הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוקטובר, 2013 16 תגובות

מי שכותב מאמר בשבחו של ביבי נתניהו בעיתון "הארץ" מאמץ לו בדרך כלל תדמית עצמית של נון-קונפורמיסט מושבע, הנלחם נגד קבוצת ההתייחסות שלו למען הצדק והאמת הצרופה. אפשר גם להגיע לשפל המדרגה, לטעון, למשל, שישראל "צודקת" בעמדה שלה כלפי איראן, ולעומתה העולם כולו "טועה". יש כשל לוגי גדול בבסיס התפיסה הזו. מושג "הצדק" ביחסים הבינלאומיים הוא יחסי ומשקלו זעיר. פרשנים כמו ארי שביט (ולפניו דן מרגלית, שגלה בעוונותיו ל"ישראל היום") מתעלמים במתכוון מנשק ההרתעה הגרעיני שנמצא, לפי כל הדיווחים בתקשורת הבינלאומית, בידי ישראל.

Netanyahu_antebeבנימין נתניהו משוחח עם סורין הרשקו, אחד מהחיילים שנפצע במבצע אנטבה, 2/7/86  (מקור)

נכון שכדאי לממסד הישראלי ליצור מצב של עמימות חלקית ולהקים מערכת הסברתית מסועפת שעוסקת כולה בשיווק אמות מידה כפולות, מהולות בהמון צביעות. נושאי כליו של הממסד כמו שביט ומרגלית אינם יכולים לדבר על "צדק" מבלי שהעולם כולו יתעלם מהם בבוז. זה אולי פרגמטי לומר שהפצצות שלנו הן מוסריות, ואילו הפצצה שאיראן טרם הפיקה היא סכנה לשלום העולם. טיעון כזה יכול להתקבל בסבר פנים יפות רק בתוך הזירה המקומית שלנו. אנשי הסיירת ששלחנו בשנים האחרונות לפוליטיקה יכולים להשתעשע בתעלולי ג'יימס בונד אבל לא לשנות את אמיתות היסוד של המערכת העולמית. בשנתיים האחרונות ניסו נתניהו ואהוד ברק להתעלם מהעובדות הפוליטיות והכלכליות ולבסס את האסטרטגיה שלהם בעיקר על תכנון צבאי מדוקדק. מבצע אנטבה התרחש בשנת 1976, והוא היה חד-פעמי בראשוניותו. למרבה הצער הוא גם יצר תקדים גרוע במיוחד; מתכנניו ומשתתפיו של המבצע מאותה אסכולה ג'יימס בונדית של הסיירת המהוללת האמינו שההרפתקה באוגנדה, שהייתה יכולה להסתיים באסון רבתי, היא תחליף למעשים מדיניים, כלומר להחזרת השטחים הכבושים ולפירוק ההתנחלויות תמורת שלום בר-קיימא.

האמונה הכוזבת הזו הייתה נחלת העם ברובו המכריע. זה בכלל לא מקרה שחרף העובדה שמבצע אנטבה היה ביוזמת ממשלת יצחק רבין, דווקא ראש האופוזיציה מנחם בגין קצר את הפירות. כאשר בגין הגיע לשדה התעופה לקבל את פני הניצולים בקיץ 1976 הוא התקבל כמנצח, ואילו רבין ויריבו-שותפו שמעון פרס (אז שר הביטחון) חתרו איש נגד רעהו ורבו על קומץ הפירורים שנותרו מתהילת אנטבה. במאי 1977 כבר התחולל המהפך הבלתי נמנע, והליכוד עלה לשלטון.

העם לא התקומם אז נגד השימוש הלא מבוקר באופציית התקיפה, והסתפק במבחן התוצאה. הרציונל שעמד מאחורי אנטבה הוא פופולארי בארצנו עד היום: הדעת נותנת שמדיניות כוחנית מצד עם, שמהווה מיעוט באזור מול המיליונים שמקיפים אותו, היא אפשרית בתנאי שתהיה מלווה בתחכום מבצעי שגובל כמעט בעל-טבעי. האמונה שתהיה לנו בלעדיות על סוג זה של תחכום (וגם על החזקתו של נשק גרעיני, כימי וביולוגי) היא גזענית מעצם מהותה. לנו מותר כי אנחנו צודקים; אנחנו חזקים כי לנו מותר, לנו מותר כי אנחנו חזקים; אנחנו חכמים ולכן יש לנו עליונות על כל תושבי האזור, יש לנו עליונות על כל תושבי האזור כי אנחנו חכמים. במשפט הארוך הזה מקופל האתוס הישראלי כולו.

נתניהו האמין מאז ומעולם בשימוש בכוח צבאי נגד תנועות לשחרור לאומי, ובעקירת כל ניסיון מצד מדינות באזור לשכלל את יכולתן הטכנולוגית. אחרי אוסלו (1993) הוא איבד את יכולתו לשכנע את העם להתקומם נגד תהליך השלום והסתפק בהסתה שהעצימה את האווירה שאפשרה את רצח רבין (1995). כדי להצליח בבחירות לראשות הממשלה שנה אחרי הרצח, נאלץ נתניהו להצהיר בפומבי שהוא מאמץ את אוסלו. כל מאמציו הפוליטיים מאז התמקדו בקעקוע התהליך באורח הדרגתי. הקשיים הפוליטיים שלו בזירה הפנימית נבעו משאיפתו של המעמד הבינוני הישראלי לחיות במקסימום של שלום עם מינימום של ויתורים, ולמנוע התנגשות קשה עם האמריקאים בפרט ועם המערב התעשייתי בכלל. הליכוד בראשות אריאל שרון הגיע לשלטון בעיקר בשל הטרור. אבל רק בשנים האחרונות הצליח הימין החילוני להמאיס את עצם קיומו של תהליך שלום הקשור אסוציאטיבית באוסלו. נתניהו סבר שהעיסוק האובססיבי באיראן "הגרעינית" תסיח את דעתו של הציבור מהשטחים ותיצור אקלים אוהד לבנייה מואצת בהתנחלויות. כך נוצר קונצנזוס חדש בין הלאומנות החילונית ללאומנות הדתית, שגם יאיר לפיד הוא חלק ממנו, חרף מס השפתיים לתהליכי שלום או למראית עין שלהם. לפיד צירף יסוד חילוני-עירוני לממשלה שבונה ללא הרף בהתנחלויות. גמגומים יוניים של אנשי לפיד, לא יעלו ולא יורידו.

סקרי דעת הקהל מצביעים על מגמה הדרגתית של תמיכה בנתניהו. באווירה כזו נגררים אנשים כמו מרגלית ושביט ימינה. לכן חשוב תמיד לרשום את התאריך בשולי הסקרים. בסוף שנת 1972 ובתחילת 1973 תמכו רוב הישראלים בגולדה מאיר, ורק מתי מעט התקוממו נגד מדיניותה, שגרמה באורח ישיר לאסון מלחמת יום הכיפורים. אני מניח שסקרים כאלה היו משקפים שינוי מסיבי בדעת הקהל בגרמניה של 1945, לעומת המצב ששרר שם בשנת 1939. כדי שעם שלם ייתן גט פיטורין לממשלה או למנהיגים שיזמו מלחמות שנחשבו זמנית למוצלחות, צריך לבוא אסון צבאי שילווה בהתמוטטות פוליטית וכלכלית. לא ניתן ללמוד ולהפיק לקחים מועילים בתנאים של שלווה, שיוצרים אשליה גדולה שהכוחנות מביאה אושר ועושר.

לכן מוטב שהמאמינים יאמרו את ברכת הגומל על כך שנבצר (בינתיים?) מנתניהו לתקוף את איראן באורח חד צדדי או להסתבך במעורבות קרקעית בסוריה. כפי שגרסנו בארבעים השנים האחרונות, התערבות המעצמות במדיניות החוץ, הביטחון וההתנחלויות של ממשלות ישראל מצילה את עמנו מאסונות נוראים. פרשנים שפותחים את החלונות בביתם כדי להקשיב לקול העם ומנסים להתאים את עצמם להלוך הרוחות הרווח בציבור, חייבים לזכור שדעת הקהל היא בסיס לשינויים. הישראלים, כמו אנשים אחרים ברחבי העולם, אינם אוהבים לסבול ולהקריב קורבנות, ויש לנו המון מה להפסיד ממלחמות שעלולות להסתבך מעבר לכל התכנונים המוקדמים. הפצצה ישראלית באיראן, למשל, עלולה לעמת אותנו עם מאות מיליוני מוסלמים, לאחד את רוב העולם נגדנו ולאבד נכסים אסטרטגיים חשובים יותר מהבלעדיות הגרעינית, שהיא ממש בלתי אפשרית לטווח ארוך.

אסור לאנשי שמאל להשלות את עצמם. רק חלק מהציבור מקשיב לנו בנקודת הזמן הנוכחית, האינטליגנציה הבורגנית קוראת את שביט בשקיקה, וכבר קראתי תגובות הגורסות שהוא נקודת האור ב"הארץ". הציבור נוטה לאמץ את תפיסת עולמם של השמרנים בארצות הברית ולהתנגד לברק אובמה. עד שהעם יחכים ניאלץ כולנו לסבול יחד איתו, ולכן במקום להחמיא לביבי יש לייסר אותו ולהזהיר אותו מתוצאות הבידוד הבינלאומי שהוא ושותפיו ממיטים על כולנו.

 • פורסם בכל העיר, 4 אוקטובר 2013
תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. הגזענות הציונית נגד הערבים פונה נגד מבקשי מקלט שחורים הגיב:

  מבקשי המקלט מאריתריאה סבלו די. שלשום טבעו יותר מ-250 מבקשי מקלט, רובם הגדול מאריתריאה, ליד חופי האי האיטלקי למפדוזה. אילו ישראל היתה נוהגת כפי שמצופה ממדינה נורמלית, ולא היתה מקימה גדר אפרטהייד בגבול עם מצרים, ייתכן והם היו ניצלים. אבל ישראל אינה מדינה נורמלית, ולמחפשי המקלט קורא 'עמישראל' מסתננים. ורוב המפלגות הציוניות הם גזעניות יותר מאחותיהם האירופאיות. זהו הקונצנזוס החדש – הגועליציה – בין הלאומנות החילונית ללאומנות הדתית.

  • דני הגיב:

   לא הבנתי למה החומה בגבול מצריים היא גזענית יותר או פחות משאר מדינות עולם? ניסית פעם להיכנס לארה"ב ללא ויזה (ואפילו עם ויזה)? בא תנסה ותראה מה זה חומה גזענית. זו אפילו לא חומת אבן שאפשר לפרק … ניסית להיכנס לסין ללא ויזה? הו הו – שם החומה הגזענית כמעט מחוזקת כמו החומה הסינית. ומה אם ארצה לסוע לדובאי … מה גובה החומה הגזענית שאתקל בה בשדה התעופה שם?

  • מה? הגיב:

   ישראל אשמה גם בזה? לא נניח (מצטער על הדוגמה המופרכת) איטליה? או המשטר האריתריאי? גם בטביעת המהגרים האסייאתים בחופי אוסטרליה ישראל אשמה?
   פבלוב מעולם לא היה יותר רלוונטי

 2. בטטה הגיב:

  כמאמר השיר "הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם"

 3. גדעון ספירו הגיב:

  עד שהעם יחכים ניאלץ כולנו לסבול יחד איתו.
  תתבייש איש יקר.

 4. אורן הגיב:

  לקרוא "אפשר גם להגיע לשפל המדרגה, לטעון, למשל, שישראל "צודקת" בעמדה שלה כלפי איראן"
  ולא להאמין , אירן שעונה לכל קריטריון של מדינה פאשיסטית הקוראת להשמדת מדינת ישראל מכחישה את השואה ומכינה פצצות אטום מספיק שתיתן רבע חיוך וישראל מתייצבת בעמדת "שפל המדרגה "
  מקווה שהשפט נאמר בהומור שחור

 5. יולו הגיב:

  "עד שהעם יחכים ניאלץ כולנו לסבול יחד איתו, "
  הרי התיחסות מתנשאת ,יהירה זו היא אחת הסיבות למיאוס ולחוסר האהדה של העם האויל אל מול יפי חוכמתו של הדובר וחבריו לדעה,
  אולי בעצם העם לא כל כך טיפש ונזהר שלא להיות "אידיוט שימושי"?

 6. דניאל קלטי הגיב:

  ביטאון הימין הכלכלי האולטרא-קיצוני "הארץ", הולך לאחרונה מדחי אל דחי, עם שנחשף, טבעו האמיתי ואינו מסוגל עוד, להחזיק במסיכת ה"שמאלנות", להּ נצמד עד עתה, בצביעות צפונבונית אופיינית.

  משירי-תהילה לניצחון-מרקל (שאינשאללה יתקעו בגרונם, אם יעלה, בידי הסוציאל-דמוקרטים, הירוקים ודי-לינקה, לגבור על כל ההבדלים ביניהם ולהקים קואליציה משותפת כנגדהּ) – שלוו באבל על מות מפלגת-הזוועות של ה-FDP – עבור דרך פרסום מאמרים, פרי-עטו של הפסיכופאט דני דנון – והיום: פרסום ראיון מתחנף, עם גדול המרצחים במאה העשרים, המפלץ הגזען הנרי קיסינג'ר ימח-שמו-וזכרו, טובח מיליוני איכרי דרום-מזרח אסיה, לתפארת מדינת-ישראל.

  איך מישהו, בכלל, מסוגל, עדיין(!!), לראות, בדבר המתועב הזה, עיתון – ועוד שמאלני!! – באמת, נשגב מבינתי.

  מקומם ההולם האחד והיחיד, של בטאוני השלישייה הזהה "הארץ", "ידיעות" ו"מעריב" כאחד (ועל כל זוועתוני הימין הקיצוני, כבר בכלל, אינני מדבר), הוא עמוק בתוך פח-האשפה הייעודי לנייר, בדרכם למִחזור, למשהו ידידותי יותר לסביבה (=כל דבר, שאינו "עיתון", של הימין הסהרורי הזה).

 7. ק.א. הגיב:

  המשפט הארוך (שמסביר את האתוס הישראלי) אינו מזכיר את התמיכה מקיר לקיר שישראל קיבלה ומקבלת מן האימפריה. אלא אם כן האתוס הישראלי המדובר הוא בעצם גם האתוס היהודי העולמי הרווח. היש אתוס מסוכן מזה? אין. ישעיהו ליבוביץ זיהה את האתוס הזה ופירותיו במונח שתבע, יודו-נאציזם (לאומיות יהודיות כוחנית שהפכה לפרוגרמה), והפנה אותו ביחוד לכנופיות הבנדיטים שבשטחים הכבושים. היום ברור שהוא יכל היה, גם אז, בשקט גמור להרחיב את היריעה לכלל העם שנסחף לחלוטין בזרם. כנופיות אלו לא פעלו לבדן מבלי תמיכת המדינה. כשם שלא ניתן להעלות על הדעת שהמתנחבלים אינם פועלים באישורה של המדינה כך לא ניתן להעלות על הדעת שה"מדינה" הזו פועלת ללא אישור האימפריה. מדובר למעשה בגוף קרימינלי אחד.

 8. בני הגיב:

  מדוע לכל הרוחות . ישנו תמיד איזה "מחרחר מלחמה " שהורס את החגיגה . הפעם זה ביבי. לפני 75 שנה היה זה צמברליין שהביא את השלום ממינכן .כולם מחאו לו כפיים . ומי קלקל את החגיגה :צרציל . גלגל חוזר בעולם.

 9. חיים ברעם הגיב:

  לא הבנתי את התגובה שלך, גדעון

 10. עלי הגיב:

  יש גבול לכל תעלול
  תמיד כאשר דנים באירן ובנשק הגרעיני יקפוץ איש שמאל התורן ויטען "גם לישראל יש נשק גרעיני "
  הנחישות האינפנטילית לערבב תמיד את הנשק הגרעיני הישראלי (מאנשים שהם אנטי ציונים מוצהרים)
  אינה מעידה על חוכמה יתרה או עמדה מוסרית
  בדיוק להיפך !!
  יש כאן עדות ברורה לחוסר מוסריות לחוסר יושר ולעמדה עלובה !!
  המדינה היחידה שזכאית להחזיק נשק גרעיני היא מדינת ישראל !!
  אין שום סימטריה ואין שום איזון בין ישראל והעולם הערבי והמוסלמי אשר שואף להשמיד את ישראל !
  העולם המוסלמי רוצה להשמיד
  וישראל רוצה להרתיע (בעקר אחרי השואה שעברה על העם היהודי)
  אין כמובן מקום להשוואה בין 23 מדינות ערביות ו-56 מדינות מוסלמיות מהאטלנטי ועד אחרי הודו
  לעומת ישראל הקטנטונת
  ברור שמי שמשווה עושה עוול מעצם ההשוואה ורק מעיד על שנאה ורשעות ובטח לא על צדק ומוסר

 11. דוד עציון הגיב:

  לדניאל קלטי: קיסינג'ר גדול המרצחים של המאה העשרים? לא שכחת שלושה לפחות גדולים ממנו? אחרי אמירה כזו כשה להאמין להמשך דבריך
  לחיים: נתניהו, עם כל הרטוריקה, יותר מדבר, פחות עושה (ואולי זה לטובה) – כראש ממשלה הוא הפעיל פחות כוח כמעט מכל ראש ממשלה אחר (אולמרט, רבין, פרס, ברק… והרשימה ארוכה)

 12. ישראל הקטנטונת - עם זיין (גרעיני) ענק הגיב:

  אלי כותב ("עלי") "המדינה היחידה שזכאית להחזיק נשק גרעיני היא מדינת ישראל!" — אני מציע שתאכל כמה גרעיני דימונה לארוחת בוקר, ונראה כמה תחיה…
  עציון לא מסכים עם מתן המקום הראשון להנרי קיסינג'ר (פרס נובל לשלום, כמו ששמעון פרס קיבל). אני מסכים. נתפשר על "מדליית ארד" לפושע נגד העם של וייטנאם, קמבודיה, לאוס וצ'ילה.

 13. שום בצל הגיב:

  דנאל הקלטי – אתה חי בסרט אימה. להאשים את קיסינג'ר שקול להאשמת בן גוריון במות מיליוני סובייטים במלה"ע השנייה. אין קשר.

  מר ברעם – שנאת נתניהו, ישראל וציונות הפכה לעיקר, ועובדות פשוטות נשכחות מאחור:
  א. איראן היא מדינה איסלאמיסטית קיצונית שמצהירה בפומבי על מטרתה בהשמדת ישראל.
  זוהי מדיניות האסטרטגית, והיא פועלת לכך.
  אפשר לטעון שהיא רציונאלית ולא תפעיל נשק גרעיני באופן ישיר על ישראל. אבל עדיין, אני אשן
  טוב יותר אם לא יהיה לה נשק כזה (או, ייתכן שאשן טוב מאוד לזמן בלתי מוגבל…).
  ב. אף שיש אמת בדבריך לגבי קלות השימוש בפיתרון צבאי, נתניהו גם גילה איפוק ונמנע, למשל
  מכניסה קרקעית לעזה.
  ג. ישנה אמת פשוטה אחת לגבי הציבור הישראלי העובר ימינה:
  אין שום סיכוי להסדר עם הפלסטינים, גם אם זהבה גלאון, או אפילו מוחמד ברכה יהיו ראש
  ממשלה.
  אין שום הסכמה למדינת ישראל כמדינת לאום יהודית – ואין שום הסכמה אמיתית לנוכחות יהודית
  משמעותית כאן, בוודאי לא עם הקשר לאומי.
  אין שום סיכוי להסדר על בסיס 67'. הפלסטינים לא מעוניינים בהסדר כזה. הם מעוניינים בלחץ
  בינלאומי שייתן להם מדינה על גבולות 67' מבלי שיגיעו להסכם ומבלי שיהיו מחוייבים לשלום
  עם ישראל. ייתכן שאתה מברך על כך, רק נומר, שלפיכך, אין קשר לכיבוש שנעשה ב67'.

 14. דוד N הגיב:

  גדעון, "העם" לא יחכים ויהיה זומבי של נתניהו ועוזריו עד הסוף. ראית את ההלוויה, לא? מעריך שלפחות 70% מהם השתינו במכנסיהם אלא אם כן השכילו לחבוש חיתולי ספיגה לפני כן: המחזה של המתנה באורך 6-8 שעות בתוך קוגל דביק של שפוטי הרב המקלל מסביר מדוע הביבי יצליח להעביר את התקיפה. מה שלא סביר זה שהרוסים והסינים לא ינסו לבלום אותו בדישו: לא סביר שיתנו לו להרוס את המזה"ת ואת הכלכלה העולמית שלא לדבר על האסון האנושי. ייתכן שיאלצו לנטרל אותו באמצעות אותה התרופה שהוא מאחל לאיראנים באמצעות התוכי שלו (דנון).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים