הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 במרץ, 2017 3 תגובות

איני נופל בהערצה ומתפלש בקנאה בלתי נשלטת בעפר רגלי שלושת המייסדים של מובילאיי שעשו אקזיט מפואר, להפך. ראשית, אני רואה שחיתות קיומית בעובדה שאדם יחיד, יהיה חכם, מוכשר, מוצלח ויפה ככל שיהיה, מכניס לכיסו סכום של ארבעת אלפים מיליוני שקלים, סכום השווה לשכר השנתי של כ-70,000 עובדים בשכר מינימום.

(צילום: אתר החברה)

שכר שישחרר את בני משפחתו בדורות הבאים מעול הפרנסה והעבודה. ולגבי שכר המצרפי של שלושת הצ'מפיונים, הרי שמדובר בשכר מינימום שנתי של כרבע מיליון בני אדם. אם זו לא שחיתות, איני יודע שחיתות מהי. אולם אין זו שחיתות אישית, אלא מדובר בשיטה כלכלית מושחתת והרסנית שהקשרים שלה עם חופש אישי, חירות חברתית, יוזמה רוחנית שאינה יודעת גבולות, בה היא מתהדרת, לקוחים לאמתו של דבר מעולם הדמיון.

זו שיטה המיוסדת על ניכור חברתי וניכור אישי, על אגואיזם קיצוני ואינטרסנטיות אישית, על סגידה לתבונה תועלתנית אינסטרומנטלית הרואה את האדם כגלדיאטור בזירה של מתגוששים הנשמעת רק לציווי של הרוג את היריב וירווח לך, של קידמה המיוסדת על גוויות ההמונים שהושלכו לצידי הדרך ושקעו בלא מודע הקולקטיבי המאדיר את האינטרס האישי האגואיסטי ומשכפל תוך כדי כך באמצעות מנגנוני המדינה את הדורות הבאים שרוחם תלך ותצטמצם עם גידולה של אותה קידמה תכליתית מזויפת ובעיקר מסוכנת.

השיטה הזו חייבת לעבור מן העולם, מפני שבהגיון הפנימי שלה שוכן האימפריאליזם המתממש באמצעות מלחמה. וכאן אנו מגיעים לאספקט השני של הפרובלמה שבאותו אקזיט. המסים שישולמו למדינה לא ישמשו לרווחת תושביה, כפי שמנסים קובעי המדיניות העומדים בראש המדינה להציג, מפני שהדבר אינו תואם את השיטה הדואגת באופן טבעי לשכפל את עצמה.

לכן, יבוזבזו הכספים על כלכלת מלחמה וזריעת פחד, על התחמשות בלתי נשלטת הבאה למנוע כביכול סכנות קיומיות, על תעשיית מלחמה המופנית לייצוא, על המשך השליטה הצבאית במיליוני פלסטינים נטולי הגדרה וזכויות יסוד אנושיות, כי זה המנוף לכל הקדמה הטכנית המתחוללת כאן בעשורים האחרונים. תשכחו מרווחה, מחינוך, מרפואה – כל אלה שייכים לעולם שאין לו מקום בשיטה הקיימת.

פנו דרך להגדלת הצבא, הגדלת תקציבי הביטחון, ההתעצמות וההצטיידות בעוד מטוסים, עוד טילים, עוד צוללות ועוד פצצות גרעיניות. פנו דרך למימושה של מדינת אפרטהייד דו-לאומית המגובה בסדרה הולכת ומתארכת של חוקים אנטי דמוקרטיים, שתחייב את שימורו של מצב החירום התמידי המניע את גלגלי הכלכלה ותעודד אקזיטים נוספים מהסוג הנזכר. ואין הדברים אמורים כנגד מפלגה זו או אחרת, חזקה על כל המפלגות הציוניות שיגיעו אי פעם לשלטון לנהוג באופן דומה כיוון שפרדיגמת היסוד אחת היא – קיומה של "מדינת עם" שבטית המקיימת את חזונה הלאומני כנטע זר במרחב קיומה, הן החיצוני והן הפנימי, באמצעות כוח האמצעי הלחימה.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

  1. בני הגיב:

    איין ראנד ניצחה את השיטה דווקא במדינת ישראל

  2. פאבל הגיב:

    לא ברור לי מה המסר של הכתבה. מדובר בחברה פרטית שנרכשה על-ידי משקיע זר. אין כאן משאב לאומי שנוכס לידיים פרטיות ואין כאן כסף ציבורי (או אפילו כסף ישראלי) שהוזרם לכיסיהם של קומץ עסקנים. לא ברור לי מה הבעיה.

  3. דוד גלעד הגיב:

    הבעיה היא שכספי המסים לא ינוצלו לרווחת אזרחי המדינה אלא להצטיידות צבאית והגברת הלוחמנות. קפיטליזם ומלחמה מזינים זה את זה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים