הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באוגוסט, 2018 אין תגובות

מאתיים חמישים ושלושה (253) מבקשי מקלט פנו לקו לעובד לפני לולה, ו-50 פנו אלינו אחריה. בסך הכול: 303 תיקים העוסקים ב"מלכת" הצרות הצרורות – חוק הפיקדון.

מהו חוק הפיקדון? על-פי תיקון לחוק עובדים זרים, שנכנס לתוקף במאי 2017, 20% משכרם של מבקשי המקלט אמורים להיות מופקדים בקופה המנוהלת על-ידי המדינה, שמורים ומחכים ליום בו יעזבו את ישראל. בפועל – רבים הם המעסיקים ה"שוכחים" להפקיד את הכסף, אחרי שהם מנכים אותו משכר העובדים. לולה, כמו רבים לפניה ואחריה, גילתה שהסכום שנוכה 8,440 – שקל נשאר בכיס של החברה בה עבדה. היא פנתה לקו לעובד וביקשה שנעשה סדר בבלגן.

כשהתחלנו לעבור על הניירת שלה חשכו עינינו: חוץ מדמי הפיקדון נגזלו ממנה, באופן בוטה, המעסיק אצלו עבדה קרוב לשנתיים לא הפקיד עבורה דבר ממה שהיה צריך להפקיד על פי חוק: לא פנסיה, לא דמי הבראה, לא פיצויים, לא פדיון ימי חופש. כלום.

סך כל החובות שנצברו לזכותה עמדו על 6,752 שקל, בנוסף ל-8440 שקל שלא הופקדו והזכויות הסוציאליות שלא שולמו. בחישוב מהיר, הסכום עולה על 22 אלף שקל!

מצוידת בחישובים שעשינו עבורה חזרה למעסיק. שם הכניסו אותה לחדר, לא נתנו לה להיכנס עם הטלפון הנייד שלה (כדי שלא תוכל להקליט או לצלם) או להכניס לחדר חבר שבא איתה, והחתימו אותה על כתב סילוק חוב בתמורה ל-8,000 שקל. סכום עגול ויפה. אבל רחוק עד מאוד מחוב המעסיק כלפי העובדת.

האם הפריש לעצמו "דמי ניהול" עבור הכספים אותם שמר לעצמו? קרוב לוודאי. הרי הונאת מבקשת מקלט דורשת משאבים וכסף. אך חמור מכך – המעסיק לקח מלולה כסף ואז השתמש בו כדי לשלם לה את הזכויות שלה. שיטה שכזו.

כאשר לולה שבה אלינו להמשך טיפול, פנינו לחברת הניקיון כדי לראות מה הלאה וגילינו שמבחינתם הסיפור נגמר: הם החליטו שכספי הפיקדון הגזולים הנם סך חובותיהם ללולה (מינוס ה"טיפ" שגזרו לעצמם) – והם לא מתכוונים לשמוע מאיתנו יותר לעולם.

זועמים ופגועים בשמה של לולה, שלחנו תלונה למשרד הכלכלה – מבקשים את התערבותם נוכח הגזל, כתב הסילוק הבלתי חוקי והניסיון הבוטה של המעסיק לחמוק מכל חובה אפשרית. בשעה בה אנחנו מחכים לתשובתם, ראינו לנכון לחלוק אתכם פיסה מהמציאות הזו. הקשה, הלא הגונה והמקוממת; החוזרת על עצמה שוב ושוב.

  • נועה קאופמן עוסקת בטיפול בזכויות מהגרי עבודה ופליטים בעמותה קו לעובד

 

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים