הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 במאי, 2017 3 תגובות

אם נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ יחליט שאין טעם להעביר את שגרירות ארצו לעירנו, שכן צעד כזה נזקו רב מתועלתו, קשה להאמין שראש הממשלה בנימין נתניהו ינהל נגדו מערכה בקונגרס ובתקשורת. אובמה, ידיד ישראל מובהק וחניך האסכולה הליברלית-דמוקרטית בארצות הברית, לא השיב לנתניהו כגמולו. בשלהי הקדנציה השנייה שלו הוא העדיף להביע את מורת רוחו באמצעים מתונים יחסית לגודל חוצפתו של מנהיג המדינה הקטנה והנתמכת על חוף הים התיכון. קשה אפילו לדמיין את נתניהו יוצא בנאום חוצב להבות נגד נשיא כוחני ומהיר חימה כמו טראמפ. גם אמצעים יותר מתונים כלפי טראמפ יתקבלו בזעם. ראש הממשלה הוא פחדן ידוע, ואין ספק שתגובה שוצפת מהבית הלבן עשויה להרתיע אותו. אם נתניהו היה מעז להטיף בקונגרס נגד מדיניותו של טראמפ, כל המליצות על ירושלים והקשר הנצחי של עם ישראל אליה לא יעזרו לו. כמה יהודים אורתודוקסים באמריקה אולי ילקקו שפתיים נוכח תוכחותיו של נתניהו כלפי ה"גויים" אבל העולם כולו ידחה אותן. במערב אירופה מתייחסים אליו בבוז מוחלט, הוא הצליח לפגוע ביחסים החשובים של ישראל עם גרמניה ובקהילות הרפורמיות עתירות ההשפעה בארצות הברית רואים בו מיפגע פוליטי מסוכן. ייתכן שהוא שאב עידוד מניצחון הימין בבחירות בארצות הברית, אבל כפי שנכתב כאן כבר עשרות פעמים המחויבות של הרפובליקנים לישראל היא אינטרסנטית וקרה, ואין בה אפילו שמץ מהאידיאליזם התנ"כי או הדמוקרטי של אנשים כמו בילי קלינטון ואובמה.

מסיבת עיתונאים משותפת של ביבי וטראמפ, פברואר 2017 (צילום מסך מתוך שידור CNN)

עניין ירושלים הוא סבוך מאין כמוהו. מועמדים רבים לנשיאות בוושינגטון הבטיחו להעביר לעירנו את השגרירות אבל חזרו בהם מחשש שמדובר בחבית של חומר נפץ שאין טעם לגעת בה. הפגנות אנטי אמריקאיות בכל רחבי העולם המוסלמי הם מחיר יקר מדי, וניתן לרצות את מנהיגות יהודי אמריקה במחוות זולות יותר. נתניהו מסרב להבין שגרמניה ובריטניה יותר חשובות לטראמפ מאשר ישראל. עברו הימים שהבית הלבן הכתיב למדינות אירופה את מדיניות החוץ שלהן. דווקא בנושא ירושלים היה תיאום בין כל מדינות המערב ודעה משותפת שאסור לתת יד לסיפוח משעבד של הערבים במזרח העיר. לכן מתייחסים באירופה בביטול לרעשים לפני כל מערכת בחירות ולהבטחות על העתקת השגרירות לירושלים. אין משקל נגד משמעותי למחאות הצפויות בעולם המוסלמי. השדולה היהודית בוושינגטון לא תוכל להסית נגד הנשיא החדש למען האינטרס הצר של הליכוד והמפלגות הדתיות בארץ. אמנם רוב היהודים אינם אוהדים מושבעים של טראמפ, אבל הם לא יעלו על מתרסים כדי להגן על מחוות ריקות שיקוממו מאות מיליוני מוסלמים נגד ארצות הברית ונגד ישראל. כמו בנושא האיראני מבזבזת ישראל תחמושת בלי להשיג שום יעד מדיני. אם נתניהו נתפס כמחרחר מלחמה, הוא מאבד את בסיסי האהדה כלפיו במערב אירופה ובצפון אמריקה. לטראמפ יהיה קל יחסית להעביר החלטות נגד ממשלת ישראל במועצת הביטחון של האו"ם. הימניות של נשיא ארצות הברית איננה אוניברסאלית. אין כאן השקפת עולם מוצקה אלא מדיניות שבאה לשרת את האינטרס של מעצמת העל.

המסקנה המתבקשת מסאגת השגרירות היא, שיש פער עצום בין תביעות ממשלת הימין לבין הצרכים האמיתיים של הבירה. מיקום השגרירות הוא אולי נושא סמלי, אבל הזעזועים שהעברתה לעיר יגרמו, ידחקו את ההישג היוקרתי לפח האשפה של ההיסטוריה. למי שזוכר, במאי 1983 כרתה ישראל של מנחם בגין הסכם שלום עם לבנון. בגין כבר החל במסע שלו אל תוך התוהו האכזרי של התמוטטות נפשית, אבל כיוון שכל חייו אהב סמלים וטקסים הוא ייחס חשיבות עצומה להסכם. כל זה התברר כחסר כל בסיס במציאות של האזור. לבנון לא הייתה חופשית לסגור על חוזה שלום עם ישראל בלי הסכמת מדינות האזור, בעיקר סוריה. בסופו של דבר ההסכם פוצץ, יחד עם כמה מיוזמיו. אני זוכר שיחה עם ח"כ חיים צדוק ממפלגת העבודה בכנסת, שאמר לי שתאוות הליכוד להישגים שטחיים עוד תביא עלינו אסון. צדוק הביע את דעתו שבגין מתאים לעמוד בראשה של רפובליקת בננות. במשך השנים השלימו רבים מאנשי מפלגת העבודה עם שלטונו של הליכוד ואף הביעו הערצה לבגין, אבל צדוק, שחכם היה, לא בלע את השטויות האלה: "הם מפריזים בכל דבר, רואים בכל התפתחות באזור משום אסון לישראל, ויש להם נטייה להסלים כל אירוע ביטחוני ולראות בו איום קיומי. זו תהיה נבואה המגשימה את עצמה".

חשבתי רבות על צדוק כאשר ממשלת ישראל התנפלה בפראות על רצועת עזה, בעקבות רצח שבוצע בגדה המערבית. ההפרזה בתגובה גרמה לנו אבידות כבדות, שלא לדבר על שפיכות הדמים הנוראה בקרב אזרחי עזה, בתוכם ילדים רבים. לתדמית הישראלית נגרמו נזקים בלתי הפיכים, ודעת הקהל הנאורה בעולם פנתה נגד ישראל. את חישובי הרווח וההפסד עושים אצלנו רק בדיעבד, והעכבר ששאג בקונגרס האמריקאי הוכיח שהוא יכול לשפוך דם באכזריות שפוכה. למרבה הצער, המדיניות הכוחנית של הליכוד זוכה לאהדה גם בחוגי מפלגת העבודה. לא פעם מכים אנשי המרכז הלאומני על חטא כיוון שלא תמכו במעשי תוקפנות נגד הערבים ובכך "איבדו את העם". כאשר בגין הורה על חיסול הכור הגרעיני בעיראק מתח על כך שמעון פרס ביקורת מוצדקת. הוא חשש מהסלמה נוספת ומגינוי בינלאומי. לטווח קצר החששות התבדו, ובגין יצא נקי מהפרשה. כיוון שרק מבחן התוצאה קובע במרכז הלאומני "הפרגמאטי" מעצם הגדרתו, השתכנעו רבים מחכ"י העבודה שבגין צדק בוויכוח הזה ואף חתמו בהמוניהם על מעין מכתב התנצלות. הם לא הבינו שכל פתרון כוחני במבצעי ג'יימס בונד על-מציאותיים מהווה איום על ישראל. הפנטזיונרים מהליכוד מכתיבים כאן את המדיניות, ונעזרים גם בפסיביות הרופסת של האופוזיציה. על כל כישלון צבאי מקימים כאן ועדת חקירה, בדרך כלל כדי להסיט את הדיון מהדרג המדיני אל הדרג הצבאי. אבל כישלון הקונספציה ממאיר יותר ומסוכן יותר.

בעירנו כבר לא מחפשים פתרון מדיני בדרכי שלום. אנחנו בונים מונומנטים על בתי קברות מוסלמים, מגדרים שכונות פלסטיניות בעיר ומנתקים את התושבים ממקורות פרנסה. עושי העוולות האלה מבקשים לחפות על כך בהישגים שאין להם שום משמעות. ניתן בקלות לצלם משלחות מיפן צועדות ברחוב עירנו, אבל זה לא מוחק את הצלקות מהריסת הבתים ומהרג בני נוער ליד בתי הספר שלהם. בסופו של דבר ניאלץ לאחד את העיר בתנאים שוויוניים לבני כל העמים. אז אולי נזכה לכך שכל השגרירויות החשובות ישכנו בעירנו באין מכלים.

 • פורסם בכל העיר, 5 מאי 2017
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. רמי הגיב:

  עם כל הכבוד לחיים ברעם, יש לי הערות:
  1. באיזה שהוא מקום נשארת קצת מפא"יניק. מפא"י גרמה נזק יותר חמור מזה שגרמו הרוויזיוניסטים המטומטמים. אלו לפחות האמינו בהזיותיהם ואילו אסכולת בנגוריון היא צינית ונזקיה ממשיכים לאיים על עתידנו. מפא"י ולא הבגיניזם (אמיסראל!!! ילדינוווו!) החולני היא שתואשם בשואה הבאה.
  2. אתה מתאר אובמה כבעל כוונות טובות אבל עדין ומנומס. גם אני אהבתי אותו. גם אני הלכתי שבי אחריו. ברור שהוא איש טוב אבל הבעיה היא שהוא פשוט נקניק. נקניק ממש כמו בוז'י הרצוג, מה הרצוג נקניק קטן, אובמה ניקנק את כולנו, את ישראל ופלסטין וסוריה ומי לא. זה לקח לי זמן רב אבל האסימון ירד ואני התפכחתי ממנו. לא פלא שאחרי שיצא מהבית הלבן הוא מתרועע עם מיליארדרים ועושה לביתו. וודאי, וכי מה יש לו לעשות לשחורים בדרום ובצפון המשמשים מטרות נעות לחובבי ירי. אני מעדיף את טראמפ על אובמה ועוד תיווכחו לדעת שצדקתי.
  3. וכך גם ביבשת. לה פן מייצגת את הקהילה הצרפתית. הגלובליזציה והשוק המשותף הם המודל הנוכחי של אדנות משעבדת. קורבנות הגלובליזציה הם כולנו שהיינו לעבדים לטייקונים הגנבים. לו צ' אני – לה פן!

 2. ק.א. הגיב:

  הקפיטליזם (המדבר מגרונם של המעונבים הללו) משקיע בחיסול פלסטין כמו שהוא משקיע בחיסול כל סקטור שאינו משתף פעולה. כל מוסד אנושי שאינו עומד כעבד-כנוע ונרצע לפני האינטרס של ההון הגלובלי מסומן לחיסול (מי במוקדם מי במאוחר). קחו למשל את המוסד הקרוי "בית ספר" זוהי דוגמה ליישות (מוסדית רעיונית) שסומנה לחיסול [לשם כך מציפים כעת את הילדים בטאבלטים ממכרים, למשל]. אינני אומר דברים אלה מתוך היותי קומוניסט (אני לא) אלא מתוך התבוננות במציאות כמות שהיא והודאה (מצערת) שכך הינם פני הדברים. זהו פשוט המצב בשטח. יתכן שהקפיטליזם אינו מכיר דרך אחרת ורק כך הוא יודע לפעול. אם אמר (או התנבא) דברים ברוח זו קרל מארכס הרי שבנקודה זו הצדק היה עימו. הקפילטיזם אינו דורס כי הוא סתם "רוצה להחריב", אלא שצריך להבין שחורבן זה הביזנס שלו. הוא מחוייב לחורבן מהגדרתו.

 3. ברוך.ג הגיב:

  ישראל לא ״התנפלה״ בפראות על עזה בתגובה מוגזמת על הרצח שבוצע בגדה לפני מבצע צוק איתן.
  ישראל הגיבה לירי טילים של החמאס מהרצועה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים