הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בדצמבר, 2003 6 תגובות

מאת כתב "הגדה השמאלית"


ניצחון לעובדי הנמלים באירופה. בעקבות גל השביתות ברחבי אירופה בחודשים האחרונים, הפרלמנט האירופאי החליט שאין לבצע "שינוים מבניים" בנמלי היבשת. כך עולה מתוצאות ההצבעה שנערכה בשבוע שעבר ובה ברוב דחוק של 229 נגד ו-209 בעד הצעת החלטה בדבר "פתיחת הנמלים לתחרות" ירדה מסדר היום. הצעת ההחלטה של ראשי איחוד האירופאי התייחסה ל"גמישות העסקת עובדים בנמלים", "פתיחת נמלי אירופה לתחרות" והכנסת "גורמים עסקיים" לניהול הנמלים.

איגודים עובדי הנמלים קיימו במשך החודשים האחרונים שורה של צעדי מחאה נגד ההצעה, שכללו שביתות, עיצומים, החתמת על עצומות והפעלת שדולה בקרב חברי הפרלמנט האירופאי. בין היתר, מסרו נציגי העובדים לחברי הפרלמנט האירופאי עצומה בחתימתם של 16 אלף חברי ועדי עובדים מכל נמלי היבשת. חברי הפרלמנט מסיעת "השמאל המאוחד האירופאי" (בה המרכיב הקומוניסטי הוא המרכזי) הקימו שדולה למען עובדי הנמלים והצליחו לשכנע כמעט את כל חברי הסיעה הסוציאל-דמוקרטית להצביע נגד הצעת ראשי האיחוד.


איגודי עובדי הנמלים חששו ש"פתיחת הנמלים לתחרות" פירושה הפרטתם והכנסת גורמים עסקיים-פרטיים לניהול הנמלים; יחד עם הורדת שכר של העובדים. עובדים שלאחר עשרות שנות מאבק נהנים מרמת שכר גבוהה יחסית. עוד הם חששו מעבודתם של עובדי קבלן בלתי-מאורגנים בנמלים, ששכרם נמוך מעובדי הנמלים הקבועים, כפי שנהוג באנגליה מאז עידן תאצ’ר.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. יובל הלפרין הגיב:

  ועדי עובדים גדולים ומאורגנים הם עמוד השדרה של מדינת הרווחה.

  כוחם של הוועדים הגדולים לא בא על חשבון כלל השכירים, אלא להפך. נושאים רבים משותפים לכל השכירים במשק, כמו פנסיה, פיצויי פיטורים, תוספת יוקר וגובה שכר המינימום (שנקבע על פי השכר הממוצע במשק). ללא ועדים גדולים ומאורגנים, כל השכירים יאבדו את כל אלה, כפי שאכן קורה עכשיו.

  סוציאליזם אינו ארגון צדקה הנובע מחמלה כלפי "השכבות החלשות", אלא בא לעודד את השכירים להתארגן ולצבור כוח, ובכך להוות משקל נגד כלפי הכוח הטוטלי לכאורה של בעלי ההון (אנשי ועידת העסקים). ברור שלא כל השכירים מסוגלים לכך בעת ובעונה אחת, ויהיו כמה ציבורי שכירים שיקדימו בכך את האחרים.

  חלק ניכר מהעניים והמובטלים כיום הם קורבנות ההפרטה והפגיעה בעבודה המאורגנת. פירוק הוועדים הגדולים משמעותו שכל השכירים במשק יהפכו לעובדי קבלן משוללי זכויות וכבולים בחוזה אישי.

  ברור שאין להסתפק בהתנגדות לשבירת הוועדים הגדולים, אלא יש צורך ללחוץ עליהם לתרגם את כוחם לנושאים שמעבר לשמירת שכרם ותנאיהם שלהם (החשובים כשלעצמם), אלא לנקוט פעולות סולידריות לטובת כל קורבנות ה’כלכלה החופשית’. (למשל: הפסקת חשמל מחאתית לחצי שעה לסולידריות עם מאבק החד הוריות וכד’).

 2. עמי מרון הגיב:

  מברוק לנמלי אירופה על ההצלחה בפרלמנט האירופאי. מאבקם של עובדי הנמלים נתפס כסמל המאבק בניאו-ליברליזם, וזוכה בשל כך (גם מצידי) באהדה שספק אם הוא ראוי לה.

  נמלי ישראל ידועים כקן צרעות פוליטי, וכזירה אלימה של מאבקי כח. גם משכורות העתק של העובדים ה"תקיפים" לא מוסיפות לנמלים יוקרה. הדמגוגיה של האוצר צומחת בנמלים על מצע עשיר במיוחד, ועל ההסתדרות לשנות זאת.

  המשך אהדתי למאבק עובדי הנמל מותנה בניקוי האורוות, ביעור ה"יגוארים", וחזרה למציאות. אין מקום בישראל לעובדים (או מנהלים) ה"משתכרים" 30, 40, ויותר אלפי שקלים לחודש, מוכשרים וחרוצים ככל שיהיו.

 3. לעמי הגיב:

  בל נשכח שבעלי השכר הגבוה בנמלים הם מינויים פוליטיים ולא עובדים מהשורה.

 4. עמי מרון הגיב:

  למגיב הקודם:

  לביבי אין מונופול על דמגוגיה (המונופול הזה כבר חוסל (-: ), ואתה מאמץ עכשיו את הדמגוגיה של עובדי הנמל ושליחיהם.

  ובכן, לא רק מינויים פוליטיים משתכרים תועפות בנמל, אלא גם רבים מאלה שאתה מכנה בטעות "עובדים מן השורה". עובדים אמיתיים מן השורה משתכרים אל צרור נקוב, ומאבקי ההסתדרות אינם נערכים למענם.

 5. הנמלים מול בנק ישראל הגיב:

  שימו לב שתמיד מציינים את עובדי הנמלים, חברת חשמל והתע"א כמושחתים בעלי שכר מוגזם. אבל כששואלים מדוע בבנק ישראל משכורות עתק (מקום ראשון בטבלת חריגות השכר של משרד האוצר, http://www.mof.gov.il/sachar/01/mainpage.htm) יש תשובה מן המוכן: אלו עובדים מקצועיים ומקצוענים, לכן יש לתגמלם בהתאם. המהנדס בחברת חשמל שטעות אחת שלו יכולה לנתק את הזרם לחצי מדינה יכול להשתכר שכר מינימום, אבל כלכלני האוצר חייבים להיות העילית שבעילית. זו ההטיה הרגילה בתקשורת, המשרתת את האינטרסים של הבעלים.

  אבל אני מצטרף לקריאה הנרגשת לניקוי האורוות. כשהמינויים בוועדים החזקים יהיו ענייניים ולא פוליטיים, כשלא ימצאו עובדים המנצלים את הקביעות לשם בטלנות (זה קורה, אל תיתממו!), ניתן יהיה להיאבק באוצר בידיים נקיות, ויהיה לשטרסלרים למיניהם הרבה יותר קשה להסיט את הדיון מהעיקר: רמיסת זכויות העובדים!

  — שחר

 6. ליובל הגיב:

  חצי שעה השבתת החשמל? תעשה את זה ותראה כמה סולידריות זה יעורר במגזרים אחרים…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים