הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בדצמבר, 2014 10 תגובות

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה ביום 15.12.2014 כתב אישום נגד שלושה חברי ארגון להב"ה, שפרצו לפני מספר שבועות לבית הספר הדו-לשוני בירושלים, ערמו ספרי לימוד על רצפת אחד החדרים, הציתו אותם בעזרת חומר דליק וריססו כתובות הסתה גזעניות כגון "מוות לערבים", "כהנא צדק","אין דו-קיום עם סרטן", ו"די להתבוללות". כתב האישום מאשים את השלושה – יצחק גבאי והאחים שלמה ונחמן טוויטובהצתה, התפרצות לבניין שאינו למגורים ובהשחתת פני מקרקעין. לא בפשע שנאה, לא בפעולת טרור ואפילו לא בחברות בארגון טרור.

גרפיטי אנטי פשיסטי בקורנוול וגרפיטי פשיסטי בהרצליה כהנא צדק פשיזם פשיסטים גזענות kahana2גרפיטי אנטי פשיסטי בבריטניה (ימין, מקור) וגרפיטי פשיסטי בהרצליה (שמאל, מקור)

הבה נדמיין שבגרמניה, למשל, חברי ארגון המתנגד לנישואי תערובת בין בני שתי קהילות היו מציתים בית ספר, התומך בפלורליזם ודו קיום בין הקהילות, וכותבים על כתליו סיסמאות כגון "מוות ליהודים" ו"היטלר צדק" לצד כתובות נגד מה שגזענים מכנים  נישואי תערובת. נמשיך בסיפורנו ההזוי ונדמיין, שהתובע הכללי שם היה מתייחס לסיסמאות הנאציות כאל השחתת פני מקרקעין; מן עבירה קלה, המתייחסת בדרך כלל לציורי גרפיטי או לפרסומת ללא רשות. האם מישהו מקוראי שורות אלה מעלה בדעתו שלא תקום זעקה בין-לאומית? האם אותו תובע כללי, שתפקידו מקביל ליועץ המשפטי לממשלה אצלנו, היה ממשיך לכהן? בלתי מתקבל על הדעת.

מי שכותב על קירות "כהנא צדק" במקום גלוי לעין הציבור בישראל, משול למי שכותב כיום בגרמניה "היטלר צדק". מי שראה את מצע מפלגתו של הרב כהנא יתקשה שלא להבחין מיד בדמיונה העצום לחוקי נירנברג. כהנא ניסה לקדם בכנסת את מצעו באמצעות הצעות חוק כגון חוק האזרחות וחילופי אוכלוסין יהודים וערבים. החוק האמור קבע כי רק בן הדת היהודית יוכל להיות אזרח ישראלי, ומי שאינם יהודים יחשבו ל"גר תושב" ויוטלו עליהם חובות של "מסים ועבדות". הם לא יוכל להתמנות למשרה ציבורית, ייאסר עליהם לגור בירושלים ותישלל מהם זכות ההשתתפות בבחירות. מי שלא יסכים לתנאים אלה יסולק מהמדינה. לא מזכיר לכם את חוק הנאמנות שהוצע בכנסת הקודמת?

אני טורח להזכיר הצעות חוק של הרב כהנא מאחר שלדעתי רוב הקוראים לא יודעים הרבה עליו ועל משנתו. הצעת חוק נוספת של הרב כהנא כונתה חוק למניעת התבוללות בין יהודים ללא-יהודים ולקדושת עם ישראל. הצעת חוק זו מקבילה לחוק הנאצי להגנת הכבוד הגרמני והדם הגרמני. כאחיה התאום מהרייך השלישי, הצעת החוק הישראלי מכשירה הקמת חופי ים נפרדים ליהודים וללא יהודים, איסור נישואים מעורבים ואפילו יחסי אישות מעורבים, ביטול מיידי של נישואי "התבוללות" שהחלו לפני תחולת החוק, ואיסור על העסקת יהודים ולא-יהודים יחד במשרדי הממשלה.

חברי ארגון להב"ה הם ממשיכי דרכו של הרב כהנא. הם ניזונים ממצעו ומנסים להגשימו בכל דרך. אי הגדרתם כחברי ארגון טרור היא שערורייה ממדרגה ראשונה. היועץ המשפטי, שממאן להגדיר את תג מחיר כארגון טרור, נמנע מכך גם בנוגע להתארגנויות של ארגון להב"ה. נראה, שעד שהמתנגדים לחינוך משותף או לחיים משותפים של יהודים וערבים לא יתחילו לפעול כמו הטליבן הפקיסטאני נגד בתי ספר, יוכלו הטליבנים המקומיים להמשיך לגדול ולהרעיל בני נוער. כיום ניתן למצוא בישראל עשרות התארגנויות מאותו זן, שפרופסור ליבוביץ הגדיר כיודונאצים.

לפני יותר מעשור, חבר הכנסת רומן ברונפמן (מרצ-הבחירה הדמוקרטית) ביקש משגרירות ארה"ב בישראל פרטים על הארגונים היהודים הנכללים ברשימה השחורה של ארה"ב. כעבור עשרה ימים ברונפמן קיבל מכתב מהשגריר דן קרצר, בלוויית רשימה של יותר מעשרים ארגונים יהודיים, שהממשל הפדראלי הוציאם מחוץ לחוק והחרים את נכסיהם. בין השאר הופיעו שם תנועת "כך החדשה", "כהנא צדק", "הקרן להנצחת הרב כהנא", "הליגה היהודית", "נוער כהנא", "צעירי מאיר" ו"קול יהודה". כל הארגונים הללו הם ממשיכי דרכו של הרב כהנא.

הרב כהנא לא הורחק  מהכנסת על ידי ועדה כלשהי בשל דברים שנשא במליאה כפי שהורחקה חנין זועבי. החוק, שכביכול נחקק נגדו לפני מערכת בחירות נוספת, כונה אמנם החוק נגד גזענות, אולם חלקו המרכזי של אותו חוק הוא הבסיס התיאורטי לחוק הלאום שהוצע בכנסת האחרונה. חוק זה, ששמו האמיתי הוא "תיקון מס' 7 לחוק יסוד: הכנסת", קובע כי מפלגה שלא תכיר בישראל כמדינת העם היהודי לא תוכל להשתתף בבחירות. ניתן לומר שהחוק האמור, עזר להפטר מכהנא כדי להכשיר מפלגות גזעניות פחות גלויות ופחות בוטות.

בשנים האחרונות, הגזענות היא בון טון של הקונסנזוס הישראלי והלך רוח גזעני זה הוא הסיבה  לקלילות ואף לסלחנות של כתבי האישום שהוגשו נגד טרוריסטים יהודים. קלישותו של כתב האישום היווה הכוונה לפעילות כל מערכת אכיפת החוק בעניין. לדוגמא: אחת משמונה העצורים שהובאו לדיון חוזר בבית המשפט המחוזי בירושלים, שוחררה מיידית בידי השופט וינוגרד, שהצהיר שפעילות נגד התבוללות אינה עבירה. קביעה זו נכונה כנראה בעוד מספר מדינות כמו אירן, פקיסטאן וסעודיה, אך מוגדרת כגזענות בקרב בני תרבות. שאר העצורים כבר נשלחו לביתם, חלקם למעצר בית. ביום  21.12.2014, נעצרו עוד ארבעה חשודים מארגון להב"ה, אך בשל כיוון הטיפול בנושא שאותו קבע היועץ המשפטי, ישוחררו כנראה גם הם בקרוב.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  ישעיהו ליבוביץ טען שנקודת המוצא למגמה החייתית המוכרת התגבשה סופית (כתהליך) ב"יום השביעי".
  נדמה שליבוביץ בהחלט לא ניסה להכחיש שהיו סימנים מדאיגים ביותר גם הרבה קודם לכך אלא שלדעתו עד אז לא היה ברור מי מבין הזרמים בציונות יהיה זה שלבסוף יתן את הטון בריאליה הציונית. כלומר לאחר מלחמת 6 הימים כל החששות לגבי אפשרות של מטאמורפזה לכדי משהו אחר התאמתו סופית ובאופן שלם, ואילו עד אז ניתן היה אולי להשתעשע באשליות של התהוות לכאן או לכאן. זו היתה הקביעה שנפל דבר – ושהחברה הישראלית, ובעקבות כך גם העם היהודי בכללו, הם בעצם "על סם" מנקודה זו ואילך. בשום אופן זו לא היתה אזהרה לעתיד אלא דיאגנוזה של ההווה! כיום, בין אם אנו מסכימים, או שלא, על הנקודה בזמן שבה ניתן כבר היה לאפיין את המהות כהתפרעות ברברית הרי שעל המגמה המדוברת (שנותרה קיימת בעינה עד היום) אין עוררין ולכן המשתמע מכך כתוב על הקיר: מדינה בצעדי התאבדות.

 2. גדעון גיתאי: על שורש הבעיה הגיב:

  ‎שורש הבעיה הוא שישראל ממשיכה להשתין בקשת על החוק הבינלאומי, בעזרת ארה"ב –שכביכול מגנה את בניית ההתנחבלויות בשטחים ובי-ם מזרח– בעודה שולחת נשק חינם לצבא הכיבוש.
  כך מגבירה ישראל את גובה הלהב"ה.
  ‎אין חדש תחת שמש הכיבוש. לפני 31 שנה נעצרתי לאחר שצילמתי את מאיר כהנא, עוצר ילד פלסטיני
  ‎בכיכר מנארה ברמאללה. כהנא היה במדים ואחז רובה אם 16. שניות לאחר שצילמתי הגיע סרן, מתנחל מ"ההגנה המרחבית" (הג"מר) ועצר אותי. נלקחתי לתחנת המשטרה, שם ביקשו השוטרים שאתן להם את סרט הצילום. סירבתי, ונעצרתי ל-5 שעות. (את סרט הצילום החבאתי במגפי).
  ‎לאחר ששוחררתי פורסמו הצילומים בכל העתונים. אורי אבנרי שם את הצילום בשער "העולם הזה". ליד בית אגרון היה משרד הניו-יורק-טיימס. הכתב הבכיר,דיוויד שיפלר סיפר לי שצלם העיתון הנודע סבסטיאו סלגאדו, התקשר לכהנא שבועיים קודם והמענה הקולי ענה לו "אני בשירות מילואים ברמאללה". סלגאדו נסע לרמאללה וצילם את כהנא. כאשר שיפלר התקשר לדו"צ ותהה מדוע כהנא עושה מילואים בשטחים, למרות שרה"מ בגין אסר עליו לצאת מביתו, הוא נענה: "סליחה, נפלה טעות". עתה התברר לי שה"טעויות" לא תוקנו עד היום!

 3. גדעון גיתאי: על שורש הבעיה הגיב:

  שורש הבעיה הוא שישראל ממשיכה להשתין בקשת על החוק הבינלאומי, בעזרת ארה"ב –שכביכול מגנה את בניית ההתנחבלויות בשטחים ובי-ם מזרח– בעודה שולחת נשק חינם לצבא הכיבוש.
  כך מגבירה ישראל את גובה הלהב"ה.
  ‎אין חדש תחת שמש הכיבוש. לפני 31 שנה נעצרתי לאחר שצילמתי את מאיר כהנא, עוצר ילד פלסטיני בכיכר מנארה ברמאללה. כהנא היה במדים ואחז רובה אם 16. שניות לאחר שצילמתי הגיע סרן, מתנחל מ"ההגנה המרחבית" (הג"מר) ועצר אותי. נלקחתי לתחנת המשטרה, שם ביקשו השוטרים שאתן להם את סרט הצילום. סירבתי, ונעצרתי ל-5 שעות. (את סרט הצילום החבאתי במגפי).
  ‎לאחר ששוחררתי פורסמו הצילומים בכל העתונים. אורי אבנרי שם את הצילום בשער "העולם הזה". ליד בית אגרון היה משרד הניו-יורק-טיימס. הכתב הבכיר,דיוויד שיפלר סיפר לי שצלם העיתון הנודע סבסטיאו סלגאדו, התקשר לכהנא שבועיים קודם והמענה הקולי ענה לו "אני בשירות מילואים ברמאללה". סלגאדו נסע לרמאללה וצילם את כהנא. כאשר שיפלר התקשר לדו"צ ותהה מדוע כהנא עושה מילואים בשטחים, למרות שרה"מ בגין אסר עליו לצאת מביתו, הוא נענה: "סליחה, נפלה טעות". עתה התברר לי שה"טעויות" לא תוקנו עד היום!

 4. צדוק התקוה הגיב:

  גזענות …….אמא של לוסי אהריש[מוסלמיה] מגישה תוכניות בטלוזיה דיברה וסיפרה שכאשר אמרה לאימא שאם היא תקבל את זה שהיא תתחתן עם יהודי אמרה אמרה לה אני מעדיפה שתשארי רווקה גזענות קיימת לא רק אצל יהודים

  • דני הגיב:

   צדוק, התגובות שלך תמיד מזכירות לי ילד בגן שנתפס לוקח צעצוע מילד אחר ומתרץ "הוא לקח לי קודם", או "כולם לוקחים". תגובות כאלה הן טבעיות לגיל הרך, אבל האדם הבוגר כבר יכול להבין שקו מחשבה כזה גוזר עליו להסתובב במעגלים חסרי-ישועה וחסרי-תקנה, עד התבוססותו במיץ-זבל מוסרי עד ריקבונו. ומסביבנו אנחנו רואים עד כמה הריקבון מסריח (למשל ריח בית השחי של פאינה קירשנבאום).

   • צדוק התקוה הגיב:

    דני אומר לך מדוע רשמתי את תגובתי זו כי אתם לעולם לא תאשימו את הערבים במצבם תמיד תציגו את הישראלים בתור הגזענים הנצלנים הגנבים בקצור" הרעים" מעולם לא קראתי כאן תגובה של איש שמאל שכתב מליה רעה נגד הערבים הם תמיד הסובלים הם תמיד המסכנים ותמיד הצודקים לא הכל שחור לבן מי שמסתובב במעגלים חסרי ישועה ותקנה אלה אנשי השמאל שתמיד מאשמים את ישראל בכול החולי שקורה לחברה הערבית או הפלסטנאית די הם לא מלאכים החברה הערבית פלסטנאית היא חברה חסרת מוסר רצח על כבוד המשפחה פגיעה בנשים פגיעה בהומאים חברה גזענית לידיעתך ברהט יש אוכלוסיה של בדואים שחורים הם סובלים מגזענות אדנות מקרב הבדואים שאינם שחורים בדואי שאינו שחור לעולם לא יתחתן עם בדואית שחורה הם גרים בשכונות נפרדות ברהט
    http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4438920,00.html
    http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4241648,00.html
    http://www.mako.co.il/news-israel/local/Article-88ec763f4fbe731018.htm

    • דני הגיב:

     הערבים מושחתים בדיוק כמו היהודים … בגילך אני בטוח שהבנת שאין "גן" שאחראי לשחיתות. הרשות הפלסטינית שקועה בשחיתות עד צוואר, וכך גם כל המשטרים מסביבנו, כולל משטרנו אנו. אז מה? עכשיו אנחנו מרגשיים יותר טוב? תעיין בכתובים שלנו – לנו, היהודים, יש משימה מיוחדת. אנחנו אור לגויים. האם ההתנהגות שלנו כמדינה היא אור לגויים? בקושי פלורסנט 4W במצב של חיסכון …

     • צדוק התקוה הגיב:

      דני מזמן הפסקנו להיות אור לגווים אולי עדין נשאר משהוא מהאור [עזרה לפצועים מסוריה טיפול בחולים פלסטנאיםן מהשטחים בבתי החולים בארץ עזרה למדינות בעת אסון לא הכל חושך] הרי בשמאל הנאור רוצים שנהיה ככול הגווים ושלא " נסתגר" אז הינה לאט לאט אנחנו ככול הגווים נהייה כבר אלפי גויים חיים כאן בנינו ………….

    • דני הגיב:

     אני מבין אותך, ואת הצביעות שמקוממת אותך, אבל קח למשל את הדוגמה הדמיונית הבאה. נניח שאתה גר בעיר שבה רבים גונבים, עוקצים, מרמים, לא מכבדים איש את רעהו. בעיר ליד בכלל תוהו ובוהו, רצח, אונס, סדום ועמורה. האם תתנחם בעובדה שבעיר שלך רק גונבים? ואיך תתקן את אנשי עירך? על ידי זה שתטפח להם על השכם ותגיד להם – לפחות אתם לא גרועים כמו השכנים מהעיר ליד? או שבכל הזדמנות שנקרית לדרכך תצעק ״מושחתים נמאסתם״? ושבעיר ליד יצעקו ״רוצחים נמאסתם״. אבל בעיר שלך – אתה צריך לצעוק, גם אם מסביב שקט ואין צועק המלך ערום.

     • צדוק התקוה הגיב:

      לא הכל שחור לבן תן לי כאן כתבה אחת של אחד הכותבים הקבועים כאן
      מהשמאל שיצא בביקורת כבדה על הפלסטנאים [כמו שהם כותבים על הציונים הרשעים] לא תמצא כתבה כזאת ואני נמצא באתר הזה לא מעט זמן גם אם ירצחו תמיד ימצאו כאן כף זכות אני זוכר כתבה אוהדת שכתב יעקוב מנור ב-12 באפריל, 2011 כאן לאחר הטבח באיתמר
      https://hagada.org.il/2011/04/12/%D7%93%D7%95%D7%97-%D7%91%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A8-%D7%91%D7%9B%D7%A4%D7%A8-%D7%A2%D7%95%D7%95%D7%A8%D7%AA%D7%90/ וזה מה שיש לו להגיד " הזוועה שראינו בבית משפחתו של מוחמד עוואד לא ניתן לתאר אלא כפוגרום לשמו; נקמה פרימיטיבית וברוטלית שתכליתה הטלת מורא ופחד בלב התושבים."הביקור בבית משפחת הרוצחים…………….

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים