ומי שיגלה כלפיה סובלנות.
  למרות שמבחינה עובדתית קשה מאוד לחלוק עליך.

 5. איציק ש. הגיב:

  גדעון ספירו מתייחס לאלוהים אליו מתפללים הצמים ביום כיפור. אל תשכח שהמאמר מתייחס ליום כיפור. קרא את ארבע השורות הראשונות שלו ותראה שהוא מתייחס כך לכל הדתות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים