הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביולי, 2017 8 תגובות

אחרי הפיגוע המזוויע בהר הבית קראתי תגובות רבות באינטרנט, ודווקא חבריי מהשמאל ציערו אותי מאוד. בפיגוע שבו נשפך דם של ישראלים ושל פלסטינים אין שום דבר מצחיק, ובוודאי שאין טעם לקרוא לו "פיגועון". כמה חברים, חלקם בני עירנו, הביעו חשש גלוי שמא ישתמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בפיגוע ל"הסחת הדעת" מחטאיו. ייתכן שהוא יעשה כן, ובכל זאת הפיגוע עצמו הוא העיקר, והתמרונים הפוליטיים הם הטפל.

ביבי ושרה נתניהו (מקור)

עלינו להחליט באורח מיידי: האם אנחנו משתייכים לעם הזה בטוב וברע, או  מתנכרים לכל דבר ישראלי. הרי ברור לחלוטין שכל אסון הפוקד את בני עמנו (כולל הממשלה הנוראית הזאת) שייך לנו ומשפיע  גם עלינו. אחרת, אין טעם להשתתף בחיים הפוליטיים והציבוריים כאן. יכול להיות שכיף גדול להיות נורווגים או דנים, אבל אנחנו לא. לכן עלינו לשקול התבטאויות, להיות אנושיים ואמפטיים ולהפנים שגם להיות איש שמאל עקבי זה נטל גדול. אנחנו רוצים להציל את בני עמנו מהאליטות המושחתות, ולא להשליך את התינוק יחד עם המים המלוכלכים. כאשר חיים במציאות טרגית, לא נוכל להסתפק בשמחה לאיד או לחגוג את שפיותנו ואת ניקיון כפינו. נתניהו הוא ראש ממשלה גרוע, אבל איננו אבי האומה. המושג הזה נכחד כאן בדיוק כמו בארצות הברית: איש איננו מצפה מהנשיא דונלד טראמפ להיות אברהם לינקולן או ג'ורג' וושינגטון. די לאזרחים שם שהוא יתנהג כמו אדם שפוי, ולא ישתולל בחוסר אחריות. בינתיים כולם מבינים, שהנשיא הוא איש גבולי ומאוד בלתי צפוי. יש לו תשוקה הרסנית לחסל את כל הישגיו החשובים של קודמו, ברק אובמה. כבר היו בהיסטוריה שליטים ששרפו את עירם; אין לנו אלא להתפלל שטראמפ לא ילך בדרכם.

ונתניהו? האם הוא זקוק לאסונות מזוויעים כדי לשרוד? אני לא בטוח בכך. כאשר ראשי ממשלה מהזרם המרכזי שלטו בתקופה של פיגועים קשים, זעם הציבור יצא נגדם. ביבי לא ייוושע מפיגועים, אבל הם לא יזעזעו את מעמדו. הוא תלוי בתגובות זעם המוניות, וכעסם של אנשי הימין לא יופנה נגדו. אשר לנו, חשוב מאוד לשמור על צלם האדם וגם על זהותנו כישראלים. רק כך נוכל להשיב מלחמה שערה. השמאל איננו נגד העם; הוא חלק בלתי נפרד ממנו. כל זה אינו מחייב אותנו לאמץ אפילו תג אחד במדיניותה של הממשלה: הם שוברים את הסולידאריות הלאומית, לא אנחנו; הם מטביעים אותנו במדמנה של שחיתות, לא אנחנו; והם מערערים את מעמדה של ישראל בקרב הקהילה הבינלאומית. לכן הלהט של הרטוריקה האנטי ממשלתית שלנו הוא מוצדק לגמרי. נתניהו עלול ללכת בדרכו של אהוד אולמרט ואני מקווה שלא כך יקרה. ראש ממשלה ונשיא היושבים בכלא מקעקעים את מעמד הדמוקרטיה הפרלמנטארית בחברה הישראלית. שלטון המון לאומני פרוע, ועוד עם נופך דתי, ימיט על כולנו אסון נורא.

מוטב שהשמאל יפרסם מודעות אבל על הנופלים, יאשים את הממשלה אבל ישתתף במלוא הכֵּנות בצער המשפחות. מי שרוצה להפוך את כל המגזר הערבי הגדול לאויבי המדינה, מבצע צעד לא פטריוטי כלפי מדינתו. אין לטעון בלי הוכחות שהפיגוע בהר הבית היה פרובוקציה של הממשלה. אם יוּכח דבר כזה, ירעדו אמות הספים. בינתיים יש לטענות האלה ריח של חיטוט מכוער בגוויות. נתניהו הוא יריב חריף לא רק של השמאל, אלא גם של כל הציבור הליברלי. עם זאת, אסור לייחס לו "פרובוקציות" שלא היו רק כדי לעשות הון פוליטי. לא בחרנו בו, אבל הציבור העניק לו רוב קואליציוני. עם המציאות הקשה הזאת יש להתמודד בנחישות אבל גם בהגינות. כל עלילת שווא עלולה להיות חרב פיפיות.

נתניהו הוא אחד האישים השנואים במדינה, וישנם אנשים, דווקא קרובים למחנה שלי, שרואים בהבסתו את חזות הכול. לדעתי, קיימים בפוליטיקה אנשים גרועים ממנו, בתוכם גם אהוד ברק וגדעון סער. המאבק על דמותה של החברה הישראלית יוכרע בלעדינו, אלא אם כן נשכיל להיות מעורבים רגשית ופוליטית בכל הנעשה כאן. למען האמת, נתניהו מוקף באנשים רעים אפילו ממנו, וקיימת סתירה קבועה בין שאיפתו לשרוד כמעט בכל מחיר, לבין חלומותיהם הסהרוריים של אנשיו. השמות של אנשי הליכוד המתונים שבהם נופפו כדי להרגיע את הציבור השפוי הודחו מהפוליטיקה ואין להם תקומה. עתה מקווים אנשים תמימים ממחנ"צ שאבי גבאי יוציא בעבורם את הערמונים מן האש. בעוד חמש שנים אף אחד לא יזכור את גבאי, ואז יופיע אולי מושיע חדש. עמיר פרץ? זה ייתכן אבל הכול תלוי בהתנהלותו בשנים הקרובות.

השבוע טלפן אליי איש השגרירות האמריקאית, או כך לפחות הוא הציג את עצמו. הוא רצה לדעת את המקור לסברה שהעליתי כאן, שטראמפ לא יסיים את הקדנציה שלו בבית הלבן. מובן שסירבתי לענות. ממילא אני חושד באמריקאים שהם מאזינים לטלפון שלי. אני די משוכנע שהנשיא יכהן במשך זמן קצר יחסית, אבל יתכנו גם הפתעות. הכול תלוי במידת הנזק שהוא יגרום לאינטרסים האמריקאים, כולל אלו של ידידיו בעלי ההון. ארצות הברית איננה יכולה להשאיר נשיא כזה בבית הלבן לארבע-חמש שנים. ומה יעשה ביבי? יופיע שוב בקונגרס ויגן על האינטרסים של העשירים הלבנים, אחרי שחולל נזק ללא תקנה ליחסים עם הציבור הליברלי בארצות הברית? אני לא מאמין שלראש הממשלה תהיה פריבילגיה כזו בעתיד הקרוב. יש להניח שהוא יסתבך בחקירות שמצפות לו. הוא כיום "ברווז צולע" כפי שנוהגים לומר בארצות הברית.

כירושלמים אנחנו סקרנים לדעת אם ראש העיר ניר ברקת ינסה לרשת את נתניהו או לפחות להתברג בצמרת הגבוהה של הליכוד. בעצם, הוא כבר מנסה, אבל מחוץ לעירנו אין לו הרבה תומכים. אם יחבור לאגף המתון תחת חסותו של הנשיא רובי ריבלין, הוא ישמור על שארית התמיכה שיש לו בעיר. ברקת איננו מנהיג גדול; אבל היה יכול להצליח אילו שינה את הקו כלפי הערבים תושבי העיר. ברקת צריך להבין: מאגרי התמיכה שלו בעיר, בקרב הציבור הדתי-לאומי והלאומני, אינם מספיקים כדי להיבחר במישור הארצי. אני מקווה שיועציו הם יותר חכמים ויותר מיומנים ממנו. הדרך היחידה שלו להתבלט היא לנסות את המשבצת ההרוסה של מתוני הליכוד. מטורפים מריירים יש גם בלעדיו.

השמאל אינו חייב להתחנף בפני הימנים למיניהם וגם לא לאפשר להם לבנות לנו תדמית של אויבים. זוהי  משימה קשה אבל אפשרית.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  המציאות *האולטרה-קפיטלסטית* יוצרת מרחב מחייה אנושי בו אין מקום לשמאליות (אותנטית) פעילה ומשפיעה. הטיהור האתני שנעשה לפלסטינים והיחס המתמיד אליהם מזה עשרות שנים הוא אנלוגי לטיהור המנטלי שנעשה לשמאליות. מבחינה זו נתניהו, ברק, לפיד, אובמה, טראמפ (וכולי) הם אותו האדם – דהיינו מדובר באישיות היושבת בקטר האולטרה-קפיטלסטי הדוהר לאן שהוא דוהר, מבלי שיש להם כל כוונה (או אפילו יכולת) לשנות כיוון! המציאות של כוחניות-לשמה ושל דומינציה-ללא-פשרות היא מאושיות המנטליות המרושעת שנוצרה ושהפכה לנחלת הכלל (או לפחות לאחוזים גדולים בו). מציאות זו היא אנטי-שמאלית (אם אני מבין נכון מהי שמאליות) מעיקרה… הדרך היחידה של ברעם (או של אחרים כמוהו וכמוני) "להשתייך לעם הזה" היא לשתוק או להתרפס בפני הבריונים הציונים ועוזריהם ולשמש להם כעלה תאנה של קיומו של "מחנה שלום" בישראל 'המתקדמת והנאורה'…. בסופו של דבר הדינמיקה החברתית הטבעית תפיל (בצורה זו או אחרת) את השלטון הקרימינלי המכוער הנוכחי. מה יהיה חלקה או תפקידה, אם בכלל, של פוליטיקה שמאלית במפלה עתידית זו אינני יודע.

 2. נימוס בסיסי הגיב:

  חבל שהתפוצה של "הארץ" גדולה מזו של "הגדה".
  מי שלא ראה את ההשתלחות של מגיבי השמאל במשורר יאיר אסולין, https://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.4299867, בעוון הפגנת חמלה כלפי הנרצחים בחלמיש, לא יבין את התהום שפעורה בין השמאל למרבית העם העברי. המגיבים הללו, במידה שהם אינם סחריר של נתניהו, עושים לרוה"מ המכהן את השרות הטוב ביותר.

 3. י.פ. הגיב:

  "עלינו להחליט באורח מיידי: האם אנחנו משתייכים לעם הזה בטוב וברע, או מתנכרים לכל דבר ישראלי"

  מה בדיוק עלינו להחליט? ברעם העלה כאן שאלות עקרוניות חשובות מאוד ונראה שהוא החליט.

  אנחנו חיים המציאות של סכסוך לאומי שמקורו הוא נישול קולוניאלי. אז למי נתונה במציאות הזאת הסולידריות של איש שמאל? אז עפ"י השקפת העולם הלאומית שכנראה ברעם שותף לה "ישראל אע"פ שחטא ישראל הוא" כלומר השותפות הלאומית היא הקובעת. השקפת העולם המעמדית רואה אחרת את פני הדברים. הסולידריות המעמדית היא תמיד עם המנוצל והמדוכא והמנושל. במציאות שצורת הדיכוי היא לאומית הסולידריות היא עם העם המדוכא ולא משנה היכן אתה נולדת. במציאות של הסכסוך הזה לא צריך אפילו להיות מרקסיסט, כאן, גם ליברל ישר, לא ציוני שמרמה את עצמו הוא שמאל רדיקלי. אפשר ללמוד מגדעון לוי: שלילת חופש – זכויות דמוקרטיות פוליטיות בסיסיות אינן בסיס להזדהות לאומית ההיפך. השותפים למאבק אינם נבחנים עפ"י שייכותם הלאומית. המאבק לא יוכרע בשכנוע "העם שאני שיך אליו בטוב וברע", שכנוע לא בג'סטות שלא משכנעות אף אחד אלא ע"י מאבק משותף. כדי להבחין בין יריב לאויב צריך חדות ולא טשטוש

  • עלי הגיב:

   נישול קולוניאלי ??
   המחקר קבע בצורה מדעית שבארץ ישראל התפתחו 2 חברות נבדלות אחת ערבית ואחת יהודית
   לכן אין כאן קולוניאליזים ואין כאן נישול.
   קולוניאליזים מאופיין על ידי קיום חברה המשתלטת על אוצרות הטבע של הארץ ומנצלת חברה אחרת החיה באותה ארץ.
   בנוסף יש לך בעיה להגדיר את השלטון הבריטי אשר הוא מיצג את הקולוניאליזים הקלסי
   מי שמחפש קולוניאליזים וניצול צריך להכניס למשוואה את בריטניה
   ואם תנסה לחבר את הקולוניאליזים הבריטי עם היהודים תהיה לך בעיה לנוכח הפעילות היהודית נגד הבריטים ופרסום הספר הלבן אשר היווה פגיעה קשה בציונות.
   אנטי ישראליות היא צורה של אנטישמיות כך קבע הפרלמנט האירופאי במאי 2016 ובריטניה רומניה ועוד הפכו את זה לחוק במדינותיהם.
   לכן הגדרת הציונות כקולוניאליזים היא הגדרה אנטישמית וגזענית

  • אמיתי הגיב:

   אם כבר מדברים על חדות ראייה אז אין ספק מי הם אלופי הטשטוש שכבר יותר ממאה שנה מנסים לחנך את העולם בפרקי סולידריות מעמדית ואיכשהו תמיד זה נכשל בכל מקום ובכל זמן.הצרה היא שלפעמים הכישלון עולה בחייהם של מיליונים….

 4. רון הגיב:

  ביבי טובע בביצה שהוא בעצמו יצר, ויש לקוות שכן יעשו כל המקורבים לו. שהרדיוס של הטובעניות יכיל גם אותם.

 5. אמיתי הגיב:

  מאוחר מידי.מספיק לקרוא כמה מאמרים ותגובות באתר בכדי להבין שיש יהודים שעשו טרנספורמציה של 180 מעלות ביחסם לכל דבר שמריח יהדות או ישראל.המעבר היה איטי מהקומוניסטים של קום המדינה לתנועת מצפן על שלל גווניה ,תנועות השלום למינהן והנה אנחנו עם יהודים שתומכים בBDS
  וחושבים משום מה שכשתגיע סכין השוחט הם ימלטו מגורלם בגלל שהם מתנכרים לבני עמם.יש הבדל גדול בין הומניות ורצון לשמירה על צלם אנוש גם במגע עם אוייב ולבין הזדהות נפשית עם מי שפעם אחרי פעם מצהיר על הכוונות שלו ביחס ליהודים.בקיצור חיים ברעם ,אתם את הרוביקון כבר עברתם ,לפחות תדאגו לילדים ולנכדים שלא יפלו בפח המנטלי שבו נפלתם אי שם בשנות השבעים ,לפני שהתחלתם לבלבל בין טוב ורע.

 6. ברוך.ג הגיב:

  מילים כדורבנות ! ההתנכרות לבני העם על פגמיו ומשוגותיו הינו בין הסיבות למעמדו העלוב של השמאל בדעת הקהל
  אני רק לא מבין לאור דבריך איך יכלת להצביע לרשימה המשותפת עם חנין זועבי ומשתף הפעולה עם הטרור ראטס

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים