הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בפברואר, 2005 17 תגובות

סַרְבָּבָּנוּת:


הבה נפסיק לציית לעיוות העיתונאי שמיטיב לקחת מושגי-חירות כגון סרבנות ולשעבדם לפרקטיקה של דיכוי מסייט ואלים. לא מדובר ב"סרבנות הימין" כי אם בצייתנות יתר לחוקה הנורמטיבית של מדינת היהודים. הבה נסרב להשתמש בביטוי נורא זה בתוך הפולמוסים הפנימיים שלנו ונקרא לזה – סרבבנות, כי האבסורד של "הסרוב" שנכנס לקונסנזוס הישראלי – זה שנכנס לכותרות, זה שבעבורו לומדים כעת כיצד לא להרוג מתפרעים ורוכשים בשבילם כדורי מלח וזרנוקי מים, זה שעוקבים אחריו ברגישות "אנושית" בטלוויזיה, זה אשר ממסך וממסמס את קיומם של קומץ הסרבנים האמיתיים כאן, אלו שישבו בכלא, אלה שאינם מוכנים לשתף פעולה עם הכיבוש, אלו שהעיתונות משתיקה ומעלימה ככל שהיא יכולה (כדי לא לדרדר את המצב רוח הלאומי???) – אבסורד זה דורש מלה דדאיסטית זו, מעתה נאמר, נכתוב, נצעק – סרבבנות!

אולצו לעבוד בזנות:


השבוע נמסרה ידיעה חדשותית על כך ששתי נשים שהוברחו לישראל מאוזבקיסטן, נכלאו ב"מכון ליווי" ו"אולצו לעבוד" בזנות – הביאו למעצרם של "מעסיקיהם" ולהגשת כתב אישום נגדם. זה היה השבוע, אבל הצרוף המגוחך הנורא הזה "אולצו לעבוד בזנות" חוזר על עצמו בדיווחים מסוג זה פעם אחר פעם, זהו מינוח מקובל ושגור. ובכן מה זאת אומרת "אולצו לעבוד בזנות"? אולצו לעבוד בזנות כלומר נאנסו, יום יום במשך שנתיים – 720 יום, לפחות 15 פעם ביום, כלומר, נשים אלו נאנסו 10,800 פעם לפחות. האם אינוס מעל לשלוש פעמים הופך להיות עבודה? מתי אשה שנגזל ממנה החופש המינימלי ביותר של החיים, אשה שנכלאת בחתיכת חדר דלוח ונאנסת פעם אחר פעם הופכת להיות עובדת בזנות? מהו הצרוף המחריד הזה?


"מכוני הליווי" כפי שהם נקראים כדי לעדן את האוזן במקום לכנותם, נניח "מכוני בשר-אדם לסיפוק הגבר הדפוק" אינם נמצאים מעבר להרי החושך. הם כאן, ממש לידינו, די קל לזהותם, כל אחד מאיתנו עובר לידם ויודע שהוא עובר לידם. זה בלתי נסבל. "אולצו לעבוד בזנות במכון ליווי" מעלים אותם מאיתנו, מכהה את הזוועה שאנו אחראים לה, מכהה את העובדה שישראל נמצאת בראש המדינות המערביות מבחינת סחר בנשים, מטשטש את העובדה שמשטרת ישראל אינה עושה דבר כדי למגר את התופעה הזו, כי מערכת החינוך אינה רואה לנכון לדבר על כך (בשוודיה למשל, אין זנות. זה לא קרה סתם כך רק בשל אכיפת החוק, זה קרה וקורה בשל תוכנית לימודית אשר מתחילים אותה מגיל הגן ובה מחנכים ילדים שאי אפשר לשלם כסף כדי לחדור לגוף של אשה… כל כך טריוויאלי… כל כך טבעי…).


ובינתיים מי ייתן ולפחות העיתונות תדע לחדול משיתוף הפעולה הנורא הזה ותתחיל לקרוא לילד בשמו: "נשים שהוברחו לישראל מאוזבקיסטן נכלאו ונאנסו בידי עשרות ומאות גברים, במשך שנתיים – הצליחו לחלץ עצמן מן התופת ולהביא להסגרת אונסיהן".


יריד הספרים הבינלאומי בקהיר:


דיווח משעשע עד עצוב היה השבוע (2/2/05) במוסף גלריה של "הארץ":
25 מדינות (מתוכן 16 ערביות) משתתפות ביריד הזה שישראל אינה מוזמנת אליו. (…) אף על פי כן נחשב היריד המצרי לאירוע המרכזי של המו"לות הערבית…


המגלומניה של ישראל באמת אינה יודעת גבולות… הקולוניאליסטית העלובה הזו חושבת שאם אינה שם האירוע אינו חשוב? אימפריית הספרות הערבית ו-516 המו"לים שמשתתפים ביריד נמדדים על פי אירוחם את ישראל? טוב, נדמה שלא צריך להרחיב בזאת, אין זה אלא עוד גילום אבסורדי, קטן ויום יומי, הממחיש את תסביך הגדולה (שכידוע מגיע תמיד בצמוד לתסביך הפרנויה) של הפרובינציה הכוחנית.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. גדעון ספירו הגיב:

  צודקת.

 2. ציון הגיב:

  כל הכבוד. כל כך נכון. בייחוד הקטע על האונס המתמשך. העיתונות מיטיבה לייצר מציאות בה מיני זוועות ותועבות מוסריות מוחדרות לתועדתנו באמצעות וזלין של מושגים מכובסים.

 3. שי הגיב:

  אני מקווה שהמדור הזה יהפוך להיות קבוע. את ממש טובה.

 4. נתן. הגיב:

  תיקון קטן:

  הנשים הללו באות מתוך מטרה וידיעה שהן עומדות לעבוד בזנות, ולכן הכותרת "אולצן לעבוד בזנות" היא שיקרית אבל לא מהכיוון שאליו התכונה המחברת.

 5. כמיטב הדמגוגיה השמאלנית הגיב:

  כמה טוב לשנוא ללא גבול את ‘הקולוניאליסטית העלובה’ ולהתפלש בעפר רגליה של האומה הערבית האצילה – ואגב כך לעשות שימוש מחפיר בנקודות כמיטב הדמגוגיה השמאלנית מבית מדרשו של ויסריונוביץ’.

  רק כשקוראים את מה שחסר בין הגרשיים במקום הנקודות מתבררת התמונה האמיתית:

  "יריד הספרים הבינלאומי בקהיר, שנפתח בשבוע שעבר, הוא האירוע המרכזי של המו"לות הערבית, שראשיה ממתינים בכל שנה לראות אילו ספרים לא יעברו את הצנזורה המצרית

  כרזת היריד בקהיר. 516 מו"לים, 2 מיליון כותרים

  הסיסמה מעוררת התפעלות: "דרכי התחייה והרפורמה". המתקן מחודש ומעוצב ובו קרוניות שקטות שמסיעות את המבקרים מביתן לביתן. גם האירועים מעוררים סקרנות: הרצאות על ספרות ושירה, מפגשים עם סופרים, מתנות לאורחים. יריד הספרים הבינלאומי, שנפתח בשבוע שעבר בקהיר ומתקיים זו הפעם ה-37, יכול השנה להתהדר בחידושיו. אפילו הנשיא מובארק, שפתח כרגיל את היריד והתעניין לדעת איך מוגנים המבקרים מפני הרוחות והגשם, קיבל השנה תשובה מספקת: יש מגיני רוח וכיסויים.

  25 מדינות (מתוכן 16 ערביות) משתתפות ביריד הזה, שישראל אינה מוזמנת אליו. ההתחממות ביחסים בין המדינות נבלמת כאשר הדברים אמורים בברוני האינטלקטואלים המצרים. אלה מחזיקים בידיהם את המונופול על קשרי התרבות ומנופפים בתקנונים של אגודת העיתונאים, אגודת הסופרים או אגודת אנשי הקולנוע, האוסרים קיום מגע עם עמיתים מישראל. כל מי שמעז להפר את הכללים הללו ימצא עצמו מחוץ לאגודה, כלומר ללא הגב הכלכלי שהאגודות מספקות לחבריהן.

  אף על פי כן נחשב היריד המצרי לאירוע המרכזי של המו"לות הערבית, שראשיה ממתינים בכל שנה לראות אילו ספרים לא יעברו את הצנזורה ולא יוכלו להיכנס אל השוק המצרי…"

 6. גדעון ספירו הגיב:

  לנתן,
  יש להצטער שאתה מאמץ לך את נקודת המבט של הסרסור. אתה לא מתקן טעות, אלא מפיץ שקרים.

  ראשית, חלק ניכר מהנשים מובאות לישראל בדרכי כחש ומרמה. מספרים להן בארצות מולדתן כי הן תעבודנה כמטפלות או במשקי בית תמורת שכר נאה, ורק עם הגיען לישראל הן מגלות שנפלו קורבן לאונס מתמשך ולסחר בבני אדם. חלקן מגלות זאת קודם לכן כאשר הן מוברחות לישראל בדרך היסורים במדבר סיני שלא אחת מלווה כבר שם במעשי אונס.

  שנית, גם אם יש נשים שבאו מתוך ידיעה כי תעסוקנה בזנות, הן לא ידעו, וגם לא נתנו הסכמתן, כי תמכרנה מסרסור אחד למשנהו, כי תצטרכנה לפרוע את הסכום שהסרסור "קנה" אותן, כי תאנסנה על ידי הסרסורים, כי תנאי המגורים יהיו בלתי נסבלים, כי לא תהיה להן הזכות לקבוע עם מי להיות, כי לא תוכלנה לנוע בחופשיות, כי לא תהיינה בעלות בית על שעות העבודה ועל ימי מנוחה, ולמעשה תהיינה במעמד של עבדים.

  סחר הנשים בישראל הוא אחד מנקודות השפל הקשות ביותר אליה הידרדרה החברה הישראלית, ומשטרת ישראל ומערכת אכיפת החוק עוד לא הכריזו מלחמת חורמה נגד התופעה. להיפך, יש סרסורים ומה שקרוי "מכוני ליווי" שהמשטרה נמנעת מלטפל בהם משום שהם "עובדים עם המשטרה".
  יש לדעתי מכנה משותף בין הכיבוש, הגזענות, הניצול האכזרי של מהגרי העבודה, ציד מהגרי העבודה על ידי משטרת הגירוש, הסחר בנשים, ההפרטה, השחיקה בעקרון מדינת הרווחה, זריקת העניים לכלבים, ועוד. המכנה המשותף הוא: זלזול בכבוד האדם והתעלמות מהכלל "חביב אדם שנברא בצלם".

 7. עופר נ. הגיב:

  נתן,

  חלקן לא יודעות על כך, ונאמר להן שיועסקו כחשפניות, מארחות במועדון וכו.

  גם לחלק מאלה שיודעות על העבודה משקרים לגבי תנאי ההעסקה והעדר החופש שלהן לעזוב. אני מניח שגם אתה הולך לעבודה "מתוך מטרה וידיעה" (שאתה הולך לעשות X).אפשר לתכנן ניסוי מעניין לבדוק איך ירגיש אדון נתן אם יתברר לו שתמורת X יקבל רבע ממה שהובטח לו, או שיקבל את זה רק אחרי שנה של עבודה, ושאם נתן לא רוצה, נכניס לו לחדר מישהו שיאנוס אותו עד שיתרצה.
  הזחיחות שלך מדהימה.

 8. יגאל הגיב:

  הכל נכון – חוץ מהקטע הסהרורי "הקולוניאליסטית העלובה…",
  לעומת מדינות ערב ה"נאורות והתרבותיות"?

  האם החרמת ישראל ע"י היריד היא חיובית?
  מה בדבר מחברים ערבים המחזיקים, רחמנה ליצלן, בתעודת זיהות של "הקולוניאליסטית העלובה" (הק"ע)?

  כרגיל – לכל דיון רציני בבעייה אמיתית וכואבת, כגון בעייתה הזנות בארץ, שהיא משוועת וצורחת לפיתרון, הבה נכניס עוד משפט אנטי הק"ע, ע"מ לא לחשוב שחלילה אם הק"ע תפתור את הבעייה האומללה הזו, היא חלילה תהיה ראויה להשתתף ביריד הספרים בקהיר.

  (אגב, כמה ספרים אנטישמים מובהקים מופיעים ביריד?).

 9. יובל הלפרין הגיב:

  רשימה מצוינת ומבריקה.
  אני מסתייג דווקא מהחלק הראשון. נכון שאת סרבנות הימין ניתן לראות כ"צייתנות יתר למדינת היהודים", אך כל סרבנות לחוק כלשהו היא צייתנות למערכת נורמטיבית אחרת. הסרבנות לכיבוש היא ציות לחוק הבינלאומי, או לחוק המוסר האוניברסלי, או לצו המצפון וכו’ וכו’.
  אבל עם זאת היא גם סרבנות.
  אסור לנו לטעות ולחשוב שכל מה שאנו מתנגדים לו מזוהה עם "השלטון", "הקונצנסוס", "החוק" וכד’. לארגו קבלרו, שהיה ראש ממשלת ספרד הרפובליקנית, סירב לשעות לאזהרות על ההפיכה הצבאית הקרבה, כי לא העלה בדעתו שמרד נגד השלטון יכול לבוא מימין ולא משמאל. הקביעה "זו לא סרבנות" מושפעת לדעתי אותה גישה בדיוק.
  תוכנית ההתנתקות אינה מהווה עדיין שינוי כיוון במדיניות המסורתית של הקולוניאליסטית העלובה (העובדת בזנות עבור הקולוניאליסטית הגדולה), אבל היא סימן לכך ששינוי כזה אכן אפשרי, ובמקרה כזה יהיה עלינו להיאבק בנטייתנו הטבעית במי שנראה "אחר", "אנדרדוג" או איך שקוראים לזה. להפך, על כתפינו, אנשי השמאל העקבי, תהיה מוטלת האחריות לגבות את מעשי הדיכוי שיידרשו כנגד חלק ניכר מהמתנחלים, שבוודאי יפתחו במלחמת אזרחים, לפחות תחומה לשטחים הכבושים (כמו לפני פינוי אלג’יריה, בין ממשלת דה גול למתנחלים הצרפתים).

 10. דודו הגיב:

  אשמח למינוח אחר של הכותבת במקום "אולצו" שיהיה קצר ויעביר את המסר, למרות מכבסת המילים הנה הצליחה הכותבת להבין את שנאמר אז אולי…
  לגבי החלק השני כדאי להתייחס?

 11. הגרמני הגיב:

  לגדעון,
  אחת ההבחנות המדוייקות והבהירות שקראתי באתר זה.
  התעלמות מכוונת מזכויות אדם בסיסיות הינה לדעתי מכנה משותף לרבים ממחנה הימין. פלשתינאים ומדינה? הם צריכים הרי להגיד תודה שאנו מעניקים להם את האפשרות לעבוד ולהרויח בתחומי מדינת ישראל. עניינים של לאום, זהות וכיוצא בזה הינם רק פועל יוצא של חוסר הכרת תודה.
  ועם ראיית עולם מעוותת שכזו לא פלא שזוכים בני אדם באשר הם לקטלוג שברמות מסויימות דומה לתורת הגזע הנאצית!
  ולמי שעוד זוכר, פניני לשונו של פיני גרשון, ואבחנתו האמפירית לגבי הקשר שבין צבע ואינטיליגנציה.
  אז אם היא מגיעה ממולדביה, כנראה שמותר לעשות בגופה כעולה על רוחנו? או שאולי לא הבנתי אותך, נתן?

 12. נתן. הגיב:

  לכל המגיבים הנכבדים.

  דעתי על סחר בנשים ועל העובדה שנשים נאלצות לעבוד בזנות היא בדיוק כדעתכם.

  אני חושב שהמציאות היא מספיק חמורה ואין צורך להוסיף עלייה פרטים שהם שיקריים וכולם יודעים שהם שיקריים.

  אף אישה שגונבת בלילה את הגבול הישראלי-מיצרי עם קבוצה של בדוויים לא חושבת שהיא באה לעבוד ב"אינטל".

 13. יוני צור הגיב:

  אין זנות בשוודיה….חחחחח…. אין זנות בשוודיה… חחחח…
  מה יותר פשוט מלא להיות מטומטם ולהקיש בגוגל : "escort service sweden".
  נכון! הנשים החצי ערומות הללו מלוות את הגברים לשיעור בריתמיקה?!
  כנראה שזה מיועד לכל אותם שוודים שהפסידו בגיל הגן את השעור על "לא מושכים לאינגה בצמות תמורת סוכריה".

 14. אורי זקהם הגיב:

  עדי,
  מציע לקרוא להם מסרבנים על משקל מחרבנים.

 15. אלישע הגיב:

  כשקראתי את דברי יחיעם שורק המתייחסים ליריד הספרים בקהיר נזכרתי באיזה הסכם שלום זניח עליו חתמה ישראל מצד אחד, והרפובליקה הערבית של מצרים מצד שני.
  זה הולך ככה:
  "הצדדים יחתרו לטפח הבנה וסובלנות הדדיים, ובהתאם לכך יימנעו מתעמולה עויינת זה כנגד זה"
  (נספח 3, סעיף 5)
  הצדדים מסכימים להסיר כל מחסומי הפלייה ליחסי כלכלה נורמליים ולשים קץ לחרמות כלכליים של זה כנגד זה עם השלמת נסיגת הביניים (נספח 3, סעיף 2)
  נדמה לי שהאיסור על השתתפותה של ישראל ביריד בקהיר הוא הפרה בוטה של הסעיף האחרון. אם יחיעם שורק מצדיק את ההפרה הזו, שיבושם לו.
  החוזה המוזר הזה גם מתייחס לדברים הבאים:כל צד מתחייב להבטיח שמעשי לוחמה או איומי לוחמה,איבה או אלימות לא ינבעו ולא יבוצעו מתוך שיטחו, או על ידי הכוחות הנתונים למרותו, או על ידי כוחות אחרים כלשהם החונים בשיטחו, נגד האוכלוסיה, האזרחים, או הרכוש של הצד האחר… והוא מתחייב להבטיח שמבצעיהם של מעשים כאלה יובאו לדין.(פרק 3, סעיף 2)
  ואני שואל:1. באיזה שטח נמצאת רפיח המצרית?
  כמה ממבריחי האמל"ח הובאו לדין בפני הרשויות במצרים?

 16. חיים, שמגלה שוב בורות וחצאי אמיתות הגיב:

  המדובר בשוודיה, בירור קצר וזריז מעלה שבשוודיה מתרחש ניסוי מעניין, המדינה הוציאה מחוץ לחוק את קניית הסקס ולא את מכירתו. כלומר מותר להיות זונה, אסור להשתמש בשרותיה. זנות נתפסת כאלימות נגד נשים ואפילו אם אשה הציעה לך סקס תמורת כסף היא הקורבן ואתה המנצל. קלאסיקה של פטרונות שמאלית, רק האל יודע כמה מטומטמת האישה בעני השמאלן המצוי, אבל כמו הערבי וכמו השחור האישה היא קורבן נצחי ואין לה שום דרך להתחמק מהיותה קורבן שכן תודעתה היא תודעת קורבן. מה שאומר שנשים, ערבים ושחורים הם בעלי תודעה פגומה והם זקוקים לשמאלן הנאור בעל התודעה התקינה שישמור עליהם גם מעצמם.
  כואב לי הצד רק מלכתוב את זה.

 17. אלישע הגיב:

  לכותב המאמר:קבל תיקון- בטעות נכתב יחיעם. צריך להיות עדי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים