הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 במרץ, 2017 11 תגובות

זיהום פרס ישראל

הענקת פרס ישראל למתנחל דוד בארי, ממובילי הטרנספר של פלסטינים מסילואן, הוא זיהום הפרס בגזענות ואפרטהייד, והוא מבטא נאמנה 50 שנות כיבוש. הענקת הפרס לבארי אסור שתעבור ללא תגובה של מתנגדי הכיבוש. הטקס מסיים את אירועי יום העצמאות בתאטרון ירושלים, וראוי כי התגובה תשבש את החגיגיות של הפרס.

זוכה פרס ישראל לשנת 2016, הרב אלי סדן,
ממקימי המכינה הקדם צבאית 'בני דוד' בהתנחלות עלי (מקור)

עצתי: יסתננו 20 מוחים לאולם התיאטרון, בלבוש חגיגי, ייטמעו בקרב הקהל, וכאשר יוקרא שמו של בארי, יקומו 20 המוחים, יורידו את החולצות החגיגיות ויישארו עם גופיות עליהן יודפסו סיסמאות נגד הכיבוש, בליווי משרוקיות וקריאות בוז רמות.

אחת הדרכים להיכנס לאולם הוא באמצעות העתק מדויק של הזמנה רשמית – משימה לא קשה בעולם הדיגיטלי כיום. הזמנה מקורית אפשר להשיג למשל באמצעות חבר שעובד במרכז ההסברה שמארגן את האירוע. מאחר שהטקס משודר חי בטלוויזיה, בהשתתפותם של ראשי המדינה, המחאה תזכה לתפוצה גדולה בארץ ובחו"ל. אני מוצא לנכון לציין שהייתי משתתף במחאה אלמלא גילי המופלג ובריאותי הרופפת.


פמיניזם מיליטריסטי

מחלוקת לוהטת מתחוללת עתה בין רבני השטחים הכבושים ותומכיהם לבין פמיניסטיות מהשמאל הציוני הליברלי, בסוגיית השירות של חיילות ביחידות קרביות מעורבות. הפמיניסטיות מתייצבות כאישה אחת, ובחירוף נפש נאבקות על זכותן של בנות להרוג ולהיהרג. הרבנים מייחדים לבנות את התפקיד המסורתי של הולדה וטיפול במשק הבית, ומותירים את מלאכת ההרג לגברים בלבד.

כפמיניסט שמאלי אני חולק על שני הצדדים. אין ספק שנשים מסוגלות לבצע פשעי מלחמה כמו גברים, כפי שהוכח באינספור פעמים במלחמות ומשטרי דיכוי. כפמיניסט שוחר שלום ושוויון, אני מתנגד לשירות נשים כגברים בצבא הכיבוש. שוויון מגדרי מנקודת מבטו של פמיניסט שמאלי הוא הכלה והחלה של עקרונות הומאניים על שני המינים.


קפץ לו הליברמן

שר הביטחון אביגדור ליברמן חזר לאחרונה על הצעתו לפתרון הסכסוך בדמות חילופי אוכלוסין, לפיה המתנחלים יסופחו לישראל, וערביי ישראל יועברו לרשות הפלסטינית. מאחר שליברמן הוא "הומניסט ידוע", הוא מגרש את הערבים תוך השארתם במקומות מגוריהם באמצעות שלילת אזרחותם והזזת קו הגבול, כך שוואדי עארה יהיה חלק מישות פלסטינית עתידית.

הרצון לראות את ישראל נקייה מערבים, מקובל למרבה הצער על חלקים ניכרים בציבור היהודי. מנקודת מבטו של שוחר דמוקרטיה, הפלסטינים אזרחי ישראל הם בן הברית החשוב ביותר במאבק למען ישראל דמוקרטית, ורק מי שלוקה בעיוורון שמתעב חירות ושוויון יוותר עליהם.


חוק המואזין

חוק המואזין שעבר באחרונה בקריאה טרומית בכנסת, הוא עוד התגרות גזענית מבית היוצר של המתנחלים וחבריהם. אילו היו יוזמי החוק מעוניינים בהנמכת עוצמת הכריזה של קריאות המואזין למועדי התפילות, לא היה צורך בחוק המואזין משום שיש חוק העוסק בסוגיות רעש, מה גם שאפשר להגיע להסדר בהידברות וקצת רצון טוב.

גזענותו של החוק באה לידי ביטוי בוטה בהחרגת צופרים המבשרים את מועד כניסת השבת. אני מקווה שהחוק ייקבר באחת מוועדות הכנסת, אבל אם יגיע לידי סיום הליכי החקיקה, אני תומך בהפרת החוק במסגרת אי ציות אזרחי.


מה לעשות עם הכסף

העסקה הפנטסטית שבמסגרתה רכשה אינטל את החברה הישראלית מובילאיי ב-15 מיליארד דולר, מציבה בפני בעלי החברה התלבטויות מה עושים עם הכסף.

להלן תרומתי הצנועה: לאחר שיחלקו בונוס לעובדים, עדיין יישארו בידי הבעלים כמה מיליארדים טובים, שיבטיחו את רווחתם של נינים ובני נינים, וגם אז יישאר עודף ניכר של כמה מיליארדים. על כן אני מציע לבעלי החברה לתרום מיליון דולר לכל אחד מארגוני זכויות האדם בישראל, ולהקים קרן שתממן את בניית הבתים שהכיבוש הרס במסגרת ענישה קולקטיבית, וקרן נוספת שתסייע בשיקום רצועת עזה מנזקי פשעי המלחמה של ישראל.


ברכות

ברכות לחנה בר"ג, פעילה במחסום-וואצ', ולעו"ד חסן ג'בארין מייסד ומנכ"ל עדאלה, זוכי פרס על שם ישיעהו ליבוביץ' מטעם תנועת "יש גבול" ל-2017.


סולידריות עם יגאל סרנה

סולידריות עם העיתונאי יגאל סרנה במאבקו המשפטי נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואיחולים להצלחתו. והיה ויפסיד במשפט ויושת עליו קנס כספי, אני קורא לכל שוחרי חופש הביטוי לתרום בעין יפה, על מנת להקל על סרנה לעמוד בתשלום.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. יולו הגיב:

  אוהב את הזעם הקדוש שלך

 2. אינפקציה עתיקת יומין הגיב:

  הערה טכנית בלבד: בד"כ זיהומו של מה שכבר זוהם לא יקרא זיהום. זיהום נחשב לחדירת גורם לא-טבעי וחדש לאיזור אשר היה במצב חופשי, או כמעט חופשי, מהגורם המזהם. ואילו הזיהומים ההתנחלותיים, הנישוליים, הטיהוריים והמשיחיים מן הסתם התגלגלו והתבשלו, בצורה זו או אחרת, במוחותיהם של ראשי היישות כבר לפני עשרות בשנים ואף ככל הנראה עוד בטרם זו קמה לה באופן הרשמי.

 3. יהושע רוזין הגיב:

  לא די בבושה של אזרחי ישראל המתעבים את שלטון הרשע של המשטר הישראלי שהעניק את פרס ישראל למתנחלדוד בארי שהפך לגיהינום לפלסטינים את שכונתם סילואן. ותוקע מסמרים באפשרות להגיע לפיוס עם העם הפלסטיני. ונוספה עליה הבושה ש קפץ ראש המחנ׳׳צ -אופוזיציה כביכול ושלח גם הוא את איחוליו לפושע הזה. תגיד לי למי אתה מאחל ואגיד לך מי אתה!
  אז למה לא להצביע ישר לימין במקום לזנבות האודים העשנים האלה. בבחירות הבאות הצביעו למשותפת/חד׳׳ש.
  אחרון חביב .תודה לגדעון על מאמרו על הפעילות רבת השנים ורבת הפנים שלו .הרבה בריאות ככל שניתן בגילו.

  • דניאל איילי קלטי אל-כורדי הגיב:

   כל המפלגות = אותו הדבר בדיוק. מבחינתי, חד"ש אינה טובה מן ה"ליכוד": שתיהן כאחת אוייבותיי, ככל מפלגה שהיא.

   אני הפסקתי לקחת חלק בבחירות, אשוב להתעניין בהן, כאשר הבחירות יתעניינו, בנושאים החשובים: סביבה, הגנה על עצים ועל חיות-הבר, קידום הטבעונות (והוצאת ניצול-החיות ורציחתן, אל מחוץ-לחוק) ועוד.

   כל עוד, זה עניין פנים-אנושי גזעני פנימי, ממש-ממש לא אכפת לי ולא מעניין אותי עוד, אם יתנו לפלשתינים זכות-שיבה, או יעשו להם טראנספר. COULD NOT HAVE CARED LESS.

  • גדעון ספירו הגיב:

   יהושע תודה על האיחולים.

 4. דניאל איילי קלטי אל-כורדי הגיב:

  מסכים עם כל מלה.

  פרס ישראל זוהם, מן הרגע שהדבר המתועב הזה, הוא המעניקו ומן המקבל נדרש, ללחוץ את ידו (החומר, ממנו עשויים הנוראים בסיוטים).

  אף שכמובן, מעניין לדון בטיבהּ של מדינה, המעניקה למתנחבל הזה פרס, בעוד היא שוללתו מגרבוז (ו*זאת* לקול-צהלותיהן, של הקרניסטית חובבת-הכהניסטים יחימוביץ', השדרית השוטה והמתלהמת נויבך וכל גזעניות-ה"קשת" המסיתות, שגם חד"ש, לבושתהּ ולהוותהּ, מצדדת בהן).

  אישית, קיבלתי בחילה כשראיתי, בפוסט של מישהי מן "האגף השמאלי של מרצ", דברי-צהלה מאושרים, על דבר נוכחות נשים על טנקים… ועוד כל הקרקשת הזאת, על "לסגור את המכינה בעלי"… היות "מכינה" זו, שוכנת בהתנחבלות בלב השטחים הכבושים, אינו מפריע לשום מרצניק כהוא-זה, כמובן. רק שהאייאתוללה, המסית מראשהּ, מתנגד לאפשר לנשים, להפוך לרוצחות-ילדים… טוב נו, גם בעייתםן היחידה עם הכיבוש היא, שאם לא ניפרד מן השטחים, יהיו כאן, בקרוב, יותר מדי ערבים, עם שערות על הפנים.

  ועם ה"מרצ" הזאת, רוצים אי-אלו חד"שניקים להתאחד… אם-כי, בהשוואה לבושות הנוראות, שמסיבים לחד"ש שותפיה הנוכחיים (תע"ל, בל"ד…), הרבה הבדל = כבר לֹא יהיה פה.

 5. אסתר בן חור הגיב:

  תודה גדעון
  בכתיבתך אתה נותן לי את ההרגשה שעדיין נשאר קומץ אנשים של שפויים פה

 6. מרים הגיב:

  גדעון – יישר כוח ומוח! הגוף אולי תשוש אבל הראש לא מאבד מחכמתו כהוא-זה. ידידה משכבר הימים.

 7. בארי קיבל פרס ״הנהג הזהיר״ הגיב:

  מנכ"ל עמותת אלע"ד לייהוד שכונת סילוואן, דוד בארי, דרס שני ילדים שיידו לעברו אבנים בסילוואן. הילדים פונו לקבלת טיפול רפואי ובארי עוכב לחקירה. צלמת וואלה! חדשות תיעדה את הדריסה

  זה אירע ביום שישי, 08 באוקטובר 2010, 15:47 http://news.walla.co.il/item/1741223

  זו הפעם השנייה שבארי פוגע בילד פלסטיני באותו המקום!

  שני ילדים פלסטינים, בני 10 ו-11, תושבי שכונת סילוואן, נפצעו בצהריים (שישי) באורח בינוני לאחר שנדרסו על ידי דוד בארי, מנכ"ל עמותת אלע"ד לייהוד שכונת סילוואן ותושב אחת ההתנחלויות באזור. השניים יידו אבנים לעבר רכבו של בארי שעבר בשכונה, והוא בתגובה דרס אותם. השניים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים מוקסד.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים