הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בפברואר, 2017 4 תגובות

אלפים רבים, יהודים וערבים, הפגינו במוצ"ש האחרון (4.2) בלב בתל אביב נגד האפליה, הגזענות והפשיזם. האלפים מחו "נגד הריסות הבתים ומדיניות ההסתה של נתניהו כלפי הציבור הערבי". המפגינים קראו בין השאר "די להסתה ולגזענות" ו"יהודים וערבים מפסיקים להיות אויבים". בין המפגינים כל חברי הכנסת של חד"ש, יו"ר ועדת המעקב, מוחמד ברכה וראשי מק"י – המפלגה הקומוניסטית הישראלית.

חברי הכנסת של חד"ש בהפגנה ערבית יהודית נגד הריסות בתים, תל אביב יפו, 4/2/17 (צילום: זו הדרך)

אירועי אום אל-חיראן ועמונה אינם משאירים עוד מקום לספק באשר לדרכה של ממשלת נתניהו. לילות כימים עשה ראש הממשלה למען מתנחלי עמונה, היושבים על קרקע פרטית של פלסטינים בלב הגדה. הוא נלחם בכל כוחו בהוראת בג״צ לפנותם, ניסה שוב ושוב למצוא פתרון שישביע את רצונם, מצא מיליוני שקלים פנויים לחלק להם כפיצוי, קידם בכנסת ״חוק הסדרה״ כדי להכשיר הפקעת אדמות פרטיות מפלסטינים לטובת התנחלויות, ולבסוף הכריז על הקמת התנחלות חדשה עבורם ועל בניית עוד אלפי יחידות דיור בהתנחלויות אחרות. העובדה כי מדובר בקרקעות פרטיות, שעמונה הוקמה עליהן באופן לא חוקי, לא הפריעה לו. הרי תושבי עמונה הם מתנחלים יהודים.

תושבי אום אל-חיראן, אזרחי ישראל החיים בתוך שטחה הריבוני, לא זכו לאותו יחס מראש הממשלה ושריו.  למרות שהמדינה היא שהעבירה אותם למקומם הנוכחי לפני יותר מ-60 שנה, לאחר שגירשה אותם מאדמותיהם. תושבי אום אל-חיראן נדרשו לעזוב את בתיהם ולפנות מקום ליישוב ״קהילתי״ חדש של גרעין יהודי-דתי "חירן", שהממשלה החליטה להקים במקומם. כל הצעותיהם – שתוקם לגרעין החדש שכונה ביישוב משותף לבדואים ויהודים, שהם יורשו לחזור לאדמותיהם המקוריות, שהם יקבלו שטח ליישוב חלופי במרחבי הנגב – נדחו על ידי הממשלה. גם אחרי שכבר הסכימו לעבור למתחם סמוך לעיירה חורה, המשטרה נשלחה אליהם באמצע הלילה בכוחות גדולים ונהגה שם באלימות קשה. והתוצאה, טרגדיה איומה – מותם של יעקב מוסא אבו אלקיעאן והשוטר ארז עמדי לוי. ואז, במקום לקחת אחריות, החלו המשטרה והשר הממונה עליה להפיץ שקרים כאילו אלקיעאן, מורה למתמטיקה בן 47 ואב לילדים קטנים, היה מחבל שביצע פיגוע דריסה בהשראת דאע"ש.

תושבי אום אל-חיראן לא קיבלו הקשבה, הבנה או רצון אמיתי למצוא פתרון מראש הממשלה. חטאם הוא היותם ערבים. וערבים, עבור הממשלה הזו, תמיד אשמים במשהו – פעם בנהירה לקלפיות שלא הייתה, פעם בטרור הצתות שלא היה, פעם ברקימת תכניות זדון כנגד המדינה ואזרחיה היהודים (הצתות שגם הן, מיותר לציין, לא היו).

הסתה כנגד המיעוט הערבי הייתה גם קודם, אבל אצל נתניהו היא השתכללה לשיטה. אצל נתניהו זו איננה טעות – זו המדיניות. לראש הממשלה הזה אין תשובות, פתרונות, או יכולת לבנות כאן מציאות שטוב לחיות בה. עכשיו גם האשמות בשחיתות עולות אל פני השטח. וכגודל החקירה – גודל התבערה שנתניהו מוכן להבעיר. זו הייתה דרכם של מנהיגים אנטישמיים באירופה בעבר. כשלצאר הרוסי לא היו תשובות לבעיות,  תומכיו קידמו את הסיסמה ״הכו ביהודים – הצילו את רוסיה!״. כיהודי, אני מתבייש בכך שיש אצלנו מי שמשתמש בשיטות דומות. הסתה והצתת פחד ושנאה הם הימור מסוכן. ההימור הזה נלקח על חשבון כולנו. ועלינו לעצור אותו, לפני שנתדרדר לתהום.

אלו ימים מדאיגים וקשים. אבל יש לנו עדיין ברירה. יש דרך אחרת. יהודים וערבים צריכים ויכולים לחיות יחד במדינה הזו. חיים של שלום ושוויון אינם חלומות באספמיה – הם אפשריים. אבל האפשרות לא תתממש אם לא ניאבק למענה. עכשיו הזמן להשמיע קול ברור, להתייצב נגד המסיתים, לומר שאנחנו מסרבים להיות אויבים ובוחרים בשותפות. כשיהיו כאן מספיק ערבים ויהודים שיקומו ויאמרו זאת – תיפתח הדרך לעשות שינוי במציאות.

קולות כאלה מתחילים להישמע. בשבועות האחרונים אני רואה ושומע אותם יותר ויותר, בהרבה מקומות בארץ. אנשים מתעוררים ומתייצבים. במוצאי שבת שמענו את הקול הזה גם במרכז תל אביב, בעצרת יהודית-ערבית המסמנת הדרך האחרת. הפגנו כדי שישראל תהיה באמת מקום הוגן ושוויוני לכולנו. וכל מי שלא רוצה להיות חלק מהבעיה, שלא מוכן להיות שותף להסתה ולגזענות – צריך להיות חלק מהפתרון, ולהתייצב איתנו כדי להיאבק ביחד על עתיד משותף. במוצאי שבת יצאתי גם אני כדי להילחם על המקום של כולנו בארץ הזאת. ואני קורא גם לכם להצטרף למערכה.

 • דב חנין, מראשי המפלגה הקומוניסטית הישראלית וחד"ש; וח"כ מטעם הרשימה המשותפת
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. אשר פרוליך הגיב:

  אנו חיים בתקופה בה הפאציזם מרים ראש, ולא רק בארץ. במצבים אלה הם הם החלשים ביותר הנפגעים קודם, וזה עלול להתפשט כמו מגפה לכל עבר. וכל זה לא במקרה: "השיטה" קורסת וזה מקרין לכל תחום: בביטחון החברתי, בפערים, בגזענות, באלימות, בקריסת המערכות של בריאות, רווחה, חינוך,ובהמשך, לחרחורי מלחמה.זה לא מספיק להפגין נגד הגזענות,האפלייה והגזל.
  המצב כו חמור שנדרשת התגוננות בכל החזיתות,כי כל החזיתות קשורות זו בזו. תפקידה של שמאל אמיתית אינה רק הפגנות והצבעות בכנסת. תפקידה וגם ארחיותה היא הובלת ההמונים כנגד הצונאמי המציף את כולנו. מול צונאמי לא יעיל לשחות לכוון הפוך. חייבים לבנות סכרים חזקים וגבוהים, ולהתחיל בבנייה הרבה לפני שהגלים הענקיים יגיעו ויציפו את הכול,ולצורך כך, צריכים הרבה,הרבה ידיים.

 2. איתן הגיב:

  ל-Yacov שלום

  אולי מי שאמר את האימרה שאימצת בכל לב הוא הטיפש ולא דב חנין .

  מקומוניסט בן 80

 3. מאירה הגיב:

  חשוב מאד שדב חנין יפרסם מאמרים נוספים. כדי לחד"ש שוב את הקומוניזם בלבבות ההמונים.

 4. מוזר שחנין מזכיר את הצאר הרוסי ולא את חבריו הקומוניסטים הגיב:

  מסטאלין ועד גומולקה וצ'אבז שכאשר הבעיות הפנימיות הלכו להתפוצץ התחילו להסית נגד ה'קוסמופוליטים' וה'ציונים', כלומר היהודים.

  הצאר הרוסי הוא פרה-היסטוריה, אבל חבריו של חנין הם אקטואליה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים