הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 ביוני, 2014 16 תגובות

18 שנים במאסר, 11 מתוכן בכלא. זה העונש שגזר ביהמ"ש על מרדכי ואנונו בגין חשיפת תכנית הגרעין של ישראל. אבל העונש שגוזרים עליו שרי הפנים לדורותיהם חמור לא פחות – מדי כמה זמן, משרד הפנים, באישור ביהמ"ש, גוזר עליו עונש נוסף של בידוד מהעולם. אסור לו להתקרב לגבולות ישראל, לשגרירויות או קונסוליות, נאסר עליו לשוחח עם אזרחים זרים ועיתונאים ללא אישור מוקדם, ואסור לו לצאת מגבולות המדינה.

מרדכי ואנונו, 2009 Mordechai_Vanunu_2009מרדכי ואנונו, 2009 (מקור)

גורמים רשמיים בישראל טוענים כי הגבלת החופש של ואנונו היא הכרחית כדי למנוע ממנו למסור סודות נוספים על תכנית הגרעין של ישראל. האומנם? האם אחרי 30 שנה יש בידי ואנונו מידע, שהוא לא חשף עד עכשיו ושיותר מזה, הוא עדיין רלוונטי? האם יכול להיות שהוא יודע משהו שטרם פורסם בציבור על ידי גורמים אחרים? או שמא מדובר בנקמה גרידא? במגבלות שכל העומד מאחוריהן הוא סערת רגשות שמסרבת לדעוך, רגשות כעס ובגידה. במגבלות שכל מטרתן לשבור את רוחו של ואנונו, להעמיס על בריאותו הנפשי והפיסית, ולהפוך אותו לצל אדם.

המגבלות המתמשכות על מרדכי ואנונו הן שרירותיות וסותרות את מחויבויותיה של ישראל לפי המשפט הבינלאומי, במיוחד האמנה הבינלאומית בדבר זכויות אזרחיות ומדיניות, האוסרת על התערבות שרירותית בזכויות לחופש התנועה, חופש הביטוי וחופש ההתאספות ומגינה על אנשים מפני ענישה חוזרת בגין אותה עבירה. המגבלות אינן חלק מתנאי חנינה כלשהם, שכן ואנונו ריצה את מלוא עונשו. בפני ביהמ"ש העליון עומדת כיום עתירה שהגישו עורכי דינו של ואנונו. הם מבקשים להתיר לו לצאת ללונדון לשלושה ימים בלבד, שבהם יוכל לדבר בפני חברי הפרלמנט הבריטי ולהשתתף בכנס של אמנסטי אינטרנשיונל העוסק בהגנה על חושפי מידע המשרת את האינטרס הציבורי או הנוגע להפרת זכויות אדם. יש לקוות שבית המשפט ינצל את ההזדמנות שניתנה לו ויעניק לואנונו את האפשרות לצאת מישראל לשלושה ימים. זו תהיה התחלה טובה בדרך להעניק לו את מלוא זכויותיו שנגזלו ממנו זמן רב מדי.

 • הילאל אלוש הינו רכז תקשורת בסניף הישראלי של הארגון הבינלאומי לזכויות אדם אמנסטי
תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. דב קולר הגיב:

  יש להתגייס לשחרורו המלא והמיידי של מרדכי וענונו.
  יש לעטר אותו בהוקרה הציבורית הגבוהה ביותר, על אומץ ליבו והקרבתו האישית – למען זכויות האדם, ולמען השלום.

 2. ישראל היא מדינה ככל המדינות הגיב:

  מה לעשות ששום מדינה לא היתה סולחת על מעשה כזה. אחד מגיבורי 'הבז ואיש השלג' שנאשם בריגול למען ברית המועצות קיבל חנינה וצריך להיות בפיקוח קצין מבחן עד יומו האחרון. במדינות כמו רוסיה וסין סביר להניח שגם לזה הוא לא היה זוכה.

 3. משה הגיב:

  מדינה נקמנית וצמאת דם.

 4. עלי הגיב:

  אמנסטי עושה קמפיין לטובת ואנונו ומשווה את ישראל לסין ואירן
  אמנסטי מפעילה בריונות כנגד כל מי שלא נכנע לתכתיב שלה ומגדירה את
  מיקרוסופט כשותפה להשתקת ואנונו.
  ישראל אינה פועלת בצורה שיטתית כנגד חופש הדיבור וואנונו הוא מקרה חריג ביותר
  ובכל זאת אמנסטי מציגה את ישראל בשורה אחת עם מדינות חשוכות אשר שוללות חופש .
  הכותב אומר "כולם כבר שמעו את ואנונו ואין לו מה להגיד"
  אבל כל ילד מבין שלואנונו מיועד תפקיד חשוב בהשמצת ישראל ביצירת דהלגטימציה
  ובהפצת שנאה וכל זאת בחסות אמנסטי אשר הדובר שלה פתאום "אינו מבין"
  למה לא מאפשרים את חופש השנאה והדהלגטימציה.
  אמנסטי "רק דואגת לחופש הדיבור" אחר כך לאחר שואנונו ישוחרר הוא יככב
  בראש הרשימה של עשרות ארגונים אשר שמו להם למטרה להשמיץ ולפגוע בישראל
  זה מזכיר את חומסקי אשר כתב מבוא לספר של פוריסון מכחיש השואה
  בשם
  "החופש לבצע מחקר מדעי אוביקטיבי בקשר לשואה"
  האם מישהוא בכלל מאמין שחומסקי הוא אוביקטיבי ורוצה "רק" בחופש לבצע מחקר ?

  • לעלי הגיב:

   כל אדם בעל יושר אישי-פנימי יכול לקלוט באופן טבעי לחלוטין את אי הלגיטימיות של ארגון שמעלליו המתמשכים כשנים כה רבות וברציפות הינם כשל ישראל. האלמנט הנדרש לכך הוא מוח ולב. אין צורך בשום ידע מיוחד שאינו נגיש לכל ילד בגן. אין צורך בהשקפת עולם פוליטית מפותחת. אין צורך בלימודים באוניברסיטה, אין צורך ברקע סוציואקונימי גבוה. טיפה חשדנות בריאה להדיפת שטיפת המוח צריך? גם את זה לא ממש צריך. כי הדבר ברור מעצמו כשמש בצהריים. ביולוגית-פסיכולוגית כל יצור אנוש מכיר בכך – אם הוא אינו משקר לעצמו או שלא הושחתה נפשו באיזה תהליך מצער.

 5. צפור בודד הגיב:

  מרדכי וענונו לא יוצא מישראל משום שבתוך דינו, נפסק שלאחר שחרורו הוא יצטרך לעבור ועדה של שופטים שתאשר יציאתו לחו"ל.
  ובכן ועדה זו (על סמך עדויות מוסמכות וסודיות של "אישים בטחוניים"), ממשיכה לקבוע שהוא מסוכן לבטחון ישראל כל עוד הוא חי (כנראה).
  מכאן שמי שאחראי ל"כליאתו" בישראל הינם אותם "אישים בטחוניים", שע"פ עדותם פוסקים השופטים חזור ושוב שוענונו חיב להשאר בישראל.
  מכאן עולות השאלות הבאות:
  1. מיהם אותם "אישים בטחוניים"?
  2. מדוע לא מזמנים אותם לענות בע"פ ולהסביר לגורמים נייטרלים בחו"ל את הסיבות לאי שחרורו של וענונו?
  3. מדוע לא מנסים להעמידם לדין בי"ל (והיה ולא יהיו מוכנים לענות)?

  הערה: אין טעם להאשים את השופטים (והפרקליטות), משום שאז נופלים בפח:
  לשופטים אין ברירה (עקב "הנתונים" הסודיים), אלא לשפוט כנגד וענונו ואילו אותם "האישים הבטחונים", ממשיכים להוותר בחסיונם ובלתי ניתן לבדוק באופן פומבי, אם פשעו בנושא וענונו ק"ו להעמידם לדין בי"ל עקב כך.

  • צפור בודד הגיב:

   סליחה על הטעות: הייתי צריך לכתוב ואנונו במקום וענונו…ואם בכלל, אז: ג'ון קלמנס.
   ובשחרורו ננוחם.

 6. האשמים הם הגיב:

  האשמים הם:
  * בן-גוריון ונושאי כליו שמעון פרס (הסנצ'ו פנשה שלו).
  * נשיא צרפת, ה"סוציאליסט" של אז, גי מולה, שסיפק את הכור
  * ר"מ בריטניה אנתוני אידן שסיפקה לישראל את המים הכבדים שהנאצים ייצרו בנורבגיה.
  * גרמניה שסיפקה את המימון.
  כשהסי.אי.איי מסר לנשיא ארה"ב ג'ון פיצג'ראלד קנדי מידע שישראל החלה בייצור גרעינים בדימונה, כפתה ארה"ב על ישראל להתיר למומחים אמריקאים לבדוק את המתקן הדימוני. אלא שבהסכם היה פסוק שבו התחייבו האמריקאים להודיע לישראל מ ר א ש על בואם… ואז נרצח הנשיא קנדי, וכדי להעלים את השותפים בקנוניית הרצח ירה מאפיונר יהודי, ג'ק רובי(נשטיין) בלי אוסוואלד והרגו. סגן הנשיא, לינדון ביינס ג'ונסון, הושבע מייד לנשיא. ואשר ל"אוהד ישראל" ג'ונסון, הוא לא קיבל את עצת יועציו והחל לספק לישראל טנקים, משוריינים, ומטוסי סקייהוק ופנטום שיכלו לשאת את גרעיני דימונה.

  • עלי הגיב:

   האשמות שלך מגוחכות באת לקלל ויצאת מברך.
   קיים פער גדול בין בניית כור גרעיני לבין יצור נשק גרעיני ,ליפן יש כורים גרעינים והיא המתנגדת הגדולה ביותר ליצור נשק גרעיני, ובכל זאת יפן נחשבת למדינת סף אשר אם תרצה תוכל ליצר נשק גרעיני תוך חודשים ספורים.
   ישראל לא יכולה להשתמש בנשק גרעיני והוא משמש כנשק יום הדין מה שמכונה ברירת שמשון !
   שימוש תוקפני של ישראל בנשק גרעיני יביא לחיסולה של המדינה היהודית הקטנטונת.
   מי שעזר לישראל ביצור הנשק הגרעיני (אין הוכחה שהוא תפעולי)
   הם עשרות מדענים מפורסמים אשר נחרדו מול האפשרות שמדינות ערב יבצעו שואה שניה,
   הם שהקימו את המחלקה לפיזיקה גרעינית במכון ויצמן והם הצידוק המוסרי מול תוכנית הג'ינוסייד של הערבים בשנות החמישים והשישים.
   לישראל יש זכות מוכחת לקיים בידה נשק גרעיני לנוכח האיומים על עצם קיומה לאירן אין זכות כזו משום שאף אחד לא מאיים על אירן בהשמדה.
   נשק גרעיני בידי ישראל מונע מלחמות במזרח התיכון על פי הניתוח של אהרונסון.

   • ק.א. הגיב:

    תמיד אותה המנגינה מה, עלי? הכל מותר ומוסרי בשם "הביטחון" של העם המאויים ומדינתו היהודית?…
    איזה מזל שיש לך מן תירוץ כזה מוצלח שלא אובד עליו הקלח שמאפשר לך להתבשם בניחוח של מוסריות.
    ואם לא היה לך התירוץ הזה אז אחר היה מומצא בידי ה טוני בליירים למינהם: שלום העולם והאיסלם הקיצוני.
    שוב אותו הטריק – יוצרים את הבעיה, מלבים אותה, ואז באים עם הבולדוזר "המוסרי" ליישר את השטח. והכל עם הצגת תכלית של תימוכין פומפוזיים וכבדי ראש. הוא שאמרתי כאן פעמים רבות – אימפריאליזם זה מיקצוע.

 7. צדוק התקוה הגיב:

  תגובה " האשמים הם" אולי אותו מכון למחקר גרעיני מנע מלחמת שמד נגד ישראל ברבות השנים?ושניית אני לא מבין מדוע תגובתי נמחקה תגובתי דומה לתגובה של ישראל היא מדינה ככל המדינות במדינות כמו רוסיה וסין סביר להניח שגם לזה הוא לא היה זוכה.

 8. ל"עלי" מגדעון הגיב:

  מרדכי ואנונו הוא אחד הקליינטים היחידים שנולדו כיהודים של אמנסטי. רוב הנזקקים לתמיכת אמנסטי הם פלסטינים, שמספרם עצום. בזמנו פגשתי בעצור מינהלי מאיזור סילוואד שהסניף ההולנדי של אמנסטי "אימץ" ושלח לו אלפי גלויות ומכתבי תמיכה. אלא שעבדאללה (שהיה קומוניסט ונתמך ע"י עוה"ד פליציה לאנגר) קיבל את הדואר רק עם שיחרורו מהכלא.

 9. צדוק התקוה הגיב:

  אמנסטי אם היה ארגון רצני היה צריך להתעסק בבעיות יותר כואבות ולא להתעסק עם ואננו רוצים חומר להתעסק הינה סין ורצח שמבוצע בטיבט סין וסחר באברי אדם באסירים הכלואים בסין והמוצאים להורג צפון קוראיה אנשים משפחות שלמות מוחזקות במחנות ריכוז ומוצאות להורג אפריקה סודן ארגוני טרור מוסלמים הטובחים בנוצרים באפריקה פגיעה בקופטים במצרים גרוש נוצרים מבית לחם סוריה טבח ורצח של אלפי אנשים עי המשטר הרצחני ועי ארגוני הטרור האיסלמים הפרת זכיות אדם ברוסיה פגיעה בעיתונאים פקיסטן אפגניסן הודו פגיעות בנערות אונס רצח עי הטליבאן עזה הוצאות להורג פגיעה בזכיות האדם בעזה וגם ברשות הפלסטנאית ומה שמענין את אמנסטי רק ישראל

 10. לעלי - הם האשמים בייצור גרעיני דימונה הגיב:

  נכון. קיים פער גדול בין בניית כור גרעיני לבין יצור נשק גרעיני. אלא שכבר ג'ון פיצג'רלד קנדי ידע שבדימונה עמדו לייצר פצצות גרעיניות והוא ניסה למנוע את גירעון המז"הת, ואז התנקשו בו. והמתנקש נורה למוות בידי מאפיונר יהודי ג'ק רובי(נשטיין). אחר כך הושבע במקומו סגן-הנשיא לינדון ביינס ג'ונסון לנשיא (במטוס אייר פורס וואן, שעמד על הקרקע בדאלאס, טקסס). ועליו אמר שר החוץ אבא אבן: "בתולדות ישראל ג'ונסון נחשב לבן-אלמוות". וזאת למה? כי ג'ונסון הורה לספק לישראל את המטוסים הראשונים שיכלו לשאת נשק גרעיני (סקייהוק ופנטום), ובניגוד לדעת יועציו סיפק לישראל גם 200 זלדות לאחר ההתקפה על הצבא הירדני בסמוע.

 11. עבר הזמן לשחרר את מרדכי ואנונו הגיב:

  עכשיו צריך לשחרר את ישראל מגרעיני דימונה… וגם אותנו מממממשלת סרבני השלום של נהנתניהו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים