הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בנובמבר, 2016 3 תגובות

… והייצוא הביטחוני הישראלי לדרום סודאן נמשך: האו"ם מזהיר שמלחמת האזרחים בדרום סודן עלולה להידרדר לרצח עם. היועץ המיוחד של האו"ם למניעת רצח עם, אדמה דיינג, ביקר לפני שבוע בדרום סודאן והזהיר שמלחמת האזרחים שם עלולה להידרדר לרצח עם. דיינג נפגש עם גורמים שונים בממשלה, באופוזיציה, בארגונים ההומניטאריים, וגם ביקר באזור העיר יאי בדרום המדינה. בחודשים האחרונים אזור זה הפך לעקוב מדם: דיינג גבה שם עדויות על רצח, אונס, חיתוך איברים, מקרים של חיתוך משפחות שלמות במצ'טות וגופות שנמצאו בנהר.

חייל דרום סודאני עם נשק ישראלי (צילום: האו"ם) ייצוא נשק רובה אקדח מלחמה אפריקה sudsudanחייל דרום סודאני עם נשק ישראלי (צילום: האו"ם)

היועץ המיוחד של האו"ם הזכיר לקהילה הבינלאומית שרצח עם לא מתחיל לפתע – בבוקר אחד. רצח עם הוא תהליך שבמהלכו מזדמנים די והותר סימני אזהרה למי שמעוניינים לשים לב אליהם. למרבה הצער, דיינג קבע כי בדרום סודן נוצרו התנאים להידרדרות לרצח עם – המלחמה בדרום סודאן הפכה מסכסוך פוליטי על משאבים וכוח לסכסוך אתני. הכלכלה והסכם הפיוס מרוסקים, התקשורת משמשת להסתה ולהפצת שנאה, קורבנות האונס והרצח נבחרים לפי השתייכותם האתנית והפוליטית, ותפוצת הנשק נרחבת. בחודשים האחרונים החלה גם תופעה של שליחת מכתבים לארגונים הומניטאריים, לזכויות אדם, ולצדקה, מכתבים הכוללים איומים לפגוע באזרחים מאזורים מסוימים של המדינה.

ביוני האחרון, דיינג הגיע לירושלים כדי לשאת נאום פתיחה בכנס של הרשת הבינלאומית של חוקרי ג'נוסייד (INoGS) שהתקיים באוניברסיטה העברית. ייתכן שבשל חוסר רצון או חוסר ידיעה הוא לא הזכיר במילה אחת את הסיוע הייצוא הביטחוני של מדינת ישראל במעשי רצח עם ברחבי העולם. אולי סתם נראה לו משונה להזכיר בכנס העוסק בחקר הג'נוסייד ושואת יהודי אירופה, המתקיים בירושלים, את האחריות שיש למדינת ישראל לסייע במאמצי הקהילה הבינלאומית למנוע רצח עם נוסף.

אך במקביל לפתיחת בקבוקי השמפניה בבית ראש הממשלה ובמפלגת הבית היהודי בעקבות בחירת טראמפ לנשיאות ארה"ב, יש להניח שגם בתעשיות הביטחוניות הישראליות נפתחו כמה בקבוקים והודלקו לא מעט סיגרים משובחים. בתקופה האחרונה הרגישו התעשיות הביטחוניות הישראליות שהן על סף משבר. העולם התעייף מהמלחמה הבלתי נגמרת בטרור מאז 9/11, התקציבים הביטחוניים של מדינות רבות ירדו, השוק הוצף בנשק "יד שנייה" לאחר היציאה (הלא מלאה) של ארה"ב וחברותיה מאפגניסטן ועיראק, והחברות הישראליות הפסידו לא פעם בתחרות האגרסיבית מול החברות האמריקאיות. בחירת טראמפ תאפשר כנראה יד חופשית לדיקטטורים ברחבי העולם. עקב הכאוס הצפוי בעולם אם ימומשו הבטחות הבחירות של טראמפ, התעשיות הביטחוניות הישראליות תוכלנה לנשום לרווחה.

ממשל אובמה, על כל פגמיו והאכזבות, הצהיר בשנת 2011 שמניעת מעשי זוועה המוניים ורצח עם היא חלק יסודי באינטרסים של הביטחון הלאומי והיא החובה המוסרית של ארה"ב. זמן קצר לאחר מכן הוקם Atrocity Prevention Board, אשר השתתפו בו בכירים ממשרדי האוצר, המשפטים, הביטחון והמודיעין האמריקאים. הקבוצה נפגשה מדי חודש כדי להעריך את הסיכונים למעשי זוועה ברחבי העולם וכדי לדון כיצד ניתן לעצור או למנוע אותם. בזכות נחישותם של אובמה ונציגתו באו"ם, סמנת'ה פאוור, נמנע ברגע האחרון ג'נוסייד ברפובליקה המרכז אפריקאית.

אם מדינת ישראל מאשרת ייצוא ביטחוני למשטרים דיקטטוריים כמו דרום סודאן, הנמצאים בעיצומה של מלחמת אזרחים על בסיס קווים אתניים-שבטיים, הרי שישראל מסייעת ליצור את התנאים לרצח העם הבא, ופושעי רצח העם כנראה ישתמשו שוב בנשק הישראלי.  למרבה הצער נראה שלא די למדינת ישראל שהייצוא הביטחוני שלה סייע לפשעי מלחמה, פשעים נגד האנושות ולרצח עם ברואנדה, בורונדי, בוסניה, גואטמלה ועוד מדינות. כל הפרסומים, ההפגנות, המאבק בכנסת שמובילה ח"כ תמר זנדברג, והמאבק המשפטי, טרם הביאו להפסקת הסיוע הביטחוני הישראלי לממשלה הפושעת בדרום סודאן. ולנו אסור להתייאש: טראמפ איננו האיש שירצה או יוכל לומר לדיקטטור במדינה כלשהי להפסיק את ההסתה הפרועה נגד קבוצות המיעוט והאופוזיציה ולשמור על זכויות האדם. לכן אנחנו, הישראלים, חייבים לא להרפות מהממשלה, ממשרד הביטחון וסוחרי הנשק. המחיר שנשלם על כך, אם בכלל, יהיה כאין וכאפס לעומת המחיר שמשלמים אזרחי ואזרחיות דרום סודאן על המשך הייצוא הביטחוני מישראל לשם, ועל המחיר שהם עוד ישלמו בארבע השנים הבאות של נשיאות טראמפ.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. מה משותף לישראל ולדרום סודן ? הגיב:

  שתי המדינות לא מכבדות את החוק הבינלאומי! (בישראל זה כך מאז ימי בן-גוריון שעשה את הנאכבה לפלסטינים בעזרת ״צבא ההגנה לישראל״ ואלופיו יגעל אלון – דרום, יצחק רבין – מרכז, ומשה כרמל – צפון).

 2. ברק הגיב:

  ב"ה
  אבל רצח העם מתבצע על ידי צפון סודן, וישראל בכלל מוכרת נשק לדרום סודן.
  במקרה הזה הנשק הישראלי נמכר לאלה שנלחמים ברצח העם.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  כולם מוכרים נשק רוסיה מוכרת סין מוכרת שבדיה מוכרת הרשימה ארוכה הנשק הרוסי מגיע לארוני הטרור העולמי כנ"ל הנשק הסיני די לצדקנות

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים