הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בינואר, 2017 10 תגובות

המבריח

עם כתיבת שורות אלו שוחרר חבר הכנסת באסל גטאס ממעצרו המשטרתי למעצר בית, כאשר מעליו תלוי חשד להברחת טלפונים ניידים – למי שקרוי בעגה הרשמית "אסיר ביטחוני". בין שהבריח ובין שלא, הימין ניצל את הידיעה למסע שיסוי והסתה קולקטיבי נגד האזרחים הערביים. מרגע שהופעל הקוד "ביטחון", גילתה הכנסת יעילות מופלאה ותוך יומיים הוסרה חסינותו של חבר הכנסת גטאס מבל"ד – הרשימה המשותפת.

ח"כ באסל גטאס, הרשימה המשותפת (מקור)

חבר הכנסת גטאס נתון בקונפליקט שפתרונו הוא בבחינת ריבוע העיגול. הוא חבר כנסת במדינה הרודה בבני עמו, ותומך במאבק עמו לשחרור מהכיבוש. מדרך הטבע הוא חש מחויב לסייע לעמו במאבק. אני מנחש שמחויבותו לעמו עומדת לא אחת בסתירה לשבועת האמונים לשמור על חוקי מדינת האפרטהייד. מהו גבול התמיכה במאבק הפלסטיני, הוא נושא להתלבטות של כל חבר כנסת פלסטיני בעל אזרחות ישראלית. לעתים זה דורש יכולת תמרון של לוליין המהלך על חבל דק. דילמה דומה הייתה מנת חלקם של שוטרים יהודים בפלשתינה המנדטורית שנשבעו אמונים לכתר הבריטי והבריחו ציוד צבאי למחתרות היהודיות. ח"כ באסל גאטס לא הבריח נשק.

יש מי שיטען שהברחת טלפונים ניידים לאסירים פלסטינים, שבעיניו הם לוחמי חופש, לא חוצה את הקו האדום ונכלל במסגרת תפקידו הפרלמנטרי. האם במציאות הישראלית זהו מעשה ראוי? אם מדבר בלוחם חופש הנמק בכלא ורוצה לשמור על קשר עם משפחתו, התשובה חיובית, אם מדובר ברוצח פלילי "מן המניין" שהסתבך בביצוע שוד, תשובתי  שלילית. יחד עם זאת אילו שאל חה"כ לדעתי הייתי מייעץ לו להימנע מהברחת הטלפונים משום שהכישלון היה צפוי, ולהתרכז במאבק ציבורי למען זכויות האסירים הפלסטינים.


"נס חנוכה"

החלטת מועצת הביטחון הקובעת כי ההתנחלויות הן בלתי חוקיות, כאשר ארה"ב לא הטילה וטו – היא ידיעה מרנינה לכל מי שנאבק במדיניות הכיבוש והאפרטהייד של ממשלת ישראל. כמעט נס חנוכה. הדלקתי נר לכבודם של מקבלי  ההחלטה. כמובן שאפשר לשאול את הנשיא אובמה, המצוי חודש לפני סיום תפקידו – איפה היית בכל שמונה שנות כהונתך, כאשר הטלת וטו על כל החלטה המגנה את הכיבוש וההתנחלויות.

לעניין זה יפה האימרה: מוטב מאוחר מאשר לעולם לא. ההחלטה, עם כל חשיבותה, לוקה בחסר, משום שאינה כוללת צעדים מעשיים כמו הטלת סנקציות לפי סעיף 7 של אמנת האו"ם. בהשאלה, מדובר בפעמי משיח – אך המשיח עצמו טרם הופיע.

התגובות ההיסטריות של נתניהו ושריו רק מוכיחות עד כמה ההחלטה חשובה ורלוונטית. כאמור, יש להשלימה בהחלטה נוספת של מועצת הביטחון על הקמת כוח משימה בינלאומי לעקירת נגע ההתנחלויות.

החלטה כזו, גם אם תתמהמה, בוא תבוא, אם ישראל תמשיך להתגרות בקהילה הבינלאומית. ההתנחלויות הן בבחינת פצע מוגלתי ממאיר שאינו בר החלמה, כל עוד הכיבוש נמשך.

הקהילה הבינלאומית ממשיכה לראות בפתרון שתי המדינות את התשובה האולטימטיבית לסכסוך. פתרון זה הולך ומתרחק ויש לחשוב על פתרונות אלטרנטיביים. אחד מהם הוא איחוד בין השטחים הכבושים ומדינת ישראל במסגרת יצירת מדינה חדשה בעלת מבנה פדראלי המורכבת בין השאר משני בתים: בית עליון ובית תחתון. הבית התחתון ישקף את המצב הדמוגרפי, והבית העליון ישקף את החלוקה הנפתית. חלוקת הנפות תעשה על ידי קבוצת מומחים בינלאומית, על מנת למנוע השתלטות של צד אחד על משנהו. הבית העליון יהיה רשאי לבטל כל חוק שיש בו אפליה של צד אחד כלפי צד אחר.

שמה של מדינת ישראל יוחלף כך שיבטא את המציאות החדשה. חוקי האפליה יבוטלו. ההמנון והדגל ישקפו את המצב החדש. המדינה החדשה תהיה מדינת כל אזרחיה. חוק השבות ימוזג עם זכות השיבה. החוקה תתבסס על ההצהרה האוניברסאלית בדבר זכויות האדם. המדינה החדשה תתפרק מנשקה הגרעיני וימומש חזונו של ז'בוטינסקי לפיו אם ראש הממשלה יהודי סגנו יהיה  ערבי ולהיפך. מחשבות ראשונות לדרך חדשה.


תרומה שהיא מצווה לכל איש שמאל

בשמחה ובהזדהות אני מארח את פנייתו של הבמאי ערן טורבינר לתרומות לצורך אתר תולדות השמאל שהוא מקים: "לפני קצת יותר מתשע עשרה שנה צלמתי בווידאו כנס שציין 35 שנה למצפן. המנחה הייתה דפנה ברעם והדוברים היו עקיבא אור, מיכאל וורשבסקי (מיקדו) וג'מאל זחאלקה. הדברים ששמעתי שם והאופן שבו נאמרו השפיעו עלי מאוד והחלטתי להמשיך ולצלם פעילים ופעילות ותיקים של השמאל העצמאי ולעיתים גם כנסים והפגנות. חלק קטן מהצילומים שולבו בסרטים שהוקרנו ושודרו על מצפן, על מתנדבי הבריגדות הבינלאומיות במלחמת ספרד ועל הבונדאים. כמה מהראיונות – כמו עם רוחמה מרטון וחיים הנגבי – ערכתי לסרטים קצרים שהעליתי ליוטיוב.

"מתוך ראיונות והפגנות עם אחרים – כמו עם תקווה פרנס, יעקב חן ויעל לוטן – העליתי ליוטיוב רק קטעים קצרים. ברוב הפעמים הייתי להפתעתי הראשון והיחיד שתיעד בווידאו או בכלל.

"כיום אני נמצא בצומת החלטות שבה רק כעשרים שעות מהראיונות שעשיתי נערך ותורגם לאנגלית בזכות תמיכה סולידרית שקיבלתי מקרן רוזה לוקסמבורג אך רוב הראיונות והכנסים שצילמתי ואני ממשיך לצלם, כמאתיים שעות לפחות, עדיין לא ערוכים וחלק קטן מהם עדיין נמצא על קלטות ולא בטוח כמה זמן עוד יחזיקו מעמד. אני מרגיש מחויב להפיץ בצורה הרחבה ביותר האפשרית את הסיפור של האנשים שצילמתי, שרבים מהם כבר נפטרו, ולהמשיך לצלם, לערוך, לשלוח לתרגום לאנגלית. במקביל אני רוצה גם להמשיך ולחפש שותפים, עמותה או מכון שיאמין בחשיבות התיעוד הזה בווידאו ויהיו שותפים באחריות עליו ובהפצתו. עד אז אני גם זקוק לנסות ולהבין את מידת העניין שלכן/ם בפרויקט הזה והנכונות לתמוך בו.

"אפשר לתמוך בכל חלק מהעבודה שנראה לכן/ם. תמיכה כזו יכולה לאפשר  את הפרויקט כולו או, לחילופין,  את המשך צילום חברות וחברי מצפן, או  עריכה ותרגום של הראיונות עם מתנדבי הבריגדות הבינלאומיות. או הבונדאים, או אחד, או יותר, מארבעת הסרטים הקצרים שאני מתכוון לערוך ב 2017  – על משה מחובר ממייסדי מצפן, על דורה לוין מתנדבת הבריגדות הבינלאומיות שיצאה מהארץ, על עו"ד פליציה לנגר, ועל ישכר ארטוסקי, האיש שהקים את ארגון הבונד בישראל. אשמח לרשום את השמות שלכם בתודות בסוף כל סרטון שאצלם, אערוך או אתרגם בזכות התמיכה שלכן/ם. אשמח לקבל מיילים בכל שאלה, בקשה או הצעה.

"ניתן לשלוח תמיכה באמצעות חשבון הפייפאל שלי שכתובתו זהה לכתובת הדואר אלקטרוני שלי, או שילחו הודעת דוא"ל ואשלח לכם את פרטי חשבון הבנק שלי: erantor@gmail.com . כל תומכת ותומך יקבלו קבלה, תודה גדולה ושותפות במסע".

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. דניאל קלטי הגיב:

  בחיאת גדעון.

  באסל גאטס??? באמת, מצאת לך, על מי להגן.

  שהרי, אם נקביל, מפלגות "הרשימה המשותפת" השונות, למפלגות הציוניות באמצע האייטיז, לדוגמא, נמצא ש:
  חד"ש = מפ"ם
  רע"ם = ש"ס
  תע"ל = "שינוי"
  ואילו בל"ד = …"התחיה".

  כיום, המקבילה הקרובה ביותר, שיש לחבורה האיומה היא, היא "ישראל גזענתנו" (יענו "מַלדובה ביתו").

  ככלל פעילותי בל"ד, הבחור לאומן, קפיטליסט ובעל אייקיו, הנמוך אפילו מזה, של יבחוש ממוצע.

  וגם: על דברים פחותי-ערך מכך לאין-שיעור, התפטרו/השעו-עצמם, ח"כים ממפלגות הימין, גם בכנסת הנוכחית. באמת, הבנאדם הבריח דברים לאסירים!!

  לו לשאר א/נשי "הרשימה המשותפת" הזאת, היה איזשהו שכל, היו הם בועטים אותו החוצה מן הכנסת לאלתר.

 2. אשר פרוליך הגיב:

  "אם הבריח או לא"??? ברור שהבריח,וברור שלידיים של רוצחים,וברור שהוא "עושה את עצמו" שלא מבין,לא יודע, תמים כזה.אבל מה ערך של עובדות מול "עמדות". עמדות אמיתיות יותר מהאמת עצמה.
  כך מנהל "שמאל" מאבק לגיטימי לשחרור לאומי ? האם אין גבול לציניות,לשקר ולאובדן דרך ?

  • דניאל קלטי הגיב:

   השאלה היא, מה "שמאל" (?) עדיין מחפש, עם מפלגה כמו בל"ד, לאחר שכבר *תמו* הבחירות והמנדטים הובטחו לגוש, על-אף אחוז-החסימה…

 3. פתרון בית ספר הגיב:

  הליברל לא שכח שום אלמנט להרכיב את "מדינת כל אזרחיה דמוקרטית וליברלית", מלבד לשאול את הפלסטינים אם הם מוכנים להיות אזרחים סוג ג' במדינה הציונית. לא משנה כמה יחליף את השם ההמנון והתפאורה, מהות המדינה נקבעת ע"י בעלי הכוח, כוח הממון ובמדינה הציונית בעלי הפריבילגיה של להיות יהודים. יחד עם זאת המדינה "השוויונית" עפ"י פתרון בי"ס נשארת קפיטליסטית. לא צריך לנדוד עד דרום אפריקה כדי להבין מה המשמעות כשיחסי הכוחות נשארים ללא שינוי. גם אחרי האפרטהייד הפורמלי. אפשר לראות מה קרה עם המזרחיים שרובם נשארו בתחתית (אם כי מעמדם התחזק אחרי 67). המדינה הציונית היא תוצר של אשכנזים, בני אדם והון אשכנזי. המזרחיים הגיעו כשעמדות השלטון והכלכלה כבר היו תפוסות. הם הגיעו בחוסר כל ונשארו למטה לא בגלל מזימה אשכנזית אלא כי המסודרים מורישים לילדיהם קרוביהם סביבתם החברתית את ביסוסם והעניים את עוניים.

  גרוע מכך יהיה "השוויון" בין יהודים לערבים , היהודים יקנו והפלסטינים ימכרו את אדמתם וכוח עבודתם הזול – הכל חוקי. כך חוק השבות וזכות השיבה:יהודים "ישובו" עם חשבון בנק ופלסטינים עם המיזרונים על הראש.

  כיף של מדינת כל אזרחיה

 4. שירה הגיב:

  נשמע טוב המדינה החדשה. מבטיחה לבוא לבקר.
  לגבי זחאלקה, זה נורא שהוא נרדם לרגע וחשב שהוא הגיע למקום נורמלי. מסכן. זהו תפרו לו תיק. מקווה שבכל זאת, מכיוון שמדובר רק בטלפונים, הוא יצליח לצאת מזה. עם השרת משפטים שיש אני לא אופטימית.

 5. שירה הגיב:

  סליחה, התבלבלתי ח"כ גאטס.

 6. יוסי ברנע הגיב:

  הערות לגבי פרשת הטלפונים. א. יש כבר צילומים של המעשה ולא מדובר בהשערה. ב.אם מקובל ע"י ספירו שזכות הח"כ לפעול כנציג עמו כגוברת על אזרחותו הוא בעצם מסכים שהאזרחות בישראל הנה חלולה ומקבל את הלאום היהודי והפלסטיני כלאומי המדינה בה המחויבות היא ללאום ולא למדינה , מה שאינו מאפשר לנרמל את ישראל כמדינת לאום טריטוריאלית ודמוקרטיה מודרנית. ג. שימוש בטלפון למטרות טירור, אינו יכול להיות חוקי בשום מדינה חוק סבירה. ד. בין שהשאיפה למדינה אחת דו לאומית או לשתי מדינות, המאבק כלך מצד אזרחי ישראל אסור שיהיה ע"י טירור. ה. האפרטהיד כלומר ההפרדה לא נוצרה ב-1967 אלא מאז מפעל ההתיישבות הציונית ובמובהק מאז הקמת המדינה ורק כינונה של דמוקרטיה ליברלית יכולה להחליפו.

  • עלי הגיב:

   ליוסי ברנע
   אפרטהייד הוא מונח ברור אשר מתיחס למדינה אשר הוקמה בדרום אפריקה על ידי מיעוט לבן אשר בסס את שלטונו על הרוב באמצעות חוקי גזע בנוסח השלטון הנאצי בגרמניה.
   אתה מיחס משטר כזה להתישבות היהודית מתחילתה בשנת 1882 כאשר ברור אפילו לך שאין שום דמיון בין ההתישבות הציונית לבין מדינת האפרטהייד הדרום אפריקאית ..
   כן ישראל היא מדינה מיוחדת ובמידה רבה מקיימת יחוד בדיוק כמו כל מדינה אחרת
   המטרה שלך להגדיר מדינה בצורה מדוייקת ולהעניק ציונים למדינות על פי אותה הגדרה היא
   לא לגטימית. מדינת ישראל היא ישות קיימת מגוונת מאוד ומרובת פנים וכאשר מישהו מנסה להגדיר בצורה מדוייקת קולקטיב של מליוני בני אדם ברור שיש פה טריק שכל מטרתו להוכיח באמצעות הלוגיקה פרוגרמה פוליטית שהיא אחת מהרבה פרוגרמות מתחרות.
   בני אדם ניסו להגדיר באמצעות לוגיקה (הגדרה מדוייקת) את מציאותו של אלוהים ובני אדם אחרים
   ניסו להפריח את ההוכחה הלוגית הכל בהתאם לאמונות שבני האדם השונים מחזיקים.

 7. דוד עציון הגיב:

  האם האסיר שרצח את משה תמם הי״ד הוא לוחם חופש בעיניך? בעיני לא

 8. הנס הקטן הגיב:

  מסכים עם גדעון ספירו. אילו היתה מועצת הביטחון של האו״ם מקבלת החלטה לפי סעיף 7 של הצ׳רטר, היינו חייבים לברך על נס ChanuCristmass. אבל ברור שזה לא יקרה תחת התחת של Trump. לא אם אזרחי ארצות-הברית יצליחו לפסול את האדיוט מלכהן כנשיא. אבל חבל שגם ברק חוסיין אובמה לא היה מסיר את הוטו מהחלטת מועה״ב אילו נשאר לו עוד כמה שנים למשול בבית השחור-לבן.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים