הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 באוקטובר, 2016 7 תגובות

ניכר שממשלת ישראל הנוכחית כבר הצליחה מזמן לשבור את שיאי קודמותיה בשקרים, בסילופים ובכזבים. ברוח 1984 של אורוול הצליחה השרה רגב לשכנע מיליונים שבערות היא כוח, ליברמן פועל כאילו מלחמה היא שלום, בנט מטיף שחירות היא בעצם עבדות, ומעל כולם נתניהו מצליח בכישורי רודן לטמטם את הציבור בהופכו את האמת לשקר ואת השקר לאמת. אבל אפילו על רקע השקריות הפתולוגית הזו, המרמה אודות התכחשות אונסק"ו לקשר היהודי לירושלים ולמה שמכונה "המקומות הקדושים" שברה שיאים חדשים.

התנגדות לכיבוש זו חובה מוסרית אני עם בצלם betselem-occupation(מקור)

ניתן כמובן לחלוק על החלטת אונסק"ו ואף לגנותה, זה לגיטימי. אבל עיוות הנאמר בה וסילופה מביש ופסול. החלטת אונסק"ו הוצגה בידי ממשלת ישראל ושלל אמצעי התקשורת הישראלים כמכחישה כל קשר יהודי לירושלים, או, למצער, כמתעלמת מקשר זה. להד"ם. במסמך דנן ישנם לפחות שני סעיפים בהם מוצהר במפורש, שחור על גבי לבן, על הקשר היהודי לירושלים ואף לחברון ובית לחם (סעיפים 3 ו- 36). אבל זה רק קצה קצהו של קרחון הרמייה.

המסמך של אונסק"ו כל כולו מתייחס להקשר הספציפי של הכיבוש, וכך צריך גם לקראו ולהבינו. כך, מלכתחילה מבהיר המסמך (סעיף 2) שהכתוב בו מתבסס בעיקרו על תקנות וכללים בינלאומיים הנוגעים להלכות מלחמה והתנהלות כוחות כיבוש בשטחים כבושים – תקנות האג (1907), אמנת ג'נבה הרביעית (1949) והפרוטוקולים הנלווים אליה (1977), אמנת האג להגנת נכסי תרבות בעת עימות מזוין (1954) ועוד. המסמך, אם כך, מתייחס אך ורק לנכסי תרבות שזה מכבר הוכרזו ע"י האו"ם והוכרו ע"י רוב אומות העולם כנכסים המצויים תחת הכיבוש הישראלי, קרי, נכסים פלסטינים בהגדרתם (ומכאן גם השימוש השיטתי של המסמך בשמם הערבי). אבל מה שהופך את אותם נכסים לפי המסמך לפלסטינים איננו קשריהם ההיסטוריים או המיתולוגיים הייחודיים לעם הפלסטיני, אותם ליהודים לכאורה אין, אלא אך ורק עובדת היותם בטריטוריה הנתפסת בעולם כולו לפחות 50 שנה כטריטוריה פלסטינית כבושה. זו הסיבה שבסעיף 35 מצהיר המסמך על היותם של מערת המכפלה בחברון וקבר רחל בבית לחם (המוזכרים גם בשמותיהם אלו) חלק אינטגרלי מפלסטין, אך מייד לאחר מכן בסעיף 36 עומד גם על הקשר והמשמעות הדתית היהודית של שני האתרים הללו.

בהחלטת אונסק"ו לא התכחשות לקשר היהודי עומדת על הפרק אלא שלילת הכיבוש הישראלי בכלל ופגיעתו בנכסי תרבות של העם הכבוש בפרט. לא בכדי מופיע הביטוי "הכוח הכובש" ארבע עשרה פעמים במסמך. יתרה מכך, החלטת אונסק"ו אף מדגישה את מחוייבותה להחלטות מועצת הביטחון והעצרת הכללית של האו"ם הנוגעות לשטחים הכבושים, למשל החלטות 476 ו- 478 השוללות את ריבונותה של ישראל על מזרח ירושלים וקוראות לביטולם של חוק ירושלים ושל סיפוח העיר למדינת ישראל. שוב: לא מדובר בהתעלמות, קל וחומר הכחשת, הקשר היהודי לאתרים כגון הר הבית, הכותל המערבי וכיו"ב, אלא בהתנגדות לכיבוש המאפיינת את ארגוני האו"ם מקדמת דנן.

בממשלת נתניהו יודעים את האמת, אך כמו מיניסטריון האמת בספר 1984 מנצלת זו את כוחה כדי לעוות את המציאות ולהציג מצג שווא בפני הציבור, ועוד תחת הסיסמא "האמת תנצח". דאגתם של נתניהו ושריו איננה מאנטישמיות או מהטיות אנטי יהודיות באונסק"ו אלא מהתנגדות עולמית גוברת להתנהלותה הברוטלית של ישראל ככוח כובש. לכן המהומה שעוררה ואשר מטרתה הסטת תשומת הלב מן הכיבוש ומוראותיו עד כדי העלמתו. זו גם הסיבה להתנפלות האלימה של נתניהו ושותפיו על חגי אלעד וארגון "בצלם" שחשפו בדיוק את אותה ברוטליות אותה הם מנסים להסתיר ולמחוק מסדר היום העולמי.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. תודה לעופר כסיף הגיב:

  * ההנהגה הציונית היתה כאילו חילונית. . .
  ** האמונה המשיחית היא מאז ומתמיד עמדתה המרכזית של ההנהגה הציונית!
  *** תארו לעצמכם מה היה קורה אילו לא המציאו עזרא ונחמיה את האל (״י.ה.ו.ה״ שהביאו מבבל). . **** ואילו האל המומצא לא נתן למנהיגי הציונות את בראשית (פרק טו), ואת ״אבות האומה״, ובראשם את אברהם — שלדעת כל ארכאולוג מעולם לא היה קיים. . . ואילו לא היתה כאילו פגישה בן האל המומצא לאברהם. . .
  ***** ואילו לא הסתמכו מנהיגינו על ההמצאה שכאילו ״ניתנה לנו, ורק לנו ההבטחה האלוקית״, לחסל, ולהשמיד, ולצמת, ולהרוג, ולגרש ״אֶת-הַקֵּינִי, וְהַקְּנִזִּי, הַקַּדְמֹנִי, וְהַחִתִּי, הַפְּרִזִּי, הָרְפָאִים, הָאֱמֹרִי, הַכְּנַעֲנִי, הַגִּרְגָּשִׁי, וְאֶת-הַיְבוּסִי״ AND IN OUR DAYS ואת הפלסטיני. . . אז היה כאן קיים שלום צודק ובר-קיימא.
  ****** ואשר לשמעון פרס לא רק שהוא הביא את הגרעין למזה״ת – הוא גם תמך באפרטהייד!

 2. שבתאי לוי הגיב:

  "שקר מארץ תצמח, ועוול משמים נשקף". "שקר שקר תרדוף".
  שבתאי לוי

 3. חגי אלעד, היזהר! הגיב:

  מאז נאום מסיתיהו הראשון בכיכר.ציון בי-ם, קרו דברים.
  * בפעם האחרונה, נאם מסיתיהו הראשון בכיכר ציון, י-ם. יגאל עמיר הקשיב, ורצח את ראש הממשלה הראשון שניסה לעשות שלום, את יצחק רבין. (ב-4 לנובמבר, 1995)
  ** באוקטובר, חודש קודם, זעק נתניהו בכיכר ציון, בירושלים: "לממשלה הזאת יש רוב לא ציוני… ממשלת רבין נשענת על חמישה נציגים ערבים שמזוהים עם אש"ף. אני רוצה להזכיר לרבין שהילדים שלהם אינם משרתים בצה"ל ובכל זאת הוא נשען עליהם ובונה עליהם את הרוב המעוות שלו".
  *** אלפי שומעיו זועקים: "מוות לרבין! מוות לרבין!"
  **** בראיון האחרון שהעניק יצחק רבין (לערוץ 1 הציבורי) חודש לפני הירצחו, הוא הסביר שהבין היטב והכיר את אויביו — ״הליכוד״ ובראשו בנימין נתניהו. אבל למרות הבנתו, רבין לא ביקש מאבטחים להגנתו.
  ***** אמר אז רבין: ״אני יודע שיש הסתה פרועה, אלימות מילולית, אלימות ברחוב הישראלי. ראיתי את ההפגנה ב(כיכר ציון) בירושלים, שבה הופעתי כ״איש גסטפו״. ראיתי את האלימות לפני הכנסת. פנה אלי חבר-הכנסת ראש ״הליכוד״ נתניהו… לפני שנסעתי לארה״ב, (וביקש) פגישה, (בעוד) הוא עושה הפגנות (נגדי)״…

  • אידל שרון הגיב:

   אתה יודע מה הבעיה העיקרית בין הימין לשמאל? ההתעצמות של כל צד מההתלהמות של חבריו לאג'נדה. אם היינו עוצרים הכל, משוחחים באופן תרבותי, שיח חף מכל דעות קדומות, משמיעים זה לזה את טיעונינו, ופתוחים להבין את נקודת מחשבתו של האחר מבטיחה לך שהיינו מוצאים יותר נקודות דמיון מפערים אידיאולוגים. הרי בסופו של דבר כולנו רוצים שלום. כולנו מפחדים מהרג. לכולם יותר נעים ללקט סביבנו חברים ולא אוייבים. 3 בעיות יוצרות מחלוקת והן:
   גבולות ישראל (ובתוך כך כיבוש כן או לא), לגיטימיות של כל צד (יהודים וערבים) לפעול למען צדקתו ורצח רבין- נגזרת של הסתה או רצח אידיאולוגי של איש אחד.
   אתה מוזמן לבקש חברות ממני. אשמח להביא לך הסברים לכל הנ"ל ותחליט. Idal sharon. השלום יבוא מתוכנו. אנחנו נעלה את כוונותינו למנהיגים. הם לא מחליטים לבד. ממתינה לך.

 4. צדוק התקוה הגיב:

  אוּנֶסְק"וֹ (באנגלית: United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization – UNESCO) הוא ארגון החינוך, המדע והתרבות של האומות המאוחדות. מדובר בסוכנות מקצועית של האו"ם, שנוסדה ב-16 בנובמבר 1945, שמטרתו המוצהרת היא, לתרום לשלום ולביטחון על ידי קידום של שיתוף פעולה בינלאומי בתחומים של חינוך, מדע ותרבות, מתוך שאיפה להנחיל ברחבי העולם רגש של כבוד כלפי ערכי הצדק, שלטון החוק, זכויות האדם והחירויות הבסיסיות שהוכרזו בהצהרת האו"ם.
  אני לא מבין מה הקשר של החלטת הארגון לתפקידו "קידום של שיתוף פעולה בינלאומי בתחומים של חינוך, מדע ותרבות" החלטה שהארגון קיבל היא פוליטית מה קשור שלילת הכיבוש לתפקידו המוצהר שלילת " כיבוש" תפקידה של מועצת הביטחון נדמה לי

 5. עודד הגיב:

  בתגובה (חד פעמית) לתגובתו של יהונתן צור [תגובה שלישית מהפייסבוק]: באמת, הגיע הזמן להפסיק להאכיל טרולים. הכוונה היא כמובן לשתי תגובות רצופות של דרור קוסינובסקי (ויש עוד תגובות שלו , למאמרים אחרים). תגובות טרוליות כאלה הן נזק לכל דיון רציני שאולי היה אפשרי כאן, ואם מאפשרים להן להתפרסם ( ותמיד אפשר למחוק אותן זמן לא רב אחרי שכבר פורסמו – גם אם אי אפשר לסנן אותן מלכתחילה) הן השיגו את מטרתן השלילית.

 6. רגב הגיב:

  כותב המאמר טועה ומטעה.
  על מנת לרכך את המחלקות סביב ירושלים יש לנקוט במהלכים נעדרי אלמנטים דתיים שרק מגבירים את התסיסה והקנאות הדתית, שממילא קיימות סביב הר הבית.
  לפיכך, הצהרה בלתי מאוזנת בדבר זכותם העודפת של המוסלמים בהר הבית עלולה להוביל לתוצאה אחת ויחידה : ליבוי השנאה.
  על כן, ארגון אונסקו היה צריך למצוא נוסח מרוכך ומאוזן ולא כזה שכל מוסלמי ממוצע יבין אותו כהעדר זיקה יהודית להר הבית.
  יתר המאמר עוסק בהתחכמות ובסתם השתלחות בישראל שלא שווה תגובה רצינית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים