הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בדצמבר, 2016 15 תגובות

משנת 2011, כלומר מאז פרוץ המרד בסוריה,  עלה הכורת על העיר חאלב והיא נכתשת והולכת. שלושה מיליון איש ואשה  נמלטו ממנה. מכארבעה מיליון תושביה המקוריים נותרו לגור בה כיום פחות ממיליון.  בחודש האחרון הכול החמיר. חאלב נרצחת מיום ליום, ושלושה הם תלייניה: הרודן הסורי בשאר אל-אסד, הרודן הרוסי פוטין, והכנופיות הרצחניות של דאעש. אצלנו, בקרב הטובים שבכלי התקשורת, מדווחים על היקף האבדות בחאלב, ומנתחים לפרטי פרטים את זהותם של הכוחות הניצים והאינטרסים הסותרים והמשותפים להם. זה כמובן מחכים וחשוב, אבל לא די בזה.  בקרב יהודים וערבים בישראל נשמעו רק מעט זעקות חמס נגד הרצח ההמוני והמתמשך המתנהל לנגד עינינו. אדישות מתנשאת כלפי אסונו של הזולת הערבי שמעבר לגבול, הופכת בישראל לשגרת חיים טבעית, מגובה על ידי מנהיגי הציבור והתקשורת, כאילו  הייתה זו עמדה שאינה דורשת הנמקה מיוחדת. זוהי אוירה ציבורית רעה שבמסגרתה מתעבה העור ומתטמטם הלב של רובם המכריע של אזרחי ישראל. אדישות זו מזינה תפיסה דיכוטומית ומנוכרת כלפי האזור בו  אנו חיים, כאילו מה שקורה "אצלם בג'ונגל" לא נוגע ולא יפריע "לנו בוילה".

כיכר בעיר חאלב לאחר הפצצה על ידי המורדים, 2012 (מקור) סוריה מלחמת אזרחים halab12כיכר סעדאללה אל ג'עברי במרכז העיר חאלב לאחר הפצצה, 2012 (מקור)

האומנם כך? בחשבון כולל, אם מישהו רוצה לעשות חשבון כזה, זוהי עמדה "רעה ליהודים". כי מי שמציבים עצמם כאדישים וזרים, תורמים תרומה קריטית לשחיקת הרגישות של סביבתם כלפיהם. בנסיבות אחרות גם סבלם ומותם של יהודים ישקלו כקליפת השום.

במצב כזה, אדם במדינת ישראל מביט סביב ושואל מאין יבוא עזרו. היה נדמה שהוא עשוי לבוא מחברי הכנסת של הרשימה המשותפת הערבית-יהודית, שיודעים היטב ובצדק להילחם בכלי התקשורת למען חידוד מודעותו ורגישותו של הציבור למעשי העוול של השלטון בישראל כלפי תושבי הארץ הערבים. והנה – כלום או כמעט כלום. כמעט אף מילה של זעזוע וגועל מהטבח בחאלב לא יוצאת מפיהם ולא מופיעה באתרי האינטרנט שלהם. אף גינוי לא נשמע אצלם כלפי שלושת תלייניה של חאלב. זהו חסר מטריד מאוד ולמרבה הצער הוא לא עניין חדש במק"י  ובבל"ד, שכל אחת מהן מונחית בעניין הזה, כך נדמה, על ידי עמדת יסוד רבת השפעה. אצל מק"י זוהי האיבה לאימפריאליזם האמריקאי: פוטין נלחם בו, אז "בחשבון אחרון" פוטין עושה שירות טוב לעמי האזור. אצל בל"ד זוהי הסימפטיה העמוקה לסוריה ולמשטר מפלגת הבעת', הנתפסים אצל בל"ד כליבה הפועם של הלאומיות הערבית. אסד חוטא, וזה באמת חבל, אבל הוא עדיין טוב מהאחרים, והאוריינטציה  הלאומית-ערבית-חילונית שלו לא חדלה לחמם את הלב.

אלה הן  תפיסות מציאות שגויות, ותפיסות מוסריות מעוותות. פוטין, הבריון חשוף החזה הרוכב על סוס עב-רגליים בפרסומות המצ'ואיסטיות המגוחכות שלו, אינו רובין הוד אנטי-אימפריאליסטי. קצין הקג"ב לשעבר אינו מנהיגה מרחיק-הראות והמאחר-לפרוח של התנערות מהתערבויות זרות באזורנו. בדיוק להיפך: הוא התגלמותו של אימפריאליזם חדש, אלים וגס לא פחות מיריבו האמריקאי. אין למה לקוות ממנו. משטר הבעת' בסוריה לא היה ולא יכול להיות נקודת משען לשוחריה של אחדות לאומית ערבית נאורה ודמוקרטית. מאז הקמתו, בשנת 1963, היה זה משטר דיקטטורי מובהק שמנוהל בידי קציני צבא או שליחיהם; שלטון שטובח באזרחיו ומרסק את גופם ונפשותיהם בבתי סוהר אימתניים. שלטון רב תחבולות ומזימות שידו הרעה פוגעת ורוצחת גם מחוץ לגבולותיה של סוריה במנהיגים ואזרחים ערבים שאינם מוצאים חן בעיניו. לא האחדות הלאומית הערבית מנחה אותו, אלא האינטרסים הכוחניים הממסדיים-הפנימיים והאזוריים שלו. הפלסטינים בלבנון שזוכרים את תוצאות הפלישה הסורית ללבנון, במהלך מלחמת האזרחים שהתנהלה בה בשנות השבעים, טעמו היטב את אכזריותו המופלגת של הצבא הסורי הפולש. זה הצבא שהרעיב והרג אותם בהמוניהם במצור שהטיל על מחנה הפליטים הפלסטיני תל אל-זעתר. כאז כן עתה, לאנשים שמחפשים תרבות פוליטית לאומית דמוקרטית, אין מה ללמוד מהבעת'.

על זאת יש להוסיף שעיוות מוסרי עמוק מתגלם בתפיסה לפיה מוצדק או לכל הפחות נסבל להפקיר המוני בני אדם לגז החונק אותם ולאש המכלה את גופם משום שסבלם הוא פחות ערך יחסית למה שמותם עשוי לשרת. ראוי להזכיר לפוליטיקאים שמנהלים חשבונות מפוכחים ושקולים כביכול, שעל העתיד איננו יודעים הרבה ואילו על ההווה אנו יודעים גם יודעים, ושעל כן ראוי שהשיפוט המוסרי שלנו יושפעו מן הזוועה הגלויה לעין לא פחות מהחזיונות מחממי-הלב של מה שנצפה לבוא.

וכמובן, ברמה התועלתנית (אם כבר דיברנו על מה "טוב ליהודים") השתיקה של מק"י ובל"ד רעה גם לערבים הפלסטינים. ראוי להזכיר לחברים ברשימה המשותפת  באיזו מהירות ריסקה האהדה  של הנהגת אש"פ  לפלישת סדאם חוסיין לכוויית בשנת 1990 את החיים של הפלסטינים שהשתרשו ואף פרחו בכוויית מזה שנים רבות, וכיצד ייבשה העמדה המטופשת הזו גם את התמיכה הכספית של רבות ממדינות ערב בעניין הפלסטיני הצודק. כן, אנשים רציניים צריכים לזכור שכשעושים יותר מדי חשבונות מסובכים בסוף משלמים  גם מחיר שעלול להפתיע.

במצב המייאש הזה ראוי שאזרחים ישראלים, ערבים ויהודים, יפנו אל ראש ממשלת ישראל או אל השר לשיתוף פעולה אזורי ויאמרו להם כך: הוציאו נא את ראשיכם מן הקופסאות שבהן תקעתם אותם ושיקלו נא ברצינות ובזריזות את האפשרות שממשלת כל אזרחי ישראל תישלח בשבועות הקרובים 500 טונות של קמח, אורז ושמן לפליטים החאלבים העומדים לבלות את החורף במחנות הפליטים בטורקיה, ואל תשכחו לדאוג לכך שעל כול שק יירשם בערבית כך: "לתושבי חאלב באסונם, מתנת-אנוש צנועה מתושבי ישראל היהודים והערבים".

יש משהו להפסיד בג'סטה כזו?

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. לאנדרה מגדעון גיתאי הגיב:

  לתומי חשבתי שידידי יזכיר גם את הגולן הסורי הכבוש. את תושביו שגורשו בידי ״צבא ההגנה לישראל״. הרי נתניהו נהנה מהחלשות המשטר הסורי, והוא יכול להמשך להחזיק בגולן הכבוש/המסופח.

  • דינו הגיב:

   נתניהו ורמת-הגולן אינם קשורים ואינם משפיעים עם המצב בסוריה. הייתי מצפה שמניין הרוגים שהגיע כבר לסדר גודל של חצי-מליון יגרום גם לשונאי נתניהו הגדולים (ואני ביניהם) להשתחרר מתגובות מחשבתיות פאבלוביות שכאלה ("נתניהו…", "כיבוש רמת-הגולן", וכו'..).
   אני באמת לא מחסידי ממשלות ישראל לדורותיהן, אבל חמש שנים בהן אסד משתולל על גב עמו אמורות להחזיר את כולנו לפרופורציות.

 2. י.פ. הגיב:

  אז מעבר לדמעות התנין של מר דרזנין מה למדנו? שלושה אשמים: משטר אסד פוטין ודאעש. האימפריאליזם האמריקאי(מילה גסה), סעודיה וקטאר ושליחיהם כנופיות האיסלם "הקיצוני המתון") יוק.

  היינו כבר בסיפור הזה בלוב. "דיקטטור אכזרי שטובח וכולא את עמו". אז הצליח להם שם, עכשיו לוב חזרה לימי הביניים והנפט לידיים של "הטובים". הבאה בתור סוריה. אבל לא הלך להם כאן. וארה"ב יודעת לחתוך הפסדים…

  משטר אסד היה בקשיים. כך זה בכל המשטרים שלא הולכים בתלם של האימפריאליזם (מילה גסה), למשל וונצואלה. מתנגדים למשטר יש בכל מקום, בפרט כשיש קשיים… אז אפשר בהזדמנות זאת לארגן את הפלת המשטר בתמיכת "הדמוקרטיות" של סעודיה וקטאר ושליחיהם וארה"ב מאחוריהם.

  אז כל זמן שהיה נראה שידם על העליונה הדרישה היתה כניעה מוחלטת של משטר אסד. כשהיה נדמה שחאלב מחזיקה הם התנגדו אפילו להפסקת אש וארה"ב הפרה אותה "בטעות" ע"י הפצצת צבא סוריה.

  אני לא חושד חלילה בכוונותיו הטובות של הליברל שמציע דוקא עכשיו כשאסד בדרך לניצחון ואיחוד מחדש של סוריה, התערבות ישראלית (וגינוי מצד "מק"י ובל"ד).

  רק קמח וביצים לעוגה הסורית. "יש משהו להפסיד בג'סטה כזו?"

  • דינו הגיב:

   אין קשר בין הפשעים שמבצע אסד (ע"י צבאו, מנגנוני הבטחון שלו ועוזריו מאיראן ולבנון) לבין האימפריאליזם האמריקאי.
   הפשעים נגד האנושות שהתבצעו ועדיין מתבצעים ע"י אסד ועוזריו בסוריה הן עובדה שכבר מזמן אינה ניתנת לערעור, ואסד איבד כבר מזמן את הלגיטימיות שלו לא רק לשלוט בסוריה אלא גם להלך חופשי.
   הטענה של הפרה אמריקאית של הפסקת אש מדברת בעד עצמה (בחוסר הרלוונטיות שלה) מפני שבמשך שנים מפר אסד כל חוק וכל גבול אנושי, מפציץ ומשמיד יחד עם אביו הרוחני פוטין מכל הבא ליד כולל בתי-חולים (בכוונת מכוון כמובן) כדי לזרוע הרג ופחד ולטהר אתנית אזורים שלמים.
   כל מי שרואה בארה"ב או במדינות המפרץ איזשהו טיעון מקל לטובת אסד- איבד את המצפן המוסרי שלו.
   אגב, כולם ראו איך פוטין הגיב כאשר ידו (ז.א. משטר אסד) כבר לא היתה על העליונה בסוריה ואיזו השתוללות אווירית הוא ביצע שם. אז מה לך כי תלין על ארה"ב?
   גם הארועים שהתרחשו באוקראינה הם דוגמה מצויינת לאימפריאליזם הדורסני של פוטין. ברגע שאוקראינה החליטה לנסות להשתחרר מלפיתת הברזל שלו – התגובה היתה פלישה צבאית. אם זה לא אימפריאליזם גס אז איני יודע מה כן.

 3. צדוק התקוה הגיב:

  כן אני שואל מה עלינו לעשות? האם צה"ל לדעתך היה צריך להתערב? ישראל פתחה את הגבול לפצועים רובם אזרחים אתה שואל מדוע הרשימה הערבית לא צועקת כי הם זהירים מאוד מדוע זהירים כי אסאד יישאר בשלטון …….. אני נזכר בתמונה המפורסמת ח"כ הערבים מצטלמים אם רודן אחר מועמר קדפי חאל בחזרה לידי אסאד האם אתה באמת מאמין שאסאד יסכים לקבל עבור תושבי חאלב סיוע מישראל אתה תמים

 4. דינו הגיב:

  כמובן שצריך לסייע לשכנינו, בוודאי כאשר מדובר בסיוע הומניטרי,
  אבל זה המקום לציין שישראל כבר מסייעת ע"י קליטת מאות ואפילו אלפי פצועים סורים לטיפול בבתי-החולים שלנו.
  לצערי מתפרש העניין בעולם הערבי (ובקרב האנטי-ציונים בחו"ל בכלל) כתמיכה ישראלית פעילה בג'בהאת אל-נוסרא. קראתי טענות רבות (שקריות) על כך שישראל פועלת כביכול בתיאום עם הכנופיות הללו ומטפלת בעיקר בלוחמים שלהם.
  כל זה מלמד אותנו שמי שרוצה לשנוא – ימשיך לעשות זאת גם אם המציאות טופחת על פניו,
  ולכן 500 טונות של קמח, אורז ושמן אמנם יעזרו לפליטים החאלבים אבל יזיקו לישראל.
  כמובן שזה לא צריך להרתיע אותנו מלעשות את המעשה, אבל כדאי יהיה לבחון כיצד הוא יתפרש כדי להבין אחת ולתמיד מול אילו כוחות אפלים מתמודדת ישראל.

 5. אווה חדד הגיב:

  דינו גם אני בעד חמש מאות טון ואף יותר,אבל לאומללים המכותרים האספקה כלל אינה מגיעה. החלאות האיראניים הפקיעו את כולה היום במזרח חאלב.
  הלב נכמר ואף מתרסק לנוכח תמונות הזוועה. אבל שים לב דינו,כי אף אחד מה"שמאל" עלאק,לא מפנה קריאה לשמאל האירופי,לצאת בהמוניו לרחובות בדרישה להפסיק את מחול הדמים. היינו מסתפקים אפילו במיני הפגנות לעומת מה שראינו מהשמאל האירופי בצוק איתן. מין צביעות שכזאת…להקיא. מישהו אמר קורבין…

 6. דניאל איילי קלטי אל-כורדי הגיב:

  נו, ומעבר למשלוחי-קמח, מה בדיוק אתה מציע?

  האם גם אתה מציע לנו, התערבות צבאית(!!) בסוריה, על משקל: "אם אהבתם לסייע, לטבח בסברה ושתילה ואת המצור על ביירות ונהניתם לחזור משם, בכסאות-גלגלים או בארון, תאהבו עוד יותר, את הדבר האמיתי: המצור על דמשק!! ואלס עם באשיר, היה רק ההקדמה, היכונו למערכה המלאה כעת!! לא עוד 'שתי אצבעות מצידון', כי-אם 'אצבע אחת מחאלב'!!"?

  ומעבר לכך: ככל הפותחים את לועם האימפריאליסטי, נגד אסאד "הרשע" וולדימיר פוטין, גם אותך, עליי לשאול: האם אתה באמת מעדיף, את המורדים ה"אומללים" = אנשי ג'בהאת א-נוסרה (=הטאליבאן הסורי)?

  זאת עמדת המטורפים, מ"מרצ" ומ"דעם"; הגם אתה חפץ, כמותם, לראות, על גבולנו-אנו, את הטאליבאן?

  • דינו הגיב:

   קודם כל, המורדים האומללים (והם אכן אומללים) אינם אנשי ג'בהאת א-נוסרה. מדובר על שתי קבוצות שונות, וכל מי שמנסה לטעון שזו אותה קבוצה עושה כמעשה אסד שטוען כי הוא נלחם בטרוריסטים החל מהיום הראשון של ההפגנות ב-2011. בצורה תמוהה חתום צבא סוריה ושאר מנגנוני השלטון על הרג האזרחים (או שמא תאמר "הרג טרוריסטים"?) הנרחב ביותר בתקופת המלחמה בסוריה, ומדובר על סדרי גודל יותר מאשר ההרג שמבצעת כל קבוצה חמושה אחרת.
   מלבד זאת אסד הוא זה המייצג אימפריאליזם, ומדובר באימפריאליזם בו אתה כנראה מסרב להכיר. זהו האימפריאליזם איראני שכבר שלח את זרועותיו ללבנון, תימן ועיראק. האם אתה חפץ לראות על גבולותינו את האימפריאליזם הנ"ל?

   • דניאל איילי קלטי אל-כורדי הגיב:

    רודן אכזרי ככל שאכן הינו, עדיף בהרבה אסאד (גם לעם הסורי), על-פני מטורפי-הטאליבאן (וכן, המורדים בו הם, בראש ובראשונה, אנשי ג'בהאת א-נוסרה = ואלו האנשים, הצפויים להשתלט שם, אם חלילה ייפול, משטר בית-אסאד… לא השניים ורבע דמוקרטים חסרי-האונים, הנגררים, לשיתוף-פעולה תמוה, עם כוחות חשוכים אלו, בהתאם להוראות שולחי-הנשק הראשיים: מדינות ברית נאט"ו הרצחנית). בני-בריתהּ של איראן = אסאד והחזבאללה – יושבים לגבולנו, כבר, מזה עשרות בשנים; איתם, אפשר להסתדר (בעיקר עם בשאר אל-אסאד, שכבר היה על-סף חתימת הסכם-שלום עמנו, כאשר ערערו, חלאות האימפריאליזם של וול-סטריט, את משטרו).

    ומעבר לכך: לנו אסור להתערב!! לא למלחמת-לבנון בסוריה!! לא!!

    הספיקה לנו, הזוועה ההיא אז!!

    על ישראל, להישאר לחלוטין מחוץ למתרחש בסוריה, נקודה!!

 7. בתקשורת דיווחו על הדחת רג'א זעארתה הגיב:

  אחד ממעריצי אסד בחד"ש, שכינה 'פעילה' במפלגה בתואר "שפחת מין של דאע"ש".

  במילים אחרות: הוא בכלל לא שותק…

  זה נכון הדברים האלה? האם עלינו להאמין לתקשורת הציונית-בורגנית?

 8. אשר פרוליך הגיב:

  היום נודע לי על ההצהרה המבישה והחולנית של מזכ"ל המפלגה המאוחדת לתמיכה ברודן הפושע אסד והאימפריאליזם הרוסי (למה הם צריכים בסיס צבאי בסוריה ?) והמשטר הריאקציוני של אירן.
  זו פשיטת רגל מוחלטת, מוסרית ואידאולוגית של המפלגה הקומוניסטית הישראלית שותפה להצהרה זו. זה מסביר את פשיטת הרגל של מפלגה זו הנגררת אחרי הלאומנים הערבים הבוגדים באחיהם בסוריה,במצריים ,באירן ובלוב ובכלל ומגינים על משטרים אפלים,הפוגעים בקומוניסטים, בעובדים ובעניים ובשארית הדמוקרטיה בתירוץ שנלחמים נגד האימפריאליזם ,כשמשתפים פעולה עם אימפריאליזם אחר ולא פחות גרוע: רוסיה.
  האם עדיין לא הבנתם שסטלין הרס לא רק את ברה"מ אלא את כל האינטרנציונליזם של מעמד הפועלים? האם עוד לא הבנתם שרוסיה היא לא יותר ממעצמה אמפריאליסטית של אוליגרכים?
  האם לא ברור שאסד הוא פושע שיש להעמיד למשפט בינלאומי ? די לשקרים ! די לצביעות!
  על הנהגת מק"י לצאת מיידית מהשותפות עם הלאומנות הערבית ולהפוך למוקד היחידי בארץ להגנה על סולידריות בינלאומית,אנטי לאומנית ולאחדות מעמד העובדים של כל העמים

  • אנדרה דרזנין הגיב:

   שלום אשר,
   אני מזדהה בתוכן ובטון הזועם עם תוכן תגובתך וביקורתך החריפה על עמדת מק"י. אולם בהסתייגות: לדעתי מק"י לא נגררת לאחר לאומנים ערבים. היא מפלגה שידעה ויודעת היטב לא להיות לאומנית והיא הוכיחה זאת לאורך עשרות שנות ניווטיה בסכסוך הלאומי בארצנו. עמדתה המדכאת (אותי ואותך) בעניין סוריה נגזרת לפי הערכתי מניתוח שגוי (שכולו שלה) המבוסס על שנאתה לאימפריאליזם האמריקאי וביקורתה הקיצונית כלפיו (שאת רובה אני חולק אולם לא את מסקנותיה של מק"י) ועל לוחמנותה נגד הכוחות האסלאמיים הקיצוניים שלוחמים בסוריה (שתיעובי כלפיהם לא פחות משלה אך שוב מסקנותי שונות).
   מק"י והברית היהודית-ערבית ההיסטורית שהיא מגלמת היא תופעה חשובה ביותר בארצנו. לנו אנשי השמאל הרדיקלי היא תמיד תהיה בת ברית ולכן יש להתווכח עימה בלי ויתור אך בכבוד, וודאי שלא להספיד אותה. יש לזכור: הויכוח הוא לא רק איתה אלא גם עם בל"ד וכוחות נוספים שמרכיבים את הרשימה המאוחדת. ודע: יש בישראל חברים ערבים שחושבים כמונו! על כן הויכוח החריף צריך להתנהל בתוך המחנה הערבי-יהודי הרדיקלי ומתוך נאמנות מודעת לחשיבות ביצור הברית הזו בארצנו.

 9. אשר פרוליך הגיב:

  לאנדרה שלום רב:
  אני מסכים בהחלט שאחדות ערבית-יהודית היא עקרונית אבל בתנאי שהיא גם מעמדית. הגבול בין הלאומנות ללאומיות לא תמיד ברור,והמאבק נגד אימפריאליזם אחד לא צריך לטשטש את המאבק נגד אימפריאליזם אחר.מארקס אמר שלפועלים ולעובדים אין מדינה.הפשע של אסד ,האומפריאליזם הרוסי והמשטר הריאקציוני של אירן לא נתן לטשטוש.אמירות כמו "במאבק נגד הטרור נפגעים אזרחים" או "אסד הוא הרע במיעוטו" פסולות. טרור זה טרור,זה טרור וזה טרור.
  ה"ברית הערבי-יהודי" לא יכול להתבסס רק על התנגדות לכיבוש ואפליית האוכלוסיה הערבית בישראל אלא על שותפות אידאולוגית מעמדית,וחייב לכלול גינוי לטרור מכל סוג ולמעורבות אמפריאליסטית מכל סוג. בנוף הפוליטי בישראל ובכלל,חסר גוף שילקד את עובדים,המובטלים,העניים,המופלים לרעה וכל אלה שהעתיד נראה רע.הברית של מק"י עם לאומנים ערביים מסרס אותה מלמלא תפקיד מרכזי זה,לא רק מול הציבור היהודי,אלא גם מול הציבור הערבי ורק מבלבל אותו.מאבקים לשחרור לאומי מנותקים מבסיס מעמדית ומאחווה אינטרנציונליסטית בלתי אפשריים בעולם של המאה ה 21 ונועדים לכישלון.מק"י חייבת להבין זאת.

  • הברית של מק"י עם הלאומנות הערבית קיימת משנות ה-20 הגיב:

   עוד מימי תמיכתה בכנופיות המופתי בעל בריתו של היטלר במאורעות תרפ"ט (ע"ע טבח חברון) ותרצ"ו-צ"ט.

   מתוך כרוז מפורסם של הפק"פ משנות ה-30 שיצא בתמיכה בכנופיות המופתי: "על ידי הרס משקם של הכובשים הציונים בדרך של אקטים של סבוטז' והתקפות פרטיזניות, מבקשת תנועת השחרור הערבית לעשות את המשכת הקולוניזציה הציונית לבלתי-אפשרית".

   מה חדש פה? זאת ההיסטוריה של המפלגה הזאת מאז ועד היום, להוציא פרק קצר בתקופת הקמת המדינה כשע"פ הוראת סטאלין היא תמכה בצד הישראלי-ציוני.

   מה שמקפץ כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז – הוא ברווז.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים