הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 בפברואר, 2017 6 תגובות

שנים הרבה רווחה הדעה שעיתון "הארץ" הוא חצי שמאל. חצי, כי בעניינים מדיניים הוא היה נגד הכיבוש אך בעניינים חברתיים הוא היה בימין. בשנים האחרונות, ובגלל המאבק של כותבי העיתון בטייקונים וב"הון-שלטון" נראה היה שהעיתון עשה תפנית. עם זאת חדי עין טרם ראו שהעיתון או מי מכותביו תומכים באיזו שהיא שביתה למשל… אבל למה לקלקל את החגיגה.

(מקור)

עד שהגיע בנואה האמון. נא להכיר: מועמד המפלגה הסוציאליסטית לנשיאות צרפת. הוא זכה בבחירות המקדימות.  העיתון הבריטי "גרדיאן" הגדיר אותו כ"שמאל קיצוני" ו"הארץ" כ"פופוליסט". מה רוצה המשוגע? הוא בעד לגליזציה של קנאביס ומשפחתו, יעני חשישניק. אבל זה כבר מזמן נחשב למיינסטרים. אפילו גלעד ארדן, שמרין לה פן נמצאת משמאלו, מוכן לא להפליל משתמשים. האמון בעד מס על רובוטים. אבל אף אחד לא מבין בדיוק למה הכוונה אז פה לא קבור הכלב.

אז איפה הפופוליסט הקיצוני: ב"שכר יסוד לכל אדם". האמון מציע להתחיל עם צעירים ולהרחיב בהדרגה לכולם. כדי לעשות את זה פשוט הבה נניח שהוא מתכוון, במונחי ישראל, שכל מבוגר מגיל 18 ויותר יקבל כל חודש מהמדינה מענק של 5,000 שקל.

שיגעון?

אתחיל עם זה שהאמון לא המציא את הגלגל. תומאס מור במאה ה – 16 עלה על הרעיון ובעקבותיו שורה ארוכה של פילוסופים וכלכלנים. ארגון BIEN מאגד את תומכי הרעיון. מערכת המס הישראלית, למשל, נותנת לכל עובד ופנסיונר מענק חודשי של 483 שקל לחודש בצורת נקודות זיכוי לתושב. העיקרון של מענק ממשלתי לכל – פרוץ אצלנו זה עשרות בשנים.

עכשיו נסתכל על זה מצד שונה לחלוטין: מדיניות הרווחה. אם כל מבוגר מקבל מהמדינה 5,000 שקל לחודש אפשר, למשל, לסגור את הביטוח הלאומי. לא צריך קצבאות אבטלה, ילדים, נכות, נפגעי טרור, אלמנות, יתומים, הבטחת הכנסה. פשוט סוגרים את המוסד על כל קיצבאותיו. שלא לדבר על משכורות לחיילי חובה.

בואו בחשבון

בעצם, כשחושבים על זה, סוגרים כמעט את כל מערך הרווחה הכספית. לא צריך סיוע במשכנתאות. לא צריך מענק עבודה (מס הכנסה שלילי). לא צריך פטור ממסים עקיפים לקבוצות נבחרות. לא צריך הנחות בארנונה, במחירי תרופות. כמעט כל גרוש ממשלתי וציבורי במענק או בהטבת מס לא יידרש יותר. חסכון ענק בכסף ובמשאבים ציבוריים.

מה שמעלה את השאלה כמה זה יעלה? בישראל 5 מיליון תושבים מגיל 18 ויותר. העלות החודשית היא, על כן, 25 מיליארד שקל. המון כסף!?

איך מממנים את זה? תקציב הביטוח הלאומי הוא בערך 8 מיליארד שקל לחודש. עוד כ-10 מיליארד שקל יתקבלו מחיסכון בתשלומי רווחה ממשרדי הממשלה האחרים ומהטבות מס. ועכשיו מגיעים לדובדבן שבקצפת: על מי נטיל מס הכנסה כדי שהנטו שלו ושלה לא יגדלו כתוצאה מהמענק הממשלתי.

נניח שאנחנו מבקשים למנוע את המענק החודשי משני העשירונים (20% הכי עשירים) העליונים בסולם ההכנסות. זה שווה 5 מיליארד שקל. הגענו לעלות נטו של 5 מיליארד שקל. עכשיו תחשבו על כל העובדים ברווחה שלא יקבלו יותר שכר ממשלתי ונדמה לי שקל לראות שהרעיון כלל אינו משוגע. לפחות מבחינה תקציבית.

בפינלנד החל החודש ניסוי בשכר בסיסי. הממשלה מבקשת לבדוק במשך כשנתיים איך מתן מענק כזה לאוכלוסייה באזור מסוים משפיעה על האבטלה והרווחה. הפינים הם ממש לא משוגעים.

ואחרון לא בהכרח חביב: רמזים לסוג כזה של מדיניות רווחה יש לא רק בשמאל. אפשר למצוא אותם גם אצל כלכלני ימין מובהקים כמו פרידריך אאוּגוסט פון האייק ופרס הנובל לכלכלה מילטון פרידמן. הרעיון לנהל מוניטרית באמצעות מענקים שכאלה (להטיל כסף מהליקופטרים) אף הוא בא מפרידמן.

אז למה "הארץ" וה"גרדיאן" מקללים? כי ביסודו של דבר אלה עיתונים של הבורגנים השבעים והשמרנים.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. לא רק הגיב:

  לא רק בגלל בהם בורגנים שבעים ושמרנים אלא בגלל שאבן היסוד של הקפיטליזם הוא העדר ביטחון חברתי וכלכלי, כך העבדים חייבים לפחד כל הזמן שיזרקו לרחוב אם לא יהיו מספיק יעילים, כלומר מספיק מנולים ע"י בעלי ההון.. בלי התלות הזאת, אבן היסוד הזאת השיטה כולה תקרוס.

 2. בני הגיב:

  הרעיון יותר מידי טוב מכדי שיתקבל. הרי כל השיטה בנויה על האשמת העניים בכל מחלות החברה, אז אחרי מאה שנים של דה לגיטימציה, מי יסכים לפתור את הבעיה?

 3. יואל הגיב:

  "הארץ" הוא עיתון נפוח, ומאוהב בעצמו. מעבר למה שהוזכר בכתבה, "הארץ" תומך באימפריאליזם המערבי בכל דבר ועניין ומתנגד אך ורק לאותם אספקטים של האימפריאליזם אליהם מתנגדת גם המפלגה הדמוקרטית האמריקאית, זו הנושאת באחריות ישירה להירושימה, קוריאה, וייטנאם, מפרץ החזירים, רצח צ'ה גווארה, יוגוסלביה, לוב ועוד ועוד

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   הקוראינים מנשקים את רגליהם של האמריקאים שהצילו אותם מציפורני הקומוניזם הצפון קוראיני

  • מבין את המציאות הגיב:

   האמריקאים הצילו את קוראיה מקים איל סונג

 4. דניאל איילי קלטי אל-כורדי הגיב:

  עיתון "הארץ" המתועב, הוא "שמאל" רק בעיני אותן בורגניות צפוניבוניות, שבעיניהן גם הגזען הקפיטליסט המטורף לפיד (או גרוע מכך: "מרצ"…) הוא "שמאל".

  מדובר בבטאון הימין החשוך ביותר.
  לא אשכח ולא אסלח (גם אם כל יוצאות מאהל-רוטשילד שכחו…), כיצד במאי 2008, כתב אחד מאנשי "דה מרקר" (או שמא "דה-שמוקר") נגד עצם קיומהּ של הזכות, לימי חופשת-מחלה.
  לא אשכח ולא אסלח, כיצד בנובמבר 2014, התייצב "הארץ", בגלוי, לצד הכהניסט "הצל", בהסיתו, בפראות, נגד נטלי כהן-וקסברג.
  לא אשכח ולא אסלח, את דברי-העיוועים המתועבים, שפרסם הנ"ל, נגד טבעונות ונגד עצם קיום זכות בעלי-החיים הלא-אנושיים לחיים.
  והרשימה נמשכת עוד ועוד.

  מבחינתי, כל המגדיר, פמפלט-תועבה זה, כ"שמאל" מאבד, בו ברגע, את זכותו להיות בן-שיחי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים