הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באפריל, 2018 21 תגובות

תנועת החרם על ישראל (BDS) נתפסת בישראל כאנטישמית, אך בקמפוסים בארצות הברית היא זוכה לתמיכה הולכת וגוברת. כך, בסטנפורד, פרינסטון, באוניברסיטה של קליפורניה, אוניברסיטת מישיגן, ולאחרונה גם באוניברסיטה של מיניסוטה – העבירו אגודות הסטודנטים החלטות התומכות בחרם על ישראל ועל חברות הסוחרות עם צה"ל.

למרות התמיכה ב-BDS, מחקרים שנערכו באותם קמפוסים לא הצביעו על תמיכה משמעותית באנטישמיות. כדי להבין טוב יותר למה סטודנטים אמריקאיים תומכים ב-BDS ערכנו מחקר איכותני בקמפוס של אוניברסיטת קליפורניה. מטרת המחקר היתה להבין מדוע סטודנטים אמריקאיים תומכים בחרם על ישראל. במשך שנה קיימנו תצפיות וערכנו ראיונות עם מנהיגי סטודנטים ואקטיביסטים התומכים בחרם על ישראל.

ראיונות שנערכו עם סטודנטים שחורים והיספנים הראו שהם תפסו את הסיפור הקולקטיבי שלהם כדומה לזה של הפלסטינים. הנרטיב הפלסטיני הרואה בהם ילידים שהשלטון הישראלי גירש, דיכא והשפיל, נראה כמשקף באופנים מסוימים גם את החוויה של אפרו-אמריקאים והיספנים בארצות הברית. לדבריהם, הקשרים בין הנרטיב הפלסטיני לבין הנרטיב של מיעוטים בארצות הברית מתבססים על הסמלים של בתי הכלא וחומת ההפרדה. בתי הכלא שאליהם נשלחים אפרו-אמריקאים נתפסים כדומים לאלה שאליהם נשלחים פלסטינאים. גדר ההפרדה בין ישראל לשטחים נתפסת כדומה לחומה שהנשיא טרמפ מתכוון לבנות בין ארצות הברית לבין מקסיקו.

כמו כן בקורסים שעוסקים בתאוריות פמיניסטיות, תאוריה ביקורתית ותאוריות קוויריות הוצג הכיבוש הישראלי כסוג של כיבוש קולוניאלי. באותם שיעורים למדו הסטודנטים על תאוריית הצמתים, שמעודדת אותם לראות את עצמם גם כמדוכאים וגם כבעלי פריווילגיה. דיונים על קולוניאליזם ודיכּוי וגם על פּריווילגיה לבנה הביאו תלמידים לבנים ויהודים לרצות להשתמש בפריווילגיה שלהם כדי להעצים מאבק של קבוצות אשר נפגעו מקולוניאליזם מערבי.

לבסוף, אירועים בשטח הקמפוס כמו פאנלים ודיונים פומביים על חרם נגד ישראל יצרו מציאות דיכוטומית של שחורים נגד לבנים. בישראל תמכו צעירים יהודים לבנים, רבים מהם חברים בתי אחווה יהודיים. מולם  בקואליציה נגד ישראל, עמדו סטודנטים ממוצאים מגוונים כגון: שחורים, היספנים, אסיתים וקווירים. כשהצעת החרם עברה באגודת הסטודנטים עמדו במעגל סטודנטים שתמכו בה ודפקו עם ידם על לבם, סמל לכך שהם מייצגים גוף פוליטי אחד. היכולת לאחד בּין סטודנטים ממוצאים שונים יצרה התלהבות מסביב לתנועת החרם. סטודנטים שחורים וחומים שעמדו נגד סטודנטים לבנים שתמכו בּישראל יצרה מציאות שבה תמיכה בּישראל נתפסה כּסוג של גזענות.

לסיכום לא שיח המתמקד בּישראל כּמדינה יהודית, אלא התפיסה שלה כמדינה ניו-קולוניאלית המדכּאת מיעוטים, היא שהופכת את התמיכה בה ללא מוסרית ולסוג של טאבו באוניברסיטאות בארצות הבּרית.

הכותבת היא ד"ר לפסיכולוגיה חברתית, חוקרת ומרצה בבנגינטון קולג'

לקריאת המחקר המלא:

Journal of Diversity in Higher  Education,  Intersecting Alliances: Non-Palestinian Activists in. Support of  Palestine.

תגובות
נושאים: מאמרים

21 תגובות

 1. יודונאצי לשעבר הגיב:

  בהצלחה ל BDS במלחמתם ביודונאציזם (המשתולל בישראל ומחוצה לה).

 2. ע.ג. הגיב:

  הסיבה היחידה לתמיכה ב BDS היא אנטישמיות, בורות וטפשות. זה לא ממש מפתיע שיש בארה"ב שוטים שתומכים בתנועה שתומכת בארגוני טרור. הרי היו באוניברסיטאות ארה"ב כאלה שתמכו בתנועה הנאצית בגרמניה גם אחרי תחילת מלחמת העולם. זה שהכותבת מנפנפת בכך שמחקרים לא הראו תמיכה באנטישמיות אומר רק שזה לא פוליטיקלי קורקט להצהיר על אנטישמיות. בפעל האנטישמים תומכים בתנועת החרם. למה בורות וטפשות? כי צריך להיות או מישהו שלא מבין על מה הוא מדבר או אידיוט מושלם כדי להצהיר שאתה ליברל ובאותו זמן לתמוך בתנועות אנטי דמוקרטיות טרוריסטיות כמו התנועות הפלשתיניות שמתנגדות לקיום ישראל. ברור לכל בר דעת שמתמצא מעט בהיסטוריה (לא חסידי סטלין ולא גדעון ספירו) שישראל מעולם לא היתה ישות קולוניאליסטית, שישראל לא נישלה עם כלשהוא מאדמתו ושלא ישראל היא המכשול לשלום גם היום. לכן תמיכה של מי שמחשיב עצמו ליברל בתנועות הפלשתיניות היא כמו הומוסכסואל שתומך בענש מות להומוסכסואלים. הי, יש כאלה. יש הומוסכסואלים פלשתינים שברחו מעזה ושטחי הרשות, כי שם יהרגו אותם, לישראל ועדין מתנגדים לקיום ישראל.

 3. אין כמו בבית הגיב:

  למדינה היהודית היו הזדמנויות רבות לאורך עשרות שנים להחליף את המודוס אופרנדי היודונאצי אשר הוא נר לרגליה. העובדה שהיא אינה מצליחה בזה – ואף אינה מנסה – אומרת את כל מה שצריך לדעת. העובדה שזהו התוכן אותו היא חוגגת – ברוב מוחץ של שכבות העם – מעידה לא רק על אבדן דרך שקשה לתאר במילים אלא על משהו חריג שמעבר לזה. אבדן דרך ניתן לתיקון אבל האם מדובר כאן במצב מנטלי שניתן לתיקון? אני מסופק.

  • דינו הגיב:

   משפט המפתח בתגובתך הוא: "לא רק על אבדן דרך שקשה לתאר במילים אלא על משהו חריג שמעבר לזה". ובכן, הדבר החריג (כביכול) עליו אתה מצביע הוא לא חריג כלל וכלל.
   מדובר על תכונות אנושיות רגילות המתגברות בתוך/לנוכח מאבקים בין קבוצות אתניות.
   באקלים מזרח-תיכוני אלים בו אנו נמצאים – היה זה חריג מאוד אילו המדינה היהודית הייתה מצליחה ליזום ולבצע מהלך לסיום הסכסוך עם הפלסטינים,
   לכן כל הדיבורים על "מצב מנטלי" וכו' הם דיבורים בעלמא, אם כבר- הרי שזהו מצב מנטלי בו שרויה האנושות כולה.
   אתה מוזמן להציץ לנעשה בסוריה מאז 2011: שנה אחת תחת צבא אסד ועוזריו שווה בחומרתה ובזוועותיה ל-70 שנה של שליטה ישראלית בפלסטינים. אז לא רק שאסד, עוזריו וחלק מהעם הסורי שרוי במצב במנטלי עליו אתה מדבר, אלה גם אינספור תומכים שמשקרים, מעוותים את המציאות, יורקים בפרצופם של מיליונים ותומכים בהמשך הזוועה. אני לא יודע אם גם אדוני לוקח חלק בעניין – אבל אתה בהחלט מוזמן לעשות בדק בית בנושא.
   השורה התחתונה היא שלא מצב מנטלי ולא נעליים. סתם עוד מדינה שנמצאת במצב של סכסוך אתני ארוך המנוצל (גם זה רגיל) על-ידי מנהיגים מושחתים ואינטרסים כלכליים

 4. ברוך.ג הגיב:

  כתבה מרתקת רק אשמח אם תואיל הכותבת להסביר לי מדוע אין דיונים מעמיקים כאלו באוניברסיטאות נגד הדיכוי הקולוניאלי הסיני בטיבט, הכיבוש הרוסי בקרים, הדיכוי הערבי-תורכי נגד המיעוט הכורדי הגדול ונגד דיכוי הנשים והלהט"ב בארצות האיסלאם.
  הרי בכל המאבק המדמם בין הישראלים והפלסטינאים נהרגו מעט מאד אנשים יחסית למשל לנקטלים בעירק תחת סאדם חוסיין או במלחמת אזרחים בסוריה.
  אלא מה, לפי עקרונות הפוסט מודרניזם המקודש וספריו של אדוארד סעיד הנערץ אין לבני התרבות המערבית הזכות לשפוט תרבויות אחרות בייחוד עקב פשעי "הקולוניאליזם המערבי" (כאילו לא היה קולוניאליזם ערבי, עותומאני, סיני רוסי ועוד..)
  ובאמת אין לכך כל קשר לאנטישמיות…

 5. אמיתי הגיב:

  בקיצור עלית על האידיוטים השימושיים החדשים.
  פעם העריצו את סטאלין , צ'ה ועוד כמה חלאות .
  מבטיח, זה יעבור להם כשיתבגרו.

 6. דינו הגיב:

  לא צריך להתרגש מתמיכה של סטודנטים אמריקאים ב-BDS. תמיכה כזו מבוססת לרוב על בורות, דיסאינפורמציה, חצאי-אמיתות, וגישה לפיה כל מה שמריח מ"מערביות" הוא פסול,
  לעומת הערצה עיוורת לכל מה שמייצג (אפילו בצורה קלושה מאוד) indigenousness.
  זה מגיע עד כדי אבסורדים כמו קמפיינים בעד דה-קולוניזציה של מדע ושאר הבלים כאלה.
  במחקר המלא (ע"פ הלינק בסוף המאמר) ישנם כמה ציטוטים של סטודנטים שמוכיחים בדיוק את הנקודה:
  סטודנט בשם Banzir טען שמצב הפלסטינים הוא pretty close לארועים באפגניסטן
  וסטודנטית בשם Mofeda טענה שהיא מרגישה שהפלסטינים סובלים מארועים כמו בסוריה כבר שנים:
  "I feel like this has been going on [for them] for years"
  שתי הקביעות הללו הן שטחיות ומוגזמות.
  צריך גם לזכור שההיטפלות לישראל היא כבר מזמן סממן אנטישמי. עובדה היא שהתומכים בישראל מתוארים במאמר (ובקמפוסים) כ"יהודים לבנים" שתמיכתם בישראל נתפסת "כסוג של גזענות".
  זהו כמובן אותו נרטיב עקום וידוע לפיו הציונות היא תנועת המבוססת על הגזענות של התלמוד,
  וישראל היא כביכול סממן של השליטה היהודית בארה"ב ובעולם כולו.

 7. עודד הגיב:

  ושוב – ושוב- ושוב- ושוב: מדוע טובקיסטים כגון אביעד שם-טוב [ ראה למעלה] טורחים, בכלל, וקוראים את 'הגדה השמאלית'? שעמום? וכחנות אובססיווית? שכנוע עצמי חסר מעצורים? תשלום כלשהו ? לא תהיה, כנראה, תשובה ברורה. אבל יש שאלה מציקה נוספת: האם אפשר לפתור את בעיית ההטרדה הטרולית הזאת, בהיערכות מסודרת של מערכת 'הגדה השמאלית'?

  • אן דן דינו הגיב:

   אכן. אם תוכן אתר זה אינו נעים להם אז מדוע הם חושפים את עצמם שוב ושוב לתכנים כאלה?
   האפשרות להיותם מגיבים בתשלום (לוחמת רשת "הסברתית") היא סבירה.
   האפשרות האחרת שמדובר בסתם קרציות אומללות – גם סביר בהחלט.

   https://www.youtube.com/watch?v=3xxvsWb6PY8

   • לק.א הגיב:

    חחחחח מצחיק כל מי שלא מסכים איתו הוא מגיב בתשלום…כמה עלוב.

    אני קורא הכול מהכול גם דברים הפוכים מדעותיי. מצחיק כמה אתם חיים בעולם של שכנוע עצמי שקרואים אך ורק את מי שמתאים לדעותיכם ולא מודיעים לזה חחח

  • י.פ הגיב:

   האתר הזה בתור במה שמאלית נשרף ע"י השתלטות עוינת של טרולים אולטרה ימניים. ויכוח אתם הוא מיותר מלכתחילה כך שהופעתם כאן מעל ומעבר למה שניתן לצפות אינה מקרית או עניינית. זאת כנראה הסיבה למיעוט הכותבים שמדירים את עטם מלהתלכלך "בתגובות הביקורתיות" מהסוג הזה ובוודאי העדר בכלל של מגיבים שמאליים מאותה סיבה. אם המערכת אינה מסוגלת למצוא דרך כדי למנוע השתלטות זאת והפיכתו לבמת תגובות של הימין הכהניסתי אז כדאי מאוד שהאתר יסגר כי ממילא הוא סגור כבמת שמאל.

  • אמיתי הגיב:

   עודד שלום . עדיף שתתמודד עם הטיעונים ולא תהיה עסוק כל הזמן בטכניקות לסתימת פיות.אנחנו לא חיים תחת המגף הסובייטי והתגובות שלך במשך שנים לצינזור,למידור,להשתקה,לשמירה על גוון אחיד ושטוח של דעות הוא רק קדימון למה שהיה צפוי לנו אם חס וחלילה הייתה לנו 'דמוקרטיה' בנוסח עודד.

 8. דינו הגיב:

  מעניין… וכבודו לא חושב שישנם אנשים המעוניינים להתעמת עם תכנים "לא נעימים" מתוך סקרנות , כדי ללמוד על נקודות מבט שונות, או כדי לאתגר את תפישת עולמם שלהם, או מתוך נסיון לגבש לעצמם קונספט רחב ומלא יותר.
  ראה, כאשר אני קורא דעות מוזרות וקיצוניות שנראות מוטעות לחלוטין, כמו אלו שלך, אני רואה זאת כאתגר חיובי והזדמנות להתפתחות. הסיבה בגללה אני מראה לך את הכשלים בטענות שלך אינה רצון להיות צודק, אלא למעשה בחינה שאני עושה של דעותיך. אם תוכיח לי שראיית עולמך נכונה יותר ומבוססת יותר מזו שלי – אני אודה בטעותי ואשנה את השקפותיי בהתאם.
  אני עושה זאת בלב פתוח ונפש חפצה, וכאן ההבדל המהותי בינך לביני:
  אני רואה בכל העניין הזה הזדמנות ללמוד ולהתפתח, לעומת פחד תהומי שלך מדעות שונות והמאתגר שהן מביאות איתן.
  זו גם הסיבה בגללה אני מתעקש להשאיר את הדיון כל הזמן ברמה הרעיונית והעקרונית (מלבד התגובה הזו) בעוד אתה חוזר שוב ושוב לעניין האישי, לזהות שלי ולמניעים שלי. זהו כשל ברור שלך שאינך יכול להתכחש אליו.

 9. Danniel Qeletti הגיב:

  As much as I hate zionism and despise israhell and all its ways, I nonetheless completely OPPOSE the antisemitic BDS moverment.

  Those people do not care, about the horrors and attrocities other countries (and predominantly and foremostly their own!!) carry out all around the globe. The monstrous attack, by nato (nazi terrorist organisation), against6 practically ALL Muslim Countries, who do not obey wall-street… the SHOCKING racism in hungary… the silenced(!!) genocides, carried out by the buddhist monsters, in burma and sri-lanka, against the helpless minorities there… all of france's racist and imperialistic attrocities… NOT A SINGLE WORD!! ONLY ïsrael israel palestinians israel"… I mean, come on!! They do not even give a damn, most of them, about Palestinian lives; they only wish to target israel, since they wish to target JEWS. That's where it all starts and that's where it all ends.

  • ק.א. הגיב:

   ממתי היטפלות ליהודים מצביעה בהכרח על אנטישמיות?

   1) לישיעהו ליבוביץ (יהודי דתי וציוני עקרוני) היה מותר לבקר את ישראל. הפרופורציה בין הבקורת הפוליטית שלו על המתחולל בישראל (ובעם היהודי) בהשוואה לנעשה בדרום אמריקה והמזרח הרחוק (שאר העולם) היתה 99.5% על ישראל ו 0.5% על שאר העולם. אף אחד לא חשד בו על אנטישמיות בשל שתיקתו היחסית בנושאים שחורגים מהגיאוגרפיה הקרובה. זוהי עובדה פסיכולוגית פשוטה שמה שקרוב פיזית גם קרוב לבחירת הלב. כשמתקלקלת לי מכונת הכביסה זה מעניין אותי (הרבה) יותר ממכונת כביסה מקולקלת של מישהו ביפן.

   2) ישעיהו ליבוביץ גם אמר דברים קשים לא פחות ממה שאומר ה bds על ישראל. הוא כינה את ישראל בכינויים החמורים ביותר שאפשר להעלות על הדעת. אחרי סברה ושתילה הוא צוטט כטוען שישראל היא בעיה של האנושות וכי לאנושות לא תהיה ברירה אלא להשמיד את ישראל. הוא הגדיר חזור ושוב את ישראל כמסגרת של אלימות ותיאר אותה כאגרוף יהודי מרופד בדולרים ירוקים. למרות חומרת הדברים אין אף אדם (שפוי) שחושב שמדובר היה באנטישמי.

   3) בכלל, ישראל היא המדינה הראשונה בעולם שניטפלת ליהודים ולא מפסיקה להתעלק עליהם…

   • דינו הגיב:

    ק.א. שלום,
    אין שום קשר בין ישעיהו ליבוביץ' והמניעים שלו לבין הרוב המוחץ של אלו המבקרים את ישראל.
    הביקורת על ישראל בעולם (ברמה הפרטית, דעות של אנשים ברשתות חבריות) משולבת בדרך כלל באחת מן השתיים:
    1. ערעור על עצם הלגיטימיות של קיום המדינה וקריאה לפירוקה או חיסולה.
    2. שנאת יהודים וחזרה על נרטיבים אנטישמים שונים ומשונים.
    בערך 90% מהלא-יהודים המביעים ביקורת על ישראל מחזיקים אחת משתי הדעות שציינתי, לרוב בשתיהן גם יחד, וצריך רק לקיים איתם דיון שאורכו יותר משתי תגובות כדי שהעניין יעלה ויתגלה.
    מאוד נדיר למצוא אדם המבקר את ישראל ללא שמץ של אנטישמיות גלויה או חבויה (שמתגלה לאחר דיון קצת יותר ארוך).
    אני אומר את הדברים מתוך ידיעה ברורה לאחר שנים של דיונים/ויכוחים עם אנטי-ציונים נוצרים ומוסלמים מרחבי העולם.
    מי שטוען אחרת לא נחשף למספיק אנשים המבקרים את ישראל, או טומן ראשו בחול מפני שהעובדה שציינתי לא מתאימה לאג'נדה שלו.
    ההבדל התהומי בין ליבוביץ' לכל השאר טמון בכך שליבוביץ' אמר את מה שאמר מתוך אכפתיות ודאגה לעם היהודי ולמדינת ישראל,
    הוא היה יהודי מאמין וציוני ולכן by definition לא היה אנטישמי.

    • ק.א. הגיב:

     ההבדל בין ה bds (שאינני נמנה על חבריו) לבין ליבוביץ – מבחינת ביקורתם על ישראל – הוא אפס. להבנתי ה bds מבקר את ישראל ב-ד-י-ו-ק מאותה הנקודה שליבוביץ ביקר אותה והיא: היותה של ישראל מנגנון אלימות בזוי (הטענה שליבוביץ ביקר את ישראל אגב "אכפתיות" אינה רלוונטית). דוגמה: אם אני רואה שכן שלי, בחור, אונס אישה זה יעורר אצלי גועל ועדות במשטרה. בדיוק באותו האופן ניתן להניח שגם האימא של האנס – לו היתה עדה לאונס כמוני – היתה מגיבה מאותו מקום של התקוממות וגועל. העובדה שהאנס הוא הבן שלה אומרת שאכפת לה ממנו אבל אין זה משנה לתגובה שמגיעה מאותה הנקודה האנושית.

     ישעיהו ליבוביץ עירער במלא התקיפות על קיום הערכים המקודשים בישראל, וכן, בהחלט גם על הלגיטימיות שלהם. בשם אי-הלגיטימיות הזו הוא קרא (במידת הצורך) למלחמת אזרחים שבעקבותיה אולי יוקם משהו חליפי שאינו כה דוחה ובזוי.

     כנראה שמערך ההסברה הישראלי זה דבר ענקי עם עשרות אלפי שליחי מצווה…
     כמה כסף שנשפך על הקרב הדיגיטלי הזה קשה לדמיין. בוודאי מיליונים רבים.
     דינו הוא אחד מן התועמלנים שלהם שהתביית על האתר הזה. כמה משלמים דינו?

     • דינו הגיב:

      ק.א. שלום,
      אני מנסה לנהל איתך דיון ענייני ומעניין, ואשמח אם תחדל מהעלאת האשמות אישיות מגוחכות.
      הבנתך את ה-BDS שגוייה לחלוטין, כמו גם הבנתך את רוב הלא-יהודים המבקרים את מדינת ישראל.
      המשפט בו פתחת את תגובתך מה-12.5 מדבר בעד עצמו: "ממתי היטפלות ליהודים מצביעה בהכרח על אנטישמיות?".

      ליבוביץ' היה ציוני, הוא גר בישראל וישראל היתה חשובה לו. הטעות שלך לגביו היא כמו טעותך לגבי אימו של האנס:
      שניהם מעוניינים להגן קודם כל על מי שקרוב לליבם ופחות עוסקים בקורבן. אורי אבנרי העיד שליבוביץ' "לא אהב ערבים ולא האמין בשלום עם ערבים".
      מטרתו של לייבוביץ' הייתה לחזק את מדינת ישראל ע"י יציאה נגד גורמים ומעשים לא מוסריים בישראל.
      לעומתו ה-BDS (ורוב מבקרי ישראל מבחוץ) מעוניינים להחליש את ישראל, לפגוע בה ולהעלים אותה,
      לכן ביקורתם מבוססת לרוב על חצאי אמיתות ובורות במקרה הטוב,
      ושקרים גסים במקרה הרע תוך שילוב נרטיבים אנטישמים.
      מתוך מאות השיחות שניהלתי עם לא יהודים המבקרים את ישראל – רק פעמים בודדות פגשתי מישהו שביקורתו הייתה spot on ולא באה מתוך מתוך שנאת יהודים או רצון להעלים את מדינת ישראל

 10. אל תיקחו אותי לגואלג הגיב:

  מצטער שאני מפריע לכם להסתגר בבועה שבה אתם שומעים רק דעות כמו שלכם….
  מזכיר לי כל מיני משטרים שאתם אוהבים…חחח

 11. שי הגיב:

  מעניין אם מישהו הציג לסטודנטים ההספנים את האמת: אבות אבותיהם שחצו את האטלנטי לקחו חלק ברצח עם בקנה מידה עצום ביבשת אמריקה, מעניין כמה מהם מוכנים לחזור לספרד כדי להחזיר את הקרקע לבעליה, אבל להיות חכמים על ישראל זה הרבה יותר קל.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים