הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 בנובמבר, 2011 23 תגובות

אחרי שאזהרותיי שניר ברקת ימיט על ירושלים אסון נורא מלפני שלוש שנים נפלו על אוזניים ערלות, כמעט התייאשתי מהמרכז החילוני כאן ומהפוטנציאל שלו להילחם למען יעדים של צדק ושלום, הכרוכים כמובן בהושטת יד לפלסטינים. כך דרדרה אותנו השנאה לחרדים לתהום מוסרית ופוליטית. שוחרי שלום מוצהרים הצביעו בעד ברקת, שמשרת באורח מודע עמותות ימניות קיצוניות כמו אלע"ד ("אל עיר דוד") שמטרתן היא לייהד את העיר בכל מחיר ולמנוע משא ומתן רציני על עתידה. זהו עוד צעד שנועד להשלים את בידודה המדיני והתרבותי של המדינה.

barkatניר ברקת ביום כיף עם האלוף אבי מזרחי

לא מדובר בסתם שער עצמי שנובע מטיפשות, אם כי יש המייחסים לראש העיר גם את התכונה הזו. "העולם כולו נגדנו" הפך כבר מזמן מתמרור אזהרה ליעד מדיני. בימין ובמרכז הלאומני מטפחים איבה קשה לכל "הגויים" באשר הם, וצעירים יהודים בארץ ובחו"ל מנאצים את ברק אובמה בסגנון גזעני. נישול תושבים פלסטינים ממזרח העיר מתבצע באורח שיטתי מאז הכיבוש, והוא מאיים על שלומנו ועל שלום משפחותינו. קשה לעקור צעירים בני עירנו מהקרתנות המאפיינת אותם, להחזיר אותם לימים החשוכים שבין שנת 1967 לשנת 1973, ולהנהיר בכך את הסכנות הטמונות בשחצנות מתנשאת על הסביבה ובאימוץ הסיסמה "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" (במדבר, כ"ג: ט'). אפילו גלי הפיגועים של סוף המאה הקודמת ותחילת המאה הנוכחית הודחקו קצת מהזיכרון הקולקטיבי. הנישול וההתנחלות במזרח ירושלים בכלל, ובשכונות הערביות כמו סילואן בפרט, עלולים לגרום להתלקחות נוראה שתמיט אסון עלינו ועל האזור כולו. כיוון שמר ברקת הוא הסוכן המובהק ביותר של מבשרי האפוקליפסה הדתית לאומנית, אין הרבה טעם בשבחים אודות פעילותו הנקודתית בחיי הבידור של העיר. עוד בית מרזח פתוח בשבת הוא הישג בלתי מבוטל, אבל הוא מתגמד לעומת החרפה הטמונה בנישול אחרים, ובאשמתו הברורה של ראש העיר בשפיכת דמים הבלתי נמנעת בעתיד.

עמותת "עיר עמים" הנאבקת בהשתלטות הלאומנית על סילואן ועל שכונות אחרות בסביבה (כמו ראס אל עמוד, למשל) נחשבות לאויב בלשכת ראש העיר. בעתירה האחרונה של "עיר עמים" בחרה העירייה את עו"ד מוטי ברקוביץ' לפרקליטהּ. יש להודות שהאיש מתאים מאוד לתפקידו. כבר נתקלנו בו בעבר במשפט דיבה נגד "כל העיר", שבו הוא ייצג את משפחת סאסי בצורה מגושמת במקצת. הוא הפסיד במשפט ובחקירה שהוא ניהל מולי הבחנתי בעוינות האיומה שלו נגד כל מה שאנחנו מייצגים בעירנו. גם הפעם לוו הסבריו לבית המשפט בהתבטאויות שכאילו נלקחו ממאמר גרוע במיוחד ב"מקור ראשון" או ב"נקודה".

התמיכה שלו בעמותת אלע"ד נובעת מטעמים לאומניים. נישול הערבים וההתנחלות בעיר בתירוצים של חפירות ארכיאולוגיות, פיתוח תיירותי ו"הסברה" קושטו בעגה לאומנית, בדמגוגיה על הנחלת אזור "עיר דוד" לעם ישראל לדורות, וביסוס הנוכחות יהודית בשטח הכבוש (בניגוד לכל האמנות הבינלאומיות שעליהן חתומה ממשלת ישראל). כל הטיעונים האלה הועלו בשם עיריית ירושלים וראש העיר ברקת, שרוב מצביעי "השמאל הציוני" תמכו בו בבחירות האחרונות. הנון-קונפורמיסטים המעטים שפעלו נגד ברקת בבחירות הוקעו על ידי תומכיו ורבים מאיתנו ניהלו ויכוחים סוערים גם עם ידידיהם הקרובים ביותר. פרופ' ישעיהו ליבוביץ' לימד אותנו להיאבק לא רק נגד מתנגדים ושונאים, אלא גם נגד אנשים ההופכים אותנו ללעג ולקלס. לעתים צריך לעמוד גם במבחן הזה.

רבים ממצביעי ברקת בעבר הפיקו לקחים וניתן למצוא אותם בהפגנות נגד נישול הפלסטינים בסילואן או בשייח ג'ארח. אסור לנו להרים ידיים, וכל אזרח נאור בעיר, המבין שהמשך קיומנו הבטוח כאן מותנה גם בקיום בטוח וחופשי מנישול גם של שכנינו הפלסטינים, חייב לחפש דרך לתמיכה ב"עיר עמים" ולהתגאות בעצם העובדה שאנשים כמו פעילי העמותה חיים ופועלים בסביבה הקשה והמנוכרת שמאפיינת את עירנו. מי שפועל למען שלומם של הפלסטינים בעיר, מבקש בעצם להבטיח גם את שלומם של היהודים החיים בה.

את עמותת אלע"ד הקים בשנת 1986 סגן מפקד יחידת "דובדבן" דוד בארי, והיא מפעילה מאות לאומנים חשוכים בתמיכה  גלויה של עיריית ירושלים. עצם הפעילות הזו היא הכרזת מלחמה על שליש מתושבי העיר הפלסטינים, וגם התעלמות מרחשי ליבם של יהודים רבים שחוששים מהתוצאות המדיניות והביטחונית וגם מסרבים לקבל את העקרונות הבסיסיים של המוסר הלאומני, שמדריך את המנשלים. הפרקליט האשים את "עיר עמים" ואת תומכיה (בהם פרופ' זאב שטרנהל) בניסיון לעקוף את המצב החוקי באמצעים משפטיים. אבל חקיקה גזענית איננה תקפה במשפט הבינלאומי ולא נשלים עם חוקי נירנברג בעירנו. המאבק נגד המנשלים בסילואן ובמקומות אחרים בעיר יימשך ואין לנו סיבה להיבהל ממסיתים כמו בן-דרור ימיני ממעריב, שמפעילים דמגוגיה שפלה  כדי למנוע מאיתנו להילחם במעשי העוולה בזירה הבינלאומית.

לכן כדאי להניח את הקלפים על השולחן ולומר בגלוי: כל ליברל מארצות הברית, או מבריטניה, או משוודיה עדיף בעינינו על בריון לאומני ישראלי, הפועל לגזילת רכושם של שכניו בתירוצים "ציוניים". כדי להגן על החברה שלנו, על השפה העברית, על הנכסים הרוחניים שיצרנו כאן, על המוניטין שלנו כבני תרבות, על עתידנו כחלק מהקהילייה הבינלאומית אנחנו נכתוב מאמרים בכל מקום, נגיש תלונות למוסדות האו"ם ונילחם על כבודנו כבני חורין בארצנו. הפגיעה בזכויות האדם באמצעות חקיקה בכנסת, וחדירת יסודות ימניים אפילו לבית המשפט העליון מאיימים עלינו ועל חירותנו, אבל לא ימנעו מאיתנו להגן על עצמנו בכל האמצעים. אפשר בקלות להכניס ישראלית טובה כמו ענת קם לבית הסוהר לשנים ארוכות, אבל לא לכרסם בכבוד שאנחנו רוחשים למי שראה בתוכניות לעקוף את החוק כדי לפגוע באזרחים עוולה הרבה יותר גדולה מאשר הדלפת המזימה הזאת לעיתונאי בעל מצפון. הנאמנות לנורמות אוניברסאליות של מוסר ואחווה בין בני אדם היא ערך עליון שמקדם את הפטריוטיזם האמיתי ופוגע רק בלאומנות האנוכית, הפשיסטית הגזענית.

גילוי נאות: יש לי חברים וחברות ב"עיר עמים" שאני מעריך ואוהב במיוחד. אני גם גאה בכך שניתן לפרסם מאמר כזה בעיתון שלי, שלא מתחשב בהלכי רוח חולפים אלא רק באמיתות קבועות. בזמן הבחירות לעירייה הושמצנו לא פעם על ההתנגדות לברקת, שהיה לפתע לאישון עינם של החילונים בעירנו. עתה מוטלת עלינו החובה לבחון את האפשרויות לחלופה חילונית לברקת, אולי איש מרכז מתון ממנו בהרבה. בלי תמיכת התושבים האנטי-פשיסטים בעירנו לא ניתן לבחור אף ראש עיר חילוני. את הכוח הזה יש לממש בבחירות הבאות.

 • פורסם ב"כל העיר"
תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. ברקת אינו הפשיסט החילוני היחיד הגיב:

  חבל, אבל כל המדינה עוברת את אותו תהליך. זאת צפה כבר הנביא ישעיהו לייבוביץ, וגם שני התאופיקים שלנו, טובי וזאייד. מה הסיבה ואיך זה התחיל??? —— בגירוש רוב הפלסטינים, ברמייה ובכחש, ברצח שליח או"ם, ב"שמום", בזלזול בחוק הבינלאומי, ב"חוק השבות" (לגברים שנימולו לאחר 8 ימים וליהודיות כשרות, וגם פחות מכך) —— רק לא לפליטי פלסטין. הכל עקום, הכל שיקרי, הכל גזל וכחש "תורני" —— מאז ועד היום.

 2. מתי שמואלוף הגיב:

  הערה אחת למאמר מעולה: העבודה היא תמיד בו זמנית גם נישול התושבים העניים וגם דחיקת הפלסטינים. שבת שלום.

 3. בנציהו הגיב:

  לחיים,

  אתה אומר: "כל ליברל מארצות הברית, או מבריטניה, או משוודיה עדיף בעינינו על בריון לאומני ישראלי", וזו זכותך להעדיף את מי שאתה רוצה. רק חשוב שתזכור, כי למטבע יש שני צדדים, ולכן חובה על מי שאתה מכנה "בריון לאומני ישראלי" ( ואני הייתי מכנשה אותו סתם "הישראלי המצוי") להתעלם מדעותיו של מי שמעדיף ליברל שוודי על פניו.

 4. רמי יובל הגיב:

  אם שליש מתושבי י-ם הם פלסטינים, מדוע הם אפס במועצת העיר? בירת ישראל היא המקום היחיד בעולם המייצר מדי שנה אלפי ילודים חסרי זכויות אזרחיות. הם לא ישראלים ולא אזרחי מדינה אחרת כלשהי (אפילו תושבי הגדה והרצועה מצבם האזרחי עדיף). ומה עושים בנדון שוחרי שלום כמו חיים ברעם וחבריו בשמאל העקבי, אנשי עיר עמים, בצלם ואחרים? הם אינם משמיעים קול. עוברים לסדר היום. אכן היתה פעם דילמה, אבל לא עוד. היום ברור לכל שאנו לא הולכים לא לשתי מדינות ולא לשתי בירות. זה מחייב רוויזיה. זה מחייב חשיבה חדשה (המשך להלן)

 5. רמי יובל הגיב:

  את האנרגיה עלינו להפנות לביסוס זכויות האדם של הפלסטינים בכלל וזכויות ערביי אל קודס תחילה. הסיפוח יצר נקודת תורפה ברורה במדיניות הנישול וההדרה. ערביי ירושלים יכולים לקבוע את גורלם בעצמם. עליהם להשתתף בבחירות לעיריה ואף להכניס לכנסת מספר נציגים שיפעלו במישור הממלכתי. הצעירים שבהם, בני 18 עד 21, זכאים לבקש ולקבל אזרחות ישראלית מכוח סעיף 4א לחוק האזרחות, שאינו כולל דרישה להצהרת אמונים. גם מבוגרים יותר, שעברו את גיל 21, יכולים וצריכים לתבוע אזרחות. גם מי שחפץ בחלוקה צריך להבין שזו הדרך להתקדם למטרה.

 6. חיים הגיב:

  אכן מאמר מעולה. אך לידיעתו של חיים יש בעירך גם חרדים ש"חרדים" ממה שעושים לפלסטינאים ושמם "היישוב הישן" אולי אפשר גם לחבור אליהם…. הם אנשים אמיצים מאוד ויראים רק מהשם…. והם יודעים שהוא מאוד מאוד לא אוהב את מה שאנו עושים , בחוסר צדק מוחלט, לברואיו….

 7. לחיים הגיב:

  ניר ראש עיר טוב וקטמון מקום ראשון

 8. פטריוט הגיב:

  אני קורה לכל מתנגדי הכיבוש במזרח ירושלים לא לפצל את הקולות. עדיף לבחור ראש עיר חרדי. אם מתנגדי הכיבוש במזרח העיר יתאחדו עם החרדים, אז ברקת בטוח יפול. לשמאל לבדו אין שום כוח. אני מקווה שבעתיד תקום בכנסת קואליציה של שמאל (לא מפלגת האבודה, שבפועל היא ימין קיצוני, שלא פינה שום התנחלות, בניגוד לליכוד), חרדים וערבים. עדיף להגיע להסכם עם החרדים, אך להעיף את הימין והמרכז הלאומני מן השלטון.

  • דינו הגיב:

   "עדיף להגיע להסכם עם החרדים"? בטח, לשמאל אין שותף טבעי יותר מאשר ציבור הזורק נשים לחלק האחורי של האוטובוס ומוקיע הומוסקסואלים. ממש מושב ליצים.

   • פטריוט הגיב:

    קודם כל מצב הפלסטינים במזרח העיר הרבה יותר גרוע מאשר מצבן של נשים. את הנשים לא זורקים מן הבית ולא הורסים בתים כפי שעושים לפלסטינים. שנית, בעניין הקווים שבהם הנשים יושבות מאחור באוטובוסים: בקווי האוטובוסים האלה כמעט כל הנושאים הם חרדים. לא שמעתי שנשים חרדיות מתלוננות. המצב ישתנה אם תופיע אישה כמו רוזה פארקס בקרב החרדים. ביינתיים מי שמתלונן על זה זאת רחל עזריה, ששונאת את כל הציבור הלא ציוני את הערבים ואת החרדים. אסור לשמאל ליפול במלכודת שלה כפי שנפל במלקודת של ניר ברקת הימני הקיצוני.

    • פטריוט הגיב:

     עכשיו הממסד המתנחליסטי מציב את רחל עזריה ואת שלי יחימוביץ כ"אלטרנטיבה".

    • פטריוט הגיב:

     במאה ה-19 בארה"ב, פעילות למען זכויות נשים הבינו שקודם כל צריך להלחם למען החרות של השחורים, שסובלים יותר מהנשים (כפי שקורה היום בעניין הפלסטינים בירושלים) רק אחרי שהן השיגו את החרות לשחורים ואת הזכות בחירה לשחורים, הן התחילו להאבק למען זכויות של נשים לבחור ולהבחר. כך צריך להיות בעניין הפלסטינים והנשים בירושלים! רק זו הדרך לניצחון!

  • דוד עציון הגיב:

   כנראה שאינך מכיר חרדים. רובם ימניים מאוד, לעיתים ברמה של "הבית הלאומי". יש מיעוט צעקני (שלא משתתף כלל בבחירות) שיעדיפו שמאל לא-ציוני על ימין. לכן, תקוותך איננה ריאלית, אפילו לא בתל-אביב.
   ומדוע לא משתתפים ערביי מזרח ירושלים בבחירות? הם יכולים לשנות את התמונה מיסודה!

   • פטריוט הגיב:

    אני כן מכיר את החרדים ומדבר איתם. אתה אומר שהם ימניים. נכון הם משתמשים במונחים ימניים כדי לקחת את הבוחרים של המפלגות הימניות לעצמם. כאשר פינו את גוש קטיף, החרדים, בניגוד לכיפות סרוגות, לא הפגינו נגד הפינוי, אלא אמרו לאנשי ימין שאלוהים יחליט על גורלו של גוש קטיף, שבסופו של דבר פונה. כמו כן מפלגות של "השמאל" ו"המרכז" הציוני (שבפוע להן יותר ימניות מהליכוד, כיוון שהן בנו התנחלויות ולא פינו אף אחת מהן) הולך ומתמעט, כיוון שאחוז האשכנזים באוכלוסייה הולך ופוחת.

    • פטריוט הגיב:

     עדיף לעשות כמה ויתורים קטנים בנושא דת לחרדים כדי שבסופו של דבר להקים קואליציה שתביא לפינוי התנחלויות ולצדק חברתי. אגב, אלי ישי תומך במאבק החברתי בהנהגת דפני ליף נגד יוקר הדיור ונגד תופעת עובדי קבלן.

    • דוד עציון הגיב:

     כנראה כל אחד מאיתנו מכיר חרדים אחרים…
     אך אפילו המתונים שבהם יעדיפו קואליציה עם הימין או למצער עם השמאל הציוני.
     אם נחזור 20 שנה אחורה, הרב ש"ך (שדעותיו היו יוניות) ביטל את ה"תרגיל המסריח" של פרס, על כל הויתורים לחרדים שהיו בו, ופנה אל הליכוד.

     • פטריוט הגיב:

      אבל פרס יותר ימני מהליכוד. הממשלה שבה ישבו אנשי מפלגת האבודה לא פינתה שום התנחלות, אלא רק בנתה והרחיבה אותן, בניגוד לליכוד שפינה את ההתנחלויות בסיני ובעזה. לכן צדק הרב ש"ך. הסיבה השנייה שהחרדים מעדיפים את הימין היא שהימין פחות אנטי דתי מהשמאל. אם השמאל לא יהיה אנטי דתי ויתייחס לדת בכבוד אז החרדים ילכו עם השמאל. גפני פעם אמר זאת. מקווה שבקואליציה הבאה של עריית תל אביב בראשות דב חנין ישבו שמאל, חרדים וערבים! דב חנין בניגוד למרצ ושינוי ז"ל לא אנטי דתי!

     • דוד עציון הגיב:

      לפטריוט: לא הכל מדוייק
      נכון שמפלגת העבודה לא פינתה ישובים, אבל הרב ש"ך העדיף את ממשלת שמיר (!!!) בעוד פרס ניסה איכשהוא להגיע להסכם (ולבסוף השיג את אוסלו, על כל יתרונותיו וחסרונותיו). לגבי הקואליציה האפשרית בתל אביב – צר לי, נראה לי שזה לא ריאלי, כי מספר בוחרי חנין+ערבים+חרדים – לא יצליח להזיז את חולדאי

   • פטריוט הגיב:

    זו כן תקווה ריאלית בתל אביב: למען צדק חברתי דב חנין יקים קואליציה של שמאל חרדים ערבים. סמוך עליו!

 9. פטריוט הגיב:

  ייתכן שבבחירות הבאות בתל אביב ייבחר דב חנין לראש העיר והוא יקים קואליציה של עיר לכולנו (שמאל), ש"ס ויהדות התורה (חרדים) ויאפא (ערבים) ועוד כמה רשימות קטנות. לראשונה תקום בישראל קואליציה ללא ימין ומרכז הלאומני ומקווה שאחר כך תקום קואליציה כזאת גם במישור הארצי!

 10. פטריוט הגיב:

  לדוד עציון
  עוד איך יצליח חנין להזיז את חולדאי: קודם כל בשנת 2008 אף אחד מהסקרים הרשמיים לא נתן ל"עיר לכולנו" 5 מנדטים אלא רק אחד. בפועל הרשימה קיבלה מספר גדול ביותר מקולות הבוחרים. עכשיו כל רשימות "השמאל" ו"המרכז" כמו מרצ, גמלאים, "ירוקים" וצעירי העיר הלכו לגועליציה של חולדאי. בבחירות הבאות חלק גדול ממצביעי הרשימות האלה יצביעו ל"עיר לכולנו". טוב עשה חנין שלא הצטרף לגועליציה של חולדאי. כך יותר ויותר תל-אביבים יצביעו עבורו.

 11. פטריוט הגיב:

  כמו כן חלק משמעותי מן הקולות חולדאי ואבודה מקבלים מבתי אבות והזקנים, שמפלגת האבודה קלטה אותם יפה והצעירים שקשה להם עם הדירה מצביעים דוב חנין ומספר הצעירים הולך וגדל ולכן בבחירות הקרובות או בבחירות שאחרי הקרובות דב חנין ו"עיר לכולנו" יעלו לשלטון בעיר, יקימו קואליציה חברתית עם ערבים וחרדים ו"הימין", "השמאל" וה"מרכז" הציוני יפלו מהשלטון בעיר ויגיעו לפח הזבל של ההיסטוריה. מקווה שזה יקרא גם במישור הארצי!

 12. יהודה ערן הגיב:

  דוד עציון, פטריוט צודק. כל מי שראה את ההתנפלות שהגיעה בעיקר מכיוון השמאל בפסטיבל 'הדרת הנשים' שהיה לפני חנוכה מבין היטיב מדוע הרב שך והחרדים לא רצו את פרס. רבין הרי נתן את משרד החינוך למר"ץ בשעתו. כל שהשמאל צריך הוא להתייחס על החרדים לא פחות מאשר אל הערבים….

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים