הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בדצמבר, 2011 3 תגובות

באחרונה פורסם דו"ח הערכת האיכות ביחס למחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון. המקרה מדגים, שוב, שהבעייתיות העקרונית שבבסיס ועדות ההערכה עלולה להיתרגם לסכנה ממשית. לדעתי הרעיון שאפשר וצריך לבצע הערכות תקופתיות של מחלקות אקדמיות על ידי גופים שמחוץ למחלקות ולכפות את מסקנותיהן על המחלקות הוא שגוי ומזה שנים אני טוען כך. כמו כן, ביצוע ההערכות על ידי גופים שמחוץ למוסד עצמו פסול שבעתיים וגם עומד בסתירה לחוק המל"ג (1958).

BGUאוניברסיטת בן גוריון

אני מבקש להדגיש את התיבות "תקופתיות" ו"לכפות" במשפט האחרון. אינני חולק על התועלת שבהסתמכות על ועדות מומחים לצורך דיון באפשרות לפתיחת מחלקה חדשה, ובהסתמכות על ועדות כאשר יש חששות מבוססים לגבי תפקוד לקוי ומהותי של מחלקה קיימת. אני מבקש להדגיש שלדעתי תנאים אלה לא מתקיימים במקרה של המחלקה בבן גוריון, אפילו אם נקבל במלואן את כל הטענות המופיעות בדו"ח הוועדה ואפילו אם המחלקה תסרב להתייחס ולו לטענה אחת. יצוין שכמה מן הטענות וההמלצות המרכזיות שבדו"ח הינן שגויות עקרונית וקביעה זאת אינה מחייבת מומחיות בתחום המחלקה, אלא מתחייבת מהעקרונות שאסקור בהמשך.

כמוכן, אינני מתכחש לתועלת שעשויה לצמוח מהערות והצעות של מומחים חיצוניים, בין אם הם חולקים את אותה השקפת עולם או לא, ואפילו הם רק אורחים לרגע (כמו ועדות ההערכה של המל"ג). אבל יש הבדל עקרוני בין עצות הנמסרות למחלקה אקדמית כחומר למחשבה (ופעולה אפשרית) לבין כפיית שינויים על המחלקה.

כאמור, אופן הפעולה של ועדות הערכה של המל"ג וכפיית המלצותיהן (על המחלקות המוערכות) עומדים בסתירה למהות האקדמיה וכן בסתירה לחוק המל"ג (1958). הסכנה בסתירות אלו גדולה במיוחד בעידן הנוכחי אשר מאופיין בהתערבות גסה, בלתי-מושכלת ונגועה בשיקולים זרים של ממשלת הימין בנעשה באקדמיה.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. ע.ג. הגיב:

  האם יכול להיות שההתרעמות כאן היא כי מנסים לצנזר דעות "שמאלניות"? האם אותו הסבר מנומק היה מגיע גם אם המסקנה היתה שצריך לסגור פקולטה למדעי המדינה (נניח) שמלמדת שאסור להעסיק פלשתינים בישראל שאין עם פלשתיני ושהלכות מלך הן הצדק במדיני והמשפטי בהתגלמותו? הרי ברור שהבעיה אינה בועדה אלא במי שהיא המליצה נגדו. אני בטוח שהתגובות תהינה נגד סתימת פיות והתגברות הפשיזם ובלה בלה בלה. אני מחכה בשמחה לתגובות הצדיקים המקצועים.

 2. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח לעודד גולדרייך על דבריו הנכוחים האמיצים!

 3. דינו הגיב:

  כפי שטען היטב המגיב ע.ג , חופש ביטוי הוא כמובן עניין גמיש ביותר. כבר נכתבו כאן לא מעט דברי בלע בגנות אוניברסיטת בר-אילן ויש לי תחושה שהרוב המוחץ של חברי "הגדה" היו סוגרים את בר-אילן כבר מזמן, אילו יכלו.
  מהמאמר ב"הארץ": "הוועדה מתחה ביקורת על תוכן הלימוד במחלקה, רמת המחקר בה, וכן על האופן שבו מרצים מבטאים עמדות פוליטיות בשיעורים". כל הדברים האמורים נשמעים הגיוניים ביותר, לא זכור לי שפקולטה מדעית האמורה לזנוח לימודים ולהיות "קרדום לחפור בו" בידי חבורת קיצונים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים