הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוקטובר, 2017 19 תגובות

שנת הימין

השנה היוצאת, תשע"ז, הייתה שנת צהלה לימין ותוגה לשמאל. נתניהו היה אורח רצוי בחמש יבשות: אוסטרליה, אפריקה, אירופה, אסיה ואמריקה. התיירות הנכנסת והיוצאת הגיעה לשיאים. השקל הוא אחד המטבעות היציבים בעולם. אמנים מרחבי העולם הופיעו בישראל. גם הכיבוש מרגיש טוב, הוא הצליח להדביר את אינתיפאדת הסכינים ולאפשר לישראלים שגרת חיים.

ממשלת ישראל ה-34

השנה החדשה , שנת תשע"ח, החלה במאור פנים במישור הבינלאומי עם הישגה בגרמניה של האחות התאומה של הבית היהודי. לבונדסטאג יכנסו 88 סמוטריצ'ים גרמנים. על הרקע הזה ניראה ה BDS – חיוור ולא רלוונטי.

לימין יש כל הסיבות לברך איש את רעהו בשנה טובה. העובדה שהשמאל המוכה עדיין מראה סימני חיים הוא בבחינת כמעט נס חנוכה.


חוליה חסרה

לקחתי על עצמי משימה לבדוק את הדיווחים ברשתות השידור בכל הנוגע לפיגוע בהתנחלות הר אדר. במשך 15 שעות עקבתי אחרי הדיווחים בגלי צה"ל ובשלושת ערוצי הטלביזיה. לאורך כל 15 השעות היו הדיווחים והפרשנויות זהים. המפגע, נמר מחמוד אל-ג'מל, היה נתון בסכסוך עם אשתו שברחה לירדן. עובדה זו בתוספת ההסתה ברשת החברתית היו, לשיטתה של ישראל, הגורמים לפיגוע. כמו כן שובצו בכל הדיווחים ראיונות עם מתנחלי הר אדר שביכו את מותו של דו קיום ששרר לדבריהם, בין ההתנחלות והפועלים הפלסטינים שעבדו שם מדי יום בעבודות שירות שהמפגע היה אחד מהם.

נתון אחד נעדר מכל הדיווחים והוא, הכיבוש כמניע לפיגוע. העובדה שתושבי הכפרים הפלסטינים: בידו ובית סוריך, מתעוררים כל בוקר חסרי זכויות ומולם נשקפת התנחלות וילות על אדמה פלסטינית גנובה או שדודה, שהכניסה אליה היא באמצעות בידוק משפיל, לא מרבה שמחת שכנים. הזכות היחידה שיש להם הינה לעבוד ולנקות בתים של שכניהם המתנחלים, שתורמת לתחושות איבה ותסכול הרבה יותר מבריחתה של אשתו של המפגע לירדן.

הדו קיום עליו דיברו המתנחלים, "הם כמו משפחה" התפייטו חלקם, אינו דו קיום של שווי זכויות אלא דו קיום של סוס ורוכבו. דו קיום כזה מוליד מעת לעת פרצי אלימות, שגובים למרבה הצער חיי אדם. הדרך לדו קיום אמיתי טמונה בסיום הכיבוש.

המפגע הותיר אחריו 4 ילדים קטינים שלא חטאו אבל הם ישלמו את המחיר, כי ביתם ייהרס. כך מגדלת ישראל את הדור הבא של נקם ושילם.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. אמיתי הגיב:

  יש בעייה בטיעון שלך.הכיבוש בעיניי הערבים כולל גם את מעלה החמישה וקרית ענבים שסמוכות להר אדר והן "נכבשו" רק ב-48 ולא ב-67.משכך גם ויתור על הר אדר לא ירגיע את תושבי בידו ובית צוריך .בכלל כדאי גם בשעות קשות לדבוק במידת האמת, שום ערבי לא רוצה דו קיום איתך , הערבים מעולם לא הכירו בשום זכות חלקית שלך לגור בישראל ובעיניהם דו קיום משמעו שהם בכל ישראל ואתה חוזר לגרמניה.כשתפנים אמיתה פשוטה כזו תוכל לעשות חישוב מסלול מחדש.
  עוד בעייה יש לי עם הטקסט שלך ,גם אם לשיטתך זכותו של הנכבש להלחם בכובש הייתי מצפה לשמוע שאט נפש או גינוי לערבי ששנים מתפרנס מתושבי הר אדר והוא בתמורה מנסה להרוג בהם.זה לא קשור לפוליטיקה אלא להתנהגות אנושית פשוטה של הכרת טוב למי שפותח את ביתו ונותן פרנסה לך ולמשפחתך.

  • עד שהמתנחל גדעון ספירו לא יחזור לגרמניה הגיב:

   וישיב לפילסטינים את מה שהוא גזל מהם לא יהיה כאן שלום.

 2. אלי ונטורה הגיב:

  מעקב אחר השידורים: כל הכבוד על העבודה!

 3. ק.א. הגיב:

  מדינת ישראל והתרבות השלטת בה לא היוו מעולם משהו שיכלתי להזדהות עימם. 3 הגורמים המקושרים לזהות יהודית הינם: יהדות, עם יהודי, ומדינת ישראל (לפי שמו של ספרו של י.ליבוביץ) מחטיאים את המטרה במקרה של יהודים רבים (ולא הגרועים שבהם). 1) היהדות: תורת המלך, גאולה, בית מקדש, ברית מילה, יחס להומוסקסואליות, יחס לנשים, יחס ללא-יהודים. 2) העם היהודי: טקסים מוזרים, ימי זכרון וזוועות, מוסדות וארגונים מפוקפקים: ליגה נגד השמצה, קרן קיימת, משיחיות, אלילות. 3) מדינת ישראל: חינוך לאלימות, גסות, צבאיות, רמיסת החלש והאחר, פשעי מלחמה מזעזעים, כיבוש, זיהום הסביבה, קפיטליזם-קיצוני, חיטוט בלתי פוסק ב"אנטישמיות", כפיה דתית. – – – כל שלשת הגורמים הללו מהווים עיסה דביקה (יהודית) אחת שאי אפשר להזדהות עימה. הרצף הלא-נגמר של כל זה יוצרים את המסקנה שאין ליהודיות (כיום) מה להציע מלבד התוכן הנ"ל ולאף אחד מן הגורמים הללו (יהדות, עם יהודי, ומדינת ישראל) אין מה להציע או להגיד בנושא. שתיקתם היא העלבון האחרון והיריקה האחרונה עלי ועל שכמוני. אין לי תוכניות להתנצר אבל לאור זאת מובן לגמרי מדוע היו שנדחפו לזה. בעיה, מה?

  • עלי הגיב:

   ל-ק.א
   קל מאוד לסתור את הטענות המפוקפקות שאתה מעלה
   אתה משתמש בחצאי אמיתות ומנפח סיפורים
   השימוש שלך בלייבוביץ כמגן אנושי לדעותיך הוא שימוש נפשע
   1 רוב העם היהודי הוא חילוני ואינו מושפע מדעות קיצוניות של רבנים
   2 הטקסים והחגים היהודיים מטרתם לשמר מסורת עתיקה ובמהלך ההיסטוריה דוקא זכו לאהדה
   מעמים אחרים למשל בפסח השחרור מעבדות השפיע על מאבק השחורים באמריקה
   ויום כיפור עם הפסקת התחבורה זוכה לשבחים אצל הירוקים כיום שאינו מזהם
   מקורם של כל החגים בחקלאות ובחילופי העונות ומטרת החגים היא לתפוס את הזמן
   כלומר אירועים קבועים בזמן שבעזרתם מסדרים בזכרון אירועים פרטיים או לאומיים
   (למשל ..בערך בסוכות שנה שעברה קניתי מכונית וכ"ו ).
   3 ישראל היא נס אשר יסופר עוד אלפי שנים ומי שמוצא בקיומה של ישראל פגמים הוא אדם פגום
   אני מציע לך לקרוא את הספר של אומברטו אקו "בית הקברות היהודי בפרג"
   הספר מתאר כיצד נוצרו "הפרוטוקולים של זקני ציון "
   4 לייבוביץ היה ציוני נלהב ומטרת הביקורת שלו היתה לחזק את ישראל..קיומה של ישראל לפי
   לייבוביץ היא התגשמות של צדק הסטורי

   • ק.א. הגיב:

    1) "רוב העם היהודי הוא חילוני ואינו מושפע מדעות קיצוניות של רבנים" >> זו בדיוק השאלה: מהי החילוניות היהודית הנורמטיבית וכיצד העם הזה (חילוני ברובו) מזהה את עצמו תחת מציאות מתמשכת כזו ללא סוף? אם היה מדובר באירוע אפיזודי אולי היה משהו בדבריך, וזה שאתה קורא לעם "חילוני" אינו מוסיף דבר להבהרת התחביבים שלו. 2) "הטקסים והחגים היהודיים מטרתם לשמר מסורת עתיקה" >> לא הבינות אותי – העם היהודי התכוון לזנוח את המסורת העתיקה ולגבש את עצמו לעם חדש במדינה חדשה… ושוב נשאלת השאלה מהי אותה "יהודיות" שאותה "משמרים" אם זו התוצאה שמקיימת את העם הזה? 3) "ישראל היא נס" >> אין לי מושג בניסים. אני מביט על המציאות ושואל שאלות. 4) "קיומה של ישראל לפי לייבוביץ היא התגשמות של צדק הסטורי" >> להלן ציטוט של ליבוביץ שהופיע ב"עולם הזה" לאחר מאורעות סברה ושתילה: "לאנושות לא תהיה ברירה אלא להשמיד את ישראל" כך דיווח "מצפן" בגיליון מס' 90 מ 1983. זו אינה חצי אמת ואינני מנפח שום דבר. "ישראל מיצגת את האפילה שיש בשלטון מדיני" בכלל לא ניתן בשפת אנוש להגיד דברים קשים מאלה. ויש עוד רבים אבל עזוב, מה אני מבין.

 4. שבתאי לוי הגיב:

  הפרסום של התצלום המגעיל של הממשלה, מעיד על פולחן אישיות. לשם מה פרסמתם את תצלום הזבל הזה?
  שבתאי לוי

  • ק.א. הגיב:

   מדובר בתצלום אילוסטרציה לדברי ישעיהו ליבוביץ על ישראל:
   "מייצגת את האפלה שיש בשלטון מדיני".

   • רבקה הגיב:

    אתה מעוות את דבריו של לייבוביץ בדיוק באותו אופן נפסד שאנשי ימין עשו שימוש בדבריו במנותק מהקונטקסט שהם נאמרו.
    כמי שלמדה והעבירה כמה שעות במחיצתו, אוכל להעיד שהיה ציוני נלהב אשר כאב את מצבה של המדינה ולכן החריף ביקורתו , לעתים גלש לטעמי.
    לפיכך, להציגו כמי שייחס למדינה רשע ואפלה שלטונית הנו מעשה נפסד של אדם עם זכרון סלקטיבי שמעוות דברי חכמים ומסלף דברי צדיקים.
    מקרתיזם לשמו.
    בוש לך

 5. ע.ג. הגיב:

  איום ונורא. מצבה המדיני/חברתי של ישראל בעולם משתפר. ועוד יותר איום ונורא – היהודים מצליחים למנוע רצח יהודים. ממה שכתב אני מבין שספירו מאושר כל פעם שיהודי נרצח ע"י פלשתיני.כנראה שמוסר הוא באמת ענין יחסי. והערה קטנה על הר אדר – תושבי בידו ובית סוריך מתעוררים כל בקר ורואים מולם את תושבי הישוב שנאבקו למענם בבג"צ כדי שיקרבו את גדר ההפרדה להר אדר כדי למזער את הפגיעה בכפרים שמולם. באמת ראויים לכל גינוי ולרצח.

 6. אנג'לו איידן הגיב:

  על שנת הימין תגידו כי מהפכת אוקטובר סימנה את ראשיתו של עידן בו האימפריאליזם יוחלף על-ידי הסוציאליזם; היא עיצבה את העולם שלנו והביא לתשומת ליבו של המעמד השליט את ההודעה כי ימי הקפיטליזם ספורים: לא משנה מה יהיו התהפוכות שהתנועה הסוציאליסטית תסבול, עתידה של האנושות הוא עתיד קומוניסטי, אשר יתגשם באמצעות הבסת הקפיטליזם והקמת הסוציאליזם (השלב הפרימיטיבי של הקומוניזם) בכל רחבי העולם.
  על החוליה החסרה תגיבו כי שהיא לא נמצאת בצד הישראלי. אולי היא נמצאת אצל הפלסטינים או אצל הלבנונים, אולי אצל הסורים או אצל אחרים, אבל היא זו שתשים קץ לכיבוש. שקרל מרקס הבחין שהאנטגוניזם המיוצר באופן מכוון על-ידי השליט הבריטי בין העמלים האיריים והאנגלים הפך את האחרונים לכלים אימפוטנטיים. ובגלל שאומה המשעבדת אומה אחרת מייצרת אזיקים לעצמה, ובגלל שבשאלה האירית המשימה הראשונה היא לזרז את המהפכה הסוציאליסטית, המהלומה המכרעת חייבת להיות מונחתת באירלנד. אומנם המכה שהונחתה בלבנון הייתה מכובדת, אבל, כנראה, נדרשת להיות מוכפלת אולי במאה או יותר פעמים. אולי כזו תונחת באיראן (או גם וגם וגם) לפי הפרסומים על תכנון ישראלי (כמובן לא לבדה ולא רק נגדה) במלחמה נגדה (מורחבת כנראה ללא גבול).

  • אמיתי הגיב:

   זה קורה לפעמים שגשושית מתנתקת מספינת האם שלה וכיוון שיש לה עדיין סוללות שנים על גבי שנים
   היא ממשיכה לשדר ,מלהגת,מקשקשת,פותחת קריאות ,וחותמת אותן .הגשושית לא יודעת שכבר החליפו את פרוטוקול התקשורת ובעצם אף אחד כבר לא מאזין לתדר שלה ולרצף האותות שהיא משדרת
   אבל היא בשלה, ממשיכה לשדר רצפים ישנים ולא רלוונטיים ,רצפים שרק מתי מעט מסוגלים
   להבין את משמעותם ,אבל היא ממשיכה לשייט לה בחלל לא מחוברת לכלום
   ולא רלוונטית לאף אחד .מדי פעם אפילו מדליקה לשבריר שנייה נורת קרן אדומה שנבלעת בחלל העמוק והקפוא.
   יוסטון יוסטון האם שומעים?עבור…..

 7. אלכס מסיס הגיב:

  תמונת המחזור של הממשלה היא מיום כינונה והשבעתה – מאז, לא כל המצולמים נשארו באיחוד הביבי
  ועלינו לקוות שתמונת המחזור הבאה – תהיה אחרת לחלוטין.

 8. גד דרום הגיב:

  כאילו שהערבים צריכים סיבות לרצח יהודים.

  וזה נמשך יותר ממאה שנה ערבים רוצחים יהודים ויהודים מצדיקים רצח יהודים.

  רצח הוא רצח הוא רצח.

 9. אנג'לו איידן הגיב:

  שידור של "גשושית" למעלה התייחס בעוינות מתלוננת וגם מתבכיינת על שידור של קביעות, מבלי לומר עליהן מילה או חצי מילה (הן בטח לא לרוחה, כי "רצפים ישנים ולא רלוונטיים"), מצידה של גשושית אחרת. השידור המתבכיין לא מגלה אם סיבת תלונתו טמונה ברצון עז למחוק את הקביעות, או להשתיקן, אבל מציין כי הן "רצפים ישנים ולא רלוונטיים", כלומר, "רצפים שרק מתי מעט מסוגלים להבין את משמעותם", ובטח לא כפי שגברת "גשושית" מבינה, או, לפחות, כפי שהיא מעדיפה להבין.

  • אמיתי הגיב:

   1.אין שום יתרון לכתיבה בקביעות. באותה המידה, זה שאכתוב על התרבות הפוליטית של השומרים במסופוטמיה לא יגרום לאף אחד, לאמץ את שיטת המשטר שנהגה שם.

   2. האדרה של הקומוניזים אחרי שהעולם נוכח בשיטת המישטר האכזרית, שגבתה חיים של מליונים וסבל לעוד עשרות מליונים, נראית לא מובנת וארכאית.במיוחד כשבכל מקום שנוסתה כשלה כשלון חרוץ.אז אולי הגיע הזמן להיפרד מהפנטזיות שמלוות את חלקנו מהקן של תנועת הנוער.

   3.אם אתה מחפש את החוליה החסרה אצל הסורים ,הלבנונים או הפלסטינים אזי מדובר בפשיטת רגל מוסרית.אם שמת את יהבך על הסורים שרוצחים בבני עמם במאות אלפים,והמכונים פלסטינים שהתרומה היחידה שלהם לאנושות היא שיכלול הטרור והרצחנות , אז באמת כבר נאלמות מילותיי.

   4.חוסר הרלוונטיות שציינתי באה לידי ביטוי בעיסוק "בעמלים האיריים …." וכו' צריך לעדכן שהעמלים האיריים הפכו לאומת הייטק שמהווה מודל לחיקוי. עם הקומוניזם הם היו נשארים עם שדות תפוחי אדמה לנצח.

   5.כל מה שכתבתי קשור לנושא עצמו ולא לכותב ,שאיני מכירו .אם נפגעת אישית קבל את התנצלותי הכנה.

   • אנג'לו איידן הגיב:

    כמה שווה ההתנצלות של מי שמלקט נימוקים המתפרסמים חזור ופרסם על-ידי חיים בפחד מפני התחוללות חוזרת של מהפכת אוקטובר, מהפכה סינית, מהפכה וייטנאמית, מהפכה קובנית, מהפכה קוריאנית, מהפכה איראנית, מהפכה לובית ועוד ועוד מלחמות מוצלחות להשתחררות מן ההשתלטות האימפריאליסטית, בזמן שההתנצלות עצמה לא מעניינת אף אחד או אחת??!!

 10. אמיתי הגיב:

  אני לפעמים תוהה האם יש לי בעייה בהבנת הנקרא.
  "מלחמות מוצלחות" ???!!!!????
  המהפכה האירנית ? האם מתכוונים למשטר האייטולות ,משטר דתי קיצוני שרומס כל ערך הומני ואנושי.
  או כשמדברים על המהפכה הקובנית ,האם מתכוונים למשטר הכושל כלכלית שהביא לדלות ולעוני מחפיר בעשרות השנים האחרונות.
  ואפשר עוד להמשיך לדבר על "המלחמות המוצלחות" בקוריאה ,סין ,ויאטנם וכו'
  הניתוק מהמציאות והחיים בתוך מציאות מדומה הם מאוד נוחים לנפש ,אבל הם
  עלבון לשכל הישר .כל מי שישר צריך לצעוק ,שקר הוא שקר הוא שקר ולא משנה כמה
  פעמים חוזרים עליו.

 11. אנג'לו איידן הגיב:

  מתי יש לשתלטנים צורך בהצגת תהייה מתחלפת (לפעמים) עם הצגת קושי "בהבנת הנקרא" חוץ מהמקרים בהם נדמה להם שהזדמנה להם אפשרות לבצע רמאות מוצלחת? אולי יש גם מקרים אחרים בהם משחקים אותה חסרי הבנה, אבל לפנינו המקרה נפוץ ביותר. זה מקרה בו מזדמנת להם האפשרות להעלים מספר עובדות חיוניות להבנה, כמו העובדה, שלפני המהפכה המשחררת את העם האיראני מהשתלטנות האמריקאית המייבשת, שלט העריץ מוחמד רזא שאה פהלווי תחת חסות ה-CIA והפנטגון – עריצות למען בעלי ההון הגדול מולם משטחבים כל בשתלטנים המשוחדים על-ידם; או כמו העובדה שלפני המהפכה המשחררת את העם הקובני מהשתלטנות האמריקאית הגזלנית, שלט העריץ פולחנסיו בטיסטה אי סאלדיבר תחת חסות ה-CIA והפנטגון – עריצות למען בעלי ההון הגדול מולם משטחבים כל בשתלטנים המשוחדים על-ידם … "ואפשר עוד להמשיך לדבר על" … העובדות לפני המהפכות של עם הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה, של עם הרפובליקה העממית של סין, ושל עם הרפובליקה הסוציאליסטית של וייטנאם, ושל עם המולדת שלי ועוד עמים במהפכותיהם המשחררות ממוצצי הדם האימפריאליסטיים וקולוניאליסטיים כמו הציונים, הבריטים, הצרפתים ועוד!!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים