הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 ביוני, 2005 11 תגובות

ברגע שהרמטכ"ל החדש, דן חלוץ, נכנס רשמית לתפקידו, מחיתי עם קבוצת מפגינים מול שער משרד הביטחון על מינויו. הסיסמה היתה: "יש לך דם על הכנפיים" – תזכורת לדברים שאמר אחרי שחיל האוויר הטיל את הפצצה במשקל טונה על אזור מגורים בעזה, כדי להרוג את פעיל החמאס סאלח שחאדה. הפצצה הרגה, כזכור, גם 14 פלסטינים אחרים, מהם תשעה ילדים. כשנשאל אז חלוץ מה הוא מרגיש כשהוא משחרר פצצה כזאת, הוא השיב: "מכה קלה באווירון". הוא הוסיף שהוא ישן אחרי זה בשקט. אינני חושב שאדם המתבטא כך צריך להיות המפקד העליון של צה"ל.

זאת לא אומרת שקודמו היה יותר טוב. אפשר להחיל עליו רק כלל האומר: "כל בעל תפקיד רע – מחליפו יכול להיות גרוע ממנו". (זה מזכיר, כמובן, את הגביר הרשע שמת, ואיש לא היה מוכן לומר עליו טובות, כפי שנדרש בהספד. לבסוף התנדב מישהו להספידו ואמר: כולנו יודעים שהאיש היה רשע מרושע, גזלן וקמצן, אבל בהשוואה לבנו הוא היה מלאך!").


עוד לפני שהספיק לפשוט את מדיו, שיחרר הרמטכ"ל היוצא, משה "בוגי" יעלון, מטח של הצהרות, שהעידו על אופיו והשקפותיו. בראיון שהעניק לארי שביט, עיתונאי ימני ב"הארץ", הכריז: 1. "אם לא ניתן לפלסטינים עוד ועוד ועוד, תהיה התפרצות אלימה. יש סבירות גבוהה למלחמת טרור שנייה … דין כפר סבא יהיה כדין שדרות. גם תל אביב וירושלים".

 2. "מה יהיה אחרי ההתנתקות? … פיגועים מכל הסוגים, ירי, מטענים, מתאבדים, מרגמות, קסאם … יצאתם מעזה? שקט. תצאו מיהודה ושומרון? יהיה שקט. תצאו מתל אביב, בכלל יהיה שקט … (הצד הפלסטיני) מדבר על צפת ועל חיפה ועל תל-אביב".

 3. "הפרדיגמה של שתי מדינות לא מביאה ליציבות. לא … (פיתרון זה) לא רלוונטי. לא רלוונטי … היא תהיה מדינה שתחתור תחת מדינת ישראל. משם יימשך העימות".

 4. "מדינת ישראל מוכנה לתת לפלסטינים מדינה פלסטינית עצמאית ואילו הפלסטינים לא מוכנים לתת לנו מדינה יהודית עצמאית … כל הסכם שתעשה הוא נקודת המוצא לאירידנטה (התקוממות) הבאה. לסכסוך הבא. למלחמה הבאה".

 5. "הקמת מדינה פלסטינית תוביל בשלב כלשהו למלחמה. מלחמה כזאת עלולה להיות מסוכנת לישראל. הרעיון שאפשר לקיים עד 2008 מדינה פלסטינית ולהשיג יציבות מנותק מהמציאות ומסוכן … החזון של בוש מנותק מהמציאות".

 6. "(אז מה כן?) תהליך הרבה יותר ארוך, שיחייב קודם כל מהפכת ערכים בצד השני … אני לא רואה סיום לסכסוך הישראלי-פלסטיני בדורי".

 7. "אבו-מאזן לא ויתר על זכות השיבה … לחזור לבתים, לחזור אל הכפרים … משמעות הדבר שלא תהיה כאן מדינה יהודית … אפילו אבו-מאזן לא מוכן לקבל כאן מדינה יהודית".

 8. (על הדמוקרטיה הפלסטינית) "זו דמוקרטיה? זה כנופיות!"

 9. "קיימת אפשרות שצה"ל ייאלץ (אחרי ההינתקות) לחזור לרצועת עזה".

והחזון הכללי: "אנחנו חברת מאבק. החרב שלנו חייבת להיות שלופה. יום-יום היא חייבת להיות שלופה … חברת-מאבק. בלי אשליות. בלי אמונות-שווא שנפתור זאת במהלך כזה או אחר. לא, זה לא ייפתר".


מה זה מזכיר? זהו העתק כמעט מדויק של הנאום שנשא משה דיין במאי 1955 על קברו של רועי רוטנברג. משה יעלון היה אז תינוק. כמו הבורבונים, הוא לא שכח דבר ולא למד דבר מאז.


אפשר להתייחס אל האמירות האלה בציניות. יעלון מלא זעם על אריאל שרון ושאול מופז, שני האנשים שהדיחו אותו מתפקידו אחרי שלוש שנים, במקום להעניק לו שנת כהונה רביעית, כמקובל.


מכיוון שהנסיגה מעזה היא הבייבי של שרון ומופז, יעלון מנסה לטרפד אותה.


אפשר להרחיב את הגישה הצינית ולומר שיעלון מבטא את רוח הצבא, והצבא אינו מעוניין בשלום. שום ארגון אנושי אינו שואף למצב שבו הוא יהיה מיותר. להפך, הוא שואף למצב שבו הוא יהיה נחוץ יותר ויותר. לכן אין הקצונה הבכירה של צה"ל מעוניינת באמת בפתרון של שלום.


ולראייה: אחרי שהתפרסמו הדברים האלה, ביום פרישת יעלון מתפקידו, הוא זכה להפגנה אדירה של תמיכה וחיבה מצד עמיתיו. איש מהם לא הסתייג, אפילו לא בעילום שם.


אבל הגישה הצינית אינה מביאה להבנה מעמיקה. היא מתעלמת מזה שהתופעה חורגת מאינטרסים אישיים מודעים. עובדה היא שהצבא מחנך למלחמה, הוא כולו חושב במושגים של מלחמה. גנרל אמיתי כלל אינו יכול לתאר לעצמו מצב של שלום. זה שנים רבות לא השמיע אף גנרל חשוב אחד (מלבד עמרם מצנע ועמי איילון) הכרזה שממנה ניתן להסיק שהוא מאמין באמת בשלום.


זה חמור משני טעמים:


ראשית, מפני שיעלון מייצג קבוצה אליטיסטית שיש לה השפעה עצומה בחברה הישראלית. באמצעות מאות האלופים בדימוס שולטת "מפלגת הגנרלים" בכל הצמתים הפוליטיים והכלכליים במדינה, החל בממשלה, בכנסת ובמפלגות וכלה במרבית החברות הציבוריות והפרטיות הגדולות.


שנית, מפני שהרמטכ"ל, ראש אמ"ן וראש השב"כ משתתפים בישיבות הממשלה, והערכותיהם מכתיבות למעשה את צעדיה. השקפת עולמו של הרמטכ"ל אינה עניין פרטי – יש לה השלכה עצומה על התנהלות המדינה כולה.


במשך שלוש שנים היה יעלון המפקד העליון של צה"ל. בתקופה זו כוסתה הגדה המערבית ביותר ממאה "מאחזים". אחד ממקימי המאחזים העיד בסדרתו של חיים יבין שכל המאחזים הוקמו בהנחיה של צה"ל, לפי תוכנית אסטרטגית מגובשת, כדי לבתר את הגדה לאורכה ולרוחבה ובכך למנוע את הקמת המדינה הפלסטינית. דבריו אלה של יעלון מסבירים את הרקע האידיאולוגי לכך.


כאשר מאמין הרמטכ"ל שהשלום אינו אפשרי, לא עכשיו ולא בעתיד, מובן שכל עצותיו לממשלה – עצות שהן כמעט בבחינת הוראות – מושפעות מאמונה זו.


מדבריו של יעלון נובע שאין, וגם לא יכול להיות, פרטנר פלסטיני. בעניין זה יש תמימות דעים גמורה בין הגנרל יעלון, הגנרל אהוד ברק והגנרל אריאל שרון. לדעתם, אבו מאזן, הזומם להחדיר לישראל ארבעה מיליון פליטים פלסטיניים ולהחזירם לבתיהם ולכפריהם, בוודאי איננו פרטנר. מכאן שההינתקות צריכה להיות חד צדדית, כפי שהחליט שרון. מכאן גם שאין מקום למהלך מדיני אחרי ההינתקות, מכיוון שהפלסטינים פשוט רוצים "עוד ועוד ועוד".


שלום? הצחקתם את בוגי. וגם את אהוד. וגם את אריק.


במשך כמה שבועות ערך משה יעלון מסע פרידה לעצמו. הוא הלך מפיקוד לפיקוד, ממחנה למחנה, ובכל מקום הצטלם מכל הצדדים, הקסדה לראשו, הנעלים הגבוהות לרגליו, הרובה על כתפו. זה היה די פאתטי.


פקודיו ועמיתיו סגדו לו כאילו היה מצביא דגול, וכתרו לראשו את זר הדפנה של מי ש"ניצח את הטרור". האמת היא, כמובן, שיעלון היה מצביא קטן מאוד. במקרה הטוב ביותר, סיים צה"ל את "המלחמה" הזאת בתיק"ו. הוא לא מצא תשובה לפצצות המרגמה וטילי הקסאם. הוא נאלץ, בעל כורחו, לקבל מעין שביתת נשק. כאשר נטוש מאבק בין צבא אדיר וארגוני מחתרת קטנים, מצב של תיק"ו הוא כשלון גדול לרמטכ"ל. בסך הכול הוא נכשל כמו כל קודמיו, וכפי שייכשל יורשו. כשם שנכשלו כל הגנרלים בכל העולם במצבים דומים.


כפי שמעידים דבריו האחרונים, יעלון הוא אדם מוגבל, בעל אינטלקט ממוצע ותפיסה פרימיטיבית. אפשר למצוא בדברים את כל הסטראוטיפים ואת כל המיתוסים העבשים של 120 שנות ציונות. אין בהם ולו קורטוב של מחשבה עצמאית.


זהו אולי הצד המדכא ביותר בכל הפרשה.


ראשי צה"ל מוגנים בישראל מכל ביקורת אמיתית. הם מוקפים במעטפת מגינה של כתבים צבאיים מלחכי פינכה ודוברים למודי שקר. הם נראים תמיד כיודעי כל, בעלי מוח אנליטי, המסורים בלב ובנפש לביטחון המדינה ולעתידה, ואין להם שום אינטרס אחר.


כאשר הם פושטים את המדים ומאבדים את ההילה הצבאית, הם מתגלים כאנשים שונים לגמרי. כאשר הפכו לאזרחים, נראו ראשי הצבא, השב"כ והמוסד כאנשים רגילים, לרוב בינוניים, לפעמים אף פחות מזה. היו ביניהם מעט מאוד בעלי רמה, אך גם לא מעט טיפשים, ולא מעט מופרעים. די מחריד לחשוב שאנשים כאלה הנהיגו את המדינה והיו אחראים לחייהם ולמותם של בני אדם. כלומר, שלנו.


ומפחידה מאוד המחשבה שהפריץ נראה כמעט מלאך לעומת ממשיכו.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. ציון הגיב:

  מאמר צודק, חד ומדויק, אך לטעמי לא מרחיק לכת מספיק.
  בוגי עם הבוקיות שלו והתמימות סטייל אליפלט מודל 2005 מגלם את הרוח הרעה והמסוכנת הנושבת משדרת הפיקוד והמנהיגות הישראלית. מאחורי החזית התמימה והישרה לכאורה של החייל מספר 1 המוביל את המגננה על אזרחי ארצו מסתתר הלך חשיבה קיצוני וברוטלי מאין כמוהו. בוגי הבין שלא ניתן לנצח ישירות מלחמת גרילה של ארגונים קטנים הנתמכים בידי אוכלוסיה שלמה ולכן הוא הוביל לחימה שכל תכליתה היתה דיכוי ושבירת רוחה של החברה הפלסטינית בכללותה. מכאן נובעות הוראות פרועות לפתיחה באש, התעלמות בוטה מאין ספור מעשי זוועה והרג שביצעו חיילים תחת פיקודו העקיף (התעלמות שהתפרשה כהרשאה להשתולל בדרגי השטח), מדיניות סגר ומחסומים כמעט בלתי אנושית, עצימת עין מהפרות החוק המרושעות של המתנחלים והטפה חוזרת ל"צריבת התודעה" הקולקטיבית.
  מדבריו בראיון ניתן להבין שמטרת המדיניות המכוונת הזאת היא פוליטית: לשכנע את הפלסטינים לקבל את תנאיה של ישראל ("מהפך תודעתי מרחיק לכת"), כלומר שעליהם להמשיך להתקיים בחוסר זכויות, כלואים במובלעות חונקות בחסד האדונים הישראלים (שהרי פתרון שתי המדינות אינו בא בחשבון מבחינת הרמטכ"ל היוצא); או, לחלופין, לדחוק את הפלסטינים לעקור לירדן ובכך לחסל אחת ולתמיד את הבעיה.
  את המדיניות הנפשעת הזאת, שעלתה בחייהם של רבים בשני הצדדים, ביצע בוגי מאחורי מעטה צבוע של יושרה והגינות, מנהיגו של "הצבא המוסרי בעולם".

 2. אבנר הגיב:

  לא כל כך בנוניים למצער:
  מרבית הגנרלים ששולטים בנו הם אנשים אינלגנטים שמנצלים את כישוריהם לכיוונים הרסניים במיוחד. כאן בדיוק הבעיה שילוב של יכולת ביטוי, שידור של סמכותיות עוצמת הפלדה וקונצנזוס, העדר עכבות, וכן, גם יכולת חשיבה לגמרי לא מבוטלת ( אצל גנרלים כבוגי, ברק, ושרון כמו דיין ואינספור גנרלים במשך ההיסטוריה לפניהם) יצרה לגיטמציה ציבורית רחבה שמאפשרת להם לזרוע חורבן והרס ולצאת מזה טוב.

  למרבה האסון רוע ובנוניות לא חייבים ללכת ביחד. למותר לציין שדברים אלו הם יחסיים ואין גאונים נסתרים בשלטון הצבאי למחצה שלנו (טולסטוי אמר מזמן שהמונח "גאון צבאי" טומן בחובו סתירה) ואולם היו וישנם אנשים מבריקים באמת כבובי פישר, בוריס ספאסקי, קספרוב, שפרביץ’, ואגנר, דוסטוייבסקי ואינספור אחרים (מראשית ההיסטוריה דרך ימי האינקוויזיציה ודרך שנות השלושים והארבעים באירופה ועד ימנו) שקידמו השקפות לאומניות או גזעניות נוטפות שנאה.

 3. איל רימון הגיב:

  בהמשך לדברים הנכוחים שכתב ציון, ראו גם את המאמר המצוין של פרופ’ זאב מעוז שפורסם היום ב"הארץ".

 4. רמי הגיב:

  יעלון והאסכולה הגנרלית אכן טועים בגדול, אך אבנרי ואסכולת השתי מדינות אף הם חיים בטעות. יעלון – עם כל חסרונותיו שנמנו במאמר – אינו סובל מהסנדרום השרוני של אמירת שקר במצח נחושה. כל מי ששמע אותו וראה את שפת הגוף שלו נוכח לדעת שיעלון הוא איש אמת. אי אפשר לבקר את יעלון מבלי לציין תכונת אופי זו המובנית באישיותו, ולתת לה את משקלה הראוי.
  טענת יעלון שפתרון שתי המדינות לא יביא לשלום וחברה אזרחית שלווה מעוגן בעובדות ובטבע האדם. וכי מדוע יאותו הפלסטינים להסתפק ברבע הארץ ובהכנסה לנפש שהיא מאית מזו של הישראלים? מאידך, אבנרי וחבריו אינם מסבירים מדוע מעדיפים הם פתרון חלוקתי על פתרון מאחד. מי שמאמין בשלום. מי ש"עודנו מאמין באדם" – ישאף לפתרון הסכסוך בדרך של איחוד האוכלוסיה והטריטוריה בארץ רחבת הידים, על מנת להעניק לכל תושביה אזרחות ושוויון זכויות מלאים.

 5. דניאל הגיב:

  צודק מאה אחוז, ורק עוד הערה אחת:
  בין מעריצי הרוצח הפורש ומהלליו, היו גם ח"כ רן כהן וח"כ יוסף שריד = שני ה"גרוייסע שמאלנים" הדגולים, למי שעוד מאמין, מסיבה בלתי-מובנת כלשהי, ש"מר"צ" היא שמאל…

 6. שאלה לרמי הגיב:

  וכי מדוע יאותו אזרחי ישראל להתחלק במדינתם עם חמישה מיליון פלסטינים ובהכנסה לנפש שהיא מחצית מן הנוכחית שלהם?

 7. אירית הגיב:

  באמת הסוג המסויים של פקחות גנרלית ראוי לבחינה מקצועית. קשה למיין את האנשים האלה שמצטיינים באינטליגנציה מסויימת, אך חסרים חכמה. זו ברוטליות וערמה שאי אפשר לבטל אותה, מן הסוג המתואר במקרא אצל מצביאי המלך דוד ותקופתו. בני צרויה, אבנר בן נר, אלופי התככים, שאפילו דוד המלך לא הצליח להשתלט עליהם. מצד שני, אף אחד מהם לא ניתן לכנות אותו "חכם".

 8. אחת הגיב:

  מה שהיה ממש מצחיק בעיני הוא ההזדעקות של עיתונאים מסויימים ואפילו פה ושם "אנשי רוח" כביכול לטובת בוגי המודח. חרה להם שגנרל מופז (מושחת מזרחי ליכודניק) הדיח גנרל משלהם (מושחת ותיק רהוט ןיפה בלורית ותואר). מבחינה מסויימת זה הועיל לחשוף את זהותם הפנימית של אותם כותבים, שכוחם נשאב מן החונטה ולא מעצמם. מאז ימי עמוס עוז הלא עליזים, אנחנו סובלים בשקט את החצרות המפוקפקות האלה של אנשי רוח וגנרלים "בוקים". ולאן הגענו ?

 9. לדניאל הגיב:

  תודה לאל שרק אתה ועוד קומץ תמהונים הם השמאל הגאה העקבי והצודק תמיד

 10. דניאל הגיב:

  "אנא התייחסו לטקסט ולא לכותב באופן אישי. דברים אישיים יימחקו".

  אני מבין, שברגע, שהדברים נוגעים *ב??י* – כלל זה נשכח ונעלם חיש-קל.

 11. ‘רומי הגיב:

  נראה לי שאורי אבנרי וכל המגיבים כאן צריכים לשלוח לבוגי מכתב סליחה ולהתפלש בעפר רגליו
  כי הרי כל מה שהוא אמר קרה וכל מילה שלו היתה בסלע
  וכולכם הייתם מעדיפים לראות אותו היום בראש הצבא ולא את חלוץ וק]לינסקי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים