הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 באוגוסט, 2017 5 תגובות

קוראים לי הדס טל, אני בת 18. זה עתה סיימתי תיכון, ובתאריך הגיוס שלי, ה-7 באוגוסט, אני מתכוונת לסרב להתגייס. כתוצאה מכך כנראה אכנס לכלא לתקופה ארוכה.

בשש השנים האחרונות גרתי בעמק יזרעאל ולמדתי בתיכון העמק המערבי, בית ספר עם אחוזי גיוס גבוהים אשר משקיע רבות בעידוד ״שירות משמעותי״ בצבא בקרב תלמידיו. אבל אימא שלי חינכה אותי להיות ביקורתית כלפי כל דבר, גם כלפי דברים שהיא אמרה. יש לי אחות תאומה (לא זהה), לכל אחת היה את החופש לפעול על פי דעותיה ורצונותיה. אני החלטתי לסרב, והיא החליטה להתגייס למודיעין. לכל אחת מאיתנו יש את הדרך והאמת שלה, ואנו מקבלות זו את זו בלי תנאים.

עוד פרטים על יום הגיוס של טל 

עד כתה י׳ לא ידעתי שיש כיבוש. מצאתי מפה שציירתי בכתה ט׳ – השטחים הכבושים לא הופיעו שם, רק שטח ריק. אבל בכתה י׳ התחלתי לפתח תודעה פוליטית. קראתי כתבות ב״שיחה מקומית״, עדויות של ״שוברים שתיקה״, ופוסטים ברשתות חברתיות, ונחשפתי למציאות שלא הכרתי – הכיבוש. חוסר האונים של אוכלוסייה שנשלטת על ידי חיילים. אני זוכרת במיוחד את הגילוי שכל כך קרוב אלי יש עולם שבו חיילים שלא מדברים את השפה שלך ויכולים להיכנס למשפחה שלך הביתה באמצע הלילה כדבר שגרתי. בכתה י״א כבר ידעתי שאסרב להתגייס.

אני מסרבת כדי להתנגד למערכת שדואגת לאינטרסים של קבוצות מצומצמות ולא לתושבי ישראל. זו מערכת שהצבא הוא אחת מזרועותיה הבולטות, ההרסניות והאלימות ביותר. זו מערכת ששימור הכיבוש הוא תפקיד מרכזי שלה.

אני מסרבת כי ההתגייסות לצבא היא מבחינתי ציות, העלמת העין והמשך השגרה – בזמן שהמערכת הצבאית מיישמת מדיניות ממשלתית של כיבוש כבר למעלה מחמישים שנה. זה כיבוש שמונע זכויות אדם בסיסיות ממיליוני אנשים שפשוט לא קיימים בתודעה הישראלית. זה כיבוש שמשמעותו שמיליוני אנשים לא יכולים להצביע לממשלה שהיא הריבון בפועל על האדמה בה הם חיים. זה כיבוש שכחלק ממנו אלימות משמשת כפתרון לטווח הקצר ולטווח הארוך. אבל פתרון בעיות בעזרת אלימות הוא לא יעיל, ורק מביא לעוד ועוד שנאה ואלימות. איזו חברה אנו אם אנחנו פותרים את הבעיות שלנו בעזרת כוח, דורסנות, עליונות, ושליטה?

אני מסרבת כי הבעיה הרבה יותר גדולה. זוהי רק לא בעיה של הכיבוש, או רק של ישראל – מדובר בבעיה עולמית של מערכת קפיטליסטית שעובדת אך ורק עבור ההון והשלטון. בפועל, המערכת הזאת מובילה אותנו לאבדון תוך ניצול העולם השלישי וקבוצות מוחלשות, הריסת משאבי הטבע, ותדלוק מלחמות וסכסוכים. מדינת ישראל לא מנותקת מהמערכת הזאת, למשל בתמיכתה המיליטריסטית בשלטונות דיקטטוריים ומדכאים במשך כל שנות קיומהארגנטינה, דרום אפריקה, דרום סודן, והרשימה עוד ארוכה. הבעיה היא לא מפלגתית והיא חוצה מחנות פוליטיים.

אני מסרבת למרות שאני יודעת שהסירוב שלי לא יביא לנפילת הכיבוש או המערכת הקפיטליסטית. אני מסרבת כי חשוב לי לא לתת למערכת הזאת להמשיך להתקיים מבלי התנגדות. הסרבניות שישבו לפניי בכלא לא סיימו את הכיבוש נגדו יצאו, אך יש משמעות למעשיהן. הן העלו מודעות, יצרו שיח, הן אמרו 'לא' ולא צייתו למערכת בגלל שזוהי ברירת המחדל, בגלל שזה יותר נוח.

אני מסרבת לקבל את המציאות כפי שהיא. אני מסרבת לקבל את תשובת ה"אין ברירה". אני מסרבת כי הבעיה נעוצה בצייתנות העיוורת, בנאמנות למדינה במקום לאזרחיה ותושביה ובקבלה של המציאות כפי שהיא. אני מסרבת להיות כלי של השלטון. אני מסרבת כי התגייסות לצבא איננה מובנת מאליה. למה להתגייס ולתרום לארגון אשר פוגע בחברה הישראלית, בחברה האנושית, ובטבע?

מנהיגי המדינה ומקבלי ההחלטות שלה (הרשמיים והלא רשמיים) פעם אחר פעם מרמים, גונבים, משחיתים, מנצלים, ומייחסים חשיבות אפסית לשלומם ועתידם של אזרחיה. לקיחת אחריות כלפי החברה הישראלית היא לא לשתף פעולה עם מערכת רקובה מהיסוד, אלא להעביר עליה ביקורת ולהתנגד לה, לא להמשיך את מעגל האלימות והשנאה.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אבשלום ק. הגיב:

  את לא רק הדס טל,את גיבורה במלוא מובן המילה.

 2. י.פ. הגיב:

  שגעון של בחורה. איך צעירה כ"כ יכולה לחדור מבעד למסך העשן הסמיך האופף את כולנו, בעיקר את בני הנוער במערכת החינוך, ולזהות נכון את מיקומה של ישראל ותפקודה בדיכוי עם, מיליוני בני אדם כדי לנשל ולהשתלט ואת מיקומה במערכת הדיכוי והניצול האימפריאליסטית העולמית. יש תקווה!

 3. רמי הגיב:

  הדס, את אשה אמיצה וחזקה. בגילך הצעיר את מבינה יותר מאנשים מבוגרים. עלי והצליחי וכל הכבוד לאימך.

 4. אמיתי הגיב:

  גיבורה אמיצה וחזקה,שגעון של בחורה……אל תקני את כל המלל הריק שאנשים מסביבך מפריחים.את צעירה ועל אף האידאלים שנוטפים מהמאמר שלך יש לך נטייה לראייה חד מימדית של המציאות.ככה זה עם אנשים צעירים לטוב לרע.
  תעשי טובה להדס טל שתהייה בעוד עשרים שנה ותתגייסי.לכי לתפקיד שבו תוכלי לממש את עצמך ולעזור לאחרים מבלי להיות מזוהה בעשייה עם פעילות שלא עולה בקנה אחד עם מצפונך.בזה שאת לא מתגייסת את מוציאה את עצמך מהשדרה המרכזית של העם בישראל.את לא תוכלי להגיד או להרגיש ש "בתוך עמי אני יושבת" וכך תשללי מעצמך את הזכות לבקר מישהו או לתקן משהו בישראל.בקיצור, צאי מתוך הבועה של הגדה השמאלית תנסי לראות תמונה יותר רחבה,בוגרת ומציאותית.

 5. ברנע הגיב:

  בעיקר נכונה הנקודה שישראל נשלטת על ידי אינטרסנטים תאבי בצע מבפנים ובחוץ
  המשכו של הכיבוש והמלחמה אלה יעדים מרכזית של תכנית השליטה
  כלומר כל עוד המצב של אי ודאות ופחד ממלחמה מחבלים וכדומה אזי השלטון יכול להמשיך בעין מפריעה
  לא משנה אם הממשלה ימנית או שמלאנית או מרכז
  ברגע שיש אפשרות לשינוי רוצחים את המנהיג(רבין כדוגמא, וקנדי בארה"ב)
  גם אני לא התגייסתי זה בסדר

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים