הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביוני, 2018 אין תגובות

שעון החופש הגדול החל לתקתק, וכל יום שחולף ללא איסור על עבודת נערים באתרי בנייה – אותו אנו דורשים משר העבודה והרווחה, חיים כץ, מאז נובמבר אשתקד – מסכן את שלומם. משרד העבודה והרווחה הודיע לנו בשבוע שעבר כי "הוא מנסח בקדחתנות את התיקון הנדרש לתקנות", ושהתיקון יוגש כבר השבוע לאישור הכנסת – אולם היקפו המדויק של האיסור שיוטל טרם הוברר.

לפני שבועיים הגשנו בשם הקבוצה למאבק בתאונות בניין את תגובתנו להצעת משרד העבודה והרווחה במסמך שפורסם לציבור, ודרשנו שלא להסתפק בהטלת איסור על עבודתם הנערים באתרי בנייה רוויה בלבד, אלא להרחיבו לכלל אתרי ועבודות הבנייה. לאחרונה התברר כי אמיר אבו אל רוב, שנהרג בשנה שעברה באתר לחפירת קו ניקוז, היה נער שטרם מלאו לו 18, וכך עלה מניין הנערים שנהרגו באתרי הבנייה בשנתיים ומחצה מאז החלנו בתיעוד התאונות לשישה!

בנובמבר האחרון, לאחר מות של מחמוד כנאענה בן ה-17, שנפל מגובה באתר בנייה בטבריה, יצאנו בקריאה לשר כץ לעשות שימוש בסמכותו על פי חוק עבודת נוער ולאסור בתקנות כליל על עבודתם של נערים באתרי בנייה. משרד העבודה לא נחפז להרים את הכפפה אולם לאחר שני דיונים נחרצים שנערכו בנושא בוועדת זכויות הילד בראשות חה"כ יפעת שאשא ביטון ותמיכה גורפת מצד חברי כנסת רבים – בהם דב חנין, יוסף ג'בארין, עבד אלחכים חאג' יחיא, אלי אלאלוף (יו"ר וועדת העבודה והרווחה של הכנסת) ואיל בן ראובן – הודיע לפני שלושה שבועות כי שינה עמדתו וינסח איסור בנושא.

המשרד פרסם לציבור מסמך בו הציג מספר חלופות, בכללן הטלת איסור על עבודת נערים באתרי "בנייה רוויה" בלבד, אשר הוצגה כחלופה המועדפת על המשרד, והזמין את הציבור להביע את עמדתו בנושא. בנייר עמדה שהגשנו בשם הקבוצה למאבק בתאונות בניין בתגובה, הבענו את עמדתנו הנחרצת כי אין להסתפק בהטלת האיסור המוצע, שכן על פי ניתוח שערכנו כשליש מהתאונות הקטלניות באתרי הבנייה מתרחשות באתרים שאינם עונים להגדרה זו.

בשבוע שעבר השיב משרד העבודה והרווחה לפנייתנו בנושא מתחילת החודש, שהוא פועל לקידום חקיקה מהיר לתקנות עבודת נוער, כך שתיאסר עבודת בני נוער באתרי בנייה רוויה וכן בסוגי עבודות נוספים כגון עבודות על פיגומים ועבודות חפירה כפי שיוגדרו בתקנה שתיחקק.
בסוף השבוע יצאו תלמידי חטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים לחופש הגדול. הקיץ הוא התקופה המסוכנת ביותר באתרי הבנייה בכלל ולנערים בפרט. יש לקוות כי משרד העבודה ייחפז וישלים את התקנת האיסור על עבודתם של בני הנוער בכלל אתרי ועבודות הבנייה בימים הקרובים ויפעל בנמרצות להסברתו ולאכיפתו, בטרם ייפגעו גם הקיץ נערים באתרי הבנייה.

 

  • עו"ד הדס תגרי מרכזת את הקבוצה למאבק בתאונות בניין.
תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים