הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-21 באפריל, 2012 13 תגובות

מרואן ברגותי, אולי המנהיג הנערץ ביותר בקרב הציבור הפלסטיני, פרסם לפני כ-3 שבועות מתוך תאו בכלא של הכיבוש מכתב ובו קריאה לפעולה בלתי שגרתית. מדובר למעשה בביקורת נוקבת נגד דרכה המדינית של הרשות הפלסטינית. המכתב, שאין מחלוקת לגבי תוכנו, זכה לתהודה רחבה כאן ובעולם. מסריו של ברגותי הם חדים:

לדעתו יש לעורר גל חדש של מרי אזרחי ולהפסיק לשווק אשליות שאפשר להפסיק את הכיבוש או להגיע למדינה פלסטינית דרך מו"מ. הוא גם קורא לניתוק כל הקשרים עם ישראל, כלומר הפסקת כל צורות התאום הכלכלי והביטחוני עם ישראל כדי לשים קץ לשנים של דו-קיום בין ישראל ובין הרשות הפלסטינית. ברגותי דורש פנייה לאלתר לעצרת הכללית של האו"מ ולמוסדות נוספים בדרישה להכרה במדינה פלסטינית. למאמר בג'רוזלם פוסט.

הדרישה לתפנית מדינית גורלית

פעילים רבים בשמאל הישראלי רוצים לעודד את ברגותי ואף ישבחו את עמידתו. אך עמידה לחוד ועמדות ברגותי לחוד. ישנם אנשים רבים שמתחמקים באופן אלגנטי מדיון רציני ומחייב במסריו הנוקבים.

למשל, ישנם כאלה שרואים את עצמם כאנטי-אימפריאליסטים מושבעים ולמרות כך, מתייצבים עד עצם היום הזה לימין הרשות הפלסטינית ומדיניותה הכושלת, תוך כדי הימנעות מביקורת חיונית ומוצדקת נגד הנהגתה הבלתי מוצלחת. האם יש ספק שכל מערכת הקשרים הכלכליים, ובמיוחד הצבאיים, בין ישראל ובין הרשות הפכה מזמן לנכס אסטרטגי בידי ארה"ב, נכס שנועד בין היתר לטפח ולשחד אי אלו כוחות פלסטיניים באש"ף ומחוצה לו. הקריאה של ברגותי להפסקת הקשרים הכלכליים והצבאיים עם ישראל מכוונת בדיוק למשולש הבלתי קדוש הזה של ישראל-הרשות הפלסטינית-ארה"ב. לא צריך להיות אנטי-אימפריאליסט כדי להבין ששום דבר טוב לא יצא לפלסטינים ממשולש תמוה זה.

נגד שיווק אשליות

ברגותי מבקש לשים קץ לאשליות שיש טעם או תועלת במו"מ עם ישראל כאילו זאת דרך להקמת מדינה פלסטינית. ברגותי הציע להסיר מסדר היום את כל הדיונים והפטפוטים על הנושא העקר ששמו שתי מדינות-מדינה אחת. אין צורך להתאמץ כדי להוכיח שהנושא הזה אינו עומד על סדר היום. אני סבור שנקיטת עמדה קשוחה ועיקשת בנושא הפתרון הרצוי היא ביטוי לסוג האשליות שברגותי מזהיר נגדן. לפי דעתו השקולה והנבונה של ברגותי, כל הקשקושים סביב הפיקציה של מו"מ במסגרת הקווארטט, במסגרת המסלול הירדני, בהחלפת ניירות חסרת תכלית – הנן אשליות המסיחות את הדעה מהעיקר. ויש להפסיק לשווק אשליות.

עושים צחוק מהעבודה

עלינו לשאול את עצמנו מה עומד מאחורי מלאכת השיווק הזו. מי דוחף לקיום סידרה אינסופית של פגישות סרק בדומה לפיאסקו השבוע. סאלם פייד אמור היה להתייצב אצל נתניהו כדי למסור לו את פרטי העמדה הפלסטינית כדי שנתניהו ימסור מענה, ותוך שבועיים, את עיקרי העמדה הישראלית. הסוד לבימוי הקומדיה הזאת נחשף כאשר שתי המשלחות הודיעו ששני הצדדים מחויבים לשלום. הייתכן שמשלחת פלסטינית רשמית תחתום על הודעה כי ישראל מחויבת לשלום? יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) הבריז, פייד הבריז, ומשלחת פלסטינית משתתפת במיצג של האבסורד. השתתפות זו אינה אלא חוליה בשרשרת של פגישות שיש להם תכלית אחת ויחידה: להסתיר מן העולם שיש קיפאון גמור בחזית המדינית בשעה שישראל ממשיכה לספח ולנשל בהתמדה כאוות נפשה. אני מתקרב למסקנה כאובה. אולי ישנם מנהיגים שמשווקים אשליות כדי לשכנע את תומכיהם שישנה עדיין תוחלת בתוכנית המדינית שלהם שלמענה הם מטיפים במשך שנות דור.

יש להקשיב לקולו של ברגותי. דבריו אינם דברים בעלמא. אחרי עשר שנים במעצר שרירותי מתווה ברגותי מדיניות חדשה לעם הפלסטיני תחת הכיבוש. ברגותי אינו זקוק לשבחים. ברגותי הכלוא מזה עשור (!) מבקש רק דבר אחד. לנטוש בהקדם את המדיניות הקיימת של הרשות הפלסטינית בהנהגתו של מחמוד עבאס. ויפה שעה קודם.

בסוף השבוע התפרסם מאמר השמצה שפל נגד ברגותי ב"הארץ" (20 אפריל 2012) . המאמר מתבסס כולו על חומר סלקטיבי שנמסר לעיתונאים על ידי אנשי השב"כ ומתפרסם על רקע התהודה למכתב של ברגותי שהתפרסם לאחרונה. העיתונאים חותרים ככל הנראה לשבור את שיא הנבזות כשמפרסמים גרסת החוקרים של קטעים מחדרי החקירות נגד ברגותי בתנאי מעצר קשים. העיתונאים אינם מתביישים לבשל "סקופ" בנוי על שימוש סלקטיבי במידע שאורגן ועוצב כולו על ידי אנשי השב"כ. האם זו אתיקה עיתונאית?

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  תזכורת: "מנהיג פלשתיני נערץ" – מחבל פלשתינאי הכלוא בישראל "במעצר שרירותי",כדברי הכותב,בגין ביצוע 5 מעשי רצח של אזרחים ישראלים.
  הכןתב הנכבד סבור שכליאה בגין מעשי רצח של אזרחים היא "מעצר שרירותי".
  אני כל פעם תמה מחדש: איך מתיישבת הצדקת מעשי רצח של אזרחים חפים מפשע עם "פעילי שלום",הנחרדים מכל בדל של ענף עץ זית "פלשתיני" שנתלש ממקומו.
  רק במדינה היהודית יכול מחבל כלוא להוציא מכלאו קריאה לפתיחה בפעילות טרור נגד המדינה,ללא חשש לסנקציות חריפות נגדו.

 2. אשר פרוליך הגיב:

  ובכן,מה האלטרנטיבה שמציע ברגוטי וכותב המאמר? שלילה ורק שלילה. אבל שלילה זה לא מספיק.
  בדיאלקטיקה מסבירים ששלילת השלילה הוא מצב חדש,חיובי. אם כך,מה יכולה להיות שלילת השלילה של ברגוטי?סולידריות של העמים לעולם טוב יותר,אחדות של העובדים,המובטלים והעניים ללא הבדל של לאום או דת או תרבות.יהיו שיגידו:"אבל יש כאן עם כובש ועם נכבש".זה משפט אבסטרקטי,כוון שאין עם ללא מעמדות,ויש מעמדות עם אינטרסים משותפים לכל העמים וכאלה עם אינטרסים מנוגדים.אין ולא יהיה שלום בלי סולידריות מעמדית.זו שלילת שלילה.

 3. ג'מאל עאשור הגיב:

  קמינר תומך בברגותי ,ברגותי בעד המאבק המזוין בישראל,בעד פיגועים קשים שהקורבנות הם אנשים חפים מפשע משני העמים ,אנחנו היינו בסרט הזה שהביא רק פגיעה קשה במאבקו הצודק של העם הפלסטיני ,פגיעה בתדמית העם הפלסטיני ,היום שכל העולם מאמין בצדקת מאבקו בא קמינר וחברו ברגותי ורוצה להחזיר אותנו לימים שחורים.דרכו של אבו מאזן היא הנכונה ואני בעד להסיר לחלוטין את המונח "מאבק מזוין" בצורת פגיעה באנשים חפים מפשע. אני לא דוגל להיאבק בכיבוש בכל דרך.רק בדרך מאבק עממי אפשר לחשוף את פרצופה האמיתית המכוער של מדיניות ישראל כלפי הפלסטינית .

 4. ניסים הגיב:

  שלוש נקודות:
  1) תיקון טעות: (ואני מצטט): "לנטוש בהקדם את המדיניות הקיימת של הרשות הפלסטינית בהנהגתו של מוחמד אבאס". השם הנכון הוא מחמוד עבאס.
  2) הנ"ל כלוא בעוון רצח (!). 5 אזרחים באופן ישיר, ועוד עשרות באופן עקיף. בוא לא נשכח את זה.
  3) לגבי האתיקה העיתונאית הירודה עד לא קיימת – מסכים.

 5. מתנחל מקרית ארבע הגיב:

  לא יאומן!
  מרואן ברגותי הורשע ברציחתם של אזרחים תמימים ואתם מפרסמים את דבריו של ר-ו-צ-ח מורשע!
  עד שאתם טורחים לחטט באירועי מלחמת השחרור תחשבו קצת על מעללי הרוצחים שאתם נותנים להם במה.

 6. ההסברה המתבשלת במטבחי השב"כ הגיב:

  פעם זה התבשל על אש קטנה. אבל מאז שסולק מירון רפופורט (שהיה ראש מח' החדשות ב"הארץ") בידי "מנגנון החושך" לאחר שכתב דברי אמת על המלחמה המלוכלכת בלבנון, מתקפלים עיתונאים רבים בפני הלחץ. הפעם הגזימו עמוס הראל ואבי יששכרוף בכניעתם לשב"כ ולצו המוסר — שאסור ע"פ האתיקה העיתונאית לפרסם גירסה שב"כית ללא תגובה. האם יצר הסקופ הוא שהסית את עיתונאי "הארץ? או שמא הם נתנו ביטוי ל"רוח הפטריוטיזם" ה מ ז ו י ף הרווח לאחרונה בעתונות? על כל פנים התופעה ראויה לגינוי מצד שוחרי השלום והדמוקרטיה.

  • דרור בל"ד הגיב:

   "הפעם הגזימו עמוס הראל ואבי יששכרוף בכניעתם לשב"כ ולצו המוסר". הפעם??? הראה לי פעם אחת שלא נהגו כך. המסיתים והמדיחים הראל ויששכרוף, יחד עם שאר "פרשננו לענייני בטחון\ערבים" הם האחראים במידה הגבוהה ביותר, פרט לארכי פושע המלחמה ברק – לטמטומו של הציבור וכתוצאה מכך להמשך שפיכת הדם הפלסטיני.

 7. ק.א. הגיב:

  (כפי שליבוביץ טען כבר לפני 20 מיליון שנה) מדובר במדינת שב"כ המתחזה לדמוקרטית. עצם העובדה שפיסת האמת הזו לא מודחקת מהתודעה מעידה על מצבינו הירוד הן כיחידים והן כחברה. בסופו של דבר גם "הארץ" משתף פעולה ומעלים עין (כמובן ביודעין) עם המצב הזה. תבינו אין בישראל (ובשאר האימפריה) חופש ביטוי של ממש אלא יש אילוזיה של חופש כזה. וגם אין לעם בחירה בין עתיד א' לעתיד ב' אלא שמסופקת לו האשליה הזו. והעיתונות המקצועית (כלומר יחסי הציבור והתעמולה) רק מטפחת את האשליות הללו. האם יכולים אזרחים במערב ה"דמוקרטי"…

 8. דוד עציון הגיב:

  "עשר שנים במעצר שרירותי"? גם אם זוכה מ-32 מעשי רצח, עדיין הורשע בחמישה
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=798306

 9. משה הגיב:

  תודה מקורבנותיו

 10. דרור בל"ד הגיב:

  קמינר, הצטרף עוד היום לבל"ד – המפלגה הראשונה שקראה למאבק עממי לא אלים ולנטישת דרך המו"מ, כפי שמציע עכשיו ברגותי. "לייק" למאמר שלך זה "לייק" לבל"ד. הגיע הזמן לעשות לייק גם בקלפי.

 11. מקמינר ל- ?Camino de Liberdad הגיב:

  Caminar (בספרדית 'ללכת') צודק כאשר הוא מציג למפלגה שאיבדה דרך, והולכת-תומכת במי שהוא (קמינר) מכנה ב צ ד ק "משת"פ אמריקאי-ישראלי". עבאס אינו אביה של תקווה גדולה – הוא מחסל התקווה! נראה שמק"י של מוחמד בראכה איבדה את כושרה ואינה מסוגלת לראות מה העמדה שעליה לאמץ בנוגע לממשל רמאללה. כך גם קרה לקולגות ברמאללה – לג'סאן חטיב וחבריו. חטיב עצמו הפך לדוברו של עבאס… לכן חבל שעמדתם של הברע'ותים, –של מרוואן וגם של ד"ר מוסטפא בר'עותי– אינה מקובלת על מק"י.

 12. אשר פרוליך הגיב:

  לCAMINO.ההבדל בין ברגוטי לבין עבאס הוא שהשני מושחט ונציג הבורגנות הפלסטינאית והראשון נציג עממי ולא מושחט,אבל שניהם אינם מציעים לעם הפלסטינאי פתרון אמיתי,כוון שלא יתכן פתרון של שחרור לאומי ללא תודעה אמנציפטורית במישור הכלכלה,קרי סוציאליזם אינטרנציונליסטי.לצערנו הרב אין בעם הפלסטינאי ואף לא ב"אביב הערבי" מנהיגות כזו אלא לאומנים ללא השקפת עולם מתקדמת,חוץ מלאומנות איסלמיסטית.למק"י חסר האומץ לאמור את האמיתות האלה
  משיקולים אלקטוראלים ואופורטוניסטים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים