הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 במרץ, 2003 10 תגובות

לפני כשבוע התחילה ההתנפלות האמריקאית על עיראק. 350 אלף חיילים, צי מטוסים אדיר, נושאות מטוסים, טילים מונחים ולא מונחים, פצצות מפלצתיות חדשות, 10 טונות כל אחת, כל המכונה הצבאית העצומה הזו, מופנית כעת נגד ארץ ענייה וחלשה, תשושה אחרי 12 שנות סנקציות אכזריות כאשר המרחב האווירי פתוח להתקפות אמריקאיות. אמריקה מפציצה את עיראק לתוך העידן הדמוקרטי, היא משחררת אותם מבארות הנפט שלה, כותשת את אוכלוסייתה ולאחר זה מוכרחה לכבוש נמלים עיראקיים עבור עזרה הומניטרית.

במלחמת המפרץ הקודמת, כך מעריכים, נהרגו עשרות אלפי תושבים (חיילים ואזרחים). לעומתם נהרגו כמאה חיילים אמריקאים. החשבון הוא בערך: אדם אחד מהאימפריה שווה כ-500 ילידים בארץ הרחוקה שיוצאים "לשחרר" אותה.


כך זה היה גם בווייטנאם. שם נספו כ-2 מיליון וייטנאמים, (חלק גדול מהם כתוצאת הנפלם שהשמיד את השדות והאנשים גם יחד). קורבנות החיילים האמריקאים הגיעו ל כ-55 אלף. כאן היה היחס יותר צר – 1:40. בעולם ה"חופשי" (ההתנפלות הנוכחית קיבלה כבר את השם האורווליאני "חופש לעיראק") ערכו של קורבן אמריקאי הוא עשרות אם לא מאות מונים לערכו של יליד בארץ קולוניאלית כל שהיא.


הרבה נכתב על חרושת הרצח התעשייתית המפלצתית במחנות המוות של מעצמה טכנולוגית אחרת כמו גרמניה הנאצית. אבל ראוי להפנות מבט גם לשיטת הרצח של מכונות המלחמה של האימפריאליזם המודרני.


הצבא האמריקאי מושתת על נשק ההיי-טק שלו ומנסה להימנע מקרבות פנים אל פנים על הקרקע. במלחמת המפרץ הקודמת האמריקאים כתשו את הצבא העירקי מן האוויר ואף התפארו בכך שזו הפעם הראשונה בהיסטוריה הצבאית, חיל האוויר קובע את תוצאות המלחמה. כבר הודיעו לנו שאת הטנקים של העיראקים לפני בגדאד הם ירטשו בעזרת האפאצ’ים.


המלחמה האמריקאית היא מלחמה אימפריאליסטית קלאסית, זו מלחמה של "הציוויליזציה המערבית" בעלת מכונת הריגה מדעית משוכללת היוצאת להכניע את העולם השלישי או את החלק שאינו מוכן לקבל את עולו. לוחמי הציוויליזציה יושבים במרחק מאות קילומטרים ומשלחים מן הקרקע, האוויר והים את המפלצות המעופפות אל עבר מטרותיהם. הם לוחמים בעזרת לחיצה על השלט-רחוק, הכפתורים והמתגים. (האם הם לבושים בחגור מלא בשעת מילוי משימתם זו?). לחיילי העולם השלישי נשאר רק להתפלל לאללה – או כך היו רוצים הגנרלים האמריקאים להאמין. הם מזמן שכחו את לקחי האפוקליפסה של מלחמת וייטנאם. דר’ סטריינג’לאב ירד שוב מן המסך, לבש עור וגידים ומנהל עוד מלחמת כיבוש אימפריאליות.


כל זה לא מפריע למומחים הצבאיים של "הקואליציה" להתפלסף על ההבדלים בשיטות הלחימה של הערבים לעומת המערב. המומחה הבריטי אותו ראיתי על המסך הסביר שאנחנו (כלומר האירופאים) חונכנו על מלחמה ישירה של צבאות. האומץ והעוצמה מכריעים את התוצאה. הערבים לעומת זאת בונים על הפתעה – הם רגילים למדבר, שם הופעת לוחמים פתאומית, משום מקום, היא הקובעת. וכך גם נהגו כאשר פוצצו את מגדלי התאומים.


האם המומחה המכובד הזה, המפאר את שיטות הלחימה המערביות, לא למד כי הראשונים שהשתמשו בגזים כנשק במלחמה היו צבאות אירופה במלחמת העולם הראשונה. האם שמע על בני ארצו הבריטים שהיו הראשונים להפעיל מטוסים נגד לוחמי שחרור במושבותיהם, (מכאן זה אומץ כשיטת לחימה רגילה). האם שמע פעם על הטלת פצצה אטומית על אוכלוסייה אזרחית? והאם שמע פעם על שיטות השמדה נאציות?


לעיראק אין הרבה סיכויים לעמוד נגד מכונת המלחמה האמריקאית בדרך הלוחמה הקונבנציונלית. השיטה של העמים הקולוניאלים היתה לרוב מלחמת גרילה. לכך יש מסורת ארוכה ומפוארת של מלחמות השחרור של ארצות קולוניאליות. הדוגמה הידועה היא וייטנאם. מעבר לערפל הקרב נראה שאכן העיראקים מנסים למשוך את האמריקאים למלחמת גרילה אורבנית. אנו מתבשרים יום ביומו שהנה אום קסר, נצריה, בצרה ונאיף נכבשו ע"י האמריקאים והאנגלים כבר כמה פעמים אבל שוב מתגלה שם התנגדות בתוך הערים האלה לאחר הכיבוש כביכול.


בוש הכריז (בלי להניד עפעף) שעיראק מהוה סכנה לקיומה של ארצות הברית! מי יאמין להבלים אלה? מי יכול להצדיק יציאת המעצמה האדירה בעולם לארץ רחוקה וענייה כדי להגן על עצמה? קשה להאמין אבל יש שנשבים בשקרים גסים אלה. יתר על כן בלי האמון של חלק גדול של האוכלוסייה בארה"ב בכך, היה קשה לבוש ומרעיו לצאת למלחמה. אך הנה התברר במשאלים (של ניו יורק טיימס והסי.בי.אס.) ש-42% מהאמריקאים מאמינים שסאדם חוסיין אחראי אישית בהתנקשות במגדלי התאומים והפנטגון! ולפי משאל של איי.בי.סי, מאמינים 55% שסאדם תומך באופן ישיר באל קעידה. (הם לא שמעו מעולם על היריבות הקשה בין אל קעידה למשטר החילוני בבגדאד). כלומר אזרחי מדינה זו חסרים אף את האינפורמציה הבסיסית ביותר לגיבוש דעה משלהם על המצב: צירוף מפחיד של סופר תחכום במערכת מלחמתית ובורות וחוסר דעת האוכלוסייה.


אלא שאין לטעות, גם הבורות וחוסר הדעת של האוכלוסייה הושגה באמצעים סופר מודרנים. אמנות הדיס-אינפורמציה והספין, התיישרות של כלי התקשורת ויותר מכל של רשתות הטלוויזיה והעיתונות הנפוצה, הכינה את הציבור למלחמה זו, והצליחה במסע הדמוניזציה נגד סאדם ועיראק. אל לנו לשכוח שהמושג של "שטיפת המוח" הומצא באמריקה. אנו יכולים רק להתעודד שגם בארה"ב אנו עדים להפגנות האדירות המתקיימות ברוב ערי ארה"ב, ליציאת סופרים, משוררים, שחקנים ובימאים ואנשי רוח רבים אחרים נגד המלחמה.


בכל העולם גוברת ההתנגדות למלחמת עיראק, אין כמעט עיר בירה בעולם בה לא יצאו אזרחיה לרחובות במחאה גדולה נגד המלחמה – יש רק יוצאת מן הכלל אחת: ישראל. אין כמדומני ארץ אחרת בעולם התומכת בלב ונפש במלחמה זו. אולי זה לא צריך להפתיע, הרי בימי העצמאות שלנו מתעופפים דגלי ארצות הברית בכל מקום. כאילו באמת כבר הפכנו למדינה ה-52 של המעצמה הגדולה. וביום פלישת צבא ארה"ב לעיראק מפרסם "עיתון המדינה" כותרת צעקנית בראש הדף: God bless America!.


קשה ממש לעצור את רצון צה"ל לשעוט ולטוס לתוך עיראק אבל הידידה הגדולה (בינתיים) לא מרשה – זה לא נוח לה ברגע זה. בינתיים אנו מסתפקים בהשאת עצות במלחמה נגד "הטרור" והנה אולי העצות התקבלו כבר ואנו מתבשרים על "סיקולים ממוקדים" שצבאות הפולשים כבר החלו בהם..


במשך השנים הרבות שאנו למעשה ואסל של אמריקה באזור זה סיגלנו לעצמנו הרבה מהמושגים האמריקאים. להלן רשימה תמציתית: • אנו כמוהם מאמינים בעליונות הכוח ביחסינו עם מדינות אחרות.
 • אנו כמוהם קוראים לאויבינו "טרוריסטים".
 • אנו כמוהם מכירים בזכותנו לפתוח במלחמות מנע. כך עשינו במלחמת 56′ ו-67′. האמריקאים נהגו כך בגרנדה, בפנמה בוייטנאם ועכשיו בעיראק.
 • אנו כמוהם לא נשמעים למועצת הביטחון. אנחו התעלמנו מכ-25 החלטות או"ם בעניין נסיגה מן השטחים, התנחלויות בשטחים, הפרות זכויות אזרח, החזרת פליטים ועוד. ארצות הברית יצאה למלחמה זו בהתעלמות ממועצת הביטחון. אנחנו כמוהם אומרים "אום שמום".
 • אנו כמוהם מאמינים שרק לנו מותר להחזיק נשק השמדה המוני. אנחנו כמוהם יכולים באופן חד צדדי לחסל נשק כזה של אחרים. האמריקאים רודפים אחרי נשק שאיננו, ואנחנו ע"י הפצצת כור עיראקי.
 • אנחנו כמוהם מתעלמים מדעת העולם על מעשינו. אנחנו מגיבים: "אנטישמיות!" ו"כל העולם נגדינו". האמריקאים מצאו פתאום שיש "אירופה ישנה", "פחדנית" ו"אגואיסטית".
 • אנחנו כמוהם גוזרים את ההיסטוריה כך שהיא מתחילה בנקודה שפוגעים בנו. אנחנו כמוהם רוצים לנתק את הקשר בין סיבה למסובב, רוצים למחוק מזיכרוננו מה קדם לפיגועים. אנחנו ביחס לפלסטינים, כאשר בעינינו כיבוש ודיכוי אינם קשורים לאינתיפאדה או לפיגועים. האמריקאים ביחס לפיצוץ מגדלי התאומים והפנטגון. בעיניהם אין כל קשר למעשה (הנפשע) לבין יהירותה של מעצמת על השולטת בגלוי או במסווה בחלק גדול של העולם.
 • אנחנו כמוהם דורשים "Regime Change", כלומר החלפת המנהיגים של יריבינו. אנחנו דורשים להחליף את ערפאת. אבל זו לא הפעם הראשונה שניסינו ידינו בהחלפת משטר. בעבר החלפנו את השלטון החוקי בלבנון והמלכנו בביירות את אנשי הפלנגות הרצחניים. אלא שניסיון זה של שרון ושמיר (למזלנו) לא הצליח. האמריקאים רוצים להחליף עכשיו את סדאם חוסיין. אין בין מתנגדי המלחמה מי שליבו יוצא לקראת סדאם חוסיין. החלפת סדאם חוסיין היא רצויה ביותר אבל זה עניינו של העם העיראקי. הדרישה האמריקאית היא מתחסדת. בעבר כידוע תמכו בו בכל לב, גם כאשר ביצע פשעי מלחמה. התביעה האמריקאית היא אמתלה להתערבות והשגת השליטה על עיראק כמנהג מעצמות אימפריאליסטיות מימים ימימה.. בכלל בעניין "החלפת משטרים" יש לארה"ב ניסיון מרשים: באיראן סילקו את הנשיא מוצאדק שהלאים את הנפט והמליכו תחתיו את השאח. הם ניסו להפיל ולרצוח את פידל קסטרו (ללא הצלחה), אבל הם הצליחו להפיל את נשיא צי’לה, איינדה, אחד המנהיגים הנאצלים והנאורים שהיו אי פעם בדרום אמריקה. הם החליפו את נורייגה מפנמה שהיה בן טיפוחם עד שרצה להלאים את התעלה. הם החליפו את השלטון בניקרגואה, הפילו את הנשיא ארבנץ בגואטמלה כאשר רצה להנהיג תיקונים חברתיים מתקדמים. וזו רק רשימה חלקית של החלפת מנהיגים בארצות אחרות שלא רצו עוד להיכנע לרצונה של ארצות הברית.
 • אנחנו כמוהם יש לנו תקשורת צייתנית, גנרלים כפרשנים מדיניים. אנחנו כמוהם יש לנו עיתונות שבסופה של עניין או אפילו מהתחלה מיישרת קו עם השלטון.
 • אנחנו כמוהם מאמינים בתאצ’ריזים בלתי מרוסן ובעיקר בהורדת מסים מן העשירים ביותר במדינה (ראו הצעות בוש) והטלת העול על העובדים, מחוסרי העבודה, גמלאים (ראו הצעות נתניהו).
 • אנחנו כמוהם מייעדים לישראל את התפקיד של כלב השמירה על האינטרסים האמריקאים באזור.
 • וחשוב מכול: אנחנו כמוהם לא חולמים אפילו על הענקת עצמאות לעם הפלסטיני והקמת מדינה פלסטינית עצמאית באמת והחזרת השטחים הגנובים. שרון מבין טוב מכל השמאל המתון והליברלים שלנו ב"הארץ" שאין לו בעניין זה מה לפחד מבוש ובוודאי לא מטוני בלייר.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. ציוני מתון הגיב:

  לא אתייחס לתפיסתו המעוותת לדעתי של הכותב לגבי המשטר העירקי ודומיו.

  כן אתייחס לרשע ולזלזול שמתבטא בקטע המצוטט
  " אנחנו כמוהם יש לנו עיתונות שבסופה של עניין או אפילו מהתחלה מיישרת קו עם השלטון".

  אמיר היקר, בישראל העם העתונות והשלטון חד הם, כך גם בארה"ב.
  באותה השניה שתחוש באמת, שלא זה המצב בעירק ובמדינות נוספות הסוחפות את חיבתך והיתלהבותך, ממש באותה השניה תשנה מהקצה לקצה את יתר עמדותך הפוליטיות והחברתיות.

 2. שלמה בר הגיב:

  אין סיבה מיוחדת לתקוף את עירק ראשונה, אלה אם זה חלק מתוכנית כללית אמריקאית לטפל בכל ציר הרשע ועירק היא חלק מרכזי בו מימנה אפשר להמשיך לאירן לסוריה טורקיה ערב הסעודית.

  שילטון קפיטלסטי ודמוקרטי הוא שילטון שיש בו כוח ושחיתות אבל הוא צורת השילטון הפחות גרוע.

  בעבודתי מול חברות היי טק אמריקאיות עבדו מולי הודים ,סינים , גרמנים , יפנים ,מקסיקנים כולם אזרחי ארה"ב

  אם נעשה ניסוי מחשבתי פשוט – ארה"ב מאפשרת לכל אזרחי מדינות ערב להגר לארה"ב כמה עשרות או מאות מיליונים יעלו על המטוסים ?!

  אני כולי תיקווה שבעוד שנים ספורות יוכלו אירגוני השמאל להפגין הפגנות ענק על גדות הפרת והחידקל בעירק הדמוקרטית .

 3. דוע השמאל הראדיקאלי תומך בעירק? הגיב:

  להעמיד את עירק באור של מדינה עניה ותמימה זה אבסורד שאין כדוגמתו.בשעירק המיתולוגית היא גן העדן עלי אדמות. כמויות הנפט האדירות , שפעת המים והאדמה הפוריה, תנו את זה ליהודים ויקום שנית גן העדן. אבל יושבים שם דיקטטור פרמיטיבי ורוצח אכזר וחבר מרעיו ובמקום להפוך את המקום לגן עדן, מיצר נשק להשמדה המונית,מתרברב ומאיים על העולם המערבי, מחמש, מאמן ומממן את הטרור העולמי. אונס ורוצח מאות נשים והורג אלפים מבני עמו הרעבים כשלו ולמשפחתו מליארדי דולרים שגנב מעמו והעבירם לחשבונות פרטיים בחו"ל ואתם מרחמים עליו. אתם הרי קריקטורה משעשעת וחבל להתיחס אליכם.

 4. R. Mandala הגיב:

  אני לא מבין דבר אחד מאיפוא אתם בגדה השמאלית יודעים מה העם העיראקי רוצה? האם ערכתם סקר או משאל עם? האם באמת אתם חושבים שהם מעדיפים שליט אכזרי וברוטלי כמו סאדם על פני דמוקרטיה?
  הדרך לחופש היתה תמיד רצופה במכשולים וקורבנות

 5. ציוני הגיב:

  לג’וליאן : האם אוזני קולטות רצון שיהיו לאמריקאנים אבדות . זה מזכיר לי את הרוקדים על הגגות כאשר טילים נחתו במרכז הארץ .אם הכל כל כך רע מדוע מיליוני אזרחים דרום אמריקאים שואפים להפוך לאזרחים אמריקאים כולל מיליוני קובנים החיים במשטר " אידיאלי " !יש פתגם – אמור לי מי ידידך ואומר לך מי אתה . ידידינו מהחמס והג’יהד סוריה לוב וכד’ תומכים בסאדם וגם אתה מצטרף . אפילו ארצות ערב המתונות סולדות ממנו – ירדן מצרים וכמה מנסיכויות המפרץ .
  האם לא מגיע למנוול זה עונש על טראומת 91 בהנחיתו טילים ללא אבחנה על המדינה ?

 6. ג’וליאן באז הגיב:

  כיוצא דרום אמריקה יש לי ניסיון עשיר ביישומה של אידיאולוגית החירות תוצרת ארה"ב. משמעותה שם היתה תמיד ברורה: מיגור והפלת כל ממשל דמוקרטי ומתקדם שניסה להנהיג רפורמות לטובת האוכלוסייה הענייה ושסיכן את ההשקעות האמריקאיות. זה נעשה תמיד בשיטות אלימות, בד"כ באמצעות כוחות צבא וסוכנים מקומיים או ישירות ע"י צבא ארה"ב, כולל אימון בשיטות רצח ועינויים לתליינים המקומיים.אז התמיכה בדיקטטורות רצחניות הוצדקה בשם המאבק בקומוניזם. היום ארה"ב ממשיכה למכור את אותה הסחורה הפגומה, הפעם בשם "המלחמה בטירור האיסלמי". ומי בעולם קונה את השקרים האלה? רק הישראלים, שאמונתם בצידקתו של הדוד סם מזעזעת ומקוממת.כמה נעים לחיות בעולם של טובים ורעים, כשאנחנו, מדכאי העם הפלסטינאי, בצד הטובים!!נראה לי שהעם העיראקי ימלא היום את התפקיד המכובד וההרואי של העם הויאטנמי בשנות ה-60 וה-70 : ללמד את האמריקאים השחצנים לקח בל יישכח על זכותם של עמי העולם השלישי להחליט על גורלם ועל משמעותה האמיתית של המילה חירות. מגיעה להם את תמיכת השמאל והחוגים ההומניסטיים בישראל יחד עם תמיכתו של כל העוךם הנאור .NO
  PASARAN !! (הם לא יעברו !!)

 7. אני ישראלי , יהודי וציוני הגיב:

  אותי מענין בראש ובראשונה מצבנו כיהודים בארץ. המצב אינו טוב. יהודי ישראל נמצאים כיום בסכנה קיומית בגלל השינאה הערבית המואצת באיסלאמיזם קיצוני. סוף סוף נפקחו עיני האמריקאים לראות את גודל הסכנה המאימת עליהם, והיא אותה סכנה. מנהיגי ארצות הברית בתפקידם כשוטר העולם באם להגן על העולם (ולמזלנו,גם עלינו) ויושבים אנשים (יהודים, אזרחי מדינת ישראל) ומאשימים את האמריקאים ואותנו באימפריאלים ובהתנהגות הזהה לקלגסי הנאצים (וזה מופיע בהרבה כתבות ותגובות באתר). אני רואה בהתבטאויות מהסוג הנזכר אובססיה.

 8. ג’וליאן באז הגיב:

  לציוני: אין לי שום רצון שלאמריקאים יהיו אבידות. בדיוק להיפך. צר לי מאד על כל ההרוגים, גם אמריקאים ובריטים שהיו ועוד יהיו במלחמה הפושעת והמיותרת הזאת.לעומת זאת,בוש ובלייר יצאו למלחמה עם נכונות מראש לשלם "מחיר",מילה נוראה שפירושה חיי אדם של צעירים אמריקאים ובריטים.על חיי עיראקים אין מה לדבר, אותם אפשר להקריב בכמויות למען "חירותם", כמו שכבר נעשה בעבר לויאטנמים, פנאמים, צ’ילאנים, ארגנטינאים וכו’. אינני תומך בסדאם, אך אני תומך בעם העיראקי ובזכותם של כל העמים להחליט על גורלם, ואני מתנגד למלחמות קולונאליות המנסות להכתיב להם בצורה ברוטאלית לא את הדמוקראתיה, אלא את המשטר הנוח לאינטרסים הכלכליים של המעצמות התוקפות. בעניין זה אני בהחלט בחברה טובה: חברי הם כל האנשים שיצאו בהמוניהם לרחובות באנגליה, צרפת, ארה"ב, ספרד, אוסטרליה ומדינות רבות בעולם,והפגינו לא למען סאדם אלא למען השלום וזכויות האדם לחופש והגדרה עצמית (כן,גם בפלסטין!) ונגד המלחמה האימפריאליסטית שמטרתה שיעבוד העם העיראקי לאדונים המערביים, כמו שהיה בעבר הקולוניאלי המתוק.

 9. בוז לג’וליאן הגיב:

  אין אצלך שום התיחסות לכך שהערבים במזה"ת מסכנים את מדינת ישראל . מועלה נןשא זכויות האדם ב"פלסטין" למרות שאין דבר כזה. אין שום אמפטיה לישראל הקטנה המוקפת מליוני אויבים צמאי -דם ורוצחים בדם קר. אם זו לא מחלה אז זה סדום ועמורה בהתגלמותו.

 10. וינסטון לבוז הגיב:

  אין שם גם שום התייחסות לתורת הייחסות הפרטית, וגם לא למפץ הגדול.
  לא הבנת שום דבר, ולכן גם ה"תגובה" לא לעניין ולא לנושא.

  כנראה שהתגובה הזאת מוכנה לשליפה והושתלה במוחו של בוז על ידי שטיפת מח, והיא פשוט נפלטת כאות מצוקה כאשר מבוצעת פניה להגיון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים