הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 באפריל, 2018 6 תגובות

האם המאבק הבלתי אלים של העזתים יהווה נקודת מפנה?

הישראלים טוענים כל הזמן נגד המאבק הרצחני שארגוני הטרור הפלסטינים מנהלים נגד ישראל. והנה בעזה בחרו לבדוק את האופציה של מאבק לא אלים. זה התחיל ביוזמה פרטית, שהחמאס השתלט עליה. אז נכון זאת לא אי-אלימות מוחלטת. זה מאבק עממי-אזרחי לא חמוש, היכול להחליף את המאבק האלים. כנראה שממשלת ישראל מאוד מפחדת ממאבק כזה. אם זה יצליח, זה ישמוט את טיעוניה הביטחוניים, בדרכה לספח את השטחים הכבושים ויחייב אותה לשנות כיוון, מסיפוח לשלום. אז הם עושים הכול כדי שהמאבק הזה לא יצליח, תוך תעמולה שקרית כאילו המאבק הזה מסכן את ישראל ואת ריבונותה.

לאכזבתי התגובה הבינלאומית רפה, וארה"ב אפילו תומכת בישראל בהרג המפגינים הלא חמושים! וכאן האחריות של המערב המתמודד עם טרור אסלאמי. הנה ארגון מוסלמי קיצוני – המזוהה יותר מכול עם המאבק האלים – בודק את האפשרות למעבר ממאבק מזוין למאבק אזרחי לא אלים. במקום לעודד אותו -תוך שזה מעלה את הסיכוי שגם ארגוני הטרור המוסלמי בעולם יפנו לבדיקת האופציה הזאת – מאפשרים בעצם לישראל לחסל את האפשרות הזאת עוד בתחילתה!

בעצם החמאס פתח בפנינו, הישראלים, את האופציה להעביר את המאבק בינינו משדה האלימות לשדה אי-האלימות. כולנו זוכרים את אימת הטילים שנורו עלינו בעימותים האחרונים מעזה. כולנו זוכרים בכאב את קורבנותינו מהעימותים האלה. כולנו חרדים שמא, בעימות הבא, זה יהיה הרבה יותר גרוע. אז ממשלת הימין של ישראל מעדיפה את המאבק האלים, בו היא מאמינה, ישראל תנצח בקלות. לנו אזרחי ישראל עומדת הבחירה בין מלחמת תמיד על סבלותיה וקורבנותיה, לבין מאבק שלא יסכן את חיינו ואת ביטחוננו. צריך להבין, במהותו של מאבק לא-אלים כיבוד חייהם וקיומם של האויבים. במלים אחרות, ברגע שהחמאס פונה לאי-אלימות, הוא נוטש את השאיפה להשמידנו ועובר למאבק להשגת הצדק שלו.

כבר שנים שהמסר הישראלי למערב הוא שאנחנו עומדים בחזית המאבק העולמי כנגד הטרור האסלאמי, המשותף לנו למדינות המערב. והנה הארגון המזוהה יותר מכל עם הטרור הזה, פתח בניסיון שאי-אפשר לזלזל בחשיבותו, לבחור בדרך אי-האלימות. המערב רק ירוויח מזה. כן זה אינטרס של המערב שזה יצליח. לכן אני מקווה שמדינות המערב ילחצו על ממשלת הימין של ישראל לשנות את דרכה מול המאבק האזרחי הזה.

אם מנהיגי המערב לא יעשו זאת, אני קורא לאזרחי המערב: כל עוד הפלסטינים נוטשים את הטרור למען מאבק אזרחי לא אלים, עודדו אותם על ידי חיזוק מאבק ה-BDS, שהוא מאבק לא אלים ביסודו. הרי כל המתנגד למאבק האלים, אם הוא רציני, הרי שחובה עליו להציע לו תחליף.

צריך להבין, עזה עומדת על סיפו של אסון הומניטארי נורא. מתוך המצב הנוראי בו היא נמצאת, הם פנו לבדיקת האופציה שעד היום הם לא ניסו. הם דורשים את הסרת המצור ואת הצדק שלהם, מבלי לסכן את חיינו ואת ביטחוננו. עכשיו נפתחת האופציה למבצע ישראלי ועולמי להצלת חייהם של שני מליון בני אדם, מבלי שזה יסכן את ביטחוננו. ההפך, זה יפתח את הדרך לשלום בין עמינו. ניסיון זה יכול להקרין על היחסים בין העולם המוסלמי למערב כולו. למען עתידנו, עלינו לעשות הכול שהניסיון הזה יצליח. הבה נבחר בחיים!

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  הפוסט ראוי לשבח אבל להלן תובנה מרכזית שנעדרה:

  "המסר הישראלי למערב הוא שאנחנו עומדים בחזית המאבק העולמי כנגד הטרור האסלאמי"

  1. לראייתי זה לא מסר "ישראלי למערב" אלא זה מסר של המערב לעצמו (לפי צרכי השעה והמקום), זה שהמערב לא התלהב (עד 9-11) להזריק את הטירוף הישראלי ישר לגופו עצמו זה לא אומר שלא השתעשע בשאיפת אדי החומר הנרקוטי הזה במשך שנים רבות.

  2. ובאותו הכיוון: השלטון במערב אינו חושב אחרת מישראל משום שהרושם הוא שכיום מדובר באותו השלטון (ניאוקונסרבטיבי, פסיכי, סאדיסטי). סיסטמת העבודה הזהה והסינכרוניזציה המושלמת בינהם לא מותירים יותר מדי מקום למחשבה אחרת: הנשיא האמריקאי ממנה את הניאוקונסרבטיבי, מחרחר המלחמה המשוגע, זבלטון, ליועץ לבטחון לאומי… בקיצור הטירוף המלחמתי חוגג את עצמו במקום לשבת לחקירה בספסל בהאג.

 2. לחץ יהודי מתון הגיב:

  צריך להבין שטיעונים הומאניים (כגון "פתיחת דרך לשלום") לא עובדים על משטרים נאציים.
  גם לא במשטר נאצי-יהודי המחזיק במחנה ריכוז בו כמיליון וחצי (ויותר) בני אדם, מחציתם ילדים תקופה כה ארוכה בתנאי קיום בלתי אפשריים. היש פשע מתועב ומחליא כ"טיפול" היהודי בפלסטינים?

  כפי ששמעתי פעם את ישראל שחק מסביר מה ניתן לצפות ממרבית הישראלים (דומני שהתייחס אז לבוחרי ליכוד\שמיר), הוא קבע כי בישראל (בה השתלטה מנטליות חוליגנית ושובניזם) רק כוח פיזי או סנקציות כלכליות יביאו אנשים לידי חשבון נפש. גם אז אפשר להגיד שלא יהיה זה חשבון נפש אלא הסכמה שמחוסר ברירה וזה כאמור יוכל לבוא רק לאחר מפח נפש ואכזבה מרה. הוא קבע קביעה (אנתרופולוגית) וקשה שלא להסכים עימה.

  אז לבוא ולנסות לפנות אל עדרי ה"בבונים" ?… לדבר אל הצד הנפשי שלהם (הבה נבחר) זה מאמץ חסר תוחלת שיוכל לכל היותר להשפיע על 0.5% מהם. בעוד 99.5% מהם כנראה די ישמחו (או לכל היותר יפגינו "רק" אדישות) מאסון הומניטרי. כאילו ש 3 דורות רצופים של זוועות כיבוש לא היו אסון??.. אין לצפות שמשהו קל שבקלים ישתנה בנפשם המעוכה. זהו חומר אנושי עם יכולות נפשיות מוגבלות.

  • שפוי הגיב:

   הדמוניזציה הנאציפיקציה והדה לגיטימציה שאתה עושה לכל מי שלא חושב כמוך היא הגזענות האמיתית. אתה גם שקרן גרשנו את כל היהודים בעזה כדי שהתושבים יבחרו בסוף בחמס הקנאי והחשוך נגד נשים דמוקרטיה וכל מה שאתה מאמין בו. אנחנו אמורים בכלל לשלם מס גולגולת למוסלמים רק שעכשיו הם מוותרים לנו זמנית. אתה מוזמן לעבור לשקרנים מעזה…

 3. ע.ג. הגיב:

  בהרור שמאבק לא אלים. הנחת מטענים על הגדר זה במפורש פעולה לא אלימה. שליחת פצצות תבעירה לשדות כדי לשרוף אותם זה ממש מאבק לא אלים. הצהרה שהם מתכוונים לצעוד לתוך ישראל? בטח לא אלים. אבל זאת לא פעם ראשונה שלגבירץ יש בעיות בהבנת המציאות או אולי בעיות בהבנת השפה. צריך להדגיש שוב – לעומת עשרות אלפי מפגינים שחלקם משתמש בכח ומאים בפעולות אלימות עוד יותר מספר הנפגעים נמוך באופן מעורר הערצה. זו כמובן תוצאה של שמוש בצלפים אך ורק נגד מי שמסכן את החילים ומכך שיש אסור על ירי ללא אשור קצין בכיר. אבל האמת היא שאצל מי שרצח עשרות אזרחים כולל נשים וילדים היא פעולה הרואית לשחרור העם הפלשתיני הלא מדוכא לא מפליא שירי על הרוצחים הוא פעולה לא לגיטימית.

 4. ברוך.ג הגיב:

  לכנות את הפגנות "השיבה" מאבק לא אלים זו תמימות או התממות. יש ארועי ירי, הנחת מטענים , פגיעה בגדר, העפת עפיפונים נושאי חומרי דלק בוערים וזריקת בקבוקי תבערה. כל זה מכובס בלשונו של המחבר "אז נכון אין זו אי אלימות מוחלטת" אז במסגרת אין זו "אי אלימות מוחלטת נהרגים פה ושם פלסטינאים" רובם משום מה בגילאים קרביים והפלא ופלא גם חברי החמאס והגיהאד האיסלאמי.
  ובכלל מה זה הניסיון לפריצה המונית לשטחי ישראל ולישובי הגבול הסמוכים אם לא אלימות?

  מנהיגי החמאס אכן ניסו הכל טילים מנהרות והוכו קשות אך במקום לנסות את דרך השלום קרי פרוז הרצועה תמורת שיפור בתנאי חיי התושבים הם כעת מנסים "לשוב" .
  המחבר שכח שישראל יצאה מעזה והיא לא חייבת מאומה לתושביה הגובלים גם במדינת "אחות" מצריים.
  הגבלת התנועה והסחורות חיונית כדי למנוע הברחות נשק ופיגועים. יוותרו על הטרור יקבלו הקלות מה רע בכך. או מוטב יסכימו לשתי מדינות לשתי עמים ללא "שיבה" המעקרת את משמעות הפתרון הזה

 5. שפוי הגיב:

  מה אתה רוצה?? שיפרזו את הרצועה מכל הנשק ושיעזבו אותנו בשקט! מה אתה עיוור?? אתה לא רואה שהם שלוחה של איראן אתה לא רואה את האילם הקנאי? אתה רוצה לצייד אותו בטילים? הרי זה שהם יעשו! כמה שנאה ועיוורון יש בך?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים